Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm

Okładka książki Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm Tom Fields-Meyer, Barry M. Prizant
Okładka książki Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm
Tom Fields-MeyerBarry M. Prizant Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psychologia poradniki dla rodziców
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
poradniki dla rodziców
Seria:
Psychologia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2017-03-15
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-15
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323342229
Tłumacz:
Joanna Bilmin-Odrowąż
Tagi:
autyzm poradnik autyzm dzieci z autyzmem
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm w.2 Tom Fields-Meyer, Barry M. Prizant
Ocena 0,0
Niezwyczajni l... Tom Fields-Meyer, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
151
150

Na półkach: ,

O autyzmie wiedziałam niewiele i szukałam książki, która mogłaby mnie wprowadzić w temat mądrze i interesująco.
Polecono mi właśnie "Niezwyczajnych ludzi". I myślę, że to niezły wybór.

Jeśli się zastanawiacie nad przeczytaniem w podobnym celu, to kilka zastrzeżeń:
- Książka jest pisana z perspektywy rodzica / nauczyciela / opiekuna - nie z perspektywy osoby z autyzmem.
- Dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży (wątek dorosłych się pojawia, ale marginalnie)
- Nie jest to zbiór gotowych porad i technik terapeutycznych, a raczej postulaty zmiany sposobu myślenia o tym zaburzeniu i zrozumienia jego mechanizmów
- Język jest łatwy, czyta się szybko i przyjemnie, jest dużo przykładów i "historii z życia"; za to nie ma w ogóle perspektywy neurobiologicznej opisywanych zjawisk.

Muszę jeszcze dodać słowo o okładce, bo uważam że wybór zdjęcia jest fatalny - wzmacnia wszystkie głupie i szkodliwe stereotypy, a książka powstała właśnie po to, żeby z nimi walczyć.

Być może jest jakaś pozycja lepsza "na pierwszy raz", ale ta na pewno nie jest zła. Poza tym apel by nie starać się dzieci "naprawiać", ale je rozumieć i pomagać im być sobą, jest aktualny zawsze, także w przypadku dzieci neurotypowych.

O autyzmie wiedziałam niewiele i szukałam książki, która mogłaby mnie wprowadzić w temat mądrze i interesująco.
Polecono mi właśnie "Niezwyczajnych ludzi". I myślę, że to niezły wybór.

Jeśli się zastanawiacie nad przeczytaniem w podobnym celu, to kilka zastrzeżeń:
- Książka jest pisana z perspektywy rodzica / nauczyciela / opiekuna - nie z perspektywy osoby z autyzmem.
-...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
6302
3488

Na półkach:

Zagraniczne publikacje specjalistyczne coraz częściej powstają dzięki współpracy specjalisty z publicystą. Dzięki takiemu podejściu język książek omawiających ważne rzeczy jest bardziej przystępny, dostosowany do odbiorcy, a cały wywód lepiej uporządkowany. „Niezwyczajni ludzie” powstała właśnie dzięki takiej wspólnej pracy, aby przybliżyć czytelnikom specyficzne spojrzenie na autyzm i towarzyszące mu trudności. Temat jest bardzo ważny ze względy na ciągle zbyt małą liczbę publikacji mogących zaspokoić ciekawość oraz potrzebę dokształcania się specjalistów i rodziców.
Autyzm jest jednym z bardzo powszechnych nietypowych spojrzeń i sposobów funkcjonowania towarzyszącym ludziom. Większa świadomość sprawia, że coraz częściej jest diagnozowany i dostrzegamy konieczność indywidualnego podejścia w kształceniu. Ten odmienny sposób relacji ze światem często jest upraszczany do opisania całościowych zaburzeń rozwojowych oraz nieumiejętności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych i trudności z integracją wrażeń zmysłowych. Takie spojrzenie sprawia, że zbyt często skupiamy się na obszarach, z którymi dziecko ma trudności oraz nie wykorzystujemy jego zalet. W świecie takiego zadaniowego podejścia do osób z autyzmem trudno odnaleźć empatyczne spojrzenie, dlatego po każdą lekturę sięgam z lekkim dystansem. Niedawno do moich rąk trafiło bardzo dobre "1001 porad dlarodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera", „Autyzm… Co to dla mnie znaczy?” ćwiczenia pomagające osobie z autyzmem oswoić się ze swoją odmiennością oraz „Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm”. Jakiś czas temu pisałam o pierwszej książce. Dziś o ostatniej.
Na okładce książki można przeczytać, że Barry M. Prizant jest autorytetem w dziedzinie autyzmu. Zawsze kiedy czytam takie informacje podchodzę do książek oraz wizyt u specjalistów z dużym dystansem. Podobnie było w przypadku czytania „Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm”. Zostałam miło zaskoczona realnym i bardzo empatycznym spojrzeniem na dzieci oraz ich dysfunkcje pokazane, jako specyficzne odbieranie świata, a nie problem, którego trzeba się pozbyć. Doktor Barry dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem, dokładnie opisuje poszczególne przypadki, a na swoich „podopiecznych” patrzy jak na niezwykłe dzieci, które dzięki odpowiedniemu podejściu mogą stać się niezwykłymi ludźmi z niesamowitymi pasjami oraz ekspertami w dziedzinach, w których zwykły pracownik nie sprostałby zadaniu (np. chłopiec fascynujący się rozkładem jazdy kolei miejskiej pracujący jako informator o połączeniach linii pociągów). Każde zachowanie, protest czy brak współpracy autor traktuje jako próbę komunikacji z otoczeniem.
Liczne przypadki pozwalają zarówno rodzicom, jak i specjalistom nieco inaczej spojrzeć na dzieci. W behawioralnej terapii dąży się do wyłączania elementów zbyt absorbujących. Barry Prizant uświadamia nas, że czasami takie zajęcie się czymś pozwala na skupienie się także na innej rzeczy. Tak jest w przypadku chłopca ciągle wpatrującego się i analizującego labirynty w książkach. Skupienie uwagi na problemie pozwala mu na uczestniczenie w życiu: udział w wykładach, różnych formach aktywności. Inna osoba ma potrzebę ciągłego rysowania, szkicowania, aby móc przyswajać sobie wiedzę. Jeszcze inna posiada słuch absolutny i bez nut oraz wskazówek jest w stanie zagrać usłyszany utwór.
Autor porusza ważne kwestie dotyczące umiejętności rozpoznawania emocji i intencji innych osób. Zwykle nauka opiera się na dopasowaniu uproszczonych rysunków do zdjęć twarzy. Doktor Barry jednak zauważa, że takie podejście nie uczy dzieci czym są owe emocje.
Lektura na pewno pozwoli rodzicom oraz specjalistom otworzyć się na niezwykły świat dzieci z autyzmem. Dostrzegą, że terapia jest ciągłym słuchaniem i wychodzeniem dziecku naprzeciw, a nie zmuszaniem dziecka do dostosowania się do wzorców uznawanych przez neurotypowych ludzi.
Jeśli szukamy konkretnych przepisów to będziemy zawiedzeni. Autor nie mówi nam, co i jak robić, w jaki sposób dokładnie postępować, ale otwiera nas na zobaczenie w naszych dzieciach ich potencjałów, dostrzeżenie, że pewne manie mogą być atutami na rynku pracy, zauważa, że przeciętność jest nudna i czasami ogranicza. Pozwala w dzieciach dostrzec osoby z marzeniami, pragnieniami, fascynacjami, które mogą przynieść pozytywne rezultaty. Zdecydowanie polecam wszystkim nauczycielom oraz rodzicom dzieci.

Zagraniczne publikacje specjalistyczne coraz częściej powstają dzięki współpracy specjalisty z publicystą. Dzięki takiemu podejściu język książek omawiających ważne rzeczy jest bardziej przystępny, dostosowany do odbiorcy, a cały wywód lepiej uporządkowany. „Niezwyczajni ludzie” powstała właśnie dzięki takiej wspólnej pracy, aby przybliżyć czytelnikom specyficzne spojrzenie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
877
861

Na półkach:

[...]
Będzie krótko. Rodzice, którzy właśnie dowiedzieli się o diagnozie, jak również ci, którzy już są lata po niej i borykają się z problemami codziennego życia z osobą ze spektrum autyzmu (i być może mają wątpliwości co do działań terapeutów czy nauczycieli) powinni po nią koniecznie sięgnąć.

Nauczyciele, pedagodzy, terapeuci, zwłaszcza jeśli mają tedencję, by “wiedzieć lepiej” powinni koniecznie z dużą refleksją ją czytać i podkreślać całe akapity.
[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/niezwyczajni-ludzie/

[...]
Będzie krótko. Rodzice, którzy właśnie dowiedzieli się o diagnozie, jak również ci, którzy już są lata po niej i borykają się z problemami codziennego życia z osobą ze spektrum autyzmu (i być może mają wątpliwości co do działań terapeutów czy nauczycieli) powinni po nią koniecznie sięgnąć.

Nauczyciele, pedagodzy, terapeuci, zwłaszcza jeśli mają tedencję, by “wiedzieć...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Autyzm
    2
  • Psychologia
    1
  • Biblioteka Pedagogiczna
    1
  • Neuroróżnorodność
    1
  • Przyroda/medycyna
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm


Podobne książki

Przeczytaj także