Kupa szczęścia. Oczyść jelita, zyskaj zdrowie i dobre samopoczucie

Okładka książki Kupa szczęścia. Oczyść jelita, zyskaj zdrowie i dobre samopoczucie Adrian Schulte
Adrian Schulte Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Vital
2017-01-01
2017-01-01
zdrowie dieta oczyszczanie jelita

Streszczę wam tę książkę jednym zdaniem: Dobrze przeżuwajcie pokarm.

Nic więcej tam nie ma

Streszczę wam tę książkę jednym zdaniem: Dobrze przeżuwajcie pokarm.

Nic więcej tam nie ma

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może okładka niefortunna, ale książka ciekawa. Podobał mi się lekko zabawny styl i eleganckie tłumaczenie, jak działamy. Najważniejsze: trzeba długo jeść, gryźć bez umiaru, bo tu jest początek wszystkiego i remedium na problemy. Po resztę rad odsyłam do książki 🙂

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Od teraz z troską i zaciekawieniem spoglądam tam, gdzie odwracałem wzrok ;) Można się wiele nauczyć, terapię dla jelit można pominąć. Efekty przyniosło już zastosowanie wiedzy z książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna książka o naszych jelitach pióra niemieckiego lekarza zawiera sporo ciekawych informacji i konkretnych porad na temat diety dobrej dla jelit m.in. podkreśla znaczenie dokładnego przeżuwania pokarmów. Sporo miejsca autor poświęca 10-dniowej diecie mającej oczyścić nasze jelita. Jak każdy zbiór konkretnych zaleceń dietetycznych, i ten trzeba traktować ze sceptycyzmem. Dla amatorów.

Niemiecki lekarz napisał kolejną książkę o naszych jelitach, czyli drugim mózgu, temat jak najbardziej na czasie, sporo pozycji się na ten temat ostatnio pojawiło, np. książka Kossobudzkiej 'Człowiek na ba(k)terie' omawiana przeze mnie ostatnio. Schulte sporo pisze o stolcu (stąd tytuł),temat to wstydliwy i tabu w naszej kulturze, ale autor twierdzi, że jego barwa, zapach i konsystencja jest ważnym źródłem informacji o naszych problemach zdrowotnych. Mówi wręcz o zarządzaniu jakością naszego stolca. Jest tam więcej na ten temat, zainteresowanych odsyłam do lektury.

Książka jest w dużej mierze zbiorem porad na tematy żywieniowe. I tak Schulte podkreśla znaczenie długiego i dokładnego przeżuwania pokarmów. Chodzi o to, że „Jedzeniem trzeba się delektować i nadawać mu w ustach konsystencję papki – oto najważniejsze kryteria.” Sprawa to nieprosta, bo „Prawidłowe przeżuwanie to jedno z najtrudniejszych zadań w dorosłym życiu, jeśli nie opanowaliśmy go w dzieciństwie.” Schulte zaleca wręcz cotygodniowe treningi przeżuwania trwające od roku do dwóch lat, polegające na żuciu sucharków czy orzechów, itp. Sprawa wg niego jest ważna, bo dokładne przeżuwanie ma „znaczny wpływ na procesy trawienia, prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu oraz ukrwienie mózgu.”

Porad jest więcej, Schulte uważa np., że jemy za dużo białka pochodzenia zwierzęcego (mięsa, ryb, nabiału) co zwiększa ryzyko zachorowania na raka i choroby krążenia. Zaleca jedną do dwóch porcji tygodniowo mięsa, ryby lub żółtego sera. Radzi też stanowczo unikać podjadania między posiłkami i objadania się na noc.

Książka zawiera też dokładny opis dziesięciodniowego programu treningowego dla jelit, ale na mój gust to projekt zbyt rewolucyjny, z przeczyszczenia i ścisłą dietę, raczej bym owego programu nie stosował bez konsultacji medycznej.

Może najważniejszy w książce jest następujący cytat: „Praktycznie żaden dział medycyny nie podlega tak burzliwym dyskusjom jak dietetyka. Jest to najpewniej związane z tym, że nie istnieje jeden, określony sposób zdrowego odżywiania się.” Zatem rady Schulte (tak jak i zalecenia każdego specjalisty od dietetyki) trzeba traktować z dużą dozą sceptycyzmu.

W sumie ciekawa rzecz, ale powiedziałbym, że zbyt ekstremalna, zbyt daleko idąca, zalecenia Schulte można przeczytać, ale czy je stosować w życiu?

Cieszę się, że jestem pierwszą osobą, która ma możliwość wystawienia tutaj swojego komentarza na temat tej książki. To już nie pierwszy poradnik dotyczący zdrowia jelit, z którym mam do czynienia, więc i wymagania były bardzo wysokie.

Książka opiera się na opisie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, przede wszystkim odpowiedniej pracy jelit. Autor podaje wiele naukowych informacji w bardzo przystępny dla czytelnika sposób. Informacje są dokładne, czego zabrakło mi na przykład w pozycji "Jelita wiedzą lepiej". Samo funkcjonowanie układu pokarmowego, wpływ żywności na jelita zostały dokładnie omówione, dzięki czemu ta książka jest na pewno źródłem informacji- w dodatku rzetelnej, gdyż napisanej przez doktora nauk medycznych.

Sensem tej książki nie było jednak do końca, by zapoznać czytelnika z tematyką jelit, tego czym są, jak funkcjonują. Jak wskazuje już napis na okładce, poradnik ten miał być programem treningowym, który pozwoli oczyścić jelita i poczuć się lepiej. No i tu się pojawia pewien problem.

Nie śmiałabym wchodzić w kompetencje żadnego lekarza, jednak program, który oferuje w tej książce autor nie wydaje mi się być zbyt zdrowy- przynajmniej patrząc na organizm całościowo, nie jedynie na jelita. Dieta monotonna, ograniczająca się do 500 kcal dziennie, dwa posiłki, do tego jeszcze autor sugeruje uprawianie sportu, wizyty w saunie.. Składniki odżywcze są bardzo znikome. Mamy do dyspozycji właściwie orzechy, nabiał roślinny i płukanki z soli. Może program ten usprawniłby pracę jelit, ale nie chcę nawet myśleć jak zareagowałaby reszta organizmu i czy w ogóle wytrwałabym te 10 dni. Przy zbyt niskiej podaży kalorycznej już mamy do czynienia z zaburzeniem gospodarki hormonalnej, organizm jest osłabiony. Autor nie podał tak naprawdę żadnych argumentów przemawiających za tym, żebym zdecydowała się ten trening zrealizować. Nie podał również konsekwencji, a te - spójrzmy prawdzie w oczy- na pewno się pojawią.

Jako iż jest to książka, mająca oferować jakąś pomoc, myślę że wydawnictwo powinno weryfikować treści, które się w niej pojawiają.

Jest to dobra pozycja dla osób, które rozpoczynają swoją "wycieczkę po jelitach" i dopiero co się o nich dowiadują, gdyż mamy tu naprawdę sporą dawkę wiedzy.

Nie poleciłabym jej jednak jako programu treningowego, gdyż nie jest on moim zdaniem do końca dopracowany i racjonalny, a niestety nikt nie weźmie odpowiedzialności, jeżeli zdecydujemy się ów program przetestować i odbije się on niekorzystnie na naszym organizmie.

Czy czytać? Dla wiedzy- owszem. Dla reperowania zdrowia- hm, chyba mimo wszystko lepiej udać się do dobrego lekarza i dietetyka. :)

• Poradniki
  • Zdrowie/Medycyna/Człowiek
  • Jest na Legimi
  • Jelita

Dodaj cytat z książki Kupa szczęścia. Oczyść jelita, zyskaj zdrowie i dobre samopoczucie