Druga osoba liczby pojedynczej

Okładka książki Druga osoba liczby pojedynczej Said Kaszua
Okładka książki Druga osoba liczby pojedynczej
Said Kaszua Wydawnictwo: Filo literatura piękna
גוף שני יחיד
Filo
2014-10-10
2014-10-10
Marta Fita-Czuchnowska
Arabowie Palestyńczycy Żydzi Izrael literatura izraelska literatura palestyńska Palestyna Bliski Wschód proza współczesna

Bardzo dobra książka, ciekawa fabuła na tle skomplikowanego krajobrazu politycznego i kulturalnego na styku Izrael Palestyna, pełna humoru, dystansu do problemów, ukazuje sprzeczności chyba nie do pokonania. Po przeczytaniu zamarzyła mi się książka o izraelskich dzieciach od urodzenia wychowywanych do wiecznej wojny..., jak w Nie opuszczaj mnie Ishiguro, o pokoleniu, które niemal produkuje się do walki o naród (piszę to bez sarkazmu i krytyki, to raczej rodzaj współczucia).

Bardzo fajna ksiazka. Co interesujace o arabach moga tam pisac zle chyba tylko inni arabi, w ksiazce nie ma jednoznacznie negatywnej postaci zydowskiej i vice versa w ksiazce Dayana ktora przeczytałem wczesniej nie ma wcale arabów, taka specyfika goracego miejsca.
Ksiazka napisana z pozycji lewicowych ale z duza ironia w opisie sytuacji.

Ksiazka napisana z pozycji lewicowych ale z duza ironia w opisie sytuacji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tym razem przeczytałam książkę Sayeda Kashui, izraelskiego Araba, dziennikarza, satyryka, i wreszcie, pisarza, który w znakomity, bardzo obrazowy sposób opisuje skomplikowane stosunki palestyńsko - izraelskie. Jeden z bohaterów powieści, zwany tutaj prawnikiem, ze wszystkich sił próbuje połączyć swą palestyńską tożsamość z wymogami bycia obywatelem Izraela. Walczy z akcentem, dąży do oczytania, europejskiego wyglądu, posiadania domu, świetnego samochodu i biura w odpowiedniej dzielnicy. Dodatkowo bierze udział w nudnych dyskusjach o kulturze, polityce i obyczajach, jakie na przemian organizauje wraz z innymi arabskimi Izraelczykami, którzy walczą z kompleksem niższości.
Kashua bawi się wątpliwościami swoich bohaterów, bezlitośnie obnaża ich małostkowość i uprzedzenia i urazy dotyczące pochodzenia i tożsamości. Prawnik, który tak bardzo chciałby być sobą, zupełnie nie może sobie pozwolić na ten luksus. Wymagania aspirującej klasy społecznej, znajomych, rodziny, ale przede wszystkim dążenie do celu, wyznaczonego we własnej głowie, spędzają mu sen z powiek. Ze zmartwienia i nadmiaru pragnień i wymagań zaczyna on popadać w paranoję. Dochodzi do wniosku, że jego żona ma romans. Zaczyna prowadzić ciche, bardzo dyskretne śledztwo, które bardzo pasuje do stonowanej, eleganckiej wersji prawnika, widocznej na zewnątrz. Jednak w środku aż się w nim gotuje od emocji, nienawiści i pragnienia zemsty na (być może) zdradzającej go żonie. Wersja prywatna, niedostępna dla nikogo z zewnątrz nadaje tej postaci charakteru, ale też śmieszności. Autor znakomicie drwi ze swoich bohaterów, nie oszczędzając nikogo, bez względu na to kto i jaki ma paszport. Doskonała rozrywka, a do tego obnażanie bolączek obu stron konfliktu żydowsko - arabskiego, widziana oczami jej obserwatora, by nie rzecz, uczestnika (choć biernego).
Sarkastyczny, czasem marastyczny, a do tego z nutą absurdu i tego specyficznego gatunku ironii, który realizowany jest przez ludzi świadomych polityczno - kultuorowego piekła w którym przyszło im żyć.
Świetna książka, pod każdym względem: bohaterowie, miasto, relacje między społecznościami, humor, dialogi, rozwiązania narracyje. Wszystko tu jest bardzo spójne, przemyślane, umiejętnie podane.

Więcej na: buchbuchbicher.blogspot.com

Drugą osobę liczby pojedynczej polecę Wam gorąco. Dlatego, że to solidny kawałek rewelacyjnej prozy współczesnej, czyta się świetnie i z ogromną ciekawością, czekając gorączkowo na to, co będzie dalej. I dlatego, żebyście mogli poznać bliżej dwoistą kulturę Izraela, a może nawet zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, czy należy utożsamiać się z narodem, z jakiego się wywodzimy...

Druga osoba liczby pojedynczej przede wszystkim skłania do głębokich przemyśleń i wg mnie to największa jej siła.

A więcej na http://fabryka-dygresji.blogspot.com/2016/03/sayed-kashua-druga-osoba-liczby.html

• Przeczytane w 2022
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Druga osoba liczby pojedynczej