9 Wigilii

Okładka książki 9 Wigilii Stefan Chwin, Łukasz Dębski, Natasza Goerke, Paweł Huelle, Agnieszka Kołakowska, Wojciech Kuczok, Antoni Libera, Jerzy Pilch, Joanna Szczepkowska
Okładka książki 9 Wigilii
Stefan ChwinŁukasz Dębski Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2007-11-01
2007-11-01

Skusiła mnie ta literacka śmietanka polskich współczesnych pisarzy, ale nie, nie nie. Nie tego szukałam, oczekiwałam. Owszem literacko to się broni, były pomysły nawet ciekawe jakby je rozważyć, ale zapomnę o tym zbiorze szybko. Podobało mi się tak bardzo tylko pierwsze opowiadanie autorstwa Chwina
Nie wiem komu polecić te teksty - motyw przewodni to smutek w klimatach wigilijnych Jeśli szukacie ciepła i świątecznego pokrzepienia to nie ta książka

Nie wiem komu polecić te teksty - motyw przewodni to smutek w klimatach...

zobacz więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/01/ksiazka-9-wigilii-swiat-ksiazki.html

Bardzo ciekawe opowiadania, zróżnicowane stylowo - dzięki czemu czytelnik nie nudzi się; indywidualny styl pisania to jest to co uwielbiam w książkach. Opowiadają o Wigilii w 9 różnych domach: ludzi biednych i bogatych.

Warto z tego zbioru przeczytać Kuczoka, Chwina, Liberę, Pilcha. Reszta przeciętna.

Mimo Wigilii w tytule, nie wszystkie opowiadania mają świąteczny klimat, a niektóre są tak daleko związane ze świętami, że aż ciężko ten związek wyłapać. Zbiór opowiadań może być dobrym pretekstem do zapoznania się z twórczością nowych autorów i rozpoczęcia poszukiwań ich innych dzieł. Niestety, mnie z dziewięciu Wigilii przypadły mi do gustu tylko cztery. Przy opowiadaniach różnych autorów, o zupełnie innym klimacie to pewnie normalne. Polecam "Okno dla anioła", "Opowieść wigilijną", "Franz Carl Weber" i "Puste krzesło przy wigilijnym stole".

"9 wigilii" to zbiór 9 opowiadań napisanych przez 9 różnych autorów. Tematyka jak sam tytuł wskazuje dotyczy tego jednego magicznego wieczoru w roku. Przedstawione mamy tutaj różnego rodzaju wigilie, tych co lubią święta i czekają na nie przez cały rok, ale także tych co ich nie lubią lub wręcz nienawidzą.

Przy tego typu pracy zbiorowej oczywiście jedne opowiadania bardziej przypadną nam do gustu, a inne mniej, jeszcze inne w ogóle. To króciutka książka, którą bardzo szybko się czyta. U mnie idealnie sprawdziła się podczas czekania w kolejce w urzędzie komunikacji, bo numerek miałam dopiero 60! Jednak przyznam się szczerze, że opowiadania mają to do siebie, że w moim przypadku raczej się nie sprawdzają i właściwie szybko później o nich zapominam... Nie jest to oczywiście wina złego pisarstwa Autorów. To raczej moje nastawienie, nie za bardzo lubię tak krótkie formy, bo jak tylko uda mi się już "wejść" w dany świat i poznać/polubić bohaterów, opowiadanie się kończy, a u mnie pozostaje mały niedosyt...

Choć jeśli ktoś lubi opowiadania i ma ochotę na refleksje i chwilę zadumy, to ten tomik opowiadań będzie dla niego idealny. Bowiem wspólnym mianownikiem dla tych historii są święta oraz relacje rodzinne podczas świąt. Wszędzie mamy podkreślane jaki to magiczny i rodzinny czas, a w rzeczywistości tak wielu z nas czuje się wtedy wyjątkowo samotnie, czasem pomimo obecności bliskich wokół...

Przy tego typu pracy zbiorowej oczywiście jedne opowiadania...

Jest to zbiór opowiadań znanych i tych mniej znanych współczesnych Polskich pisarzy takich jak Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Wojciech Kuczok, Joanna Szczepkowska i inni.
Tematem przewodnim jest oczywiście Wigilia i czas Bożego Narodzenia.
Książka ma na celu ukazanie świąt jako anegdoty, zmusza nas do zatrzymania się na chwilę, zwolnienia tempa w tym czasie i zastanowienia się nad własnymi świętami.
Co czują osoby samotne w tym okresie? Jakie cuda mogą się zdarzyć w tym czasie?
Tą książkę uważam za przeciętną! Zupełnie nie przypadła mi do gustu, mimo iż lubię krótkie opowiadania. Nie wiem czemu ale zupełnie czegoś innego się spodziewałam. Opowiadania są pełne uczucia pustki i samotności. A liczyłam na opis wspaniałych świąt pełnych ciepła, radości i w gronie rodziny. Tak więc nie mogę polecić tej książki!

Tematem przewodnim jest oczywiście Wigilia i czas Bożego Narodzenia.

Lubię kiczowatą magię świąt, bo nagle jeden wieczór może być czymś ważnym. Choć data jest bardzo umowna to setki podań, mitów i legend sprawiły, że szukamy czegoś tajemniczego i niezwykłego w tym dniu.

9"Wigilli" to misterniernie nakreślony obraz przez polskich pisarzy o najważniejszych świętach w roku.My,jako czytelnicy możemy w tym obrazie przejżeć się sami,po to tylko,by odpowiedzieć sobie na pytanie.Jak bliski jestem dzis tradycji,jak wiele znaczy dla mnie rodzina i czy tak naprawdę dobrze znam osobę z którą dziele się dziś opłatkiem?Czy ona zna mnie także?Czy pod płaszczem skarg,pretensji i skrywanych żalów od lat moje serce potrafi wybaczyć i kochać,by nieś radość z narodzin małego Jezusa i dzielić się z nią bliskimi? Podczas tej lektury każdy z bohaterów,jak i sam czytelnik zadają sobie pytanie: Jak daleko jestem w stanie otworzyć własne serce dla bliskich i nowo narodzonego dzieciątka?

To co łączy opowiadania w piękną całość, oplatając się na duszy bohaterów,jak łańcuch na choince to dojmujące uczucie pustki i samotności,która zaciska się w ich wnętrzu tworząc gulę w gardle i piekące łzy pod powiekami.Wszysy tego dnia w przeróżny sposób usiłują radzić sobie z tym potęgującymi uczuciem,które nadzwyczaj mocno uwydatnia skrywane w dni powszednie smutki i żale.

Każdy z bohaterów tych opowiadań nie potrafi czerpać radości z narodzin małego Jezusa,pustego miejsca przy wigilijnym stole,a także wzajemnej rodzinnej bliskości,bo zazwyczaj górę biorą emocje mocno skrywane w dni powszednie...Pod powiekami pięką łzy,gardło ściskają niewypowiedziane od lat pretensje i żale,a z każdego konta wyziera dojmująca pustka,brak zrozumienia,uczucie głębokiego osamotnienia...At to wszystko przy stole wigilijnym,gdzie w tle słychać: Lulaj ze Jezuniu..

3-4 opowiadania ciekawe i wciągające - na pewno pierwsze, Kuczoka i ostatnie. Reszta nudna, musiałam przerywać je w połowie.

Jak to często przy zbiorach opowiadań bywa, część utworów okazała się bardzo udana, a część mniej interesująca.
Największe wrażenie na mnie zrobiły dwie pierwsze historie, autorstwa panów Chwina i Dębskiego - oryginalne, zdumiewające, poruszające i wyobraźnię, i serce czytelnika.
Pilch i Huelle też nie zawiedli!
Wielka szkoda, że pozostałe opowiadania im nie dorównują.

Pozytywnie zaskoczyła mnie Joanna Szczepkowska - dotychczas znałam ją jedynie jako dobrą aktorkę i przeciętną felietonistkę o niezbyt błyskotliwym piórze.

Polecam cały zbiór, ale proszę nie nastawiać się odprężającą lekturę, gdyż święta ukazane przez większość autorów nie są ciepłe, rodzinne i relaksujące. Na pewno jednak ich literacki wizerunek daje wiele do myślenia na temat międzyludzkich relacji, samotności i marzeń.

Pilch i Huelle też nie zawiedli!
Wielka szkoda, że pozostałe opowiadania im nie dorównują....

Dodaj cytat z książki 9 Wigilii