Misja feniks

Okładka książki Misja feniks Ewa Karwan-Jastrzębska
Okładka książki Misja feniks
Ewa Karwan-Jastrzębska Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Wyjątkowi (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wyjątkowi (tom 1)
Egmont Polska
2012-10-31
2012-10-31
dla dzieci rodzeństwo antykwariat kot tajemnica

Główni bohaterowie – Julka i jej młodszy (o 14 minut) brat bliźniak Julian – to beztroskie rodzeństwo, które chce spędzić spokojne wakacje. Pewnego dnia, odwiedzają pobliski antykwariat. Jego właściciel – tajemniczy Aureliusz Tarabella – od razu zaprzyjaźnia się z nastolatkami. Te, od początku przeczuwają, że ta nietypowa znajomość nie skończy się na zwykłym popijaniu herbatki przy antycznym biurku. Gdy antykwariusz znika, bliźniacy dostają polecenie pilnowania jego dobytku. W czasie rutynowej kontroli, Julian nagle znika siostrze z oczu. Kiedy chłopak się budzi, ze zdziwieniem stwierdza, że świat w którym się znajduje, wcale nie przypomina jego rodzinnej Warszawy, a zamiast ojczystego języka, słyszy… włoski.

Autorka książki – Ewa Karwan – Jastrzębska – to autorka między innymi słynnej filozoficznej baśni o Misiu Fantazym. Jest także zdobywczynią nagrody Mistrza Mikrofonu, zdobytego dzięki radiowej audycji literackiej. Takie spektakularne osiągnięcia, stawiają więc wysoko poprzeczkę i sprawiają, że oczekujemy książki na naprawdę wysokim poziomie.

Książka bardzo łatwa w odbiorze, stosunkowo krótka ( niecałe 200 stron ),ale niestety jest kilka elementów, które mogą zadziwić czytelnika. Jak wiemy autorka baśni, będzie starała się wprowadzić do książki wiele elementów fantastycznych, ale pisarka chyba nie do końca przemyślała jak powinny zachowywać się dzieci, które nagle przeniosły się w przeszłość. W książce bliźniacy traktują te sprawy jako oczywiste, tak jakby skok w nieznane był dla nich codziennością. Spodziewać się można zaskoczenia, zdziwienia, lęku czy paniki bohaterów, ale ze zdumieniem zauważamy, że bohaterowie od razu przechodzą do wykonywania swojej tajemniczej misji. Książkę można podzielić na trzy części – długi, mało ciekawy wstęp, zdecydowanie za krótka i za mało treściwa akcja (która choć płynna i wartka, zdecydowanie zbyt szybko przemija),oraz zakończenie, które czyta się z małym zaangażowaniem, gdyż z góry można przewidzieć przebieg dalszych wydarzeń.

Z przykrością stwierdzam, że ta lektura nie ma w sobie tej cząstki, która sprawia, że przerywamy czytanie dopiero wtedy, gdy zaczną boleć nas już oczy. Czytelnik może mieć wrażenie, że kilka rozdziałów tej książki zostało po prostu wyrwanych, bo Misja Feniks ma wiele ,,dziur”, które można by załatać paroma wątkami.

Pani Karwan – Jastrzębska nie napisała słabej książki, dzieciom i tak będzie się podobać, jednakże wiele starszych i bardziej ,,zaprawionych w boju” osób, bez wątpienia czytało już znacznie lepsze pozycje. Dodam jeszcze, że powieść jest wielowątkowa (gdyż znam osoby, którym taka forma bardzo przeszkadza).

Recenzja pochodzi ze strony ksiazkadoplecaka.pl

Opis wydawcy:
Misja Feniks przenosi czytelnika ze współczesnej Warszawy do szesnastowiecznej Florencji, w sam środek afery, w którą oprócz Julki i Julka uwikłani są Medyceusze, pewien dziwny alchemik i podejrzane Bractwo Czarnego Kruka. Stawka jest niebagatelna. Chodzi o nieśmiertelność. Bezcennej receptury zakodowanej w obrazie poszukują wszyscy: włoska mafia, Interpol, sztab historyków sztuki, florentczycy sprzed pięciuset lat i para współczesnych bohaterów. Trwa wyścig z czasem. Akcja powieści rozgrywa się równolegle w dwóch światach.
Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa tajemniczy antykwariat z jeszcze bardziej tajemniczą osobą jego właściciela?
Kto odkryje zagadkę obrazu Pracownia alchemika?
Czy Julka i Julek szczęśliwie zakończą misję?
Na te i inne pytania odpowiada pierwszy tom serii WYJĄTKOWI.

Wzięłam tę książkę z biblioteki, ponieważ znalazłam ją na dziale fantastyki. Nie wiem czego się po niej spodziewałam, ale jestem bardzo mile zaskoczona.
Czytając ,,Misję Feniks'' miałam wrażenie, że czytam bajkę dla dzieci. Mimo tego było w tej książce coś takiego, co sprawiało, że czytanie było bardzo przyjemne.
Co do bohaterów...
Najbardziej wyrazistą i moją ulubioną postacią był tata bliźniaków, artysta, który lubi bawić się w Sherlocka Holmesa. Ciekawy obraz stworzono również dla antykwariusza, który ciągle pojawiał się i znikał.
Niestety same bliźniaki były dość przeciętne, żadne z nich nie przejawiało jakichś intrygujących cech czy uzdolnień. Jedna rzecz strasznie mnie w nich irytowała. Teoretycznie mieli po 15 lat, ale zachowywali się, jak dzieci z klasy trzeciej podstawówki.
Zawsze po skończeniu lektury zastanawiam się, jak bym zareagowała gdyby jednen z bohaterów umarł. W tym wypadku byłam na to zupełnie obojętna.
Mimo wszystko nie żałuję, że przeczytałam ,,Misję Feniks'', ponieważ miło spędziłam z nią czas odrywając się na te kilka godzin od nauki. Daje, więc ,,Misji Feniks'' 6/10

Opis wydawcy:

Ewa Karwan- Jastrzębska jest znana głównie z baśni o misiu Fantazym. Napisała kilkanaście powieści dla młodzieży. Prowadziła tez radiowe audycje literackie, za które została doceniona nagrodą mistrza mikrofonu. Jest również scenarzystką.

Misja Feniks to pierwsza część serii książek o dwóch piętnastoletnich bliźniakach - Julce i Julku. Rodzeństwu Wyjątkowych, przytrafiają się różne problemy, które zawsze są do rozwiązania. A to wszystko zaczyna się od spotkania z tajemniczym antykwariuszem – Aureliuszem.

Aureliusz okazuje się bardzo miłym znajomym, a z biegiem czasu przyjacielem. Dzieci przychodzą po południu do antykwariatu i godzinami rozmawiają o historii. Antykwariusz po kilku dniach niespodziewanie znika, a opiekę nad antykwariatem powierza naszym bohaterom. Szczęśliwe rodzeństwo podczas pilnowania antykwariatu zauważa piękny obraz, przedstawiający Florencję, który przenosi ich do szesnastowiecznego miasta. Pojawiają się w czasie trwania wielkiej afery dotyczącej obrazu „Pracownia Alchemika”. A stawka jest bardzo wysoka, chodzi o eliksir nieśmiertelności, na którym zależy każdemu...

Co się wtedy stanie?
Czy rodzeństwo odnajdzie przepis na eliksir?
Czy ktoś im pomoże?
Jaką zagadkę kryję obraz?
Czy uda im się wrócić do Warszawy?

Na te i inne pytania, znajdziecie odpowiedź w książce pt. „Misja Feniks”. Książka jest bardzo ciekawa, napisana miłym oraz przyjaznym językiem dla czytelnika. Spodoba się uczniom szkół podstawowych bardziej niż gimnazjalnych, gdyż język jakim posługiwali się bohaterowie, ich zachowanie przedstawiało zachowanie uczniów "podstawówki", a nie osób kończących gimnazjum.

"Kto zna księgi, ten zawsze znajdzie odpowiedź. Kto ksiąg nie czyta, nigdy nieprzekroczy granic innego świata"

Tajemnice renesansowych alchemików, tajne stowarzyszenia, sekret nieśmiertelności, tajemnicze obrazy, zagadkowy antykwariusz oraz podróż w czasie, a to wszystko w polskiej książce dla młodzieży. I może już nie kwalifikuję się do grona grupy docelowej, to i tak nie przeszkodziło mi to w poznaniu tej barwnej historii.

Julia i Julian są bliźniakami. Jak to z bliźniakami bywa są ze sobą bardzo związani, choć zupełnie różni. Julia jest spokojniejsza i bardziej skupiona na nauce, niż jej brat, który preferuje starą, dobrą zabawę w detektywa. Przygoda tej dwójki zaczyna się, gdy naprzeciwko ich kamienicy otwiera się antykwariat. W między czasie zostaje skradziony obraz "Pracowania alchemika", który jak przewidują naukowcy kryje pod sobą drugi obraz zawierający przepis na długowieczność. Rodzeństwo napiera podejrzeń, że antykwariusz jest mężczyzną z obrazu, jeśli nawet nie to i tak jest człowiekiem niezwykłym oraz posiadającym wiele tajemnic. Jedna z nich powoduję wysłanie bliźniaków do XVI wiecznej Florencji.

Julia i Julian, jako bliźniaki są ciekawymi postaciami, które mocno ze sobą związane - intrygują, jednak gdy przyjrzymy się im osobno, wypadają blado. Rozważniejsza Julia lubi książki i odznacza się pasjami humanistycznymi i lingwistycznymi. Julek ma umysł bardziej ścisły, choć ogranicza się to do eksperymentów i zabaw w detektywa. Oboje mają po piętnaście lat, jednak czytając książkę ciężko odnieść takie wrażenie. Ich zachowanie świadczy bardziej, iż mamy do czynienia z dziećmi, a nie nastolatkami. Zgaduję, że "Misja Feniks" jest przerobioną wersją poprzedniej książki autorki pt. "Antykwariusz", gdzie fabuła jest niemal identyczna, a bohaterowie mają po trzynaście i dziewięć lat. Z bohaterów drugoplanowych spodobała mi się postać Giuseppe oraz więź rodząca się pomiędzy nim, a Julią. Żałuję, że wątek nie był pociągnięty, ale liczę, że spełnią się słowa alchemika i jeszcze się spotkają.

"Misja feniks" jest historią ciekawą, łatwą i przyjemną, ale nie głęboką. Pytanie tylko, czy ma taka być? Myślę, że nie, bo i po co? Jej zadaniem jest przeniesienie czytelnika w barwny świat wypełniony niezwykłymi przygodami i z tego rewelacyjnie się wywiązała. Książkę polecam, jednak z pewnymi zastrzeżeniami, a mianowicie głównie osobą w wieku od 7 do 16 lat, a starszym jedynie jeśli są w pełni przygotowane na książkę bez drugiego, głębszego dna. Dodam jeszcze, że aktualnie jestem w trakcie czytania drugiego tomu Wyjątkowych i muszę przyznać że grupa docelowa się zmienia.

Nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się właśnie pierwsza część nowego cyklu dla dzieci i młodzieży „Wyjątkowi”, opowiadającego o niezwykłych przygodach bliźniąt Julka i Julki. „Misja Feniks” przenosi czytelnika ze współczesnej Warszawy do XVI-wiecznej Florencji i według opisu kryje w sobie intrygującą fabułę oraz wiele sekretów.

Piętnastoletnie rodzeństwo właśnie rozpoczyna długo wyczekiwane wakacje. Już w ciągu pierwszych dni lata poznają nowego sąsiada, tajemniczego Aureliusza Tarabellę, który otworzył antykwariat niemal dokładnie naprzeciwko ich mieszkania. Wkrótce okazuje się, że mężczyzna ma jakiś związek z obrazem Pracownia alchemika, autorstwa florenckiego malarza, który niedawno został skradziony z włoskiego muzeum. Podobno malowidło kryje w sobie klucz do stworzenia eliksiru długowieczności. Z pomocą nowego sąsiada Julek i Julka przenoszą się do XVI wieku, by ostrzec malarza i uniemożliwić pewnej szajce uzyskanie dostępu do tej niezwykłej tajemnicy.

Uwielbiam książki dla dzieci i młodzieży, choć teoretycznie dawno już z nich wyrosłam. Bardzo lubię ten posmak tajemnicy i przygody oraz rezolutnych bohaterów, którzy dzięki swojemu sprytowi i inteligencji rozwiązują kolejne zagadki. W „Misji Feniks” nie brakuje ani niespodziewanych zwrotów akcji, ani niezwykłych tajemnic, ani niesamowitych wydarzeń, jak choćby podróż w czasie.

Odniosłam jednak wrażenie, że główni bohaterowie to dzieci o kilka lat młodsze. Trudno jest mi sobie wyobrazić piętnastolatka robiącego eksperymenty w toalecie, także język, jakim posługują się bliźnięta wskazuje na dzieci z ostatnich klas podstawówki, a nie trzeciej gimnazjum (do tej klasy właśnie zdali Julek i Julka). Ponadto, przeglądając opisy innych książek autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej, natrafiłam na powieść „Antykwariusz”, której opis jest niemalże identyczny z „Misją Feniks”. Różni je jedynie imię jednego z bohaterów (zamiast Julka występuje Mikołaj) oraz ich wiek – dziewczynka ma trzynaście lat, a chłopiec – dziewięć. O ile więc się nie mylę (pewności nie mam, bo tej akurat książki nie czytałam),wygląda na to, że pierwszy tom nowego cyklu jest nieco przerobioną wersją wcześniejszego dzieła autorki. Biorąc pod uwagę wiek rodzeństwa z pierwotnej wersji, nie dziwi ich dziecięcy język i zachowanie. Nie mam nic przeciwko przerobieniu starej książki na cykl, dziwi mnie jedynie zmiana wieku, przez którą całość wypada mniej przekonująco.

Pomijając jednak ten drobny mankament, na który z pewnością nie zwrócą uwagi młodsi czytelnicy, powieść mogę szczerze polecić 9-13-latkom, kochającym książki przygodowe, w których nie brak tajemnic, elementów fantastycznych oraz sympatycznych bohaterów.

Piętnastoletnie rodzeństwo właśnie...

Bardzo miła, lekka książka, choć główni bohaterowie są za bardzo dziecinni jak na piętnastolatków, ich język przypomina bardziej dzieci z podstawówki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Domowa biblioteczka
  • Papierowa
  • Podróże w czasie
  • Młodzieżówki
  • Recenzje Blog
  • Serie

Dodaj cytat z książki Misja feniks