Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy

Okładka książki Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy Douwe Draaisma
Okładka książki Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy
Douwe Draaisma Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
342 str. 5 godz. 42 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Tytuł oryginału:
Waarom het lever sneller gaat als je ouder wordt
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2006-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-06-01
Liczba stron:
342
Czas czytania
5 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8306030036
Tłumacz:
Ewa Jusewicz-Kalter
Tagi:
psychologia pamięć życie człowiek
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1293
1293

Na półkach: , ,

''Na początku życia człowiek biegnie jeszcze raźnie wzdłuż brzegu, szybciej od nurtu rzeki. Koło południa jego prędkość się nieco zmniejsza i jest równa prędkości, z jaką płynie rzeka. Pod wieczór, gdy człowiek zaczyna odczuwać zmęczenie, nurt przyspiesza, a on zostaje z tyłu. W końcu idący zatrzymuje się i kładzie obok rzeki, która nadal biegnie swoim trybem w takim samym, niezakłóconym tempie, z jakim płynęła przez cały dzień.''

Wiele razy słyszałam tu i ówdzie od starszych ludzi, że nie mogą z niczym zdążyć, bo czas jakoś dziwnie przyspieszył i gna jak szalony . Kiedy więc zobaczyłam książkę profesora Draaisma '' Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy '' , wiedziałam że muszę ją mieć . Oczywiście liczyłam na jakieś rozjaśnienie , jeśli już nie całkowite odkrycie odpowiedzi na tytułowe pytanie . Książkę przeczytałam i właściwie mogę śmiało powiedzieć że cała odpowiedź na tę zagadkę zawiera się w obszernym cytacie który przytoczyłam powyżej, oczywiście w treści książki jest to wszystko dokładnie opisane i wyjaśnione i przyznaję, że mnie taka argumentacja zupełnie przekonuje . Jednak lektura ta, oprócz tematu, że tak rzeknę, tytułowego, zawiera na swoich kartach całe morze jeszcze innych bardzo ciekawych tematycznie i wyczerpujących informacyjnie zagadnień i kwestii . A więc w telegraficznym skrócie powiem że : sporo dowiemy się o pamięci i wspomnieniach, przejrzyście i dokładnie, lecz bez '' naukowego bełkotu '' . Mimo że niemało jest w tej pozycji psychologicznych doświadczeń i terminologii , nie jest to dla czytelnika - laika psychologicznego, przytłaczające i niezrozumiałe . Poczytamy sobie też o sawantach , czyli tak zwanych w niektórych kręgach '' upośledzonych geniuszach '' i ich ponadprzeciętnych zdolnościach . Dowiemy się w jaki sposób zmysły smaku i zapachu działają na naszą pamięć i wspomnienia, autor przywołuje w tym temacie Prousta i jego słynną magdalenkę . Spróbujemy wybrać z różnych teorii, różnych uczonych na przestrzeni lat, koncepcję wyjaśniającą zjawisko Déjà vu i tutaj przyznam , że mnie najbardziej spodobał się pomysł o dwóch mózgach . Nie zabraknie też , co jest zupełnie naturalne w tego typu pozycji, doktora Freuda i wspomnień maskujących , oraz zjawiska synestezji. A także próby zrozumienia skąd w opowieściach ludzi którzy znaleźli się w sytuacji ekstremalnego zagrożenia śmiercią , pojawia się wrażenie przesuwania przed oczami całego życia jak filmu . Jak więc widzicie książka jest naprawdę '' bogata '' w przeróżne ciekawe i zajmujące tematy . Z czystym sumieniem więc ją polecam.

''Na początku życia człowiek biegnie jeszcze raźnie wzdłuż brzegu, szybciej od nurtu rzeki. Koło południa jego prędkość się nieco zmniejsza i jest równa prędkości, z jaką płynie rzeka. Pod wieczór, gdy człowiek zaczyna odczuwać zmęczenie, nurt przyspiesza, a on zostaje z tyłu. W końcu idący zatrzymuje się i kładzie obok rzeki, która nadal biegnie swoim trybem w takim samym,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
644
487

Na półkach: ,

Bardzo ciekawe połączenie eseju z pracą popularno-naukową - taką kombinację cenię - nie same suche fakty ale również refleksja z perspektywy humanistycznej (trochę górnolotnie zabrzmiało, sorry). Książka przesiąknięta jest nostalgią, czyta się ją spokojnie, z jakąś pogodą ducha. Czytałam ja kilka lat temu a do dziś pamiętam tę atmosferę i jedno ze spostrzeżeń, które ułatwia mi godzenie się z faktem, że czas płynie szybciej, gdy się starzejemy: im starsi jesteśmy tym mniej w życiu 'pierwszych razów', a te stanowią w pamięci rodzaj kamieni milowych. Bez nich czas wydaje się przeciekać przez palce, a w dłoniach nie zostaje wiele 'momentów'. Dobrze byłoby zatem te nowe 'pierwsze razy' znajdować, czego sobie i wam życzę :)

Bardzo ciekawe połączenie eseju z pracą popularno-naukową - taką kombinację cenię - nie same suche fakty ale również refleksja z perspektywy humanistycznej (trochę górnolotnie zabrzmiało, sorry). Książka przesiąknięta jest nostalgią, czyta się ją spokojnie, z jakąś pogodą ducha. Czytałam ja kilka lat temu a do dziś pamiętam tę atmosferę i jedno ze spostrzeżeń, które ułatwia...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
884
51

Na półkach: , ,

Kiedy przeczytałam tytuł i przekartkowałam książkę westchnęłam donośnie spodziewając się nudnej i męczącej lektury. Obawiałam się, że to jedna z tych pozycji przy których nie tylko ma się ochotę podciąć sobie żyły, ale także w niezwykle brutalny sposób zamordować samego autora, który to jest głównym sprawcą męki, którą przeżywam próbując przebrnąć przez kolejne strony. A przebrnąć trzeba - wykładowca polecił przeczytać, nie da się tego obejść.
Pełna najgorszych obaw przygotowałam wielki kubek herbaty, Amol na możliwy ból głowy oraz poduszkę, która w razie czego złapie moją złożoną snem głowę. Jakież było moje zdziwienie, kiedy książka już po pierwszych 4 stronach wciągnęła mnie bezpowrotnie!
Okazało się, że Autor nie tylko sumiennie podszedł realizowanego przez siebie tematu, gromadząc mnóstwo przykładów, analizując wyniki badań poszczególnych naukowców, ale przy tym potrafi pisać! I to jak pisać. Potrafi zaciekawić czytelnika i nakłonić go do niecierpliwego pochłaniania następnych stron książki. Tak, sądzę, że "pochłanianie" to dobre określenie w tym przypadku.

Reasumując, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Książka nie tylko zawiera wiele interesujących informacji, ale przy tym jest naprawdę ciekawie napisana. Zdecydowanie warta przeczytania!

Kiedy przeczytałam tytuł i przekartkowałam książkę westchnęłam donośnie spodziewając się nudnej i męczącej lektury. Obawiałam się, że to jedna z tych pozycji przy których nie tylko ma się ochotę podciąć sobie żyły, ale także w niezwykle brutalny sposób zamordować samego autora, który to jest głównym sprawcą męki, którą przeżywam próbując przebrnąć przez kolejne strony. A...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
37
22

Na półkach:

Socjologiczna rozprawa na temat postrzegania zapamietywania okreslonych wydarzen w zyciu czlowieka. Ostatecznie nie daje jednoznacznej odpowiedzi na problemy przedstawione w ksiazce. Stoi wlasciwie na pograniczu psychologii, neurologii i socjologii. Dla tych, ktorzy interesuja sie zjawiskiem deja vu a takze pojawiajacym sie swiatelkiem w tunelu...

Socjologiczna rozprawa na temat postrzegania zapamietywania okreslonych wydarzen w zyciu czlowieka. Ostatecznie nie daje jednoznacznej odpowiedzi na problemy przedstawione w ksiazce. Stoi wlasciwie na pograniczu psychologii, neurologii i socjologii. Dla tych, ktorzy interesuja sie zjawiskiem deja vu a takze pojawiajacym sie swiatelkiem w tunelu...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    115
  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    4
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
    3
  • Psychologia
    3
  • 2012
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Rok 2011
    1
  • 2 kategoria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy


Podobne książki

Przeczytaj także