Śmiech diabła

Okładka książki Śmiech diabła Agnieszka Miela
Okładka książki Śmiech diabła
Agnieszka Miela Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Dzieci Starych Bogów (tom 1) fantasy, science fiction
Dzieci Starych Bogów (tom 1)
Zysk i S-ka
2021-03-16
2019-10-01
9788382021714
literatura polska fantastyka fantasy

Bardzo dziękuję Pani Mieli za rozmowę na targach książki w Poznaniu i za przekonanie mnie do kupienia tej książki. Okazuje się, że chyba się jednak myliłam i może w przyszłości dam nawet radę polubić horrory 😅 Przez "Śmiech diabła" zarwałam noc i nawet nie zauważyłam kiedy mi minęła. Żałuję tylko, że nie kupiłam od razu kolejnych części, bo teraz będę musiała czekać do poniedziałku, żeby sprawdzic co stało się dalej z Aine. Dawno żadna książka mnie tak nie przetargała emocjonalnie. 🙈 Jeszcze nie do końca wiem co mam myśleć o Bertramie, ale mam nadzieję, że nie złamie mi bardziej serca. Przepraszam, że piszę nieskładnie, ale nie mogłam się powstrzymać żeby nie podzielić się tą opinią. Raz jeszcze bardzo dziękuję i pozdrawiam! - Dziewczyna, która prawie zgubiła buta przy pani stoliku 😅

Początek brzmi jak typowa młodzieżówka z motywem fantastycznym... później, gdzieś w drugiej połowie akcja nabiera "dorosłego" tempa. Czasem było ciekawie, a czasem nie wiadomo o co chodzi. Nie zachęciło mnie to, żeby kontynuować losy Wilgi, która ciągle jest na "nie", która sprzeciwia się każdemu i wszystkiemu, tylko po to by pokazać, że nie podda się czyjejś woli. A Beltram? Chyba był ciekawszą postacią, ale mało go w tej historii.

Całkiem niezła ksiązka, polska fantastyka ma sie dobrze

Całkiem niezła ksiązka, polska fantastyka ma sie dobrze

Bardzo lubię od czasu do czasu zerknąć do świata fantasy. Kiedy zatem zobaczyłam w ofercie Sztukatera książkę „Dzieci starych bogów. Śmiech diabła” autorstwa Pani Agnieszki Miela wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Intuicja i tym razem mnie nie zawiodła, bowiem spędziłam z tą pozycją czas bardzo przyjemnie.

Od jakiegoś czasu mam szczęście do świetnie napisanych debiutów literacki, a ta powieść jest tego najlepszym przykładem. Pani Agnieszka zaplanowała trylogię „Dzieci Starych Bogów” i „Śmiech diabła jest jej pierwszym tomem, zatem to nie koniec przygód tych bohaterów.

Już na wstępie czytelnik wie, to co podpowiada notka od wydawcy, że wystarczyła tylko jedna noc, by całkowicie odmienić losy bohaterów. Potomkowie Starych Rodów, czyli Aine i Bertran nie są świadomi, że los połączył ich z Ziemiami Relenvel. Natomiast krzywdy, które spotkały ich oboje, są po prostu elementem gry. To ktoś za nich zdecydował i zaplanował im przyszłość. Czy bohaterowie poddadzą się biernie, czy zawalczą o swoje prawdziwe ja, tego oczywiście nie mogę Wam zdradzić. Mogę natomiast zapewnić, że mnie wciągnął ten świat i jego bohaterowie.

Akcja powieści jest osadzona w całkowicie wymyślonej przez autorkę, krainie fantasy o magicznie brzmiącej nazwie Kerhalora. W książce znajduje się jego mapka, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników takich dodatków. Z doświadczenia wiem, że pasjonaci powieści fantasy, uwielbiają różnego rodzaju mapy, mapki czy plany sytuacyjne, zatem autorka trafiła w sedno. Ja oczywiście, również z przyjemnością na nią zerkałam podczas lektury.
Świat został tak przedstawiony, jak często możemy spotkać w książkach fantasy, czyli wyglądem i zwyczajami przypomina średniowiecze. Życie ludzi jest zatem bardzo proste i skupione wokół klasycznych spraw codziennych. Rodzina, miłość i praca wokół domostwa to oczywiście podstawowe codzienne obowiązki. Pojawiają się oczywiście walki zbrojne w obronie własnych ziem lub ku zdobywaniu nowych, zatem można śmiało stwierdzić, że klasyka. Na takich podstawach pani Agnieszka zbudowała swoją magiczną powieść fantasy i przyznaję, że ja weszłam w ten świat z ciekawością.

Fabuła powieści jest wciągająca i stopniowo pozwala czytelnikowi zatapiać się w treści. Akcja jest niczym rwący potok z ogromną ilością zakrętów, co sprawia, że nie można się momentami od niej oderwać. Co prawda tajemnice i zagadki w pewnym momencie się namnażają, ale nie ma obawy przytłoczenia czy zagubienia w treści. Wszystko jest zrobione z wyczuciem i odpowiednim tempem. Niestety nie wszystko zostało rozwiązane czy wyjaśnione w pierwszym tomie, ale myślę, że to również zostało przez autorkę celowo zaplanowane. Przecież „Śmiech diabła” to dopiero początek, zatem czytelnik musi mieć powody, by sięgnąć po kontynuację. Mnie ta powieść tak wciągnęła, że z pewnością będę chciała przeczytać tom numer dwa, czyli „Grzechy ojców”.

Z przyjemnością stwierdzam, że książka napisana z pasją i wspaniałą fantastyczną magią. Plastyczny oraz bardzo przyjemny styl autorki sprawił, że zaprzyjaźniłam się z bohaterami i oczywiście nie chciałam się z nimi rozstawać. Najbardziej polubiłam oczywiście główną bohaterkę Aine, zwaną również Wilgi, której kibicowałam przez całą naszą czytelniczą podróż.

„Dzieci Starych Bogów, Śmiech diabła” autorstwa Pani Agnieszki Miela, polecam zdecydowanie i przed wszystkim miłośnikom fantasy. Powieść ta sprawiła mi przyjemność i spędziłam z nią naprawdę udane popołudnia. Historia obojga bohaterów wciągnęła mnie na tyle, że mam ochotę kontynuować to zainteresowanie i z pewnością sięgnę po drugi tom tej serii.

Od jakiegoś czasu mam szczęście do świetnie napisanych debiutów...

Jedna chwila może nieodwołalnie zmienić dalszy los człowieka.

Przypadkowe spotkanie z Bertramem, odmieniło życie Aine. Potomkowie dwóch Starych Rodów zaprzyjaźnili się, jednak mające później miejsce wydarzenia, całkowicie zmieniły ich życie. Ich los został złączony z Ziarnami Relenvel i to, co zdawałoby się przypadkiem, stanowi element większej i bardziej niebezpiecznej gry.

Przeznaczenie i to, jak zostało ono zaplanowane dla bohaterów, często stanowi linie fabuły wielu książek. Nie wydaje się to niczym odkrywczym, ale mimo to, potrafi pozytywnie zaskoczyć czytelnika 😁

Książka Dzieci starych bogów to powieść przemyślana, wciągająca, wielowątkowa i pełna najróżniejszych emocji. Agnieszka Miela w niezwykle trafny sposób przedstawiła losy swoich bohaterów, które pełne są wielu zwrotów akcji i wymagają przemyśleń, nie tylko samych postaci, ale także czytelnika 😊

Otoczka fantastyki zgrabnie miesza w sobie także elementy grozy w przeróżnej postaci. Z bohaterami łatwo nawiązać więź, a ich wzajemne relacje są bardzo widoczne i odczuwalne 😶

Bardzo dobrze oceniam książkę, jako całość. Cieszy mnie też fakt, że po rozmowie z autorką wiem, że kolejny tom będzie bardziej horrorowy, a jak sami wiecie, uwielbiam horror 😈

Jedna chwila może nieodwołalnie zmienić dalszy los człowieka.

Książka napisana z pasją, nasycona magią i niesamowitymi tajemnicami. Uczestniczyłam wraz a bohaterami w ich misji, zbrojnych akcjach , nie mogłam się oderwać od książki, przeżywałam ich problemy i rozterki. Jako "mol książkowy" polecam ta książkę, rewelacja, ale poczekajcie, to nie koniec, jeszcze będzie się działo ...........
pozdrawiam, Magdalena

pozdrawiam, Magdalena

Z tą serią jest ten problem, że albo się ją polubi albo nie. Zależy jakie macie podejście do opisów. Jeśli normalnie je pomijacie albo męczycie, to nie będą to książki dla was, bo tutaj są one wysmakowane i ważne dla całej historii. Kolejna rzecz to to, że trzeba się tu miejscami skupić. Mnie wciągnęło i wchodzi do mojej top 2023. Duży plus za podejście do przemocy - nie ma jej dużo, ale widać, że Miela czyta horrory, bo jest tu sporo scen, które w podobny sposób wchodzą do głowy i w niej zostają.

„Śmiech diabła” to debiutancka powieść Agnieszki Mieli i zarazem pierwszy tom trylogii „Dzieci Starych Bogów”. Miałam okazję zakupienia dwóch pierwszych tomów tego cyklu na Targach Książki w Krakowie w 2022 r., lecz dopiero parę tygodni temu udało mi się zmobilizować do jej przeczytania. Proponuję więc przyjrzenie się tej książce bardziej wnikliwie.

Akcja powieści rozgrywa się w wymyślonym przez autorkę świecie fantasy, na kontynencie i zarazem państwie o nazwie Kerhalora. Od razu nadmienię, że dodatkowym atutem książki jest mapa owego świata, umieszczona po wewnętrznej stronie zarówno przodu, jak i tyłu okładki. Wielokrotnie zresztą z niej korzystałam, by sprawdzić położenie jakiegoś miasta czy regionu. Tak jak w życiu realnym, lubię zawsze wiedzieć, gdzie się znajduję w sensie geograficznym, dlatego powieści fantasy bez dodatku w postaci mapy uważam za niedopracowane.

Link do całej recenzji https://wyd-inspiracje.blogspot.com/2023/07/jedyny-bog-przeciwko-starym-bogom.html

Akcja powieści rozgrywa...

Dobre, dość mroczne fantasy... dużo naturalistycznych opisów. Po dość dużej dawce wcześniej czytanych urban fantasy, było mi ciężko przestawić się na świat, gdzie ludzie są brutalni i świat nie jest przyjazny głównie dla słabych, dzieci i kobiet. Gwałty, bezczeszczenie zwłok, handel ludźmi to świat, w którym osadzona jest fabuła powieści. Młoda Aine, córka Warta zwanego Lisem, jednego z ostatnich przywódców Starych Rodów, znajduje w ciemnej uliczce wykończonego, schorowanego Bertrama, syna przeciwnika Lisa. Niezdająca sobie sprawy dziewczyna przyprowadza chłopca do domu, w którym znajduje ukojenie i namiastke, tego, czego nie miał. Mlody Armin został wysłany przez swego ojca w świat w celu odnalezienia wroga ojca i zabicia go. Tak oto zaczyna się dość zagmatwana historia Aine zwanej Wilgą, Wiewiórą i kilka lat starszego Bertrama-Błękitka....

Książka ciekawa i o bardzo niestandardowych cechach. Niestety, przez te cechy nie oczarowała mnie, ale muszę docenić to, co autorka chciała tu zrobić. Na początku muszę wyjaśnić jedną kwestię - to nie fantastyka młodzieżowa. Piszę o tym dlatego, że pierwszy rozdział (może dwa) mogą sugerować taki gatunek, ale bardzo szybko okazuje się, że to był tylko wstęp do właściwej historii. Bardzo brutalny wstęp i to też warto zaznaczyć - jeśli ktoś jest wrażliwy na sceny gwałtu i morderstwa dzieci, to przez jeden rozdział może czuć się nieswojo.

Mam wrażenie, że autorka bardzo lubi Brandona Sandersona i zainspirowała się nim. Mam na myśli opisy, w których najpierw domyślamy się, czego dotyczą, a dopiero potem dostajemy wyjaśnienie, która potwierdza lub zaprzecza naszym przypuszczeniom. Krótko mówiąc, nie dostajemy rozwiązań na tacy - czasem wchodzimy w środek akcji, czasem też nagle okazuje się, że przenieśliśmy się o parę lat do przodu.

I nie ukrywam, akurat trochę mi to przeszkadzało, także ze względu na styl, który jest bardzo opisowy i w dużym stopniu dotyczy wewnętrznych rozważań bohaterów. Oczywiście, to nadal fantastyka, jest tutaj walka, magia itd. Natomiast sporo tutaj "duchowości", co niektórym może przeszkadzać. Tym niemniej, pod kątem stylistycznym jest to bardzo dobra pozycja, a na dodatek autorka nie uderza milionem nazw własnych, co cenię.

Połączmy to z fabułą, która powoli zmierza do jakiegoś celu, ale nigdy nie miałem wrażenia, że wiem, do czego. W dodatku, następuje tutaj zabieg, który rozumiem, ale bardzo nie lubię, a mianowicie historia nie kończy sie na pierwszym tomie, każąc sięgnąć po kolejne. Zresztą czuć już to jakoś 150 stron od końca, bo nie widać, aby akcja miała nagle znaleźć swój finał. Trochę mnie to zniechęciło.

Tym niemniej, to nadal niezła polska pozycja fantastyczna i warto ją znać. Ale nie za wszelką cenę.