Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia

Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Ray Bradbury, Orson Scott Card, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, William Gibson, James Patrick Kelly, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia
Poul AndersonIsaac Asimov Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Masterpieces: The Best Science Fiction of the Century
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2006-01-17
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-17
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374691765
Tłumacz:
zbiorowe
Tagi:
opowiadania science fiction arcydzieła fantastyki amerykańskiej
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tajemnica Ramy Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Ocena 7,2
Tajemnica Ramy Arthur C. Clarke, G...
Okładka książki Rama II Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Ocena 6,8
Rama II Arthur C. Clarke, G...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
432 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
201
202

Na półkach: ,

1. Paul Anderson "Nazywam się Joe" - na stacji kosmicznej na jednym z księżyców Jowisza naukowcy tworzą pseudo-Jowiszanina, poczynaniami którego po zesłaniu na Jowisza kieruje połączony z nim zdalnie niepełnosprawny Edward Anglesey... - 8pkt.
2. Robert A. Heinlein "Wszyscy wy zmartwychwstali" - o agencie tempolarnym teleportującym się w czasie i werbującym ludzi (w tym młodszego samego siebie) na kolejnych agentów... - 6,5pkt.
3. - Lloyd Biggle jr "Oprawca muzyczny" - Erlin Baque to niespełniony muzyk-kompozytor przyszłości, który zatrudniając się w staromodnej knajpce odkrywa na nowo niepohamowaną wenę twórczą i uroki improwizacji na multikordzie... - 7pkt.
4. Theodore Sturgeon "Spodek samotności" - młoda kobieta doświadcza bliskiego kontaktu z małym latającym spodkiem na oczach tysięcy gapiów w Central Parku w NY... - 6pkt.
5. Isaac Asimov "Syn robota" - robot Elvex, badany przez dwie panie robopsycholog, doświadcza snów, co jest niezwykłą anomalią i wymaga określonego i zdecydowanego działania... - 8pkt.
6. Edmond Hamilton "Degeneracja" - dwójka biologów i pilot, który wcześniej wypatrzył z powietrza niewiarygodne, galaretowate, przeźroczyste, wielkie istoty, przemierzają dzikie, zarośnięte tereny północnego Quebecu w ich poszukiwaniu... - 8pkt.
7. Arthur C. Clarke "9 miliardów imion Boga" - tybetańscy mnisi wynajmują od amerykańskiej firmy odpowiednio zmodyfikowany komputer do obliczenia wszystkich możliwych kombinacji imion Boga... - 7pkt.
8. James Blish "Dzieło sztuki" - rok 2161, dwaj rzeźbiarze umysłu przenoszą mentalnie psychikę dziewiętnastowiecznego kompozytora Richarda Straussa do ciała współczesnego im mężczyzny-ochotnika... - 7pkt.
9. Ray Bradbury "Ciemnoskórzy byli i złotoocy" - ziemska rodzina wraz z innymi kolonizatorami przybywają na Marsa i stopniowo zaczynają się zmieniać (są coraz wyżsi, szczuplejsi, opaleni, z coraz bardziej złotymi oczami). W międzyczasie na Ziemi wybucha wojna atomowa... - 7,5pkt.
10. Harlan Ellison "Kajaj się, Arlekinie!" - powiedział Tiktak" (w zbiorze "Ptak śmierci" pod tytułem "Ukorz się pajacu, rzecze Tiktaktor") - krótka utopia, w której czas rządzi światem i za byle spóźnienie grozi surowa kara, łącznie z "wyłączeniem", czyli uśmierceniem. Porządek ten burzy Arlekin, ale przyjdzie mu za to słono zapłacić... - 6pkt.
11. R. A. Lafferty "Matka Euremy" - rzecz o półgłówki Albercie, który potrafił jednak konstruować maszyny do wszystkiego, na każdą okoliczność... - 7pkt.
12. Robert Silverberg "Pasażerowie" - ludzi wykorzystują obcy, zwani pasażerami, którzy przejmują ich ciała, używają ich zazwyczaj kilka dni, i zwracają. W tych okolicznościach główny bohater poznaje miłość swego życia... - 8pkt.
13. Frederik Pohl "Tunel pod światem" - Guy Burckhardt odkrywa, że każdy kolejny ranek to piętnasty czerwca. Zapętlony w czasie razem z niejakim Swansonem próbują rozwikłać zagadkę... - 8pkt.
14. Brian W. Aldiss "Kto zastąpi człowieka?" - kiedy ludzkość na ziemi wymiera na skutek braku żywności, rządy przejmują kłótliwe maszyny z mózgami różnych klas... - 7,5pkt.
15. Ursula K. Le Guin "Ci, którzy odchodzą z Omelas" - krótkie opowiadanie o szczęśliwym mieście Omelas i ponurej cenie, jaką muszą płacić mieszkańcy... - 6,5pkt.
16. Larry Niven "Niestały księżyc" - ostatnie godziny w blasku zbyt jasno świecącego księżyca i anomalii pogodowych przed nieubłaganie zbliżającą się zagładą, spowodowaną wybuchem na słońcu, Leslie i Stan spędzają wspólnie spełniając pospiesznie swe zachcianki... - 7,5pkt.
17. George R. R. Martin "Piaseczniki" - Simon Kress, znany z zamiłowania do nietypowych zwierząt, często sprowadzanych z odległych planet, nabywa 4 kolonie piaseczników i żonglując porcjami karmy zmusza je do walk między sobą, organizując jednocześnie brutalne pokazy dla swych gości... - 9pkt.
18. Harry Turtledove "Droga niewybrana" - grabieżczy atak roxolan na ziemię okazuje się klęską - mamy tu przeplataną perspektywę kosmitów (posiadających statku z hipernapędem, ale średniowieczną broń) i broniących się ludzi z bronią XXI wieku... - 8pkt.
19. William Gibson, Michael Swanwick "Pojedynek" - Deke walczy w wirtualne samoloty z miejscową legendą, Malcem, zażywając wspomagające psychotropy... - 6pkt.
20. Karen Jay Fowler "Stwarzanie" - małżeństwo, ksenolog i poetka, badają zwyczaje mene, obcego gatunku na nieokreślonej planecie... - 7pkt.
21. C. J. Cherryh "Garnki" - miliony lat w przyszłości trwają poszukiwania początków ludzkości, przyczyn katastrofy ziemi... - 7pkt.
22. John Crowley "Śnieg" - system Osa rejestruje 8h godzin z życia Georgie, po śmierci której mąż odtwarza losowe sceny z jej życia... - 6.5pkt.
23. James Patrick Kelly "Szczur" - tytułowy szczur to diler nowego, silnie uzależniającego narkotyku, szmuglujący sporą jego działkę w połkniętych kapsułkach przez cyberpunkowe miasto... - 7pkt.
24. Terry Bisson "Niedźwiedzie odkrywają ogień"- nostalgiczne opowiadanie dziejące się w Kentucky przyszłości, w której dzikie niedźwiedzie odkrywają ogień i palą ogniska wzdłuż pasa drzew przedzielającego autostradę... - 8pkt.
25. John Kessel "Chytre wyjście" - doktor Evans przesłuchuje chorego na amnezję Roberta Havelmanna, w kolejnych dniach przesłuchań dowiadujemy się przerażających faktów o zagładzie ziemi i jej kulisach... - 9pkt.
26. Lisa Goldstein "Turyści" - Charles, amerykański turysta, budzi się w hotelu i nie może sobie przypomnieć, w jakim jest kraju, gdzie jego partnerka, paszport... zaczyna się seria niefortunnych zdarzeń... - 7,5pkt.
27. George Alec Effinger "Jeden" - małżeństwo naukowców podróżuje w kosmosie w poszukiwaniu życia na kolejnych planetach, stopniowo tracąc nadzieję na jego znalezienie... - 8pkt.

1. Paul Anderson "Nazywam się Joe" - na stacji kosmicznej na jednym z księżyców Jowisza naukowcy tworzą pseudo-Jowiszanina, poczynaniami którego po zesłaniu na Jowisza kieruje połączony z nim zdalnie niepełnosprawny Edward Anglesey... - 8pkt.
2. Robert A. Heinlein "Wszyscy wy zmartwychwstali" - o agencie tempolarnym teleportującym się w czasie i werbującym ludzi (w tym...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1210
179

Na półkach: , ,

Arthur C. Clark jak zwykle nie zawiódł.

Arthur C. Clark jak zwykle nie zawiódł.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
162
57

Na półkach:

Kilka perełek można wyłuskać, ale strasznie mi brakuje opowiadań Lema. Jeżeli autor tytułuje książkę "arcydziełem sci-fi" to Lem musi się tam znaleźć.

Kilka perełek można wyłuskać, ale strasznie mi brakuje opowiadań Lema. Jeżeli autor tytułuje książkę "arcydziełem sci-fi" to Lem musi się tam znaleźć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
53
22

Na półkach:

Jak to często bywa ze zbiorami opowiadań: część opowiadań bardzo dobra, część słaba.

Jak to często bywa ze zbiorami opowiadań: część opowiadań bardzo dobra, część słaba.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
171
170

Na półkach:

Zestawienie klasycznych opowiadań Si-Fi w większości wysokich lotów. Niestety jak to w każdym zbiorze opowiadań, pojawiają się pozycje słabsze oraz zupełne pomyłki. Od świetnych "Piaseczników", "Drogi niewybranej", "Jeden" po bardzo słabe "Pojedynek" czy "Stwarzanie", które śmiało mogłyby być zastąpione opowiadaniami Lema, których tu niestety zabrakło.
Jednak mimo powyższych wad książkę można polecić każdemu a zwłaszcza temu kto chciałby sprawdzić czy przygoda z science fiction jest odpowiednia dla niego czy jednak nie.

Zestawienie klasycznych opowiadań Si-Fi w większości wysokich lotów. Niestety jak to w każdym zbiorze opowiadań, pojawiają się pozycje słabsze oraz zupełne pomyłki. Od świetnych "Piaseczników", "Drogi niewybranej", "Jeden" po bardzo słabe "Pojedynek" czy "Stwarzanie", które śmiało mogłyby być zastąpione opowiadaniami Lema, których tu niestety zabrakło.
Jednak mimo...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
521
144

Na półkach:

Niezły zbiór! najbardziej podobały mi się (kolejność przypadkowa):

Wszyscy Wy zmartwychwstali - Robert A. Heinlein
Sny robota - Isaac Asimov
Degeneracja - Edmond Hamilton
Dziewięć miliardów imion Boga - Arthur C. Clarke
Pasażerowie - Robert Silverberg
Kto zastąpi człowieka? - Brian W. Aldiss
Niestały Księżyc - Larry Niven
Piaseczniki - George R. R. Martin
Droga niewybrana - Harry Turtledove
Niedźwiedzie odkrywają ogień - Terry Bisson
Chytre wyjście - John Kessel

Niezły zbiór! najbardziej podobały mi się (kolejność przypadkowa):

Wszyscy Wy zmartwychwstali - Robert A. Heinlein
Sny robota - Isaac Asimov
Degeneracja - Edmond Hamilton
Dziewięć miliardów imion Boga - Arthur C. Clarke
Pasażerowie - Robert Silverberg
Kto zastąpi człowieka? - Brian W. Aldiss
Niestały Księżyc - Larry Niven
Piaseczniki - George R. R. Martin
Droga niewybrana...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
280
24

Na półkach: , ,

Jak to w zbiorach opowiadań. Kilka naprawdę fajnych, ale też kilka mogłoby w ogóle nie być. Szczególnie kilka ostatnich można sobie odpuścić.

Jak to w zbiorach opowiadań. Kilka naprawdę fajnych, ale też kilka mogłoby w ogóle nie być. Szczególnie kilka ostatnich można sobie odpuścić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
126
45

Na półkach:

Bardzo lubię stare sci-fi i ta antologia przypomniała mi, z jakiego powodu. Pierwsza połowa książki to opowiadania ciekawe, błyskotliwe, pionierskie. Im dalej w las, tym bardziej widoczne są wpływy new weird czy w ogóle szeroko pojętej awangardy i... No cóż, nie są to już tak dobre historie. Tym niemniej cały zbiór oceniam pozytywnie - przede wszystkim pobudza wyobraźnię i zachęca do dalszych poszukiwań, a o to przecież w tym chodzi.

Bardzo lubię stare sci-fi i ta antologia przypomniała mi, z jakiego powodu. Pierwsza połowa książki to opowiadania ciekawe, błyskotliwe, pionierskie. Im dalej w las, tym bardziej widoczne są wpływy new weird czy w ogóle szeroko pojętej awangardy i... No cóż, nie są to już tak dobre historie. Tym niemniej cały zbiór oceniam pozytywnie - przede wszystkim pobudza wyobraźnię i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
73
25

Na półkach:

Zbiór opowiadań, od którego zaczęła się moja przygoda z fantastyką. Doskonałe "Piaseczniki" Martina to do dziś jedno z moich ulubionych opowiadań s-f.

Zbiór opowiadań, od którego zaczęła się moja przygoda z fantastyką. Doskonałe "Piaseczniki" Martina to do dziś jedno z moich ulubionych opowiadań s-f.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
608
531

Na półkach: , , , , ,

„Arcydzieła” to zbiór całkiem bogaty zarówno pod względem objętości, jak i zawartości. Tworzy go aż 27 opowiadań bardzo znanych autorów. Różnią się zarówno poruszanym przez nie tematem, jak i podejściem do niego, tak, że ciężko scharakteryzować je w kilku zdaniach. O wiele częstsze są historie poważne, poruszające tematy miejsca człowieka w społeczeństwie, wolnej woli, przemijaniu i tęsknocie, moralności i poczucia samotności w pustym (jak dotąd) wszechświecie. Zdecydowania nie są to historie lekkie, które szybko się czyta i jeszcze szybciej zapomina. Opowiadań napisanych w tym tonie jest tylko kilka: „Kajaj się Arlekinie, powiedział TikTak”, „Matka Euremy”, „Kto zastąpi człowieka?”. Co ciekawe, również one mają ukryte przesłanie i dobrze poświęcić im chwilę refleksji. W zbiorze pojawiło się również kilka „klasycznych” SF – z wartką akcją, kosmitami i salwami laserów („Piaseczniki”, „Szczur”, „Droga niewybrana”),jednak te są w przytłaczającej mniejszości, jakby dobierający skład Arcydzieł O. S. Card koncentrował się na wywołaniu w nas refleksji nad nami samymi i otaczającym nas światem, a nie wybraniu najciekawszych znanych sobie opowiadań. Może rzeczywiście tak było; na szczęście obie cechy się nie wykluczają i tytuł książki jest w pełni uzasadniony. Oczywiście, w przypadku tak dużej liczby pozycji trudno oczekiwać, że każda z wybranych przez redaktora pozycji przypadnie wam do gustu. Przez kilka historii przebijałem się ze sporym trudem, jednak nie wpływa to na moją ocenę całego zbioru. Z przyjemnością przeczytałem go dwukrotnie i bez wątpienia zrobię to jeszcze kiedyś – po odpowiedniej przerwie, bo parę opowiadań wywarło na mnie takie wrażenie, że musiałem po nich długo odpocząć. Gdybym miał wybrać najlepsze opowiadanie, jakie czytałem, to szansa, że jest zawarta w tym zbiorze jest naprawdę spora.

1. P. Anderson - Nazywam się Joe: dosyć banalna opowieść o kolonizacji Jowisza i próbach stworzenia rasy która nam to ułatwi.
2. Robert A. Heinlein - Wszyscy wy zmartwychwstali: zakręcona opowieść o podróżach w czasie i wywołanych tym komplikacjach. Klasyk, na którego motywach powstał film Przeznaczenie. Jedno z najlepszych opowiadań w tym tomie.
3. Lloyd Biggle jr - Oprawca muzyczny: samotny bohater walczy o nasz dobry gust i przyszłość mediów. Antyutopijna wizja świata kontrolowanego przez wyzyskujące i ogłupiające nas koncerny. Dzisiaj to motyw już ograny, ale optymistyczne przesłanie całości zawsze mnie zaskakuje.
4. Theodore Sturgeon - Spodek samotności: historia dosyć samotnej dziewczyny, w której życiu nagle pojawiło się UFO i odmieniło całe jej życie. Nieco naciągane, ale przyjemnie się to czyta.
5. Isaac Asimov - Sny robota: absolutny klasyk gatunku. Parę stron wystarczy, żeby zadać fundamentalne pytania na temat granic pomiędzy sztuczną inteligencją a prawdziwym życiem.
6. Edmond Hamilton - Degeneracja: Historia będąca tylko pretekstem do spojrzenia na nasz gatunek i całą planetę z nieco innej perspektywy. Może nie jest to szczególna opowieść, ale jej puenta jest interesująca.
7. Arthur C. Clarke - Dziewięć miliardów imion Boga: krótka i barwna wizja końca świata.
8. James Blish - Dzieło sztuki: wskrzeszony austriacki wirtuoz w XXII wieku. Pomysł oryginalny, żeby nie powiedzieć dziwny, ale nic szczególnego z tego nie wynika.
9. Ray Bradbury - Ciemnoskórzy byli i złotoocy: Jak mogłaby na nas wpłynąć przeprowadzka na inną planetę? Według autora tego opowiadania znacznie, jednak jego Mars mógłby być krainą z baśni, a jego mieszkańcy zachowują się skądinąd irracjonalnie.
10. Harlan Ellison -"Kajaj się, Arlekinie!" - Powiedział Tiktak: Bezpardonowa i z góry przegrana walka z próbą uprzedmiotowienia człowieka. Wesoła i absurdalna konwencja nie ujmuje jej dramatyzmu.
11. R. A. Lafferty - Matka Euremy: Czy naprawdę to geniusze są motorem postępu? A może cywilizacja istnieje właśnie dzięki jednostkom głupim i leniwym? Ja nie dałem się przekonać autorowi, ale wy będziecie mieli inne zdanie na ten temat.
12. Robert Silverberg - Pasażerowie: Przerażająca wizja świata, w którym ludzie są tylko zabawkami znacznie potężniejszych istot. Bardzo prosta historia, ale doskonały, ciężki klimat.
13. Frederik Pohl - Tunel pod Światem: Tematyka podobna do poprzedniej historii, tylko zamiast bawiących się we władcę marionetek kosmitów mamy tu wariację na temat „Dnia świstaka” z marketingiem w tle. Ujdzie.
14. Brian W. Aldiss - Kto zastąpi człowieka?: Jak wyglądałby świat pozbawiony ludzi? Czy „cywilizacja” mogłaby sobie bez nas poradzić? Bohaterowie tej historii próbują udowodnić, że tak.
15. Ursula K. Le Guin - Ci, którzy odchodzą z Omelas: Jaka jest najwyższa cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za zapewnienie szczęścia sobie i swojej społeczności? Historia utrzymana w klimatach baśni, jednak porusza dosyć poważne zagadnienia.
16. Larry Niven - Niestały księżyc: Co byście zrobili, podejrzewając, że jutro będzie koniec świata? Urocze.
17. George R. R. Martin - Piaseczniki: Intersująca historia bogacza zabijającego nudę poprzez hodowlę egzotycznych gatunków. Chociaż jest bardzo konsekwentna i dosyć przewidywalna, to czyta się ją przyjemnie.
18. Harry Turtledove - Droga niewybrana: Tym razem opowiadanie z gatunku „lekkich, łatwych i przyjemnych”. Ziemia staje się celem inwazji agresywnych kosmitów, jednak przebiega ona dosyć… nietypowo.
19 .William Gibson - Pojedynek: Historia drobnej szumowiny opętanej pragnieniem pokonania mistrza gry, która jest dla niego całym życiem. Ciekawa wizja świata, chociaż irytujący główny bohater i niezbyt interesujący motyw przewodni utrudniały mi lekturę.
20. Karen Joy Fowler - Stwarzanie: Naukowiec i poetka uwięzieni na pustkowiu zamieszkiwanym przez tajemnicze istoty. Praktycznie nie ma akcji; zamiast tego sporo dywagacji na temat istoty i sensu sztuki.
21. C. J. Cherryh - Garnki: Niezbyt przekonuje mnie ta historia. Kosmici (może nasi potomkowie?) badają planetę przypominającą Ziemię, powoli dochodząc do wniosku, że nie mogą pochodzić z takiego miejsca.
22. John Crowley - Śnieg: Pogodna historia o bólu po utracie ukochanej osoby i przemijaniu.
23. James Patrick Kelly - Szczur: Bardzo krótka, pełna akcji opowieść o bardzo drobnym przemytniku i tym, co uzależnienie robi z ludźmi.
24. Terry Bisson - Niedźwiedzie odkrywają ogień: W zasadzie w tym opowiadaniu nic się nie dzieje. Ludzie żyją, starzeją się i umierają, a niedźwiedzie siedzą i palą ogniska…
25. John Kessel - Chytre wyjście: Psycholog próbuje ustalić, czy były dyktator symuluje chorobę psychiczną. Jak dla mnie, to opowieść zbyt krótka, aby coś przekazać; nie ma czasu na poznanie bohaterów i niewiele się w niej dzieje. Bardziej to pomysł na historię niż ona sama.
26. Lisa Goldstein - Turyści: Jedno z najbardziej oryginalnych opowiadań w tym zbiorze. Amerykański turysta zostaje sam w kompletnie obcym kraju, kompletnie nie spodziewając się co szykuje mu los. Ta historia to praktycznie jeden wielki zwrot akcji.
27. George Alec Effinger - Jeden: Badanie kosmosu wcale nie musi być fascynujące, o czym przekonuje się para eksplorujących wszechświat biologów… i my.

„Arcydzieła” to zbiór całkiem bogaty zarówno pod względem objętości, jak i zawartości. Tworzy go aż 27 opowiadań bardzo znanych autorów. Różnią się zarówno poruszanym przez nie tematem, jak i podejściem do niego, tak, że ciężko scharakteryzować je w kilku zdaniach. O wiele częstsze są historie poważne, poruszające tematy miejsca człowieka w społeczeństwie, wolnej woli,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    917
  • Przeczytane
    559
  • Posiadam
    105
  • Teraz czytam
    27
  • Ulubione
    19
  • Fantastyka
    17
  • Science Fiction
    14
  • Chcę w prezencie
    12
  • Sci-fi
    7
  • Opowiadania
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia


Podobne książki

Przeczytaj także