Pochwała cienia

Okładka książki Pochwała cienia Jun'ichirō Tanizaki
Okładka książki Pochwała cienia
Jun'ichirō Tanizaki Wydawnictwo: Karakter Seria: Seria japońska publicystyka literacka, eseje
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Seria japońska
Tytuł oryginału:
陰翳礼讃 (In'ei Raisan)
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2016-10-05
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-05
Data 1. wydania:
1977-12-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365271266
Tłumacz:
Henryk Lipszyc
Tagi:
estetyka japońska esej Tanizaki publicystyka eseistyka literatura japońska
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Barbarzyńcy w japońskim ogrodzie



129 7 19

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
440 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
83

Na półkach:

Zalety cienia w życiu ludzkim.

Zalety cienia w życiu ludzkim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
256
254

Na półkach:

Fascynuje was świat orientu❓Daleki Wschód, jego inność i wyjątkowość❓
Jun’ichirō Tanizaki po przelotnym, acz intensywnym romansie z kulturą europejską powraca do praźródła swojego pochodzenia, czyli Japonii.

👥POCHWAŁA CIENIA 👥
…jest hołdem cienia w zastanej rzeczywistości ludzi wschodu, a także umiejscowienia jego roli i znaczenia w architekturze, sztuce a także historii.

📝OPIS📝
Pochwała cienia to zbiór krótkich esejów skupiających się na tradycyjnych, naturalistycznych elementach kultury japońskiej. Głównym przewodnikiem po tej małej, ale jak pięknie wydanej książeczce jest tytułowy cień. Mrok będzie odgrywał ważną rolę w pomieszczeniach, a także w postrzeganiu rzeczy codziennego użytku. Dowiemy się czemu światło ognia ma większą klasę niż biało-żółte żarówki oraz co takiego ma w sobie kuchnia japońska, że nadaje się bardziej do medytacji, niż do jedzenia.
Po zachłyśnięciu się Zachodem i jego stylem we wczesnej młodości, autor wraca do korzeni w pełnym uważności piórze hołduje kulturze Wschodu.
Mimo soczystego języka, odczuwalne jest nieco podkreślanie wyższości Orientu nad Zachodem: a tu uszczypliwość o wygodzie grzejnika, tam przytyk do przesadnie białej porcelany, aż wreszcie porównanie zachodnich dachów do kaszkietu.
Tanizaki pisze bardzo namacalnie, ale są to czasem opisy anormalnych przyjemności (zimno, półmrok, dyskomfort związany z brakiem praktyczności). To, co dla innych niezauważalne, albo nawet godne pożałowania - dla niego będzie najlepszym przedmiotem warsztatu pisarskiego.
Lekturę traktuje jako ciekawostkę i spełnienie okładkowej zachcianki. Pozycja, która poszerzy horyzonty myślenia o innej kulturze, niemniej dla rodowitego Europejczyka sama treść może się wydać dziwna.

🙋‍♂️DLA KOGO🙋🏻‍♀️
Dla osób, które zachwyca Japonia i interesuje geneza kultury orientu.

Magda

Fascynuje was świat orientu❓Daleki Wschód, jego inność i wyjątkowość❓
Jun’ichirō Tanizaki po przelotnym, acz intensywnym romansie z kulturą europejską powraca do praźródła swojego pochodzenia, czyli Japonii.

👥POCHWAŁA CIENIA 👥
…jest hołdem cienia w zastanej rzeczywistości ludzi wschodu, a także umiejscowienia jego roli i znaczenia w architekturze, sztuce a także...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
53
52

Na półkach:

J. Tanizaki Pochwała cienia, wstęp i przekł. H. Lipszyc Krakakter, Kraków 2016.

„Tajemnicza, japońska wrażliwość estetyczna”

Jak pisze we wstępie H. Lipszyc: „Autor tej niewielkiej książeczki z 1933 r. to olbrzym nowożytnej literatury japońskiej”. Pisze o nim jako o „erudycie snującym opowieść w gronie przyjaciół zebranych przy czarce sake”, „to forma swobodnych zapisków zwanych zuihitsu, dosłownie „za pędzlem” albo „śladem pędzla”. Pojawia się też porównanie do Prób Montaign`a, bo nie ma w niej wyraźniej kompozycji, brakuje rozwinięcia czy nawet zakończenia.

J. Tanizaki w Pochwale cienia niespiesznie pochyla się nad japońskim domem, w którym rozmowy prowadzi się ściszonym głosem, używając niedomówień, cenna jest pauza i cisza, czyli ma. Szczególnie bliski jest Japończykom „szlif starości”- dzieło ludzkich rąk, a konkretnie „brud ludzkich rąk wtarty do połysku”. Wielokrotne gładzenie i dotykanie tego samego miejsca, wżeranie się do wnętrza tłuszczu powoduje, że piękne jest to, co przybrudzone. Ludzie Zachodu usuwają najmniejszy brud, by uczynić przestrzeń sterylną, ludzie na Wschodzie „uwielbiają rzeczy naznaczone piętnem ludzkiego brudu, osmolone sadzą, plamy będące wynikiem działania czynników przyrody”. Są one pamiątką minionych zdarzeń, śladami rąk dawnych użytkowników.

Zadaniem J. Tanizaki: „Przebywanie w wiekowych domostwach, pośród starych sprzętów w zadziwiający sposób przynosi nam spokój i koi nasze nerwy”.

Z kolei japońska laka najlepiej prezentuje się w przymglony, bladym świetle świec. Szkatułki, pulpity do pisania, półki z laki ozdabiane dodatkowo jaskrawą inkrustacją, tym sposobem, zyskują głębię, dostojeństwo i wyrafinowanie.
Kiedy pisze o japońskiej kuchni, w której gotuje się woda w kociołku na herbatę, to człowiek uwalnia się od własnego „ja”, ogarnia go senność i skłonność do medytacji.

Jeśli chcesz się przenieść w klimat japońskiego cienia, sięgnij po esej J. Tanizaki poświęcony estetyce Wschodu. Czysta przyjemność!
* Może ci towarzyszyć sake, ewentualnie świeżo zaparzona herbata!
*Wybór należy do Ciebie!

J. Tanizaki Pochwała cienia, wstęp i przekł. H. Lipszyc Krakakter, Kraków 2016.

„Tajemnicza, japońska wrażliwość estetyczna”

Jak pisze we wstępie H. Lipszyc: „Autor tej niewielkiej książeczki z 1933 r. to olbrzym nowożytnej literatury japońskiej”. Pisze o nim jako o „erudycie snującym opowieść w gronie przyjaciół zebranych przy czarce sake”, „to forma swobodnych zapisków...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
13
7

Na półkach:

Krótki esej o dalekowschodniej estetyce piękna. Wszystko w nim jest poezją, dodatkowo doprawioną szczyptą humoru i zbalansowaną małym utyskiwaniem na nowoczesność. To pozycja, z którą dzięki autorowi, nie tylko można spojrzeć na przedmioty, mieszkania, ulice w Japonii nowymi oczami, ale można je też zobaczyć przez pryzmat japońskiej duszy. Wstawiam na półkę jako jedną z ukochanych książek kraju kwitnącej wiśni.

Jeden z cytatów:
"Tacy już jesteśmy, że piękno znajdujemy nie w rzeczach, lecz smugach cienia, które powstają przez oddziaływanie rzeczy na siebie, w grze światła i cienia."

Krótki esej o dalekowschodniej estetyce piękna. Wszystko w nim jest poezją, dodatkowo doprawioną szczyptą humoru i zbalansowaną małym utyskiwaniem na nowoczesność. To pozycja, z którą dzięki autorowi, nie tylko można spojrzeć na przedmioty, mieszkania, ulice w Japonii nowymi oczami, ale można je też zobaczyć przez pryzmat japońskiej duszy. Wstawiam na półkę jako jedną z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
280
23

Na półkach: , , , , ,

Swobodny esej o pewnych elementach japońskiej estetyki. Pozwala spojrzeć na ten odległy nam wrażliwością świat z wewnętrznej perspektywy autora o dużej estetycznej wrażliwości. Swobodne zapiski pozwalają na wędrówkę po japońskich wnętrzach i wśród tamtejszej zastawy. Trochę dowiadujemy się również o japońskich tradycjach i zwyczajach. Nie ma tego dużo z uwagi na zwięzłość formy; nie spodziewałem się zresztą zbyt merytorycznego podejścia do tematu japońskiej estetyki patrząc na gatunek literacki. Z lekturą można uporać się szybko i sprawia sporo przyjemności mimo trywialności większości informacji. Może się komuś wydać się nudna lub monotonna ale mi osobiście się spodobała :).

Swobodny esej o pewnych elementach japońskiej estetyki. Pozwala spojrzeć na ten odległy nam wrażliwością świat z wewnętrznej perspektywy autora o dużej estetycznej wrażliwości. Swobodne zapiski pozwalają na wędrówkę po japońskich wnętrzach i wśród tamtejszej zastawy. Trochę dowiadujemy się również o japońskich tradycjach i zwyczajach. Nie ma tego dużo z uwagi na zwięzłość...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
536
444

Na półkach:

Mieszanka przemyśleń starszego człowieka nad przemijaniem świata i jego zmianami w kontekście Japonii. Ciekawa, choć dość monotonna, ale z zabawnym twistem na koniec.

Mieszanka przemyśleń starszego człowieka nad przemijaniem świata i jego zmianami w kontekście Japonii. Ciekawa, choć dość monotonna, ale z zabawnym twistem na koniec.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
100
96

Na półkach:

Autor w trafny sposób zadaje pytanie czemu pewne zwyczaje czy preferencje danej kultury są na siłę zmieniane. Wciągnęłam się od pierwszej kartki a zanim się obejrzałam już kończyłam czytać. Książka skłania do refleksji za czym tak naprawdę gonimy i czemu nie pozwalamy zachować pewnych istotnych symboli lub elementów związanych z konkretnymi obszarami czy grupami etnicznymi.

Autor w trafny sposób zadaje pytanie czemu pewne zwyczaje czy preferencje danej kultury są na siłę zmieniane. Wciągnęłam się od pierwszej kartki a zanim się obejrzałam już kończyłam czytać. Książka skłania do refleksji za czym tak naprawdę gonimy i czemu nie pozwalamy zachować pewnych istotnych symboli lub elementów związanych z konkretnymi obszarami czy grupami etnicznymi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
168
102

Na półkach:

Drobny i ironiczny fragmentami esej o odrębności estetyki dalekowschodniej (z podkreśleniem japońskiej) od tej zachodniej. Pisarz twierdzi, że wytwory nowoczesnej techniki, które ułatwiają nam wygodne funkcjonowanie, przybrały taką a nie inną formę zewnętrzną przez duszę europejską. Spekuluje, że gdyby to na Dalekim Wschodzie wynaleziono lampy, klimatyzatory i inne urządzenia tego rodzaju, to zostałyby one zaprojektowane inaczej, bo projektował by je człowiek zanurzony w innej estetyce. Tanizaki pisze o próbie konserwacji dawnej estetyki w warunkach panoszenia się w japońskiej przestrzeni wytworów duszy Europejczyków. Konserwacja taka nie może być przeprowadzona do końca, Japończycy nie są ojcami rozwoju technicznego na świecie. Mimo wszystko, opór wobec obcej estetyki, przywiązanie do wartości ojczyzny świadczy o tym, że kultura japońska zasługuje na swoją odrębność i zachowanie.

Drobny i ironiczny fragmentami esej o odrębności estetyki dalekowschodniej (z podkreśleniem japońskiej) od tej zachodniej. Pisarz twierdzi, że wytwory nowoczesnej techniki, które ułatwiają nam wygodne funkcjonowanie, przybrały taką a nie inną formę zewnętrzną przez duszę europejską. Spekuluje, że gdyby to na Dalekim Wschodzie wynaleziono lampy, klimatyzatory i inne...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
411
411

Na półkach: , , ,

OCENA - 8/10 REWELACJA

Czytając „POCHWAŁĘ CIENIA” zgłębiamy znaczenie pojęcia estetyki ale w orientalnym wydaniu. Dla nas Europejczyków najogólniej rzecz ujmując jest to nauka o wrażeniach, pięknie oraz o przeżyciach z nim związanych. W wymiarze japońskim estetyka nabiera innego bardziej wysublimowanego kształtu i odnosi się niemal do wszystkich sfer życia i właśnie o tym jest ta książka.

Autor na łamach tego krótkiego eseju czy luźnych zapisków jak informuje nas w posłowiu Henryk Lipszyc przedstawia swój punkt widzenia postrzegania piękna w odniesienia do czynności życia codziennego ale również otaczającej rzeczywistości. Zrobił to nad wyraz ciekawie z maestrią nie szczędząc porównań do naszej zachodniej interpretacji estetyki. Bardzo interesująca lektura warta poświęconego czasu. Pomimo upływu ponad stu lat od momentu jej napisania, wciąż w wielu aspektach nie traci na aktualności. To jest największa zaleta tego dzieła.

Pozwolę przytoczyć sobie kilka wybranych cytatów z książki kształtujących wschodnią wrażliwość estetyczną. Poniżej - Hymn na cześć japońskiego wychodka.

Cytat: „Każdy miłośnik tradycyjnego budownictwa potwierdzi, że wychodek w stylu japońskim do doskonałość”.

Cytat: „Doprawdy wychodek to wymarzone miejsce do słuchania brzęczenia owadów i śpiewu ptaków, świetnie się też nadaje do podziwiania poświaty księżyca albo smakowania mono-no aware o każdej porze roku.

Mono-no aware to: kategoria estetyczna. Swoisty nastrój emocjonalny otaczający ludzi, rzeczy, naturę i sztukę, przepojony smutkiem i melancholią, jakie powstają w zetknięciu z nieuchronnie przemijającym pięknem świata zewnętrznego, nie idzie tu jednak tylko o uczucie smutku, lecz o swoistą zadumę w obliczu istoty świata; odpowiada mniej więcej lacrimae rerum - patosowi rzeczy.

Cytat: Mistrz Soseki traktował poranne wędrówki do toalety jako jedną ze swoich przyjemności i podobno nazwał je ”fizjologiczną rozkoszą”.

A tak widział autor nasze zachodnie toalety, porównanie godne mistrza.

Cytat: Przegrzane, duszne powietrze w hotelowych toaletach w zachodnim stylu jest nie do zniesienia.

Cytat: Oślepieni jaskrawym światłem otoczeni białymi nie do zniesienia ścianami, mielibyśmy trudności w osiągnięciu nastroju błogości, upajaniu się „ fizjologiczną rozkoszą”.

Niewątpliwie każda sroczka swój ogonek chwali. Prawdą jest natomiast, że w zdecydowanej większości Japończycy pielęgnują tradycje przodków, która ma dla nich ogromne znaczenie. Junichiro Tanizaki dał temu wyraz w swoim eseju, ale jednocześnie nie miał nic przeciwko nowoczesności i rozwiązaniom stasowanych w naszej kulturze. Choć w tym obszarze lubił być zmienny w poglądach. Tak czy owak zdawał sobie sprawę, że postęp cywilizacyjny jest nieunikniony i dociera również do Japonii modernizując wspomniany wychodek na bardziej funkcjonalne nowoczesne pomieszczenie. Tych osobliwych porównań jest całe mnóstwo i odnoszą się do wielu innych dziedzin , jak choćby architektury, oświetlenia, ogrzewania, ceramiki, papieru, światła i cienia itp. Fantastyczna książka, krótka ale niezmiernie ciekawa, charakteryzująca odmienność kulturową ludzi zachodu i wschodu w aspekcie różnego definiowania ich odczuć i wrażeń na piękno. Polecam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Czytając „POCHWAŁĘ CIENIA” zgłębiamy znaczenie pojęcia estetyki ale w orientalnym wydaniu. Dla nas Europejczyków najogólniej rzecz ujmując jest to nauka o wrażeniach, pięknie oraz o przeżyciach z nim związanych. W wymiarze japońskim estetyka nabiera innego bardziej wysublimowanego kształtu i odnosi się niemal do wszystkich sfer życia i właśnie o tym...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
426
326

Na półkach: ,

Nasycony filozofią, ładnie napisany, niosący konkretny przekaz, jednak trochę zbyt ofensywny i jednowymiarowy w narzucaniu swojego myślenia. Zachód zły i już. Cień dobry i już. Nowoczesność zła i już. Technologia też.
Lektura-ciekawostka, dla lubiących dalekowschodnie klimaty.

Nasycony filozofią, ładnie napisany, niosący konkretny przekaz, jednak trochę zbyt ofensywny i jednowymiarowy w narzucaniu swojego myślenia. Zachód zły i już. Cień dobry i już. Nowoczesność zła i już. Technologia też.
Lektura-ciekawostka, dla lubiących dalekowschodnie klimaty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    944
  • Przeczytane
    608
  • Posiadam
    159
  • Japonia
    32
  • Teraz czytam
    24
  • Ulubione
    24
  • Literatura japońska
    14
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2020
    13
  • 2019
    10

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pochwała cienia


Podobne książki

Przeczytaj także