Niekochane

Zysk i S-ka
2022-09-27
2022-09-27
9788382027006

Nie miałam jeszcze przyjemności przeczytać nic autorki Hanny Dikty ale był to udany debiut. Słuchało mi się bardzo dobrze. Monika wiele w życiu przeszła, matka alkoholiczka, brak ojca. Teraz nie radzi sobie z wychowaniem córki Poli, tym bardziej że jest po rozwodzie a ojciec dziewczyny nie interesuje się jej wychowaniem. Po śmierci matki zostaje obarczona testamentem i jest to zdarzenie dla niej nieoczekiwane bo myślała że matka wszystko przepiła i nic nie miała. Jak skończy się ta przygoda Moniki? warto zajrzeć do książki.

Po raz kolejny miałam okazję przeczytać książkę Hanny Dikty i jestem pod wrażeniem studium psychologicznego człowieka. Książka opowiada o kobietach w różnym wieku, o pokoleniach które nie potrafią sobie wybaczyć i niespełnionych miłościach, które maja wpływ na całe życie.
Główna bohaterka nie przypadła mi do gustu, bo na nienawiści do matki zbudowała swoje życie, z którym sobie nie radzi. Tak samo zaczyna się dziać z jej nastoletnią córką, która przechodzi okres buntu i też o wszystko obwinia matkę. Czytając dalej dowiadujemy się, że kolejne pokolenia wstecz też żyły w konflikcie „matka-córka”. I dopiero odkrycie tej prawdy doprowadza do przebaczenia, oczyszczenia, innego spojrzenia na wszystko wokół….
Książka jest bardzo wciągająca, bo akcja rozwija się bardzo szybko. Spadek po matce, stare zdjęcia, pamiętniki babci, pan Stefan… wszystko to owiane tajemnicami z przeszłości. Jest też przyjaciółka Moniki ze swoimi mistycznymi teoriami na temat dziedziczności traumy w rodzinie, uwalniania uczuć…
Podoba mi się też delikatny wątek przyrody- dom na wsi, który jest dla ludzi z miasta istnym rajem. Monika codziennie pije kawę na balkonie swojego mieszkania w bloku, patrząc na inne bloki i dotychczas jej to nie przeszkadzało dopóki nie odkryła, że można inaczej. Nie obawiajcie się jednak, nie jest to książka o przeprowadzce na wieś i odmianie swojego życia. To był tylko fragment bardzo dobrze oddający odczucia bohaterów.
Polecam Wam tą lekturę, choć nie jest ona „lekka”, dotyka trudnych spraw, decyzji. Jest bardzo życiowa i przez opisane problemy może być bliska czytelnikowi.
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Klub Twórczych Mam: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2022/11/mama-czyta-niekochane-hanna-dikta.html

Całkiem niezłe babsko czytadło. Wciągające i szybko się czyta. Historia ciekawa o tym że choćbyśmy nie chcieli poznać przeszłości ona i tak kiedyś nas dogoni. Polecam.

Nie moje klimaty w dzisiejszych czasach sięgając po książkę chce się odprężyć.
A w tej historii młode kobiety zakochane w żonatych mężczyznach, którzy robią im dzieci.
Kobieta zdradzająca męża dla relaksu blee.

Nie moje klimaty w dzisiejszych czasach sięgając po książkę chce się odprężyć.
Kobieta zdradzająca męża dla relaksu blee.

Monika samotnie wychowuje nastoletnią córkę Polę. Niestety, nie radzi sobie z jej buntem i opryskliwością a na pomoc byłego męża nie ma co liczyć. Na dodatek okazuje się, że Pola jest w ciąży i nie chce ujawnić tożsamości chłopaka, z którym się spotyka. Kobieta marzy o spokoju, wolności i o mężczyźnie, który jest dla niej nieosiągalny, ponieważ ma chorą żonę. Również wiadomość o testamecie spada na nią jak grom z jasnego nieba. Matka, z którą od lat Monika nie miała kontaktu, zostawia jej w spadku rodzinny dom. Przyjaciel zmarłej kobiety, obiecuje pomoc w sprzedaży domku, pod jednym warunkiem- Monika choć raz musi odwiedzić domek. Nie jest jej to na rękę, ponieważ nie zamiesza go zatrzymywać. Uważa, że matka nie pozostawiła po sobie żadnych wartościowych rzeczy i nie chce mieć nic wspólnego z jej dobytkiem. Ostatecznie zgadza się na wizytę w posiadłości. Na miejscu Monika odkrywa stare pamiętniki nigdy niepoznanej babci. Po ich przeczytaniu, zdaje sobie sprawę, że kobiety w ich rodzinie łączy wiele wspólnego.

"Niekochane" to wzruszająca i zarazem bolesna powieść o podróży w przeszłość. Podróży, która może odmienić dotychczasowe życie i pozwoli spojrzeć na nie z nieznanej dotąd perspektywy. To historia o kobietach, które zbłądziły na życiowej drodze, które karmione urazą, nie potrafią znaleźć między sobą nici porozumienia. Autorka pokazuje jak nieporozumienia, brak szczerej rozmowy, alkohol potrafią zrujnować życie całej rodziny. A przecież rodzina jest siłą💜🫶.

Monika stara się odciąć od matki alkoholiczki. Piętno DDA ciąży na jej dorosłym życiu. Jej „anty-osiągnięcia” to nieudane małżeństwo, trudna relacja z dorastającą córką, niespełniona miłość. Kobieta cały czas rozpamiętuje przeszłość i rozdrapuje żal, który ma do rodzicielki. Po jej śmierci Monikę zaskakuje informacja o testamencie. Wydawało jej się, że matka wszystko przepiła. Co mogłaby jej zostawić? Bohaterka powieści „Niekochane” dziedziczy dom na wsi. Dlaczego matka nigdy jej tam nie zabrała? Dlaczego zerwała kontakty z babcią, która w nim mieszkała? Przyjaciel matki proponuje pomoc w sprzedaży nieruchomości, jeżeli Monika chociaż raz odwiedzi ten dom. Kobieta robi to niechętnie, ale dzięki temu poznaje przeszłość. A ta pozwala jej inaczej spojrzeć na przyszłość.

„Niekochane” to smutna, acz pełna nadziei powieść. Główna bohaterka jest zgorzkniała, a my (czytelnicy) chcemy wierzyć, że spadek osłodzi jej los. Mamy wrażenie, że Monika ciągle żyje przeszłością, co nie pozwala jej zrobić kroku do przodu, a nawet ciąży nad relacja z córką, która też swoje nawywija (ale nad tą kwestią nie będę się rozwodzić). Czy dom skrywający tajemnicę matki, do której bohaterka ma żal, oraz nigdy niepoznanej babci pozwoli jej rozliczyć się z tym co minęło?

Hanna Dikta w tej powieści pogodziła czytelników, którzy lubią retrospekcje i tych, którzy preferują jedną linię czasu. Tutaj fabuła toczy się jednym torem, ale bohaterka często wspomina. Początkowo jest to traumatyczne dzieciństwo u boku matki alkoholiczki, potem dowiadujemy się coraz więcej o niej i jej rodzinie. Pisarka przywołuje konkretne sytuacje z przeszłości Moniki, aby zobrazować jej stan i rodzinne relacje. Drugim ważnym elementem jest pamiętnik, dzięki któremu poznamy, już nieżyjące w momencie akcji – matkę i babkę Moniki.

Dzięki „wspominkom” pisarka tworzy emocje. Czytelnik ma wrażenie, że bardzo dobrze zna bohaterki. Zostaje postawiony w roli przyjaciela/przyjaciółki. Bardzo chce doradzić, zrozumieć, być obok. Analizuje każde wydarzenie, angażuje się w nie. Problemy bohaterek zasmucają go, a radości cieszą serce. Od siebie dodam, że bardzo kibicowałam tej rodzinie. Liczyłam na to, że nawet pomimo śmierci uda się uporządkować relacje międzypokoleniowe.

Cztery pokolenia kobiet i wzajemne żale – to jest temat książki, którą zawsze chętnie przeczytam i pewnie sięgnęłabym po „Niekochane” nawet, gdybym nie znała autorki. Ale miałam już przyjemność obcować z prozą Hanny Dikty i byłam nią oczarowana. Również ta powieść, mnie nie zawiodła. Zagłębiłam się w życiorys Moniki oraz jej przodkiń i wzruszyłam się. Pisarka opowiedział historię pełną nieszczęścia i żalu, ale również nadziei. Często mówi się, że nie warto patrzeć w przeszłość, ale w tym przypadku to ona pomogła uporać się z przyszłością.

Książki Dikty biorę w ciemno! Każda jedna, którą czytałam była świetna, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po tę książkę.

👉Monika ma problem z porozumieniem się ze swoją córką, a na ex męża nie może liczyć. Monika nagle dostała od swojej mamy spadek - rodzinny dom. Monika odkryje rodzinne sekrety, które wiele zmienią...

👉 Książka, którą pokocha każdy. Nie mam do tego wątpliwości. Świetna, niesamowicie wciągająca, bardzo emocjonująca i świetnie obrazuje jak człowiek poznaje siebie...

❗ Ocena: 10/10

👉 Książka, którą pokocha każdy. Nie mam do...

Dobra, niezwykle ciekawie napisana książka. Bohaterką jest kobieta dojrzała, osoba, z którą utożsamiać się może tak wiele z nas, niestety.
Monika jest samotną matką nastolatki. Córka obwinia matkę o rozpad rodziny, przypisuje jej wszystko co najgorsze. Do tego dochodzi bunt nastolatki,zmiany humorów, czyli wszystko to co wiąże się z okresem dorastania. W domu Moniki nie jest łatwo. Ba, jest tam niczym na polu minowym.
Monika ze wszystkimi problemami musi sobie radzić sama. Nikt jej nie pomoże, a najmniej matka, osoba, na którą każda z nas powinna móc zawsze liczyć. Monika liczyć może tylko na siebie. Jak wiele z nas może to samo powiedzieć o sobie? Obawiam się, że zbyt wiele. Do tego dochodzi traumatyczne, wyjątkowo nieudane i nieprzepracowane dzieciństwo. Życie Moniki nigdy nie rozpieszczało, a teraz jest gorzej niż kiedykolwiek wcześniej.
Smutne, gorzkie życie, które za moment stanie się jeszcze smutniejsze. Monika otrzymuje w spadku dosyć daleko położony dom. Wyjazd w to miejsce, odnalezienie tajemniczego pamiętnika Antoniny, jej babci, daje początek wielkim zmianom w życiu naszej bohaterki. Szybko okaże się, że to co Monika przez kolejne lata brała za pewnik wcale takie pewne nie jest. Klasyka. Ile razy to co uważamy za białe okazuje się być czarnym i na odwrót. Monika wraz ze spadkiem i lekturą pamiętnika rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Czy wyjdzie jej on na dobre? Na czym będzie polegał? Tego dowiecie się z lektury tej naprawdę doskonałej książki.
Hanna Dikta po raz kolejny napisała świetną, bardzo życiową i prawdziwą opowieść. Obawiam się, że większość z nas ma takie pogmatwane (mniej lub bardziej) relacje z najbliższymi, a każdy z nas szuka zrozumienia i szczęścia. Całość wydarzeń jest bardzo dobrze przedstawiona, życiowa i niezwykle poruszająca. Po odłożeniu Niekochanych na półkę długo jeszcze myślałam o treści książki i perypetiach Moniki, bohaterki, która w tak wielu momentach przypomina mnie samą.
Gorąco zachęcam was do lektury. Jestem pewna, że będziecie pod ogromnym wrażeniem klimatu książki, poruszanej tematyki, ale i talentu autorki Hanny Dikty.

______
Monika nie potrafi dogadać się że swoją nastoletnią córką. Niestety nie może liczyć na pomoc byłego męża.
Nieoczekiwanie dziedziczy spadek. Okazuje się, że matka zostawać jej swój rodzinny dom. Dziewczyna chce go sprzedać, a jedyny człowiek, który chce jej pomóc stawia jeden warunek... Prosi, aby ta chociaż zobaczyła dom.
Monika odkrywa rodzinne sekrety i teraz już wie, że z rodziną łączy ją dużo więcej niż myślała...
_______
Książka opowiada o poznawaniu siebie i rodzinnych sekretów. Czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Opowiada o trudnościach codziennego życia. Książka skłania do sporej refleksji. Skrywa w swoim wnętrzu bardzo oryginalną historię. Zdecydowanie daje do myślenia i chwyta za serce. Dostarcza wielu emocji, jednak w dużej mierze towarzyszy jej smutek i bezradność. Monika nie potrafi pogodzić się z przeszłością. Ksiażka związana jest z chęcią zmiany i poszukiwaniu szczęścia. Dużo w niej o rodzinnych relacjach, a w głównej mierze pomiędzy córką, a matką.
________

______
Monika odkrywa rodzinne sekrety i teraz już...

Przyznaję że nie słyszałam o autorce. Ale jestem oczarowana, piękna historia. Polecam serdecznie

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Niekochane