Kobiety imperium rzymskiego. 21 zapomnianych historii

Okładka książki Kobiety imperium rzymskiego. 21 zapomnianych historii Emma Southon
Okładka książki Kobiety imperium rzymskiego. 21 zapomnianych historii
Emma Southon Wydawnictwo: HI:STORY historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
HI:STORY
Data wydania:
2024-06-03
Data 1. wyd. pol.:
2024-06-03
Język:
polski
ISBN:
9788381354004
Tłumacz:
Maciej Miłkowski
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
16
9

Na półkach: ,

To chyba jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie książek. Uwielbiam historię, uwielbiam o niej czytać, a szczególnie uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy.

Przeczytałam już mnóstwo publikacji dotyczących Starożytnego Rzymu i faktycznie rola kobiet nie jest w nich jakoś bardzo eksponowana. Wiadomo to mężczyźni dzierżyli władzę, mężczyźni walczyli, mężczyźni podejmowali najważniejsze decyzje.

Ale bez kobiet nie byłoby mężczyzn i idealnie pasuje tu powiedzenie, że mężczyzna jest głową,a kobieta szyją. 😀 Bo często bywało i jest nadal, że ambitne kobiety potrafiły realnie wpływać na losy państw i takie przykłady znajdziemy też w tej książce, ale nie tylko.

W moim odczuciu Emma Southon swoją książką wypełnia pewną lukę w literaturze i oddaje głos tym, które w swoich czasach miały go ograniczony.

Jak wskazuje podtytuł mamy tu 21 historii, ale postaci kobiecych jest tu wspomnianych o wiele więcej.

Autorka podzieliła je na cztery okresy imperium rzymskiego:

- Królestwo
- Republika
- Cesarstwo
- Późna starożytność

Przy okazji każdej historii dostajemy też cały kontekst historyczny, dzięki czemu łatwiej jest się nam wczuć w opowieść i płynnie przechodzić między rozdziałami.

Wraz z każdą kolejną opowieścią obserwujemy zmiany, jakie zachodziły na poszczególnych etapach rozwoju imperium, jak i różnice w życiu codziennym na najdalszych i najbardziej odległych od siebie zakątkach imperium.

To, co mi podobało się najbardziej to styl i język autorki. Nie podawała nam suchych faktów. Okraszała wszystko humorem i niejednokrotnie przywoływała, jakieś odniesienia do współczesności, czy to do filmów, wydarzeń czy literatury.

Poznajemy sylwetki skrajnie różnych od siebie kobiet: księżniczek, zdrajczyń, kapłanek, świętych, biednych i arystokratek.

Je wszystkie łączy jedno, a mianowicie to, że każda z nich w większy lub mniejszy sposób odcisnęła zauważalne piętno w swoich czasach, dzięki czemu pamięć o nich przetrwała do dziś.

Na końcu książki znajduje się bardzo obszerny spis wszystkich przypisów. Dzięki czemu można prześledzić źródła, z których autorka czerpała i być może skorzystać z nich na własną rękę. Mnie kilka pozycji zainteresowało, więc pewnie jeszcze do niej wrócę.

Polecam chyba wszystkim. Szczególnie oczywiście miłośnikom starożytności, ciekawostek i złaknionym nieoczywistej wiedzy, przyprószonej szczyptą humoru.

Za egzemplarz książki do recenzji i możliwość przeczytania książki przedpremierowo bardzo dziękuję Wydawnictwu HI:STORY.

[Współpraca recenzencka]

To chyba jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie książek. Uwielbiam historię, uwielbiam o niej czytać, a szczególnie uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy.

Przeczytałam już mnóstwo publikacji dotyczących Starożytnego Rzymu i faktycznie rola kobiet nie jest w nich jakoś bardzo eksponowana. Wiadomo to mężczyźni dzierżyli władzę, mężczyźni walczyli, mężczyźni podejmowali...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
242
40

Na półkach: ,

Historia jest bardzo niesprawiedliwa dla kobiet. Głównie uczymy się o mężczyznach, którzy rządzili, walczyli, z@bijali, albo sami zostali z@bici, pomijając tym samym kobiety, a to one stanowiły połowę populacji imperium rzymskiego 🏛

Emma Southon postanowiła pokazać w swojej książce tę drugą połowę starożytnego Rzymu i przybliża nam historie 21 kobiet - księżniczki, świętej, męczennicy, a nawet bizneswoman z Pompejów 🏛

Książka napisana jest w świetnym stylu - nie ogranicza się do suchych faktów, autorka postawiła na humor i nawiązania do dzisiejszych czasów (między innymi wspomina o królu Karolu i Kamili czy o filmie Gladiator),a przy tym widać, że przygotowała się z największą starannością, bo samych przypisów mamy ok. 30 stron 🏛

Moim ulubionym rozdziałem został ten o Julii Cezar oraz Julii Feliks - chyba mam słabość do tego imienia. W drugim przypadku mamy historię prosto z Pompejów i chyba to właśnie ona najbardziej mnie zaciekawiła (swoją drogą przeczytałabym coś więcej o tym mieście) 🏛

Myślę, że książka jest warta przeczytania, szczególnie, że o historiach w niej zawartych nie usłyszycie na lekcjach i chociaż przedstawione kobiety nie były nikim "ważnym", to każda z nich w jakiś sposób wpłynęła na historię imperium rzymskiego 🏛

Warto też poświęcić tej książce trochę więcej czasu i rozłożyć czytanie na kilka dni, żeby rozdziały nie zlewały się w jedno - taka mała rada ode mnie 🏛

Historia jest bardzo niesprawiedliwa dla kobiet. Głównie uczymy się o mężczyznach, którzy rządzili, walczyli, z@bijali, albo sami zostali z@bici, pomijając tym samym kobiety, a to one stanowiły połowę populacji imperium rzymskiego 🏛

Emma Southon postanowiła pokazać w swojej książce tę drugą połowę starożytnego Rzymu i przybliża nam historie 21 kobiet - księżniczki,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
478
59

Na półkach:

"(...) historia Rzymu opowiedziana poprzez postaci kobiece odsłania miasto, kulturę i imperium zarazem taką samą i zupełnie odmienną. (...) Dostajemy imperium większe, bogatsze - i bliższe rzeczywistości. (...) Kobiety zawsze stanowiły integralną część rzymskiej kultury i samego cesarstwa rzymskiego, które nigdy nie było ani całkiem białe, ani całkiem zachodnie, ani całkiem męskie, a już na pewno nigdy nie idealne".

"(...) historia Rzymu opowiedziana poprzez postaci kobiece odsłania miasto, kulturę i imperium zarazem taką samą i zupełnie odmienną. (...) Dostajemy imperium większe, bogatsze - i bliższe rzeczywistości. (...) Kobiety zawsze stanowiły integralną część rzymskiej kultury i samego cesarstwa rzymskiego, które nigdy nie było ani całkiem białe, ani całkiem zachodnie, ani całkiem...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1025
290

Na półkach:

Uwielbiam książki, w których prezentowane są sylwetki kobiecych postaci znanych z kart historii. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że te powieści oparte są w dużej mierze na wyobraźni autora, zwłaszcza w momencie uwiarygodnienia takiej bohaterki, ale i tak uważam, że taki autor robi kawał dobrej pracy. Bo tak naprawdę trzeba taką postać zbudować na nowo, ubrać ją w uczucia i emocje i sprawić, że ożyje ona ponownie na stronach danej książki. Jeżeli chodzi o królowe czy księżniczki z czasów średniowiecza czy epok trochę późniejszych, to nie ma lepszych pisarek obrazujących te znane i mniej znane kobiety niż Dorota Pająk- Puda, Renata Czarnecka, czy Philippa Gregory, przynajmniej oczywiście dla mnie. Pani Ewa Kassala jest zaś fenomenalna w opowiadaniu o znanych kobietach z czasów starożytności w Egipcie, a dzięki Emmie Southon macie szansę poznać dwadzieścia jeden kobiet imperium rzymskiego. Przyznam się, nie znam innej autorki, która pisałaby o tych jakże niezwykłych, ale naprawdę rzadko wspominanych kobietach z czasów rzymskiej świetności.
Imperium rzymskie z reguły kojarzy nam się z potęgą, legendą o Romulusie i Remusie, z Juliuszem Cezarem i Brutusem, który go zdradził, ewentualnie z szalonym Neronem, czy równie opętanym Kaligulą. Ale czy jesteście w stanie wymienić imiona kobiet z tamtej epoki? Ja przed lekturą „Kobiety imperium rzymskiego” potrafiłabym wymienić chyba tylko Lukrecję… A okazuje się, że historia imperium skrywa tak wiele buntowniczek, księżniczek, westalek, kobiet sukcesu, męczennic, ale też cudzołożnic, uzurpatorek i zdrajczyń, że dla każdej z nich można by pewnie stworzyć odrębną powieść. Emma Southon przywołuje te sylwetki, sprawiając, że historia starożytnego Rzymu staje się o wiele bardziej interesująca. I chociaż nie jest to typowa powieść, to język autorki sprawia, że czyta się te opowieści jednym tchem. Jej cięty język, trafne riposty i odniesienia do współczesności bardzo ułatwiają lekturę i nadają jej pewnej lekkości, pozbawiając tego akademickiego stylu, charakterystycznego dla profesorów. Dlaczego Lukrecja uznawana jest za symbol czystości, zaś Tulia zapisała się w historii jako zwykła dziwka? Czym kierowali się Rzymianie decydując się pochować żywcem niektóre westalki? Dlaczego słynny Cyceron tak upatrzył sobie Klodię na bohaterkę swoich poematów? Kim była pierwsza bizneswoman w Pompejach?
„Kobiety imperium rzymskiego” to niezwykłe źródło wiedzy na temat życia kobiet w epoce, w której ich jedyną rolą było stanie na straży domowego ogniska. Emma Southon oddaje im glos, pokazując, że wcale nie stały one grzecznie u boku mężczyzn, ale wpłynęły na rozwój, ale też i upadek imperium rzymskiego.

Uwielbiam książki, w których prezentowane są sylwetki kobiecych postaci znanych z kart historii. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że te powieści oparte są w dużej mierze na wyobraźni autora, zwłaszcza w momencie uwiarygodnienia takiej bohaterki, ale i tak uważam, że taki autor robi kawał dobrej pracy. Bo tak naprawdę trzeba taką postać zbudować na nowo, ubrać ją w uczucia i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
644
526

Na półkach: ,

W zasadzie wszystkie książki traktujące o historii starożytnego imperium rzymskiego skupiają się głównie na czynach mężczyzn... O tym, że znaczącą rolę w takim, a nie innym toczeniu się pewnych spraw, dowiadujemy się dopiero z tej właśnie lektury. Poznajemy kobiety, które miały istotny wpływ na wydarzenia ówczesnych czasów. Są to zarówno kobiety dobre, cnotliwe, ale również nadzwyczaj zbrodnicze i mściwe, pragnące władzy... Z pewnością będzie to dobra lektura dla tych, którzy chcą uzupełnić wiedzę o starożytnym Rzymie, ale również dla nas samych - kobiet, przypominając o tym, jak ważna jest nasza rola w społeczeństwie 😉

W zasadzie wszystkie książki traktujące o historii starożytnego imperium rzymskiego skupiają się głównie na czynach mężczyzn... O tym, że znaczącą rolę w takim, a nie innym toczeniu się pewnych spraw, dowiadujemy się dopiero z tej właśnie lektury. Poznajemy kobiety, które miały istotny wpływ na wydarzenia ówczesnych czasów. Są to zarówno kobiety dobre, cnotliwe, ale również...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Biografie
    1
  • E-book
    1
  • 2024
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Historia
    1
  • NIE MA W BIBLOTECE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kobiety imperium rzymskiego. 21 zapomnianych historii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne