Posłańcy uśmiechu - 25 rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości

Okładka książki Posłańcy uśmiechu - 25 rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości Jan Grzegorczyk
Okładka książki Posłańcy uśmiechu - 25 rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości
Jan Grzegorczyk Wydawnictwo: Zysk i S-ka religia
religia
Posłańcy uśmiechu - 25 rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości
Zysk i S-ka
2018-09-17
2018-09-17
uśmiech modlitwa śmierć życie

Jan Grzegorczyk napisał kiedyś książkę "Niebo dla akrobaty". Bardzo dobre opowieści o cierpieniu, śmierci, pomocy chorym. Bez żadnych nazwisk i konkretów. Jak się okazało opowieści te były inspirowane działalnością gorzowskiego hospicjum. Teraz poproszono pana Grzegorczyka o napisanie książki z okazji 25-lecia hospicjum. I tak powstała książka "Posłańcy uśmiechu". 25 rozmów z lekarzami, wolontariuszami, dyrekcją i pracownikami hospicjum.
Mam lekki problem z tą książką. Jest zupełnie inna od "Nieba dla akrobaty". Mniej w niej opisów relacji z pacjentami, a więcej o tworzeniu hospicjum, rodzajach opieki, akcjach, problemach. Mocno w większości rozmowach pojawia się kryzys jaki nastąpił w hospicjum, a którego skutkiem było odejście z pracy bardzo wielu zasłużonych pracowników. Nie do końca dobrze mi się to czytało. Nie tylko dlatego, że przykre zawsze są konflikty ludzi, którzy wspólnie pracują na rzecz pomocy słabszym. Wydawałoby się, że w takich miejscach takie sprawy się nie zdarzają. Do tego dużo jest odwołań do ludzi, zdarzeń, gazet mocno lokalnych i nic mi nie mówiących przez co nie wszystko było zrozumiałe.
Wciąż jednak przebija z tych wszystkich wywiadów sprawa najważniejsza. Chęć pomocy słabszemu i dobro drugiego człowieka. Świadomość, że są ludzie, którzy poświęcają swój czas i energię dla drugiego.

„… Gdybym dostała męża czułego, to może bym za Bogiem nie poszła, tylko myślała o wygodnym i przyjemnym życiu …”

Twórczość Jana Grzegorczyka dotyczy życia i sfery duchowej. To opis odpowiednich odczuć, wewnętrznych przeżyć i rozterek. Co mają wspólnego ze sobą uśmiech i śmierć? To dobre pytanie dla teologów, ale i chrześcijanina, który pragnie dogłębnej analizy, a nie zbycia go, za pomocą kilku zdań.

Moja Mama mawia, że „śmierć i medycyna w stanach krytycznych, czekają na odpowiedni moment”. To chwila, gdy lekarze i pielęgniarki robią wszystko, by ratować życie. Śmierć podobno wtedy stoi z boku i obserwuje. Czeka, ale nie zawsze staje się elementem zaskoczenia. Pytanie nasuwa się później samo: Gdzie trafia nasza dusza?

Grzegorczyk, to pisarz i publicysta, w latach 1982 – 2011 redaktor miesięcznika „W drodze”. Autor urodził się w 1959 roku i napisał wiele książek. Jedną z najbardziej charakterystycznych publikacji jest „Święty i błazen”, czyli rozmowa – testament z legendarnym ojcem Janem Górą. Na moim blogu mogliście przeczytać również o przygodach księdza Grosera. Trzeba przyznać, że książki pisarza nie męczą, ale dają wiedzę nawet o tematach odległych. Na rynku wydawniczym kolejno pojawiały się „Niebo dla akrobaty”, „Pieśń słoneczna Róży Bluszcz”, a także kryminały z duszą „Chaszcze” i „Puszczyk”.

Ostatnie chwile w Hospicjum są niezwykle ważne. Książka pt. „Posłańcy uśmiechu” zawiera rozmowy po latach. Te czasami nadają sens, są pogodzeniem z losem, ale i podsumowaniem dotychczasowych chwil. W publikacji czytelnik odnajdzie też wiele słów z Biblii, oraz stwierdzeń papieża Polaka – Jana Pawła II. Idea pomocy drugiemu człowiekowi nabiera całkiem innego, wręcz metafizycznego znaczenia.

Uśmiech działa tu w obie strony. To podkreśla autor – „ … Dzięki niemu wszyscy stajemy się posłańcami dobra”. Dwadzieścia pięć rozmów, stanowi symbol. Poznacie poglądy lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy.

Uśmiech, jest w życiu bardzo ważny. Rozładowuje napięcie, daje nadzieję i sprawia, że drugi człowiek czuje się zupełnie inaczej, tak szczerze. Najnowsza książka zawiera dwadzieścia pięć rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości na srebrny jubileusz gorzowskiego Hospicjum św. Kamila. Okładka przedstawia suchy, ale kolorowy jesienny liść. Idealnie wpisuje się on w metaforykę życia i schyłkowość. To brak sił i witalności ciała, ale nie duszy. Z choroby trzeba wyciągnąć wnioski.

Publikacja uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami. Trzeba również pamiętać o darczyńcach i dobroczyńcach. Czasami trudne jest to, by przemienić żal w modlitwę. Jak ma wyglądać rozmowa z Bogiem, gdy czujemy się oszukani, wręcz pozbawieni czegoś najważniejszego? Śmierć, która „otwiera oczy” sprawia, że spowiedzi są bardzo głębokie. Nawet krótka modlitwa staje się niezmiernie ważna.

Gorąco polecam książkę, która pomaga w innym spojrzeniu na świat i życie. Po jej przeczytaniu mogę życzyć Nam tylko miłości, ciepła drugiego człowieka, zainteresowania i bliskości. Wiara ma stanowić podporę i dawać siłę do dalszej walki. Przecież cierpienia, dylematy moralne i zawodowe każdy z nas, odczuwa na co dzień.

Katarzyna Żarska

(nowość wydawnicza)

• RÓŻNE MOŻE
  • Domowa biblioteczka
  • Niedokończone

Dodaj cytat z książki Posłańcy uśmiechu - 25 rozmów o odchodzeniu, opiece i czułości