Batman: Człowiek, który się śmieje

Okładka książki Batman: Człowiek, który się śmieje Ed Brubaker, Doug Mahnke, Aaron Sowd, Patrick Zircher
Okładka książki Batman: Człowiek, który się śmieje
Ed BrubakerDoug Mahnke Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Klub Świata Komiksu komiksy
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Klub Świata Komiksu
Tytuł oryginału:
Batman: The Man Who Laughs
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2014-07-07
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Data 1. wydania:
2009-01-28
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328102576
Tłumacz:
Tomasz Sidorkiewicz
Tagi:
DC Comics Batman Joker
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Maska Omnibus. Tom 1 John Arcudi, Doug Mahnke
Ocena 7,3
Maska Omnibus.... John Arcudi, Doug M...
Okładka książki Maska Omnibus. Tom 2 John Arcudi, Evan Dorkin, Bob Fingerman, Peter Gross, Kevin Maguire, Doug Mahnke
Ocena 6,5
Maska Omnibus.... John Arcudi, Evan D...
Okładka książki Superman: Bizarrowersum Patrick Gleason, Scott Godlewski, Doug Mahnke, Peter J. Tomasi
Ocena 6,5
Superman: Biza... Patrick Gleason, Sc...
Okładka książki Superman: Imperius Lex Patrick Gleason, Doug Mahnke, James Robinson, Peter J. Tomasi
Ocena 6,6
Superman: Impe... Patrick Gleason, Do...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wonder Woman: Krew Tony Akins, Brian Azzarello, Cliff Chiang
Ocena 6,8
Wonder Woman: ... Tony Akins, Brian A...
Okładka książki Spider-Man: Niebieski Jeph Loeb, Tim Sale
Ocena 7,6
Spider-Man: Ni... Jeph Loeb, Tim Sale...
Okładka książki Batman: Miasto Sów Rafael Albuquerque, Greg Capullo, Scott Snyder, James Tynion IV
Ocena 7,4
Batman: Miasto... Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Batman: Rok zerowy - Mroczne miasto Greg Capullo, Scott Snyder
Ocena 7,0
Batman: Rok ze... Greg Capullo, Scott...
Okładka książki Lobo: Portret bękarta Simon Bisley, Keith Giffen, Alan Grant, Sam Kieth
Ocena 7,6
Lobo: Portret ... Simon Bisley, Keith...
Okładka książki Liga Sprawiedliwości: Początek Geoff Johns, Jim Lee
Ocena 6,8
Liga Sprawiedl... Geoff Johns, Jim Le...
Okładka książki Batman: Mroczne zwycięstwo Jeph Loeb, Tim Sale, Gregory Wright
Ocena 8,1
Batman: Mroczn... Jeph Loeb, Tim Sale...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
157 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
615
233

Na półkach:

Tylko poprawny. Po szumnym "pierwszym spotkaniu Batmana i Jokera", no i przede wszystkim do Brubakerze spodziewałbym się czegoś lepszego. Bardzo lubię tego scenarzystę, stać go na świetne kryminały i thrillery. Fabuła niezła, ale standardowa i niestety mało oryginalna. W Batmanie #50 (1/1991) od TM-Semic Joker realizował niemal identyczny plan, pojawiały się dokładnie te same wątki. Rysunkowo też tylko poprawnie, bez żadnego szału. Tytułowa historia jest dość krótka, zajmuje tylko pół albumu. Druga mnie kompletnie nie zainteresowała, w dodatku jest szkaradnie narysowana.

Tylko poprawny. Po szumnym "pierwszym spotkaniu Batmana i Jokera", no i przede wszystkim do Brubakerze spodziewałbym się czegoś lepszego. Bardzo lubię tego scenarzystę, stać go na świetne kryminały i thrillery. Fabuła niezła, ale standardowa i niestety mało oryginalna. W Batmanie #50 (1/1991) od TM-Semic Joker realizował niemal identyczny plan, pojawiały się dokładnie te...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2147
518

Na półkach: , ,

51

Jest wreszcie i On! Pierwsza starcie Batmana i Joker'a.

Pierwsza historia nawiązuje tytułem do kultowego dreszczowca Paula Leniego z 1928 roku. To na postaci tytułowego człowieka śmiechu, granego przez Conrada Veidta wzorowali się ojcowie postaci Jokera: Jerry Robinson, Bill Finger oraz Bob Kane. Czytelnicy rozpoczynający swoją przygodę z Batmanem mogą potraktować moje słowa jako ciekawostkę. Opowieść toczy się w drugim roku działalności Mrocznego Rycerza, trzy miesiące po tragicznych wydarzeniach w fabryce chemikaliów ACE, gdzie nieszczęsny Red Hood wpada do kadzi z kwasem i przeistacza się w przyszłego zabójcę. Historia opowiada o pierwszym ataku zabójczego Clowna na Gotham. Narratorami tej opowieści są komisarz policji Jim Gordon i tajemniczy Batman. Ed Brubaker połączył wiele stałych wątków, z których korzystają scenarzyści piszący historie z Jokerem. W scenariuszu znalazły się takie klisze fabularne jak: nagły atak szaleńca na prominentnych mieszkańców Gotham, chaos na ulicach, próba zatrucia wody pitnej i dużo ofiar o twarzach wykrzywionych w zabójczym uśmiechu. Na szczęście scenarzysta nie zapomina o wspomnianym już Gordonie i Bruce’ie Wayne’ie, którzy odgrywają ważną rolę w opowieści. Oczywiście jest też wątek detektywistyczny, śledztwo w sprawie nowego złoczyńcy.

51

Jest wreszcie i On! Pierwsza starcie Batmana i Joker'a.

Pierwsza historia nawiązuje tytułem do kultowego dreszczowca Paula Leniego z 1928 roku. To na postaci tytułowego człowieka śmiechu, granego przez Conrada Veidta wzorowali się ojcowie postaci Jokera: Jerry Robinson, Bill Finger oraz Bob Kane. Czytelnicy rozpoczynający swoją przygodę z Batmanem mogą potraktować moje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
563
534

Na półkach: ,

Dobra kreska i ciekawe zestawienie historii. W zasadzie wpisują się w podobny klimat, związany ze skrzywieniami psychiki. Żałuję jednak, że jeśli o proporcje chodzi, to rozdział z Jokerem wydawać się może dość krótki.

Dobra kreska i ciekawe zestawienie historii. W zasadzie wpisują się w podobny klimat, związany ze skrzywieniami psychiki. Żałuję jednak, że jeśli o proporcje chodzi, to rozdział z Jokerem wydawać się może dość krótki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1972
1396

Na półkach: ,

Pośród komiksów powiązanych z Batmanem scenarzysta Ed Brubaker jest znany i ceniony za komiksy o Catwoman, a także serię „Gotham Central”. Jednakże wspominane tytuły nie stawiały Człowieka-Nietoperza w roli głównej. Jak ten autor radzi sobie, kiedy to właśnie Batman gra pierwsze skrzypce w historii?

Tytułowa opowieść to kolejna wersja pierwszego starcia Batmana i Jokera. Szalony klaun zaczyna zabijać najbardziej szanowanych mieszkańców Gotham. Człowiek-Nietoperz musi go powstrzymać, a także odkryć jaki jest prawdziwy plan złoczyńcy.

Sam zarys fabuły sugeruje, że nie jest to specjalnie oryginalna opowieść. Tego typu historii o Jokerze było już wiele. Historia jest więc dosyć przewidywalna i aż razi, że bohater szybciej nie rozwikłuje zagadki planu szaleńca.

Pomimo jednak pewnej schematyczności historia jest bardzo sprawnie opowiedziana. Batman jest tu nie tylko bijącym złoczyńców osiłkiem, ale wykorzystuje swoje zdolności detektywistyczne, dzięki czemu dochodzi do genezy Jokera. Policja też nie jest niekompetentna, ale pokazane jest, że pomimo całego swojego przygotowania są bezradni wobec działań Jokera. Sam łotr nie jest tu specjalnie interesujący – jego motywacja jest zaskakująco prosta i pozbawiona oryginalności. Ciekawym motywem było chyba po raz pierwszy ukazanie działania toksyny śmiechu z perspektywy osoby zatrutej – bardzo pomysłowy wgląd w umysł takiej osoby, a tutaj na dodatek dochodzi jeszcze do małego zwrotu akcji.

Za rysunki odpowiada tu Doug Mahnke. Jego pozornie niechlujna kreska dobrze ukazuje brud pełnego przemocy miasta. Szczególne wrażenie robi tu uśmiech Jokera i jego ofiar, który odsłania dziąsła – przez to czuć, że coś jest w tym niepokojąco nienaturalnego.

Wydanie zawiera również historię „Z drewna zrobiony” opublikowaną oryginalnie na łamach serii „Detective Comics”. Tutaj w Gotham dochodzi do serii zabójstw przypominających te z 1948 r. Batman będzie musiał sięgnąć po pomoc do herosa, który wówczas działał czyli Alana Scotta, Zieloną Latarnię ze Srebrnej Ery.

Podobnie jak w historii o Jokerze, tutaj też kładziony jest duży nacisk na motywy detektywistyczne. Obaj bohaterowie na pewien czas zdejmują swoje kostiumy i działają za pomocą dedukcji. Również komisarz Gordon może tutaj się wykazać jako detektyw.

Podobało mi się, że ukazano jak bardzo różnią się między sobą metody działania Batmana i Alana Scotta. Jest to wprawdzie motyw dobrze znany ze współpracy Człowieka-Nietoperza z Supermanem, ale podkreśla ich charaktery. Szczególnie podobało mi się zachowanie Alana w finale opowieści, gdzie udowadnia co tak naprawdę oznacza bycie bohaterem. Warto też wspomnieć, że w retrospekcjach z lat 40. nie zapomniano o pewnym trochę komicznym pomocniku herosa, a także ówczesnych superłotrach.

Mam mieszane uczucia co do czarnego charakteru. Scenariusz usiłuje przekonać czytelnika, że jego motywacja nie jest tak prosta jak się wydaje, ale osobiście nie kupuję tego. Dobrze jednak, że pokazano tutaj, że nawet superbohaterowie nie zawsze działają w przemyślany sposób i są pod pewnymi względami tylko ludźmi.

Historia ta rysowana jest przez Aarona Sowda i Steve'a Birda. Obaj mają bardzo podobną kreskę i można się nie zorientować, że są dwaj różni artyści. Jest to typowy głównonurtowy realizm, który niczym nie razi ale też nie zachwyca – aż szkoda, że wizje szaleńca nie wyglądają bardziej wymyślnie.

Podsumowując, Brubaker jest tutaj bardzo sprawnym scenarzystą, ale nie opowiada żadnych nowatorskich. Są to porządne czytadła i niewiele więcej. Po tym autorze spodziewałem się jednak czegoś więcej.

Pośród komiksów powiązanych z Batmanem scenarzysta Ed Brubaker jest znany i ceniony za komiksy o Catwoman, a także serię „Gotham Central”. Jednakże wspominane tytuły nie stawiały Człowieka-Nietoperza w roli głównej. Jak ten autor radzi sobie, kiedy to właśnie Batman gra pierwsze skrzypce w historii?

Tytułowa opowieść to kolejna wersja pierwszego starcia Batmana i Jokera....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
193
186

Na półkach: ,

Komiks o pojawieniu się Jokera nieznanego wcześniej przestępcy w Gotham innego od wszystkich łotrów znanych Batmanowi.Historia krótka chciałoby się więcej kreska taka trochę szorstka .Drugi komiks o ofiarach z podpisem zrobieni z drewna też ciekawie .Polecam .

Komiks o pojawieniu się Jokera nieznanego wcześniej przestępcy w Gotham innego od wszystkich łotrów znanych Batmanowi.Historia krótka chciałoby się więcej kreska taka trochę szorstka .Drugi komiks o ofiarach z podpisem zrobieni z drewna też ciekawie .Polecam .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
183
84

Na półkach: ,

W szaleńcach od zawsze było coś intrygującego, wręcz pociągającego. I chociaż większość osób woli po prostu trzymać się od nich z daleka, to dla sporej grupy stanowi oni zagadkę, którą trzeba rozwiązać. Przez wieki kolejni naukowcy (również i ci pseudo) poświęcali się skomplikowanym badaniom istoty ludzkiego umysłu, prześcigając się w – niejednokrotnie wybujałych – teoriach. Nic w tym dziwnego, że motyw szaleństwa utrwalił się w (pop)kulturze na dobre. W końcu już Szekspir pisał, że w szaleństwie jest metoda! Jasnym jest więc, że komiks musi mieć swoich wariatów, a o najważniejszym z nich jest ten tekst.

Cała recenzja na naszym blogu:
http://czasnakomiks.pl/index.php/batman-czlowiek-ktory-sie-smieje/

Oceniał Mariusz

W szaleńcach od zawsze było coś intrygującego, wręcz pociągającego. I chociaż większość osób woli po prostu trzymać się od nich z daleka, to dla sporej grupy stanowi oni zagadkę, którą trzeba rozwiązać. Przez wieki kolejni naukowcy (również i ci pseudo) poświęcali się skomplikowanym badaniom istoty ludzkiego umysłu, prześcigając się w – niejednokrotnie wybujałych –...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
757
473

Na półkach: , ,

7/10 - BARDZO DOBRY

"Człowiek, który się śmieje" to bardzo dobry komiks, który przedstawia dwie (wg mnie pierwsza lepsza) klasyczne opowieści o Batmanie. Brubaker przywołuje tu Mrocznego Rycerza w mojej ulubionej postaci - detektywa pracującego umysłem i dedukcją, a nie tylko gadżetami rodem z produkcji science-fiction. Każdy z tych epizodów rozgrywa się w innym momencie kariery bohatera, w obu jednak niepoślednią rolę odgrywa James Gordon.
Pierwsza historia przedstawia nową odsłonę debiutanckiego starcia Batmana z jego największy wrogiem - Jokerem. Jest to dobrze napisany, nastrojowy thriller z naprawdę fajnie nakreślonymi postaciami, który nawiązuje do znakomitego "Zabójczego żartu" Alana Moore'a.
Druga opowiastka zawarta w tym albumie to konwencjonalny kryminał, który dzięki gościnnemu występowi oryginalnego Green Lanterna, odwołuje się do złotej ery komiksów superbohaterskich. "Z drewna zrobiony" to przyzwoita historia, której brakuje jednak klimatu oraz większej dozy nieprzewidywalności.
Identycznie jak i pod względem fabularnym, również graficznie trochę lepiej prezentuje się pierwsza historia. Rysunki Douga Mahnke'ego są według mnie nieco ciekawsze niż klasycznie pospolita kreska Patricka Zirchera.
Moim zdaniem album ten może być dla fanów Mrocznego Rycerza ciekawą odskocznią od często przepakowanych całkiem bzdurną akcją współczesnych komiksów o Batmanie. Zdecydowanie polecam.

Fabuła: 7/10 (bardzo dobry)
Ilustracje: 6/10 (dobry)
Jakość wydania + bonusy: 7/10 (bardzo dobry)

Więcej szczegółów: https://comicbookbastard.blogspot.com/2019/02/batman-czowiek-ktory-sie-smieje.html

7/10 - BARDZO DOBRY

"Człowiek, który się śmieje" to bardzo dobry komiks, który przedstawia dwie (wg mnie pierwsza lepsza) klasyczne opowieści o Batmanie. Brubaker przywołuje tu Mrocznego Rycerza w mojej ulubionej postaci - detektywa pracującego umysłem i dedukcją, a nie tylko gadżetami rodem z produkcji science-fiction. Każdy z tych epizodów rozgrywa się w innym momencie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
826
116

Na półkach: ,

Dwie ciekawe i ciekawie narysowane historie "Człowiek, który się śmieje" oraz "Z drewna zrobiony". Do tego super papier i super okładka. Krótko mówiąc bardzo dobry komiks.

Dwie ciekawe i ciekawie narysowane historie "Człowiek, który się śmieje" oraz "Z drewna zrobiony". Do tego super papier i super okładka. Krótko mówiąc bardzo dobry komiks.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2943
44

Na półkach:

Wolałbym, żeby historia z Jokerem była dłuższa i rozciągała się na cały album, bo super się to oglądało :)

Wolałbym, żeby historia z Jokerem była dłuższa i rozciągała się na cały album, bo super się to oglądało :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
747
684

Na półkach:

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3317-batman-czlowiek-ktory-sie-smieje

https://salomonik.eu/blog/przeczytane/3317-batman-czlowiek-ktory-sie-smieje

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    191
  • Posiadam
    52
  • Chcę przeczytać
    44
  • Komiksy
    39
  • Komiks
    9
  • Komiksy
    8
  • Ulubione
    5
  • Batman
    5
  • Teraz czytam
    4
  • 2014
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Batman: Człowiek, który się śmieje


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Zapiski Zielarki #11 Natsu Hyuuga, Ikki Nanao
Ocena 8,1
Zapiski Zielar... Natsu Hyuuga, Ikki ...
Okładka książki Świat Akwilonu: Krasnoludy: Jorun z Bractwa Kuźni. Tom 06 Pierre-Denis Goux, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Pierre-Denis Goux, ...
Okładka książki Nightwing: Bitwa o serce Blüdhaven Adriano Lucas, Bruno Redondo, Tom Taylor
Ocena 8,3
Nightwing: Bit... Adriano Lucas, Brun...

Przeczytaj także