Rozmowy z dzieckiem

Okładka książki Rozmowy z dzieckiem Justyna Korzeniewska
Okładka książki Rozmowy z dzieckiem
Justyna Korzeniewska Wydawnictwo: Wydawnictwo RM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo RM
2015-04-22
2015-04-22

Okładka książki Uporządkuj swój umysł. Jak pozbyć się negatywnych myśli, odnaleźć spokój i szczęście Davenport Barrie, S. J. Scott
Uporządkuj swó... Davenport Barrie, S...
Okładka książki Tata nie ma siły. Rodzicielstwo bliskości z dystansem. Michał Rzecznik, Błażej Staryszak, Krzysztof Wiśniewski
Tata nie ma si... Michał Rzecznik, Bł...
Okładka książki Mindfulness w 10 minut. 71 prostych nawyków, które pomogą Ci żyć tu i teraz Davenport Barrie, S. J. Scott
Mindfulness w ... Davenport Barrie, S...

Natrafiłam na audiobook tej pozycji dosyć przypadkowo i widząc czas trwania pomyślałam: czemu nie? To wszak niespełna półtorej godziny słuchania, więc zleci raz dwa.

Nie jestem rodzicem dziecka, do której kierowana jest ta książka (4-7),moje jest już starsze, więc podeszłam do tej książki z myślą zaspokojenia ciekawości i sprawdzenia, czy porady pokrywały się z tym, jak sama sobie poradziłam na te trudne pytania.

Po odsłuchaniu mogę śmiało odetchnąć z ulgą, że nie natrafiłam na tę książkę wcześniej i nie kierowałam się tymi wskazówkami, a postawiłam na swoją intuicję.

Zaczynamy od porównania: „Bo wiesz, mąż sarny, jeleń", a później płynnie przechodzimy do trudnych tematów z odpowiedziami, jakich bym nikomu nie doradziła.

Określenia narządów jako dziurka pod brzuchem? Wytłumaczenie dziecku, że dzieci biorą się stąd, że rodzice mocno się przytulają?

Już widzę dziewczynkę, która wpada w szał, bo chłopiec chce ją przytulić lub histerię, że ma dzidziusia w środku, bo została mocno przytulona. Jakby rozumiem, że tłumaczenie na czym polega seks małemu dziecku nie może być zbytnio szczegółowe, ale powyższe jak dla mnie mało różni się od słynnego "przyniósł cię bocian".

Następne było tłumaczenie, dlaczego dane części ciała zakrywamy, jako że dziecko może pokazywać się po nagu mamie lub tacie, bo oni bardzo je kochają. I tu już widziałam pedofila, który mówi do dziecka, że bardzo je kocha, więc może widzieć nago. Co prawda później był rozdział o pedofili i molestowaniu, pokazujący, że jeśli ktoś chce zrobić z tego sekret to znaczy, że to złe, ale oceniając ten rozdział bez znajomości następnego, wypadł co najmniej źle.

Rozdział o prostytucji brzmiał na zasadzie: Jak wiesz, jak rodzice się kochają, to się całują i przytulają. Ale są też takie osoby, jak prostytutki, które robią takie rzeczy, bo chcą w zamian za nie pieniądze. To jest bardzo brzydkie zachowanie, ale nie można myśleć o nich źle, bo są smutne i nieszczęśliwe.

I jak dla mnie to mega słabe tłumaczenie i sama bym takiego nie wybrała w rozmowie z małym dzieckiem, zdecydowanie wolałabym odwlec temat, aż będzie starsze niż wystosować powyższe zdania.

Na sam koniec dwa niemniej ważne tematy, które również wypadły słabo. Po pierwsze alkoholizm i mówienie dziecku, że jeśli ktoś jest pijany i zachowuje się niegrzecznie, to nie możemy się na niego złościć.

Mam nadzieję, że chodzi tu o złość w tym konkretnym momencie, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, niemniej wygląda to na tłumaczenie: on jest chory (to akurat prawda) więc nie możesz się złościć ( a to już nieprawda). Po tym rozdziale widzę tylko: tłumienie emocji u dziecka i przyzwalanie na agresję.

I po drugie, przemoc. Dobrze podkreślone, że przemoc zawsze jest zła. Gorzej, że później było zdanie w stylu: Gdybym cię kiedyś uderzyła, co mam nadzieję, że nigdy się nie stanie, byłoby mi bardzo przykro i z pewnością bym cię przeprosiła, licząc, że mi wybaczysz.

Ręce opadają. Tyle z minusów, pozycji nie polecam. Trzy gwiazdki za rozdziały z oczywistymi zachowaniami, które nie przejawiały toksyczności w wypowiedziach.

Książka przystosowana jest raczej dla młodszych dzieci tak 5-10 lat. Mój syn ma 13 lat i niektóre zagadnienia są już nie dla niego. Również ze względu na to, że tłumaczenie jest zbyt dziecinne. Kolejną sprawą jest to, że Pani autorka tłumaczy pewne sprawy, tak jak chce, a nie tak jak się powinno tłumaczyć. Każdy ma inne podejście do tematu seksu, religii, śmierci itp. Mam w planie posłuchać drugiej części i tym razem Pani ma skupić się na dziwnych zachowaniach dzieci.
Update. Niestety zachowania dzieci u mnie nie przeszły, bo pierwsze dwa rozdziały były o karmieniu małych dzieci i nocnikowaniu więc zrezygnowałam. NIE POLECAM

Całkiem sensownie napisana książka. Ponieważ porusza "Te Najważniejsze Sprawy", w tym dotyczące moralności, seksualności czy przemijalności człowieka, nie sposób uciec od określonych poglądów, ale po pierwsze są one nakreślone w bardzo delikatny (i niegłupi dodajmy) sposób, po drugie zaś Autorka co i raz (a najdobitniej we wstępie) przypomina, aby w "prawdziwej" rozmowie ze swoim dzieckiem zmieniać proponowaną odpowiedź uwzględniając światopogląd, religijność czy inne przekonania rodziców oraz aby zawsze odpowiadać dziecku zgodnie z uznawanymi przez siebie wartościami. Przedstawiane zaś propozycje odpowiedzi raczej mają podpowiadać sposób, nie zaś treść wyjaśnianych zagadnień.
Niezależnie od powyższego książka ta uświadomiła mi jedną ważną rzecz: sposób myślenia dziecka na pewnym (niskim jeszcze) stopniu rozwoju charakteryzuje się egocentryzmem (wszystko co się wokół dzieje odnosi się do dziecka, więc musi się do tego ustosunkować),sztywnością ocen i przekonaniem, że jego sposób patrzenia jest tym wzorcem, do którego odnosi - krytycznie - podejście innych. Banał prawda? Ale przecież to wprost sposób patrzenia większości polityków, kapłanów różnych wyznań czy innych przywódców politycznych lub religijnych. Wynikałoby z tego, że są oni po prostu (mentalnie) niedojrzałymi dziećmi. No chyba, że tylko cynicznie udają... Niech każdy wybierze lepszy wariant... :)

Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica. Podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy i jak wyjaśnić im niezrozumiałe sytuacje czy niewłaściwe zachowania. Co prawda na kilka pytań odpowiedziałabym zupełnie inaczej, nad niektórymi bym się tak nie rozwodziła, ale ta książka stanowi doskonałą inspirację i punkt wyjściowy do zastanowienia się nad swoimi odpowiedziami.

Ciężko ocenić, na pewno można się dowiedzieć czegoś nowego, ale niektóre scenariusze rozmów przyprawiają o ból głowy ;))

Bardzo pomocna treść. Nie wiem, czy na połowę zawartych w książce pytań umiałbym jasno dziecku odpowiedzieć. Analizując zgrabne odpowiedzi autora nasuwała mi się tylko jedna myśl: "lepiej bym tego nie ujął":)

Oczywiście mocno poprawna politycznie i narzucająca światopogląd. Poza tym całkiem sensowna.

Najprawdę bardzo wartościowa książka. Pokazuje jak w łatwy i przystępny sposób rozmawiać z dzieckiem. Wytłumaczyć waznre kwestie a także ostrzec przed wieloma niebezpieczeństwami.
Z całą pewnością może pomóc każdemu. Gorąco polecam.

Z całą pewnością może pomóc każdemu. Gorąco polecam.

Krótka, prosta, przyjemna

Krótka, prosta, przyjemna

• Storytel
  • 2022💫

Dodaj cytat z książki Rozmowy z dzieckiem