Nos Pinokia

Okładka książki Nos Pinokia Leif GW Persson
Okładka książki Nos Pinokia
Leif GW Persson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Evert Bäckström (tom 3) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Evert Bäckström (tom 3)
Czarna seria
Den sanna historien om Pinocchios näsa
Czarna Owca
2014-11-01
2014-11-01
Dominika Górecka
morderstwo Evert Bäckström

Ciekawa historia pozytywki. Reszta mnie nie powaliła dlatego kończę serię o inspektorze Everecie na tym tomie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje drugie spotkanie z detektywem Backstromem. Wybierając książkę, którą mam przeczytać wybrałam "Nos Pinokia" ze względu na detektywa bo pierwsza książka która czytałam była b.dobra.
"Nos Pinokia" czytałam i się nudziłam, nie w ciągła mnie. Moim zdaniem niektóre tematy np. o Izzaku w ogóle mogło by nie być.
Cieszę się, że to nie była moja pierwsza książka tego autora ponieważ na pewno bym nie czytała więcej jego książek.

Cieszę się, że to nie była moja pierwsza książka tego autora...

Kolejne spotkanie z inspektorem Bäckströmem, uosabiającym wszystkie cechy złego gliny: pijak, oszust, zadufany w sobie cham. Prowadzi on sprawę zabójstwa adwokata mafii, który miał masę wrogów, czyni to śledztwo trudnym. Mamy też wątek oszustw w handlu dziełami sztuki i trochę wątków historycznych. Za długie to, za dużo wątków, książkę ratuje humor, często się śmiałem z wyczynów Bäckströma.

Kolejne spotkanie z inspektorem Bäckströmem, tą zakałą szwedzkiej policji, grubasem, alkoholikiem, drobnym oszustem, seksistą. Co ciekawe, z każdą następną powieścią Persson darzy go coraz większą sympatią, okazuje się ponadto, że nasz inspektor to całkiem niezły glina, bo rozwiązuje sprawy morderstw, ale przy okazji robi masę bałaganu.

A cała sprawa dotyczy zabójstwa znanego i bogatego adwokata świadczącego usługi mafii, z którym Bäckström miał wcześniej na pieńku, dlatego gdy dowiaduje się o jego śmierci, mówi, że to najpiękniejszy dzień jego życia. Śledztwo jest trudne, bo adwokat miał masę wrogów, poza tym okoliczności morderstwa wyglądają nader niejasno. W pewnym momencie w sprawę zostaje zamieszany nawet arystokrata zbliżony do domu królewskiego. Mamy też wątek dzieł sztuki z carskiego dworu, których sprzedażą zajmował się zamordowany adwokat, a które odgrywają w intrydze dużą rolę. Sporo tego jest, moim zdaniem trochę za dużo.

No i jest Bäckström, który ma o sobie niezmiennie wysokie zdanie: „Szczęściarz z ciebie, Bäckström, pomyślał. Lowelas i niebieski ptak. Kobiety szaleją na twoim punkcie. Supersalami jest w świetnej formie”, zagadka: co to jest supersalami? Nasz inspektor się nie przepracowuje, wciąż wyskakuje z roboty na tłuste żarcie, wódeczkę lub płatny seks, ma lepkie ręce i wielką ochotę podwędzić coś z domu ofiary (cenne książki, piękny wazon),ale ubolewa nad tym, że technicy już obfotografowali wnętrze. Rekompensuje sobie sprzedając brukowcom za okrągłą sumkę wszystkie sekrety śledztwa oraz wyświadczając drobne usługi szemranym biznesmenom, a nagrodą jest brązowa koperta z banknotami w środku.

Książka jest długa, za dużo tam wątków, pod koniec lektura nuży. Ratuje ją humor: podążanie szlakiem myśli i uczynków zadufanego w sobie Bäckströma jest po prostu śmieszne, opisuje go Persson z wyraźną drwiną. Ozdobą książki jest wątek z nieznośną papugą, Izaakiem, którą Bäckström nieopatrznie kupił a potem nie może się jej pozbyć.

Nienajlepszy to kryminał Perssona, ale w sumie niezła rozrywka.

Książki tego autora są wypełnione specyficznym poczuciem humoru. I do tego detektyw, który nie jest silnym przystojniakiem biegającym za złoczyńcami po mieście lub uczestniczącym w pościgach. To poczciwy grubasek lubiący wypić i zjeść. Pomimo tego, książka jest lekka, przyjemnie się ja czyta, nie ma makabrycznych scen. Czasem można się uśmiechnąć nawet czytając przemyślenia detektywa Everta.

W końcu w moje ręce wpadł kolejny szwedzki kryminał. To był miód na moje serce ;) Na początku rzeczywiście wszystko zaczynało się zupełnie niewinnie z dozą dobrego humoru. Wraz ze stronami fabuła się rozkręca i w sumie już zanika ten dobry humor, a książka przybiera charakter prawdziwego kryminału. Krew się leje, wątków przybywa. Aż do pewnego momentu - w pewnym momencie wszystko się urywa, a sprawa zostaje nagle wyjaśniona. Bardzo ciekawie napisane i jednak zaskakujący koniec robi swoje.

Początek „Nosa…” – to zła bajka dla dużych dzieci. Evert Bäckström nie zmienia się, jest dalej obrzydliwie obleśny, chciwy, zakłamany i co tam chcecie, to on to ma. Jest trup – a jakże, kilkoro podejrzanych kolesi, mafia, zbiór obrazów i innych interesujących drobiazgów z epoki. Akcja gmatwa się, zatacza kręgi, rozszerza wątki, słowem dla każdego – coś dobrego.
Smaczku dodaje humorystyczna historyjka o zmaganiach Bäckströma z papugą.
A co ma do wszystkiego nos Pinokia? Trzeba sprawdzić samemu….. Dobre.

Smaczku...

Trochę mi się już ten cykl przejadł. Chociaż to dziwne, ale w książce tej jest za dużo głównego bohatera, którego za bardzo już znamy. Wiem, że marudzę i może po prostu nie należy czytać tomu za tomem :-).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oj, ten paskudny Backstrom, i ta jego obleśna "supersalami".
Ale da się go lubić, mimo tego, jaki jest.
Książka świetna, można ją pochłonąć jednym tchem.
Polecam!

Oj, ten paskudny Backstrom, i ta jego obleśna "supersalami".
Ale da się go lubić, mimo tego, jaki jest.
Książka świetna, można ją pochłonąć jednym tchem.
Polecam!

Okładka
Ładna a ja,ma być
skąd
pożyczone z domu seniora
Moja opinia
Ładna,książka.Dużo rzeczy piszę,też o przeszłośći.I był tam,ten El Loco.

Okładka
Ładna a ja,ma być
skąd
pożyczone z domu seniora
Moja opinia
Ładna,książka.Dużo rzeczy piszę,też o przeszłośći.I był tam,ten El Loco.

Dziwna zagadka, ale całość dość przyjemnie się czytało

Dziwna zagadka, ale całość dość przyjemnie się czytało