Tatuaż przestępcy

Okładka książki Tatuaż przestępcy Cesare Lombroso
Okładka książki Tatuaż przestępcy
Cesare Lombroso Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: 10/17 nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
10/17
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
słowo/obraz terytoria
2014-05-05
2014-05-05
Jan Ludwik Popławski
Psychologia prawo kryminologia resocjalizacja przestępczość system penitencjarny tatuaż więzienie przestępca kulturoznawstwo antropologia antropologia kryminalna

Krótka książka, na jeden wieczór albo i godzinę czytania.
Autor ma cokolwiek absurdalny punkt widzenia jak na dzisiejsze czasy, mocno uprzedzony i przekonany o swojej racji.
Na plus mogą być same informacje o tatuażach, kto, kiedy i w jakich okolicznościach je sobie wykonywał.

Krótka książka, na jeden wieczór albo i godzinę czytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No nie no, ta książka to jest śmiech na sali. Z opisu było guzik wiadomo o czym to, ale że coś niby o tatuażach, niedroga, to wzięłam. Format jak kieszonkowy, fatalny, niewygodny bardzo.
Styl archaiczny, głównie o tym, że tatuaże mają tylko przestępcy i prostytutki. Nie rozumiem sensu wydawania takich tworów.

Wyzwanie czytelnicze LC lipiec 2023: Przeczytam książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L” (2).

Wyzwanie czytelnicze LC lipiec 2023: Przeczytam książkę, której...

Mam bardzo mieszane uczucia do tej lektury. Z jednej strony fajnie, ponieważ pokazuje jakiś fragment historii ozdabiania ciała, z drugiej strony za mało obiektywnego spojrzenia.

Ale na niedzielny wieczór - może być.

Ale na niedzielny wieczór - może być.

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cesare Lombroso. Włoski teoretyk kryminologii uważający, że skłonności do przestępstwa są dziedziczne i można je rozpoznać gołym okiem. Uczyłem się o nim na studiach. A to jest książka o tatuażach, a raczej o tym, jak Lombroso je postrzega. W dzisiejszych czasach jego opinie są cokolwiek absurdalne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dotyczy tatuaży przestępczych sprzed kilku wieków, trudno więc powiedzieć czy wnosi więcej wiedzy dla zainteresowanych współczesnymi "tatuażowymi patologiami", choć z historycznego punktu wiedzenia z pewnością tak. Język jest dość prymitywny i odzwierciedla raczej naukowe opisy, podkolorowane osobistymi uprzedzeniami autora do "kryminalnych pomiotów".
Stron w 2016: 26.702

Stron w 2016:...

Takie tatuaże mi się podobają, w przeciwieństwie do modnych obecnie kolorowanek a la Disney, serio.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powiedzmy sobie szczerze. Czterech liter nie urywa (szczególnie początek - miałam wrażenie, że czytam rocznik statystyczny),jednakże można wyłowić kilka ciekawostek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jako zapis mentalności dobre, jako książka naukowa - ramota.

Jako zapis mentalności dobre, jako książka naukowa - ramota.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cesare Lombroso głosił pierwszą całościową teorię kryminologiczną, mówiącą, że człowiek nie staje się przestępcą, ale się nim rodzi. Uważał recydywistów za odmienny typ biologiczny, poddany regresji ewolucyjnej, i postulował, iż „urodzonego zbrodniarza” można rozpoznać po swoistych proporcjach ciała oraz charakterystycznych jego defektach.

Jednym z obiektów jego badań byli na przykład anarchiści. W książce poświęconej ruchowi anarchistycznemu określił on (na podstawie kształtu i budowy czaszki) jego działaczy, jako szaleńców i zbrodniarzy z defektami moralnymi, umysłowymi i fizycznymi.

Choć jego badania zostały ostatecznie odrzucone i skompromitowane, znalazł on wielu naśladowców, którzy długo jeszcze powielali jego „naukowe” dowody na kryminogenność anarchizmu oraz rozliczne teorie dotyczące przestępców z urodzenia i innych zagadnień, które studiował z tak wielką pasją. Oczywiście dzisiaj jego badania można włożyć między ponure bajki.

Lombroso interesował się również tatuażem. W związku z czym popełnił rzeczoną publikację. Należy tę książkę traktować z przymrużeniem oka, jako ciekawostkę. Wystarczy spojrzeć jakie jeszcze pozycje znajdują się tej serii. Wszystko to dla śmiechu.

Jednym z obiektów jego badań byli...

• 🔎 Zdobyć
  • 0 📲 E-książki
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe
  • Storia 14,07,2016
  • 💍 Tattoo & Piercing

Dodaj cytat z książki Tatuaż przestępcy