Logika pragmatyczna

Okładka książki Logika pragmatyczna Kazimierz Ajdukiewicz
Okładka książki Logika pragmatyczna
Kazimierz Ajdukiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1974-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
171
134

Na półkach:

Jest to typowy na ówczesne czasy podręcznik logiki i metodologii nauk. To nieukończone dzieło autora, które naznaczone jest jeszcze duchem łączenia filozofii i logiki wspólnie w jednej pracy. Taka też była filozoficzna Szkoła lwowsko-warszawska. Ludzie w tej szkole poza filozofią musieli znać się na innej dziedzinie nauki i często łączyli filozofię z daną dziedziną. Z tej szkoły pochodzi również na przykład Tarski.
Sama książka uczy nas podstaw logiki - czym są zdania, schematy zdaniowe, zakresy i treści nazw, definicje i pytania.
Druga część tej książki traktuje już nieco bardziej o sposobach wnioskowania - autor dzieli wnioskowanie (zgrubnie) na indukcyjne i dedukcyjne. W ramach tego podziału rozszerza każdy z tych elementów na nowe podzbiory. Jest to wstęp do metodologii, która jest omawiana w części trzeciej, w której to autor dzieli już nauki na indukcyjne i dedukcyjne nadając im definicje i jasne podziały.
Dla mnie była to bardzo ciekawa podróż, gdyż czuć ducha ówczesnej polskiej nauki, z którego urodziło się wielu gigantów na podstawie których dzisiejsza polska (a czasem i światowa) nauka buduje swoje teorie naukowe i badania. Podręcznik jest napisany z typowym dla tamtych czasów bezdyskusyjnym tonem, każde zdanie w zasadzie jest skonstruowane w taki sposób, że można je przepisać do encyklopedii czy zeszytu. Trudnością w stosunku do innych prac logików może być to, że mamy tu usystematyzowany podział spisu treści który ma sens i wprowadza w coraz to ciekawsze tematy, zaś jednak każdy z rozdziałów jest pisany ciągiem - wielu logików na których prace spoglądałem jeszcze nie czytając w całości, pisało swoje podręczniki w postaci numerowanych zdań, do których lubiło się odwoływać w dalszych częściach książki. Większość tych zdań praktycznie wyglądało jak twierdzenia i reguły, do których można było się w dowolnej chwili odwołać. Tu mamy ciąg myśli, które sprawiają takie wrażenie, jednak są to długie akapity, chociaż zręcznym i eleganckim językiem pisane.

Jest to typowy na ówczesne czasy podręcznik logiki i metodologii nauk. To nieukończone dzieło autora, które naznaczone jest jeszcze duchem łączenia filozofii i logiki wspólnie w jednej pracy. Taka też była filozoficzna Szkoła lwowsko-warszawska. Ludzie w tej szkole poza filozofią musieli znać się na innej dziedzinie nauki i często łączyli filozofię z daną dziedziną. Z tej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam - przeczytane (filozofia)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Logika pragmatyczna


Podobne książki

Przeczytaj także