Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach Zofia Stanecka, Daniel de Latour
Okładka książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach
Zofia StaneckaDaniel de Latour Wydawnictwo: Egmont Polska literatura dziecięca
literatura dziecięca
Egmont Polska
2014-01-01
2014-01-01

Okładka książki Basia. Wielka księga zwierząt domowych i przydomowych Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...

Zabawne i przystępne opowieści na temat: Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada),Święta Pracy (1 maja),Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja),Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Wolności i Praw Obywatelskich (4 czerwca),Świecie Wojska Polskiego (15 sierpnia). Najpierw jest część fabularna dotycząca przygód dzieciaków z Paczki, potem historyczna na temat danego święta. Świetna sprawa.

Książka, która wpisuje się w klimaty listopada, a te nierozłącznie łączą się ze świętem niepodległości. Pamiętam z dzieciństwa, jak za czasów PRL nie obchodzono tego święta. Czasem wspomniał o nim nauczyciel z historii, czasem można było znaleźć w głębi gazety krótką notatkę o tym wydarzeniu. Taaakich książek jak ta o niepodległości nie mieliśmy. Jacek, Jagoda, Maśka, Wiktor, Malinowski to członkowie Naszej Paczki. Jest i Dziadek, który pełni tu rolę mentora, przewodnika duchowego (może za dużo powiedziane) i skarbnicy wiedzy na temat wydarzeń z przeszłości. Dzieciaki mają swoją bazę w krzakach, tutaj na łonie natury wśród gałęzi spędzają razem ze sobą dużo czasu, bawią się, dyskutują. Dzięki Dziadkowi dzieci dowiadują się o niepodległości, o tym że trzeba o nią dbać, nie można dać jej sobie wydrzeć. Dziadek opowiada dzieciom o losach Polski pod zaborami, o ważnych postaciach i wydarzeniach. Też o dzieciach, ich rówieśnikach, którzy mieszkali w różnych zaborach, a ich ojcowie musieli służyć w trzech różnych armiach zaborczych a potem walczyć przeciwko sobie. Dziadek przybliża dzieciom też kilka pozostałych ważnych dat z historii Polski, związanych z nimi roczni i, świąt. Co takiego wydarzyło się 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca 15 sierpnia – to ważne daty w kalendarzu Polski.
Czy symbole są dziś ważne, jakie emocje wywołują, czym była dla Polaków Konstytucja 3 maja i czym jest w ogóle konstytucja, dlaczego warto działać na rzecz innych, w jakich sytuacjach trzeba walczyć, jaką rolę odgrywa Wojsko Polskie w czasach pokoju? Paczka podpowiada, jak świętować, jak się cieszyć z tego, co nas łączy. Może po lekturze tej książki w rocznicę ważnych wydarzeń wprowadzicie swoje rodzinne rytuały? Książka podpowiada kilka pomysłów. Może skusicie się na biało-czerwone ciasteczka, rodzinny obiad w miłej atmosferze, przeglądanie starych zdjęć albo wysłanie kartek z życzeniami do najbliższych?
Książka jest przystępnie napisana, z licznymi ilustracjami i zdjęciami.

Kim jest Malinowski, Jagoda, Maśka i reszta paczki? Co to jest Święto Bazy? Co to jest NIEPODLEGŁOŚĆ? i jak świętuje się odzyskanie bazy :)
Kiedy powstały Legiony Polskie? Jak podzielono Polskę? Kto mieszkał w jakim zaborze?
1 maja - Święto Pracy - co to jest praca? na czym polega strajk? kiedy wynaleziono maszynę parową? Jak należy obchodzić Dzień Flagi Państwowej?
Co to jest KONSTYTUCJA? ... na te pytania znajdzie odpowiedzi w tej książce. Na dodatek będą one bardzo przystępne dla dzieci :)
i wiele innych ważnych dat dla każdego POLAKA można odszukać na 80 stronach tejże książki - naprawdę warto - jest kapitalna.

Co to...

Zofia Stanecka to znana polska pisarka, która tworzy kilka serii, między innymi tę o Basi, ale także książeczki do serii Czytam sobie. Tym razem autorka postanowiła skupić się na 6 polskich świętach.

Całość zaczyna się od 11 listopada, poprzez 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca i kończy się na 15 sierpnia. Na początku każdego rozdziału znajduje się krótka opowieść z życia bohaterów i wprowadzenie do tematyki danego święta. Następnie znajduje się kilka stron z typowo historycznymi faktami dotyczącymi danej daty oraz z licznymi ilustracjami. Znajduje się także kilka ciekawostek. Czasem na dole jest oś czasu, na której zaznaczone są ważniejsze daty.

O podobnej tematyce czytałam ,,Poradnik patrioty" Pana Marcina Przewoźniaka. Pozycja Zofii Staneckiej jednak jest też warta uwagi. Jest ona dość okrojona, bo zawiera informacje tylko o sześciu świętach narodowych, jednak jest ona dość ciekawa. Ilustracje do rozdziałów początkowo mi się średnio podobały, jednak po zapoznaniu się z treścią stwierdzam, że idealnie z nią współgrają. Część historyczna jest jednak o wiele bardziej kolorowa.

Uważam, że takie książki muszą powstawać i cieszę się, że możemy się z nimi zapoznawać. Dzięki takim publikacjom z pewnością nie zapomnimy o historii naszego kraju, tego skąd się wywodzimy i jakie dni w roku powinny być dla nas ważne. Całość opisana jest w przystępny sposób, uważam jednak, że jest to pozycja dla każdego, nie tylko dla młodego czytelnika.

,,Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" to książka, która zasługuje na uznanie już poprzez poruszaną tematykę. Sądzę, że warto się z nią zapoznać, nie tylko przy okazji tych świąt, jednak pamiętajmy o niej przez cały rok.

Moja ocena: 4,5/6

Dzieci, szczególnie w wieku szkolnym zadają dużo trudnych pytań, nie zawsze potrafimy na nie odpowiedzieć. Nie jest to spowodowane naszą niewiedzą, czasem raczej szwankuje nam pamięć dotycząca szczegółów. Książeczka " Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" jest pozycją, która daje zarówno odpowiedzi na dziecięce pytania jak i pobudza naszą pamięć.

Na wstępie poznajemy grupę, która zwie się Nasza Paczka, w skład, której wchodzą;Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek. Autorka pisze kilka słów o każdym bohaterze, aby bliżej ich poznać i zaprzyjaźnić się z nimi. Następnie opisuje zdarzenia jakie mają miejsce w ich Bazie; jak na przykład walkę o niepodległość w grupie czy o świętowaniu i jakie rozróżniamy święta. Wyjaśnia także trudne pojęcia i dodatkowo wspomina o świętach narodowych oraz wymienia najważniejsze w Polsce.

Autorka bardzo dokładnie objaśnia pojęcia i zagadnienia - co to jest niepodległość, strajk czy flaga. Opisuje ich znaczenie. Dodatkowo daje nam lekcję historii pisząc o największych świętach: 11 listopad, 1, 2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.

Autorka bardzo interesująco uczy dzieci historii, a zarazem w bardzo prosty sposób zaciekawia. Książka jest pełna obrazków, dzięki którym dzieci w łatwy sposób pobudzają swoją wyobraźnię a tym samym poszerzają wiedzę.
Treść jest także lekka. Pióro autorki jest delikatne, plastyczne odpowiednie dla młodszych czytelników. Nie sprawia dzieciom trudności.

Jako że jestem mamą dziecka w przedziale wiekowym 8-12 lat, jestem zadowolona z tej książeczki. Moja córka w bardzo prosty i łatwy sposób poznała nasze narodowe święta oraz zrozumiał trudne jak na jej wiek pojęcia. Już teraz wie, dlaczego flaga Polski jest biało czerwona, od kiedy nasz kraj jest niepodległy i wiele innych rzeczy...

Od siebie polecam.

Na...

Jedne są w kalendarzu zaznaczone na "czerwono" i kojarzą się z wolnym od pracy i szkoły, inne niekiedy przechodzą niezauważone. Święta narodowe, uroczystości państwowe...
Może warto trochę je przybliżyć naszym milusińskim, tak, żeby poznały ich genezę i wiedziały o czym nam przypominają?
Jeśli nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać albo boimy się, że zanudzimy nasze maluchy, warto sięgnąć po tę książkę - "Nasza paczka i niepodległość - o sześciu polskich świętach" Zofii Staneckiej z ilustracjami Daniela de Latour.
Już tytuł zdradza nam, że znajdziemy tu opowiadania o sześciu świętach.
Dzieci dowiedzą się, co świętujemy: 11 listopada, 1, 2 i 3 maja, 4 czerwca i 15 sierpnia.
Bo przecież nie zawsze wiedzą, jakie wydarzenia wspominamy w tych dniach.
Jacek i jego paczka kumpli oraz dziadek jednego z nich w ciekawy sposób nam o tym opowiedzą.
Wprowadzeniem do każdego święta jest przygoda grupy zaprzyjaźnionych dzieciaków. Mają one swoją tajną bazę, kórej bronią niczym ojczyzny przed nieprzyjaciółmi.
Potem następuje garść informacji historycznych podanych, w bardzo przystępny sposób - bogato ilustrowane, kolorowe, pisane różnorodną czcionką. Do tego okraszone zabawnymi komentrzami.

Książka jest tak skonstruowana, że część przygodowa jest głównie czarno-biała, natomiast część historyczna - kolorowa.
Dzięki tej książce, święta narodowe nie będą dla dzieci tylko dniem wolnym, ale nabiorą dodatkowego, istotnego znaczenia.
Książka nie tylko przyda się w domu, to również bardzo ciekawa pozycja dla nauczycieli, do wykorzystania podczas zajęć w szkole.

Więcej na: http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/07/o-swietach.html

Na półkach: , , , , , ,

Jak nauczyć dzieci patriotyzmu? Jak w pełni wyjaśnić im sens i ideę narodowych świąt? Nie jest to łatwe zadanie i pomoc bardzo się przyda. Za wprowadzenie dzieci w zagadnienie wzięła się autorka popularnego cyklu książek dla dzieci o małej Basi, jak jej to wyszło?

Poznajemy szóstkę około dziesięcioletnich dzieciaków, tworzących tytułową paczkę, towarzyszymy im w spotkaniach w czasie wolnym od szkoły. Akcja ich przygód skupia się wokół bazy, kryjówki wśród krzaków, która ma dla nich specjalne znaczenie i jest dla nich świetnym przykładem oraz metaforą ojczyzny. Każda z przygód powiązana została ze świętem narodowym, począwszy od jedenastego listopada, gdy musieli zmierzyć się z inną paczką i obronić bazę przed najeźdźcami. Następne są święta majowe: Święto pracy, Dzień Flagi Narodowej, rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji, czwartego czerwca młodzi bohaterowie świętują wolność obywatelką, by w końcu piętnastego sierpnia pomóc w potrzebie, niczym prawdziwe wojsko.

Każdy z rozdziałów dotyczący kolejnych świąt podsumowuje notatka na temat jego historii i powodów ustanowienia. Informacje te podane zostały w bardzo przejrzysty sposób, okraszone pięknymi ilustracjami oraz osią czasu, przybliżającą kolejność wydarzeń powiązanych z dniem świątecznym. Podane informacje pokazują dziecku, że w świętach najważniejsze wcale nie jest, że mamy wolne od szkoły i pracy.

Forma książki jest idealna dla młodych czytelników. Duże literki, niewiele tekstu na kolejnych stronach i przykuwające oko, kolorowe oraz czarno-białe ilustracje powinny zachęcić dziecko, do sięgnięcia po tę pozycję. Napisana została w bardzo przystępny sposób, a informacje historyczne zostały skoncentrowane do podstaw i okraszone komentarzami, dzięki czemu nie sprawiają wrażenia encyklopedycznych.

Podobała mi się ta książka. Zabawna i przyjemna w odbiorze, przemyca wiedzę w sposób bardzo nienachalny. Przygody bohaterów, silnie powiązane z zagadnieniami niepodległościowymi, pomogą budować tożsamość narodową, pokazując, że tematy z nią związane, nie muszą być oderwane od codziennych problemów i zabaw dziecka. Jest to pozycja naprawdę godna polecenia i zachęcam każdego rodzica, by razem z dzieckiem odkrywał ideę narodowych świąt.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Na domowej półce
  • Typ A: Literatura piękna
  • 08. MIEJSCE - KLASA SZÓSTA b

Dodaj cytat z książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach