Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie

Okładka książki Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie William Weir
Okładka książki Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie
William Weir Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Fatal Victories: History's Most Tragic Military Triumphs and the High Cost of Victory
Bellona
2011-04-20
2011-04-20
978-83-11-12007-5
Michał Kompanowski
zwycięstwo wygrana wojny

Bardzo dobra książka, wybór tematów nie jest typowy. Szablonowo byłoby Waterloo czy inna Somma, a autor tego uniknął. Czyta się dobrze, szybko i lekko. Czasem się wkrada drobny chaos ale w głównej mierze nie przeszkadza. Zdarzało się, że wnioski to jeden krótki akapit i chyba autor bardziej chciał przedstawić sytuację jako taką, niż jej faktyczny wpływ na historię.
Mam już kilka książek tego autora i w tej znajduje się dokładnie ten sam rażący błąd, co w pozostałych - brak map. Niektóre bitwy są tak chaotyczne, że bez spojrzenia na mapę aż ciężko się połapać w ruchach wojsk. O ile dzisiaj bez większego problemu można sięgnąć do internetu, to mimo wszystko lepiej jest przerzucić kilka stron, niż co chwilę się odrywać od książki i sięgać po elektronikę.
Kolejnym mankamentem jest korekta wydawnictwa. Błędy w interpunkcji, literówki (nawet w nazwiskach),czasem znikały litery czy spójniki, a niektóre słowa były w bezokolicznikach. Czasem sama składnia zdania się posypała. Daję wysoką notę za treść ale realizacja Bellony zasługuje na potępienie.

Mam już...

Zapewne pierwsze skojarzenie po przeczytaniu to Pyrrus, który jest, a jak na pierwszym miejscu. W tym miejscu autor wyjaśnia w jaki sposób analizował daną kampanię/bitwę/wojnę. Do jednego mogę się przyczepić. W niektórych rozdziałach wnioski są krótkie i niekiedy naciągane, a Wojnę Secesyjną to można by sobie darować.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Żeby nie było za długo. Daję gwiazdek 6 chociaż powinienem dać co najmniej 7. Całkiem ciekawie ruszony temat historii wojskowości z domieszką polityki. Kilkanaście opowieści o tym jak zwykłe ludzkie wady charakteru, chore ambicje a czasem najnormalniejsza pod słońcem głupota kształtowały losy świata i całych narodów. Wybór bitew i potyczek nieszablonowy. Nie przeczytamy zatem o lesie Teutoburskim, Waterloo, Wiedniu czy cudzie nad Wisłą. Są inne wydarzenia i inni bohaterowie, mniej znani ale nie mniej ważni. Jest trochę chaotycznie i czasem nie do końca wiadomo "co poeta miał na myśli" w danej chwili. Jednakowoż taka rysa nie zniekształca obrazu. Minus dla wydawnictwa za edytorską niedbałość (literówki, błędy w nazwiskach i, o zgrozo, nawet malutkie kłopoty z ortografią się trafiły). Miłośnikom historii i obiektywnego spojrzenia na fakty można śmiało polecić. Jeżeli ktoś w szkole na lekcjach historii spał będzie miał trochę trudniej...

Książka bardzo ciekawa. Mimo swojego tytułu porusza problemy nie tylko militarne, ale też społeczne czy gospodarcze. I każdy znajdzie coś dla siebie, różne bitwy z różnego przedziału czasowego. Szczerze polecam, mimo stosunkowo wysokiej ceny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura faktu
  • Moja biblioteka
  • Dokumentalne Historyczne
  • Militaria - różne
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie