Upiorny dom

Okładka książki Upiorny dom Stanisław Antoni Wotowski
Okładka książki Upiorny dom
Stanisław Antoni Wotowski Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Kryminały przedwojennej Warszawy kryminał, sensacja, thriller
Kryminały przedwojennej Warszawy
Wydawnictwo CM
2014-10-24
2014-10-24

Zręczne połączenie opowieści o duchach, zagadki kryminalnej i powieści sensacyjnej. A wszystko to w przedwojennej scenerii. Dobrze się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Urocze, trochę w stylu opowieści o Holmesie czy Lupinie, tylko dla miłośników gatunku, bo w zestawieniu ze współczesnymi kryminalami oczywiście naiwne i zbyt grzeczne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągający kryminał z elementami okultystycznymi. Dobrze napisany, ze zwrotami akcji, wyrazistymi bohaterami. Sympatyczny klimat międzywojnia, w tym kresów oraz Warszawy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sama nie wiem co myśleć. Język i styl w jakim jest napisana książka jakoś mi nie przypadł do gustu
Z początku myślałam że nie dam rady ale im dalej tym się przyzwyczajałam i czytało się lepiej. Niby moje klimaty. Zamek. Duchy. Zbrodnia. Jednak coś mi nie do końca zagrało

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Swietna! Naprawde wciagajaca. Jak dla mnie- lepsza niz powiesci Christie. Super klimat, akcja jak w najlepszym holiluckim (😉) filmie. Warto przeczytac, super zabawa!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moje ulubione „kresowe” klimaty tym razem w wydaniu z dreszczykiem. Jest duch, denat i femme fatale. Jest też wiekowy zameczek, mroczny las i skrywana rodzinna tajemnica. Idealna lektura na długie jesienne wieczory smagane wiatrem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeden z moich ulubionych tytułów Wotowskiego. Akcja oparta na faktach - wyjaśnienie w posłowiu do książki (kto jest kim). Moim zdaniem częściowo na tej książce wzorował się Zbigniew Nienacki pisząc "Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór", ponieważ podobieństwa są zauważalne, a niektóre rozwiązania nawet analogiczne (żeby nie zdradzać fabuły). Dlatego polecam wielbicielom kryminałów i Pana Samochodzika również.

W malowniczym, choć nieco zaniedbanym pałacu w Podbereżu na kresach dochodzi do wielu niezwykłych, budzących grozę zjawisk. W jednej z komnat nocami słychać kroki i brzękanie łańcuchów a z ciemności wyłaniają się przerażające, zielone ślepia. Mieszkający w starej budowli Fred Podbereski z siostrą Wandą i stryjem Karolem mimo wielu prób nie potrafią sami pozbyć się „duchów” z rodowej siedziby. Zdesperowany Fred wyjeżdża po pomoc do Warszawy, do swego dawnego przyjaciela, słynnego detektywa Dena. W trakcie rozmowy Den dowiaduje się, że w nawiedzonej komnacie przed wielu laty zostało popełnione morderstwo. Rozwiązanie zagadki nie jest proste i nawet taki rutyniarz w swoim fachu jak Den nie może ustalić czy ma do czynienia ze niewytłumaczalnym zjawiskiem, czy też może ktoś chce aby Podberescy wynieśli się z pałacu. Ginie stary służący, dochodzi do kolejnych dramatycznych wydarzeń…

Musimy pamiętać, że akcja powieści rozgrywa się na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a więc w czasie okres kiedy pasjonowano się zjawiskami nadprzyrodzonymi, a urządzanie seansów spirytystycznych należało do ulubionych rozrywek salonowych. Wiele osób całkiem poważnie podchodziło do tego typu zagadnień, jak np. stryj Karol, pasjonujący tematyką okultystyczną rezydent pałacu Podbereskich.

Więcej na:

• Kryminał
  • Akcja przedwojenna
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Dodaj cytat z książki Upiorny dom