Na końcu języka

Okładka książki Na końcu języka Kornelia Mazurczyk, Andrzej Pisowicz, Zbigniew Rokita
Okładka książki Na końcu języka
Kornelia MazurczykAndrzej Pisowicz Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi językoznawstwo, nauka o literaturze
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Fundacja Sąsiedzi
Data wydania:
2015-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364505126
Tagi:
język nauka o języku wywiad orientalizm językoznawstwo
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nartyjskie opowieści potomków Sarmatów z Osetii Kinga Paraskiewicz, Andrzej Pisowicz
Ocena 0,0
Nartyjskie opo... Kinga Paraskiewicz,...
Okładka książki Historia Armenii w trzech księgach Chorenacy Mowses, Andrzej Pisowicz, Stanisław Ulaszek
Ocena 0,0
Historia Armen... Chorenacy Mowses, A...
Okładka książki Essays in the History of Languages and Linguistics. Dedicated to Marek Stachowski on the Occasion of his 60th Birthday José Andrés Alonso de la Fuente, Zbigniew Babik, Uwe Bläsing, Vít Boček, John Considine, Andrii Danylenko, Przemysław Dębowiak, Bernhard Diensberg, Setsu Fujishiro, David L. Gold, Elżbieta Górska, Juha Janhunen, Henryk Jankowski (językoznawca), Bayarma Khabtagaeva, Abdulhakim Kilinç, Jenő Kiss, Michael Knüppel, Corinna Leschber, Anatoly Liberman, Aleksandar Loma, Tomasz Majtczak, Elżbieta Mańczak-Wohlfeld, Galina Miškiniene, Michał Németh, Mehmet Ölmez, Norbert Ostrowski, Kinga Paraskiewicz, Iwona Piechnik, Andrzej Pisowicz, Dariusz Rafał Piwowarczyk, Barbara Podolak, Marzanna Pomorska, Luciano Rocchi, Klaus Röhrborn, Volker Rybatzki, Kenneth Shields, Mirosław Skarżyński, Magnús Snædal, Wojciech Sowa, Kamil Stachowski, Olaf Stachowski, Stanisław Stachowski, Giovanni Stary, Kamilla Termińska, Jerzy Tulisow, Piotr Tylus, Mateusz Urban, Alexander Vovin, Jadwiga Waniakowa, Hubert Wolanin, Robert Woodhouse, Emine Yilmaz, Peter Zieme, András Zoltán
Ocena 0,0
Essays in the ... José Andrés Alonso ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
67 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
275
187

Na półkach:

Ciekawa książka dla wszystkich zainteresowanych orientalistyką i językoznawstwem oraz krajami, którymi zajmuje się A. Pisowicz. Oraz samym profesorem, bo książka często zbacza na autobiograficzne tory.
Książka ma 18 krótkich rozdziałów-wywiadów i bywają one nierówne - a pod koniec ma się już wrażenie, że podejmowane zagadnienia bardzo się powtarzają. Czasami też prowadzący rozmowę w ogóle nie nawiązują do odpowiedzi udzielonych przez profesora, tylko lecą dalej z pytaniami jak ze skryptu i rozmowy tracą na płynności - choć odpowiedzi pozostają w większość fascynujące.

Ciekawa książka dla wszystkich zainteresowanych orientalistyką i językoznawstwem oraz krajami, którymi zajmuje się A. Pisowicz. Oraz samym profesorem, bo książka często zbacza na autobiograficzne tory.
Książka ma 18 krótkich rozdziałów-wywiadów i bywają one nierówne - a pod koniec ma się już wrażenie, że podejmowane zagadnienia bardzo się powtarzają. Czasami też prowadzący...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
618
604

Na półkach:

Świetnie przeprowadzony wywiad z wybitnym polskim orientalistą, który pomaga zrozumieć kultury krajów, ktorymi się zajmuje (Iran, Armenia, Gruzja),opowiadając o językach tych narodów.

Recz nie tylko dla językoznawców czy analityków. Po prostu fascynująca opowieść o językach, więcej wnosząca do naszej wiedzy o swiecie niż setki reportaży.

Polecam gorąco!

Świetnie przeprowadzony wywiad z wybitnym polskim orientalistą, który pomaga zrozumieć kultury krajów, ktorymi się zajmuje (Iran, Armenia, Gruzja),opowiadając o językach tych narodów.

Recz nie tylko dla językoznawców czy analityków. Po prostu fascynująca opowieść o językach, więcej wnosząca do naszej wiedzy o swiecie niż setki reportaży.

Polecam gorąco!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

"Na końcu języka" to bardzo udany wywiad z wybitnym polskim orientalistą, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzejem Pisowiczem. Dobrze przygotowani rozmówcy pytają go o różne sprawy związane z jego życiem, badaniami i podróżami do krajów Bliskiego Wschodu i Kaukazu. Profesor Pisowicz zajmował się głównie językami irańskimi oraz ormiańskim, wiele czasu spędził w Iranie i Armenii, toteż ma wiele ciekawych obserwacji dotyczących życia w tych krajach, ich kultury i różnic między nimi a Polską. Wspomnienia z czasów studiów erywańskich są chyba szczególnie symptomatyczne, a najbardziej zapadła mi w pamięć historia nocnego usunięcia pomnika Stalina, gdy to w całym mieście wyłączono światło dla dokonania tego charakteryzującego odwilż politycznego gestu.

Nade wszystko jednak ta książka jest o językach świata. Już to w ujęciu bardziej ogólnym, już to bardzo konkretnym. Pisowicz opowiada zatem o rodzeniu się i umieraniu, a nawet o wskrzeszaniu języków. Porusza temat pokrewieństwa między grupami językowymi, przedstawia choćby przyczyny wagi języka ormiańskiego dla badań iranistycznych, czy związki polszczyzny z językami orientalnymi. Opowiada również o różnych etymologiach, czasem bardzo zaskakujących i nieoczywistych. Książkę kończą rozważania na temat Kurdystanu i języka kurdyjskiego, którego gramatykę (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4804029/gramatyka-kurdyjska-sorani-wariant-uzywany-w-erbilu) opublikował jakiś czas temu. Należy pochwalić nie tylko głównego bohatera książki, ale też jego rozmówców, którzy zadają sensowne pytania i rozsądnie prowadzą narrację.

Tomasz Babnis

"Na końcu języka" to bardzo udany wywiad z wybitnym polskim orientalistą, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzejem Pisowiczem. Dobrze przygotowani rozmówcy pytają go o różne sprawy związane z jego życiem, badaniami i podróżami do krajów Bliskiego Wschodu i Kaukazu. Profesor Pisowicz zajmował się głównie językami irańskimi oraz ormiańskim, wiele czasu...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
115
23

Na półkach:

Brałam tę książkę do ręki z nadzieją na większe odkrywanie pochodzenia różnych słów i zwrotów, na większe porównania języka polskiego do innych. Nie ma tego tyle w tej książce, ile chciałabym, żeby było, ale może powinnam w tym celu sięgnąć po rozmowę z językoznawcą, a nie orientalistą. Rozmowa w pewnym momencie zamyka się dookoła historii Kaukazu, Iranu, Kurdystanu, ale cały czas myślą przewodnią jest rozwój języka i jego zmiany. Niekoniecznie jest w tej książce mowa tylko o języku polskim, ale o językach w ogóle.
Czyta się dobrze. Warto sięgnąć po tę pozycję.

Brałam tę książkę do ręki z nadzieją na większe odkrywanie pochodzenia różnych słów i zwrotów, na większe porównania języka polskiego do innych. Nie ma tego tyle w tej książce, ile chciałabym, żeby było, ale może powinnam w tym celu sięgnąć po rozmowę z językoznawcą, a nie orientalistą. Rozmowa w pewnym momencie zamyka się dookoła historii Kaukazu, Iranu, Kurdystanu, ale...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
385
66

Na półkach: ,

Zaczęło się ciekawie i tak jak można było oczekiwać - ciekawostki dotyczące języków, dialektów czy etymologii różnych polskich słów. Około strony nr 100 rozpoczęło się moje rozczarowanie. Wywiad z profesorem Pisowiczem przerodził się w opowieść o jego życiu, doświadczeniach za granicą, a jakiekolwiek wzmianki o językach, czyli w założeniu głównym temacie książki, dotyczyły dialektów ormiańskich i irańskich. Przez wszystkie te historie dosłownie przeleciałam, bo nie lubię odkładać zaczętej książki, spodziewając się jednocześnie, że wyciągnę z niej jeszcze coś ciekawego o językach świata, ale na próżno.

Opis książki na tylnej okładce jest bardzo mylący i wzbudził we mnie wysokie oczekiwania, ale czuję duży niedosyt.

Zaczęło się ciekawie i tak jak można było oczekiwać - ciekawostki dotyczące języków, dialektów czy etymologii różnych polskich słów. Około strony nr 100 rozpoczęło się moje rozczarowanie. Wywiad z profesorem Pisowiczem przerodził się w opowieść o jego życiu, doświadczeniach za granicą, a jakiekolwiek wzmianki o językach, czyli w założeniu głównym temacie książki, dotyczyły...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
270
121

Na półkach: , , ,

Książka-wywiad z profesorem Andrzejem Pisowiczem, orientalistą-specjalistą, władającym językami, których znajomością niewielu poza tzw. native speakerami może się pochwalić, jest prawdziwą ucztą dla osób spragnionych ciekawostek językowych i kulturowych. Dla tych, którzy siedzą w temacie języka, uwielbiają dociekać skąd co się w mowie wzięło, skąd napłynęło, jak zostało przeniesione i przemienione, i jak używane na co dzień nie zwraca na siebie uwagi, choć czasem pochodzi przecież z innej kultury, innego kontynentu, innego świata, który często już nie istnieje.

Zawsze ciągnęło mnie do nauki języków, ale przez brak systematyczności i po prostu ciężkiej pracy, nie nauczyłem się zbyt wiele i zbyt dobrze. Podziwiam tych wszystkich tytanów pracy, m.in. profesora Pisowicza, że mierząc się z materią nieprostą, z językami orientalnymi, potrafili ją zgłębić i znając przy tym wiele innych, bardziej przystępnych Europejczykowi języków, pokazują niesamowitą komunikacyjną mozaikę, skomplikowanie ale i pewną klarowność językowego uniwersum, i to jak wszystko się niepostrzeżenie przenika, i że korzeni słów naszego rodzimego języka, jak i każdego innego, można szukać po prostu wszędzie.

Dla każdego miłośnika języka, tzn. filologa, ale nie tylko w znaczeniu akademickim, ale też zupełnie amatorsko-hobbystycznym. Świetna lektura.

Książka-wywiad z profesorem Andrzejem Pisowiczem, orientalistą-specjalistą, władającym językami, których znajomością niewielu poza tzw. native speakerami może się pochwalić, jest prawdziwą ucztą dla osób spragnionych ciekawostek językowych i kulturowych. Dla tych, którzy siedzą w temacie języka, uwielbiają dociekać skąd co się w mowie wzięło, skąd napłynęło, jak zostało...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1575
236

Na półkach: , , , , , ,

Wywiad o języku, nie tylko polskim, który wciągnął mnie bez reszty; jest dokładnie tak jak cytatem na okładce twierdzi Ziemowit Szczerek - "narracja o wartkości książki sensacyjnej". Opowieść o tym jak historia, polityka, kultura i przypadek kształtują język. O wpływie języka perskiego na polski, o tym że angielski powyżej poziomu średniozaawansowanego jest bardzo trudny (wbrew powszechnemu przekonaniu),że hiszpański powinien być lingua franca, dlaczego francuski wydaje być pozbawiony sensu, a w rzeczywistości nie jest, o tym że Ormianom odbiło, o tym że na naszych oczach tworzą się nowe języki (niekoniecznie więc tylko wymierają) i jak powstał znak zapytania, w bród tematów, nic tylko czytać.

Wywiad o języku, nie tylko polskim, który wciągnął mnie bez reszty; jest dokładnie tak jak cytatem na okładce twierdzi Ziemowit Szczerek - "narracja o wartkości książki sensacyjnej". Opowieść o tym jak historia, polityka, kultura i przypadek kształtują język. O wpływie języka perskiego na polski, o tym że angielski powyżej poziomu średniozaawansowanego jest bardzo trudny...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
78
75

Na półkach:

Niby temat fajny ale trochę "rozpisana"

Niby temat fajny ale trochę "rozpisana"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
4
2

Na półkach:

Fascynująca książka, polecam :)

Fascynująca książka, polecam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
884
72

Na półkach: ,

Dyplomowani językoznawcy! Wy już czytać nie musicie, bo wszystko było na studiach.
Dla wszystkich innych - pozycja może być ciekawa, jeśli kogoś interesują ciekawostki stricte językowe.

Dyplomowani językoznawcy! Wy już czytać nie musicie, bo wszystko było na studiach.
Dla wszystkich innych - pozycja może być ciekawa, jeśli kogoś interesują ciekawostki stricte językowe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    134
  • Przeczytane
    75
  • Posiadam
    24
  • Teraz czytam
    5
  • Z biblioteki
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Język
    2
  • Miscellaneous
    1
  • Posiadam jako książkę
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na końcu języka


Podobne książki

Przeczytaj także