Bezpiecznie jak w domu

Okładka książki Bezpiecznie jak w domu Simone van der Vlugt
Okładka książki Bezpiecznie jak w domu
Simone van der Vlugt Wydawnictwo: Feeria Seria: NOX Sensacja kryminał, sensacja, thriller
NOX Sensacja
Blauw Water
Feeria
2014-03-19
2014-03-19
Aleksandra Górska
literatura holenderska kryminał thriller

Książka ogólnie dość wciągająca, sporo się w niej dzieje i raczej nie idzie się przy niej znudzić.
Jednak moim zdaniem, za dużo wątków zostało za mało rozwiniętych, za mało rozpisanych i wyjaśnionych. Gdyby dodać jej 100/150 stron i wszystko opisać bardziej szczegółowo byłoby o wiele lepiej :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie mam nic do samej autorki, ale książka jest po prostu słaba. Mało wciągająca, płaska i uboga w treści, narracji oraz emocjach. Dziwi mnie, że sprzedało się aż milion egzemplarzy w Holandii. Autorka być może się starała, miała zamysł, ale nie wyszło. Nazwałabym to brakami warsztatowymi w aspekcie kreowania fabuły, głównie narracji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem ok. Pewnie spodobałaby mi się bardziej gdybym jakiś czas temu nie obejrzała filmu "No Good Deed" o bardzo podobnej fabule. A tak to miałam powtórkę z rozrywki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekturę tej książki porównałabym do jazdy na rollercoasterze. Tempo akcji zapiera dech, wydarzenia rozgrywające się w domu bohaterki trzymają czytelnika w napięciu, którego to (napięcia a nie czytelnika;) skala rośnie z każdą przeczytaną stroną. Wartka fabuła wciąga i nie pozwala oderwać się ani na chwilę.Z czystym sumieniem użyję stwierdzenia, że to pasjonująca lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każdy tak myśli, toś to nasze schronienie nasza przestrzeń relaksu i wypoczynku ....mamy tutaj kobietę z dzieckiem do której wtargnie nieznajomy. Takie historie pewnie już znacie no cóż, tu też autor opisuje nam parę dni zniewolenia, które mogą się każdemu zdarzyć. Opowieść szybko się toczy - ja nie poczułam grozy, choć świadomość mi mówiła ojej

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niepozorna, cienka książeczka opisująca cztery dni z życia dwóch kobiet. Lisa i Senta. Dwie zupełnie sobie obce kobiety, które połączył przypadek. Obie kochają, obie są matkami, żyją jednak zupełnie inaczej i mają inne doświadczenia. Ich drogi się przetną, los jednej stanie się zależny od drugiej.

"Bezpiecznie jak w domu" to w sumie prosta historia. Do domu zamieszkanego przez Lisę i jej pięcioletnią córeczkę, pewnego zwyczajnego, szarego dnia wtargnie mężczyzna, który zamieni życie kobiety w piekło. W ciągu czterech dni czytelnik ma możliwość śledzenia toku myśli Lisy, zmian jakie w niej zachodzą i sposobu podejścia do śmiertelnie niebezpieczne sytuacji. Autorce udaje się stworzyć wiarygodny portret kobiety, która za wszelką cenę chce chronić swoją córkę. Portret psychologiczny, chociaż dość okrojony, daje rzetelny obraz psychiki osoby, która znajduje się w potrzasku i próbując przeżyć przechodzi przez różne stadia emocji.

Historia dotycząca Senty z kolei dosyć sprawnie przedstawia stan umysłu osoby pogrążonej w śpiączce a później dotkniętej chwilową amnezją. W przypadku tej kobiety autorka próbuje ukazać zmianę, jaka zachodzi w myśleniu osoby, która otarła się o śmierć. Senta zupełnie inaczej patrzy na swoje życie po tym, gdy mogła stracić wszystko. Jednocześnie Nie może przejść do porządku nad straconą w pamięci godziną, poprzedzającą wypadek. Ma wrażenie, że zdarzyło się coś strasznego, coś, co koniecznie powinna sobie przypomnieć.

Fabuła powieści jest prosta i w zasadzie można się domyślić, jak to wszystko się skończy. Niemniej książkę czyta się ze sporym zaangażowaniem. Język, jakim operuje autorka jest prosty, pozbawiony zbędnych opisów, skupiony tylko i wyłącznie na opowiadanej historii. Akcja rozgrywa się dwutorowo, czytelnik naprzemiennie poznaje zarówno los Lisy, jak i Senty. Powieść pozbawiona jest wątków pobocznych, dialogi są wiarygodne, portrety psychologiczne może nie głębokie, jednak wystarczające, by utożsamić się z bohaterkami.

Ciekawa, trochę odbiegająca od normy pozycja, może nie porywająca ale na pewno wciągająca .

"Bezpiecznie jak w domu" to w sumie prosta historia. Do domu zamieszkanego...

Nie spodziewałam się aż takich emocji. Bardzo dobry portret psychologiczny zabójcy. Czytając zastanawiałam się jak ja bym się zachowała w takiej sytuacji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka! W domach wszyscy czujemy się zazwyczaj bezpiecznie, powieść pokazuje jednak, jakie to złudne! Bezsilność, zwierzęcy strach, panika, obawa o dziecko - wszystko to przeżywałam razem z bohaterką. Super!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka taka "na raz". Opisy krótkie, historia ciągle do przodu. Szybko się czyta i nie trzeba za dużo myśleć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szybko się czyta. Fabuła wciągająca, ale same postacie bardzo nijakie.
Za kilka dni zapomnę.

Szybko się czyta. Fabuła wciągająca, ale same postacie bardzo nijakie.
Za kilka dni zapomnę.

• 2015
  • 2015
  • Przeczytane w 2014
  • DKK

Dodaj cytat z książki Bezpiecznie jak w domu