Asasyni. Legendarni zabójcy w czasach krucjat

Okładka książki Asasyni. Legendarni zabójcy w czasach krucjat Jerzy Hauziński
Okładka książki Asasyni. Legendarni zabójcy w czasach krucjat
Jerzy Hauziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2016-06-02
2016-06-02
Średniowiecze Islam Szyizm Isma'ilizm Ismailizm Asasyni Średniowiecze muzułmańskie Krucjaty Wyprawy krzyżowe Świat muzułmański

Okładka książki Historia Iranu Piotr Balczyński, Jerzy Hauziński, Anna Krasnowolska, Marek Jan Olbrycht, Marek Smurzyński
Historia Iranu Piotr Balczyński, J...
Okładka książki Wędrówka i etnogeneza w starożytności i w średniowieczu Jan Chochorowski, Ilona Czamańska, Małgorzata Dąbrowska, Władysław Duczko, Krzysztof Fokt, Stanisław Grzybowski, Jerzy Hauziński, Grzegorz Jawor, Jerzy Kolendo, Zofia Kurnatowska, Christian LÜBKE, Wojciech Mruk, Vincent Múcska, Michał Parczewski, Jan M. Piskorski, Jan Prostko-Prostyński, Andrzej Sakson, Maciej Salamon, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Krzysztof Stopka, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Turlej, Lech A. Tyszkiewicz, Marek Wilczyński, Ewa Wipszycka, Marcin Wołoszyn, Zenon Woźniak, Piotr Wróbel, Hanna Zaremska, Stefan Zawadzki, Adam Ziółkowski
Wędrówka i etn... Jan Chochorowski, I...

Książkę porzuciłam około w połowie. Zaciekawiona tematem po ogrywaniu gier z serii Assassin's Creed, jestem zawiedziona. Temat asasynów jest bardzo rozległy i naprawdę szanuje autora za posiadaną wiedzę, jednak cały czas czytając książkę gubiłam się, traciłam wątek i musiałam kilka razy powtarzać te same zdania i próbować rozkminić ich sens i chronologię wydarzeń.
Panuje w niej słownictwo naukowe, więc ci, którzy oczekują od tej książki powieści fabularnej - niech sobie odpuszczą, bo z całą pewnością nie przypadnie im do gustu.
Wzięłam dzieło Jerzego Hazińskiego do przeczytania w wakacyjny wyjazd nad morzem, aby również poszerzyć swoją wiedzę historyczną w tym temacie. Jednak odrzuciło mnie zwykłe zagubienie od kontynuowania czytania ,,Asasynów".

Panuje w...

Jeśli ktoś sięgnął po tę książkę, bo jest fanem serii gier "Assassin`s Creed" to ten tytuł na pewno nie będzie dla niego. Jest ona napisana w sposób ściśle naukowy i podchodzi do tematu asasynów typowo pod kątem historycznym. Uświadczymy w niej mnóstwo muzułmańskich nazwisk nie do zapamiętania oraz innych szczegółów dotyczących rozwoju tej budzącej strach sekty na terenie XII-wiecznej Syrii. Niestety, nie dowiemy się nic stricte o życiu Nizarytów, treningu, metodach eliminacji wyznaczonych celów, kamuflażu,itp. Dlatego uważam, że książka jest zbyt jednowymiarowa i za bardzo skupia się na faktach historycznych, władcach i datach, a mniej na samych asasynach. Niemniej jednak dla fanów historycznych niuansów ta książka może się wydać idealna.

Porzuciłem dokładnie w połowie. Autor ma dużą wiedzę na opisywany temat. Problem w tym, że kompletnie nie umie jej przekazać. W pracy panuje straszliwy chaos, mimo szczerych chęci nie sposób się w tym bałaganie połapać. Plus ciężkawy styl pełen "jak to później opiszę", "jak to wykazałem wcześniej". Nie ma sensu się katować.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie za bardo wiem co tutaj napisać. Pod względem historycznym ciężko się przyczepić. Wiadomo, także autor nie musi wszystkiego wiedzieć. Cała jego wiedza w jakimś zakresie opiera się na zebranych materiałach. A czy są one dobre czy nie to inna kwestia. Nie mniej ksiażka faktycznie rozbudza wyobraźnie, pozwala zapoznać się z egzotyką tego świata, a dodatkowo porusza funkcjonowanie Asasynów.

Książka jednego z najwybitniejszych polskich historyków, który pasję naukową połączył z niezłym warsztatem pisarskim. Niestety, w tej konkretnym tytule, mówiąc oględnie, nie wypaliło.
Przede wszystkim należy tutaj przestrzec tych, którzy kierowani fascynującym i ostatnio spopularyzowanym przez przemysł rozrywkowy tematem asasynów, postanowią sięgnąć po tę pozycję w celu pozyskania historycznego "backgroundu" no i zagłębienia się w świecie tajemniczej, średniowiecznej sekty - szkoły. Otóż takowi srodze się rozczarują. Sami Asasyni są tutaj aktorami na scenie religijno - politycznej Bliskiego Wschodu doby wieków średnich. Dowiemy się sporo o ich religijnej tożsamości oraz tym jak odnajdowali się oni na zdominowanym przez islam i chrześcijaństwo wojujące mapie regionu. Bardzo dużo dowiemy się o ludziach stojących na czele sekty oraz tych, którzy mieli taki czy inny znaczący wpływ na jej historię. Tutaj ujawnia się wielka wiedza historyczna autora. I zarazem chyba główna wada książki. Otóż żongluje on (autor) imionami, rodami, pokrewieństwami z taką sprawnością i intensywnością, że wiadomym jest, że posiadać on musi olbrzymią orientację w temacie. Niestety, czytelnik jest coraz bardziej skołowany, chyba nie ma szans by się w tym natłoku egzotycznych imion i nazw rodowych połapać nie mając wiedzy choć zbliżonej do tej Pana Hauzińskiego. Jest tego zwyczajnie o wiele za dużo w przeliczeniu na jedną stronę. Doprawdy, sprawnie czytam lektury historyczne i posiadam dobrą pamięć do dat, imion i miejsc, ale ok 80 strony zwyczajnie wymiękłem. Przestałem starać się orientować w tym gąszczu.
Szwankuje też styl. Jest jak rwąca rzeka. Lita ściana tekstu będąca wyrazem natłoku myśli autora. To tak jak gdyby kilkugodzinny wykład o jakiejś złożonej materii puścić w 4 krotnym przyspieszeniu. Nie można złapać oddechu.
To książka dla naprawdę wytrawnego historyka. Tych, którzy chcą poczytać o historii samych asasynów i tym co z nimi związane odsyłam jednak do innych lektur. Bardziej "w temacie" i strawniejszych.

2032

Autor daje wgląd w historię osławionych asasynów, którzy rozpoczęli działalność jako wojownicy i sekta islamska, dość kontrowersyjna. Cofamy się do XI i XII wieku, poddajemy się narracji o kontekście historycznym. Można się dowiedzieć, czy asasyni sprzymierzyli się z chrześcijanami, czy stali za morderstwem króla Jerozolimy, czy łączyły ich podejrzane konszachty z Ryszardem Lwie Serce.
Wnikliwie zbadane są związki Starucha z Gór oraz zakonu szpitalników, którzy upatrywali w osobie egipskich Mameluków wspólnego zagrożenia. Obfitość źródeł historycznych, cytowanie licznych kronikarzy i myślicieli tamtych czasów, a także tradycja ustna przybliżają czytelnikowi tamte realia i zasady funkcjonowania zabójców. Czy zawędrowali oni na europejskie dwory i doprowadzili do rozkwitu trucicielstwa podczas włoskiego Renesansu? Ogólnei pozycja ciekawa, choć naszpikowana różnymi wersjami wydarzeń, anegdotami, do których autor podchodzi bezkrytycznie. Dlaczego uznaje za autentyczną relację o ścięciu głowy Ryszarda Lwie Serce przez zabójćów, skoro zmarł on po osadzeniu w twierdzy jako francuski więzień? Wydaje się że poskąpił maluczkim objaśnienia poszczególnych cytowanych tekstów, więc moja ocena książki jest adekwatna.

Po przeczytaniu tej książki nie mogę powiedzieć, żeby moja ciekawość odnośnie tematu została zaspokojona. Myślę, że wynika to głównie z niedostatku źródeł historycznych, co nie zmienia faktu, że w pewnych miejscach książki czułem, że autor mógłby pewne tematy rozwinąć. Zwłaszcza, że opracowanie nie jest szczególnie "opasłe". Ponadto niezwykle irytujące było podawanie podwójnych datacji, w których arabska była w 90% przypadków pierwsza. Polski autor polskich czytelników skazał na brnięcie przez te nieczytelności.
Ocena końcowa 4* czyli może być. Trochę się z tej książki dowiedziałem, trochę się na nią powkurzałem. Tropicielom sensacji stanowczo nie polecam.

Autor tej książki, J. Hauziński, jest autorem wielu prac dotyczących historii muzułmańskiego średniowiecza. Niemal czterdzieści lat temu napisał już monografię "Muzułmańska sekta asasynów w europejskim piśmiennictwie wieków średnich" i od tamtej pory w swoich publikacjach chętnie poruszał temat tej szyickiej sekty. W tej książce przedstawił losy asasynów/nizarytów od początku istnienia tego kierunku w łonie islamu (sam Nizar żył w latach 1045-1095) aż po drugą połowę XIII wieku, gdy to przestali odgrywać taką, jak w poprzednich dekadach rolę polityczną. W chronologicznym układzie dzieje tego ugrupowania przedstawiają rozdziały I-IV, z kolei rozdział V poświęcony jest obecności asasynów w polityce i kulturze zachodniego średniowiecza.

Większa część tej książki to przedstawienie politycznych dziejów syryjskiej gałęzi nizarytów. To ona zdobyła sobie największą sławę i zarazem odegrała największą rolę polityczną, gdy przewodził jej Raszid ad-Din Sinan. Hauziński przedstawia, jak asasyni byli wykorzystywani w konflikcie między krzyżowcami a światem muzułmańskim, jak lawirowali między obydwiema stronami starając się coś dla siebie ugrać. Nie tak dużo miejsca - wbrew podtytułowi - poświęcono zabójstwom, w których sekta się specjalizowała. Autor skupia się na polityce, także tej europejskiej, gdyż analizuje przekazy wiążące niektórych władców (chodzi tu zwłaszcza o Fryderyka II i jego syna Manfreda). Myślę, że ta praca dobrze ukazuje miejsce nizarytów w dziejach wypraw krzyżowych i frankijskiej obecności w Outremer.

Jakie są natomiast wady tej monografii? Po pierwsze wskazać należy na niełatwy, pełen terminów technicznych język Autora. Dla czytelnika słabo zorientowanego w realiach muzułmańskiego średniowiecza nie jest to praca zbyt przystępna. Jest to istotne tym bardziej, że okładka i podtytuł sugerują raczej popularyzatorski charakter tej książki. Po drugie chciałbym zaznaczyć brak ukazania nowożytnej recepcji tematu asasynów, która jest naprawdę bardzo ciekawa, a na gruncie polskim ciągle nieopracowana. Takie ujęcie bardzo by się przydało, a któż mógłby je napisać lepiej niż Hauziński. Szkoda, że tak się nie stało. Na pewno jest to książka poważna i przeznaczona dla czytelnika dobrze zaznajomionego z tą epoką dziejów Bliskiego Wschodu. Dla zwykłych miłośników gry Assassin's Creed będzie raczej mało zrozumiała.

Tomasz Babnis

2071

Asasyni to temat rozbudzający wyobraźnię. Owiani tajemnicą i nadludzko skuteczni zabójcy, gotowi poświęcić wszystko na rozkaz nie mniej tajemniczego i groźnego Starca z Gór czyli Raszida ad-Dina Sinana. Jeśli ktoś chce prawdy na ten temat i nie boi się trudów, powinien sięgnąć po tę książkę. To praca mocno naukowa, o czym czytelnik ani na moment nie może zapomnieć. Pewne terminy, które, jak chce autor, powinnam znać (a nie znam) z lekka zbijały mnie z pantałyku. Ale cóż, wszystkiego nie wiem i, jak nie pomogła mi ciotka Wikipedia, to wiedzieć nie będę. A ciotka zakłopotana była częstokroć moimi pytaniami i, przyparta do muru, przyznać się musiała, że ona też nie wie, jaki to jest podatek jakiś tam, który popularny był, jak wynika z tej książki, w krajach arabskich. Myślę, ze autorowi nie spadłaby korona z głowy, gdyby zechciał dodać jakiś przypis tłumaczący prostaczkom takie rzeczy. A ponieważ tego nie zrobił, więc się mszczę srogo, ciachając mu gwiazdki przy ocenie książki. Wytrwałych czytaczy to niech nie zniechęca. Asasyni odarci z legendy także są ciekawi, nawet, jeśli nie we wszystkich szczegółach wgryziemy się w ich świat.

Bardzo dobrze napisana historia słynnych asasynów i ich największego przywódcy Raszid ad-Dina, bardziej znanego nam jako Starzec z Gór. Hauziński skrzętnie rozprawia się z mitologią narosłą wokół tej wielce interesującej sekty Islamu. Główną postacią narracji jest tutaj ów Starzec z Gór, który uzyskał samodzielność i ze swoją grupą "wyznawców" włączył się do polityki w czasach wypraw krzyżowych. Miał kontakty z takimi władcami jak Saladyn, Ryszard Lwie Serce czy Fryderyk Barbarossa. Książkę czyta się początkowo trudno ze względu na nazwy arabskie jednak z czasem oko przyzwyczaja się do nich.

• Średniowiecze
  • Historia - średniowiecze