Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek

Okładka książki Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek Joanna Krzyżanek
Okładka książki Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek
Joanna Krzyżanek Wydawnictwo: Jedność encyklopedie, słowniki
266 str. 4 godz. 26 min.
Kategoria:
encyklopedie, słowniki
Wydawnictwo:
Jedność
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
266
Czas czytania
4 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376605029
Tagi:
dla dzieci słownik słownik ortograficzny
Średnia ocen

9,3 9,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6236
3483

Na półkach:

Język polski jest fascynujący, ale potrafi stwarzać sporo trudności jego użytkownikom. I właśnie świadomość tego sprawiła, że już ponad pięć lat temu sięgnęłam (a raczej sięgnęłyśmy) po książkę Joanny Krzyżanek „Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej”. Główną bohaterką jest tam tytułowa poważana starsza pani, która na języku zna się jak nikt. W końcu od dziecka go obserwowała. Sprawdzała jego fizyczne możliwości oraz zgłębiała frazeologizmy. Z czasem poznała tysiące językowych śmieci i nauczyła się je skutecznie wykrywać oraz eliminować. Po latach ciężkiej pracy nad zgłębianiem tego tematu może pozwolić swojemu językowi odpocząć podczas lizania lodów. Wszystko do czasu, kiedy jej spokój zakłócił Kajtek Kurek i Gabrysia Gałka – dwójka niesfornych dzieci, których języki są bardzo zaśmiecone, przez co rodzice wysłali ich do Lamelii Szczęśliwej, aby nauczyła właściwego posługiwania się językami. Tak zaczyna się ich wielka przygoda ze świadomym używaniem słów.
„Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej” to bardzo zabawny poradnik językowy pełen pomysłów na zabawy, bajek i ciekawego spojrzenia na świat. Starsza pani patrząca z dystansem na otoczenie przybliża swoim uczniom wieloznaczności, swoje dzieciństwo, uczy samodzielnego wykonania prostych zabawek i pozbywania się błędów, które potocznie nazywane są „masłem maślanym”. Książka Joanny Krzyżanek w bardzo przyjemny sposób uwrażliwi małych czytelników na obserwowanie własnego języka oraz zachęci do samodzielnego sięgania po słownik poprawnej polszczyzny. Jest to lektura nie tylko dobra dla uczniów szkół podstawowych, ale i świetna bajka do poduchy dla przedszkolaków. Liczne opowieści i pomysły na zabawę mogą zostać wykorzystane podczas zimowych wieczorów.
Zachwyt nad tą publikacją sprawił, że książki Joanny Krzyżanek stały się naszą lekturą obowiązkową. Zwłaszcza, że pisarka stworzyła piękną serię o Cecylce Knedelek i jej gąsce Walerce. Autorka zabiera nas w świat dwóch kochających się bohaterek. Mamy tu związek niczym matki z dzieckiem: odpowiedzialna dziewczynka lepiej znająca świat i jej podopieczna z masą zwariowanych pomysłów, ale też z umiejętnością troszczenia się o innych. Ze względu na słabą znajomość świata te starania nie zawsze wychodzą jej na dobre, czego doświadcza w jednej z opowieści poświęconych pierwszej pomocy, kiedy próbuje upiec pyszny tort chorej opiekunce. Niestety nieodpowiednie wymieszanie składników sprawia, że i ona ląduje w łóżku. A tam może posłuchać baśni. Jednak zbyt poważne traktowanie ich treści po raz kolejny przyczyni się do choroby, przez poszukiwania żaby królewicza w czasie deszczu, kiedy to powinna założyć pelerynkę, a innym razem próby stworzenia idealnej śnieżnej rzeźby zamiast zabawy we własnym pokoju. Gdy udaje się ją namówić na spędzenie troszkę czasu w swoim pokoju okazuje się, że bałagan w zabawkach przesłania cały jej mały świat.
Gąskę cechuje dziecięca prostoduszna naiwność, którą najlepiej widać w opowieści o znikaniu różnych rzeczy w strugach deszczu. Walerka jest przekonana, że to jej koledzy i koleżanki zabrali z ogrodu sprzęt do zabawy. Ta opowieść staje się pretekstem do uświadomienia nas, że cudza potrzeba pomocy nie znika, kiedy przestajemy dostrzegać to, w jakim są zagrożeniu, ale nie zabraknie też przestrogi, że nie należy pomagać na siłę. W publikacji obok interesujących przygód gąski znajdziemy podpowiedź w jaki sposób zapamiętać numer alarmowy, w jaki sposób mądrze korzystać z apteczki, jak postępować w przypadku ran, oparzeń, odmrożenia, zakrztuszenia, zachłyśnięcia, ukąszenia lub użądlenia, bólu brzucha, wysypki i wielu innych sytuacji, w których potrzebujemy pomocy. Ważne teksty z cenną wiedzą przeplatają przygody gąski Walerki, dzięki czemu przekazywana dzieciom wiedza nie jest nudna. W świecie bohaterek Joanny Krzyżanek nie zabraknie również eksperymentów w salonie fryzjerskim, przebieranek, malowanek, a nawet wysypek, ukąszeń, pokłóć, bolesnych prób latania. To wszystko tak idealnie wpisuje się w dziecięce zabawy, że zapominamy o tym, że mamy do czynienia z dwiema niezwykłymi bohaterkami: dziewczynką i gąską, a nie matką i córką.
Cecylka Knedelek i gąska Walerka mieszkają w Starym Knedelkowie przy ulicy Naleśnikowej 5 i doczekały się wielu opowieści o swoich przygodach. Razem z bardzo pomysłowym zwierzątkiem mającym dziecięce cechy poznajemy dobre maniery, przeżywamy święta, gotujemy, uprawiamy truskawki, przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, udzielać pierwszej pomocy, a teraz także uczymy się ortografii.
Bardzo byłam ciekawa jak Joanna Krzyżanek poradzi sobie z tak trudnym tematem i w jaki sposób uczyni dziecięcy słownik ciekawym. Wplecenie opowieści w tradycyjną zawartość słownika okazało się strzałem w dziesiątkę. Każdą literę poprzedza opowieść zawierająca trudne wyrazy oraz ilustracja, na której je wypisano. A dalej jest część słownikowa, czyli wszystko to, co może nam się przydać w czasie pracy z dzieckiem. Przygody gąski doskonale wpisują się w znaną nam serię i są też uzupełnieniem książki „Księgi językowych porad” Lameli Szczęśliwej”. Mamy tu opowieści o zabawach w wyprawę w Alpy, podróże dookoła świata, kończenie kursów magii, deszczowej nudzie, elfach gubiących buteleczki z eukaliptusowym olejkiem, urodzinach, robieniu fotografii, Świętym Mikołaju, grze na harmonijce, zmianie planach na życie, samodzielności, opowieści o księżniczkach i usypianych gąskach, gubieniu liści przez drzewa, niechęci do kąpieli, pieczeniu, malowaniu i wiele, wiele innych. Każda opowieść poza wprowadzaniem dzieci w świat trudnych słów ma też zastosowanie terapeutyczne: pomaga poruszyć ważne tematy, uporać się ze strachem, zobaczyć własne zachowanie z innej perspektywy i świetnie nadają się na pierwsze czytanki oraz opowieści do słuchania. Na końcu książki znajdziemy podstawowe informacje, które powinien posiadać każdy przedszkolak oraz uczeń nauczania początkowego. Są tu takie proste rzeczy jak dni tygodnia, nazwy miesięcy, liczebniki, ale też znajdziemy informacje o zasadach ortograficznych. Wszystko wytłumaczone w piękny, prosty sposób.
Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami Zenona Wiewiurki, który doskonale oddaje klimat gęsich przygód. Prosta kreska, ciepła kolorystyka, minimalizm i subtelność rysunków sprawiają, że mają one w sobie coś z dziecięcych prac, ale są bardziej dopracowane. Do tego zawierają spory ładunek emocji, dużą dawkę humoru, dzięki czemu dzieci chętnie przeglądają książkę. Dużym plusem jest tu również duża czcionka, niedługie rozdziały, mądrze rozmieszczony tekst, co zachęca dzieci zarówno do słuchania, jak i samodzielnego czytania. Śliskie strony bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną kartonową oprawę, dzięki czemu lektura jest trwała i estetyczna. Zdecydowanie polecam.

Język polski jest fascynujący, ale potrafi stwarzać sporo trudności jego użytkownikom. I właśnie świadomość tego sprawiła, że już ponad pięć lat temu sięgnęłam (a raczej sięgnęłyśmy) po książkę Joanny Krzyżanek „Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej”. Główną bohaterką jest tam tytułowa poważana starsza pani, która na języku zna się jak nikt. W końcu od dziecka go...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
532
7

Na półkach: ,

Oj, ta nieszczęsna ortografia! Co ja bym dała w dzieciństwie za taką książeczkę!
Pozycja ta, to połączenie alfabetycznego spisu wyrazów, zabawnych ilustracji i opowiadań przyporządkowanych do odpowiednich literek alfabetu. Cecylka Knedelek, gąska Waleria oraz mieszkańcy Starego Knedelkowa to główni bohaterowie tej niezwykłej książeczki.
Jeśli wasze dziecko zaczyna przygodę z ortografią, z przyjemnością będzie słuchało o przygodach dziewczynki i jej gąski, a przy okazji pozna pisownię i znaczenie wielu "trudnych" wyrazów.
Muszę jeszcze dodać, że książka jest naprawdę pięknie wydana. Polecam :)

Oj, ta nieszczęsna ortografia! Co ja bym dała w dzieciństwie za taką książeczkę!
Pozycja ta, to połączenie alfabetycznego spisu wyrazów, zabawnych ilustracji i opowiadań przyporządkowanych do odpowiednich literek alfabetu. Cecylka Knedelek, gąska Waleria oraz mieszkańcy Starego Knedelkowa to główni bohaterowie tej niezwykłej książeczki.
Jeśli wasze dziecko zaczyna...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1841
1841

Na półkach: ,

Kilka dni temu przedstawiłam Wam przesympatyczną Cecylkę Knedelek oraz jej smakowity elementarz. Dzisiaj czas na kolejną bardzo mądrą pozycję. Tym razem przepisów tutaj nie znajdziemy, będzie za to całe mnóstwo przeróżnych słów, ponieważ jest to słownik ortograficzny :) Błędy, byki, literki, pisownia... Sporo dzieciaczków ma z tym problem, w końcu te wszystkie zasady prawidłowej pisowni nie są wcale takie łatwe do zapamiętania. Dlatego ten właśnie słownik ortograficzny przychodzi Wam, a właściwie waszym pociechom z pomocą :)

Jak na słownik ortograficzny przystało, w środku znajdziemy alfabetyczny spis przeróżnych wyrazów. Jednak nie jest to wcale taki zwyczajny, nudny słownik. Jest to słownik dla dzieci, co więcej jest to słownik samej Cecylki Knedelek. Napisała go ona dla swoich przyjaciół, a ponieważ dzieciaczki również się do tego grona zaliczają dlatego tym bardziej mogą po niego sięgnąć! A jak to wygląda w środku?

Literki ułożone są oczywiście alfabetycznie. Do każdej z nich, albo raczej z udziałem każdej z nich jest krótkie opowiadanie o Cecylce. Dalej jest jakiś ciekawy i zwariowany obrazek oczywiście z Cecylką i jej przyjaciółmi w roli głównej. Przy każdej ilustracji wypisane są różne wyrazy zaczynające się na daną literkę. Następnie jest oczywiście słowniczek czyli spis bardzo wielu (choć z całą pewnością nie wszystkich) wyrazów. Dalej kolejna literka, kolejne opowiadanie, kolejna ilustracja i spis wyrazów i tak z całym alfabetem :)

Cała książka ogromnie mi się podoba, jednak jest jeszcze coś, a mianowicie dodatek, który znajduje się pod koniec. A w nim kolejne ciekawe rzeczy, które może nauczyć się nasze dziecko, między innymi kontynentów, kolorów, liczenia, odmian takich jak "trzecia", "pięcioro", "dwuletnia", "jednodniowy", "czteropiętrowy", "para", "trojaczki" itd. Są również dni tygodnia, miesiące, pory roku, czas, pory dnia, święta, zwroty grzecznościowe oraz skróty. Moim zdaniem to naprawdę wspaniały dodatek z całą masą pomocnych i wspaniale obrazujących wszystko ilustracji.

Ja na szczęście nigdy nie miałam jakiś większych problemów z pisownią. Dosyć szybko pojęłam większość zasad obowiązujących w pisowni języka polskiego. Zazwyczaj wiem kiedy pisze się u, a kiedy ó. Kiedy ż, a kiedy rz. Robię to wszystko jakoś tak instynktownie, choć wiadomo, że każdemu zdarzają się jakieś błędy, pomyłki. Mi oczywiście również... Czasem nie wiem jak coś napisać, wtedy faktycznie muszę pogłówkować, zastanowić się... Moim utrapieniem na przykład są wyrazy "na pewno" oraz "w ogóle", często zapominam, że powinno się to pisać osobno. Również "z powrotem" piszę często błędnie czyli razem zamiast osobno. Chociaż wiem, że jest to niepoprawnie, robię to nadal, ale tak jak wspominałam piszę instynktownie, samo tak jakoś wychodzi ;)

Pewnie w moich recenzjach nie raz znajdziecie również sporo literówek. Jednak pisząc na klawiaturze, zdarza się przecież, że palec czasem trafi nie tam gdzie powinien prawda? Do tego piszę często po nocach, uwielbiam tę ciszę, mogę się wtedy skupić, pomyśleć. A, że piszę dosyć szybko, do tego często po ciemku, to i błędy zdarzają się z pewnością często. Jednak ja sama nie specjalnie zawracam na to uwagę u innych, myślę, że zwykłe literówki nie są tak rażące jak na przykład właśnie byki ortograficzne. Po co ten mój cały wywód? A właśnie chodziło mi o to, że nauka ortografii moim zdaniem jest ważna i warto aby nasze dzieciaczki się do niej przykładały. Szczególnie jeśli w planach mają w przyszłości na przykład recenzowanie książek :P

Rozpisałam się okropnie, ciekawe czy ktoś dobrnie do końca tych moich wywodów :) Mimo wszystko muszę koniecznie wspomnieć również o wspaniałej i niezwykle zabawnej grafice oraz porządnym i mocnym wydaniu! A więc obrazki te moim zdaniem idealnie pasują, są ładne, kolorowe, śmieszne, zwariowane. Właśnie takie jakie być powinny. Czcionka jest duża, przejrzysta, więc tutaj również bez zastrzeżeń. Format dość spory, okładka twarda, książka szyta, więc mimo, że dosyć ciężka to i tak z całą pewnością bardzo wytrzymała. Ale dosyć już tego zachwalania, teraz musicie się już sami przekonać czy Wasze zdanie na temat tej pozycji jest takie samo jak moje :)

Kilka dni temu przedstawiłam Wam przesympatyczną Cecylkę Knedelek oraz jej smakowity elementarz. Dzisiaj czas na kolejną bardzo mądrą pozycję. Tym razem przepisów tutaj nie znajdziemy, będzie za to całe mnóstwo przeróżnych słów, ponieważ jest to słownik ortograficzny :) Błędy, byki, literki, pisownia... Sporo dzieciaczków ma z tym problem, w końcu te wszystkie zasady...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
273
201

Na półkach: , , ,

Z wielką przyjemnością zamieszczam dzisiaj recenzję Słowniczka ortograficznego Cecylki Knedelek. Od razu zaznaczam, możecie mnie oskarżać o lizusostwo i wazeliniarstwo, ale w tym miejscu pojawią się tylko i wyłącznie same ochy i achy. Nic na to nie poradzę. Nie widzę w tej pozycji żadnych wad, a wręcz przeciwnie. Ale do rzeczy.
Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek, to tak naprawdę nie słowniczek, a słownik. Jest to bowiem grube tomiszcze formatu A4, które składa się z 266 stron i waży swoje. Przepiękne wydanie! Twarda oprawa, karty szyte grubymi nićmi, mnóstwo kolorowych obrazków, przyjazna dla dziecka czcionka (niejednokrotnie przypominająca pierwsze bazgrołki naszych pociech). A to tylko zalety czysto wizualne.
Księga ta nie jest zwykłym, nudnym słownikiem, od którego zazwyczaj stroną dzieci. Przy każdej literce bowiem, oprócz standardowych kolumn z alfabetycznie ułożonymi wyrazami, znajduje się urocza opowiastka, która zawiera bardzo dużo słów na daną literkę i ma służyć utrwaleniu pisowni. Tak sobie pomyślałam, że teksty te mogą być wykorzystywane również jako dyktanda ortograficzne. Ale to jeszcze nie wszystko. Kolejno pojawia się całostronicowa ilustracja z Cecylką i gąską Walerką w roli głównej, która jest zobrazowaniem treści opowiadanka. Gdzieś tam, po kartach słowniczka myszkuje też sympatyczny mól słowniczkowy, pan Eedek. Na tej samej stronie po bokach marginesu znajdują się zilustrowane, trudniejsze wyrazy. Wszystko jest duże, czytelne i bardzo wesołe. W sam raz dla dziecka, które chcemy zachęcić do nauki naszej rodzimej, zawiłej ortografii, a nie przypadkiem zniechęcić. Zresztą proszę zobaczcie sami jak prezentuje się to dzieło.: Foto
Myślicie, że to już koniec? Co to, to nie! Autorzy słowniczka przygotowali jeszcze jedną niespodziankę, dla swoich małych czytelników: Dodatek dla Gąski Walerki. A w nim: kontynenty, kolory, liczebniki (do miliarda),dni tygodnia, nazwy miesięcy, pory roku, jednostki czasowe, pory dnia, najważniejsze święta i skróty. A wszystko to okraszone jest przezabawnymi ilustracjami z Gąską Walerką. Kto by nie chciał mieć takiej pomocy domowej w swoim domu?
To wspaniała alternatywa dla zwykłych, mało atrakcyjnych słowników. Tą pozycją można się bawić na wiele sposobów i w ten sposób ćwiczyć ortografię, chociaż przy takiej atrakcyjnej formie wiedza sama będzie wchodzić do głowy.
Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek przeznaczony jest dla dzieci od siedmiu do trzynastu lat, ale ma służyć tym wszystkim, którym choć raz pojawił się w zeszycie byk lub byczek. Przyznaję, że zaglądam do niego codziennie i jestem oczarowana.
Jeżeli macie ochotę poznać bliżej bohaterki tego słowniczka, polecam wam serię książeczek o Cecylce Knedelek, a także jej blog : http://blog.cecylkaknedelek.pl/, na którym znajdziecie wiele atrakcji dla swoich pociech.
Podaję także link, pod którym możecie zajrzeć do środka tej księgi:
http://www.jednosc.com.pl/upload_www/pdf_book/slowniczek_CECYLKI/
Gorąco polecam!!
Źródło: http://juliaorzech.blogspot.com/2012/07/sowniczek-ortograficzny-cecylki.html

Z wielką przyjemnością zamieszczam dzisiaj recenzję Słowniczka ortograficznego Cecylki Knedelek. Od razu zaznaczam, możecie mnie oskarżać o lizusostwo i wazeliniarstwo, ale w tym miejscu pojawią się tylko i wyłącznie same ochy i achy. Nic na to nie poradzę. Nie widzę w tej pozycji żadnych wad, a wręcz przeciwnie. Ale do rzeczy.
Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek, to...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    1
  • Egzemplarze recenzyjne
    1
  • KSIĄŻKI MOJEGO SYNA, CZYLI LITERATURA DLA DZIECI
    1
  • Jedność
    1
  • Dla dzieci
    1
  • Dla Natusia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek


Podobne książki

Okładka książki Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich Katarzyna Ceklarz, Urszula Janicka-Krzywda
Ocena 8,5
Góralskie czar... Katarzyna Ceklarz, ...
Okładka książki Wielki słownik frazeologiczny PWN z przysłowiami Anna Kłosińska, Elżbieta Sobol, Anna Stankiewicz
Ocena 8,0
Wielki słownik... Anna Kłosińska, Elż...
Okładka książki Star Wars: Świat Gwiezdnych Wojen. Kronika ilustrowana. Nowa edycja Kristin Baver, Pablo Hidalgo
Ocena 8,0
Star Wars: Świ... Kristin Baver, Pabl...

Przeczytaj także