Rozeznawanie duchowe. Sztuka świadomego życia

Okładka książki Rozeznawanie duchowe. Sztuka świadomego życia Mark E. Thibodeaux SJ
Okładka książki Rozeznawanie duchowe. Sztuka świadomego życia
Mark E. Thibodeaux SJ Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2018-01-01
2018-01-01
Elżbieta Kopocz
religioznawstwo

Książka może być szczególnie przydatna dla młodych ludzi. Sam autor zresztą długo pracował jako szkolny pedagog. Dużo prostych i praktycznych rad. Wszystko na bazie ignacjańskiej szkoły duchowości, ale podane w jak najbardziej uwspółcześnionej formie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor w przystępny sposób, lekkim piórem pomaga czytelnikowi poznać proces życiowego rozeznawania. Klarownie tłumaczy niebezpieczeństwa czyhające na tych, którzy nie znają samych siebie i którym zbyt łatwo przychodzi pójście za pierwszym porywem emocji. Wartościowa lektura (nie tylko dla wierzących),wprowadzająca nieco ładu w rozedrganie współczesności.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobrze napisana ksiazka o rozeznawaniu duchowym na bazie nauk sw. Ignacego. Konkretna, poslugujaca sie jezykiem, ktory nie odrzuci rowniez niewierzacego,. Autor staral sie uwspolczesnic zasady sw Ignacego, przystosowac do wyzwan czasow, w ktorych zyjemy, pokazac, ze moga sluzyc do stawania sie lepszym, zyjacym bardziej swiadomie, czlowiekiem. Cytat z ksiazki dobrze to podsumowuje:
. “Mamy skłonność traktować rozeznawanie jako podejmowanie decyzji, jednak jest ono czymś o wiele głębszym i szerszym niż zwykłe dokonywanie wyborów. Prawdziwe rozeznawanie uczy nas, jak rzetelnie oceniać sytuacje i problemy. Uczy nas samokrytycyzmu, bez którego sami sobie stajemy na drodze do mądrego dokonywania wyborów. Jest ono nie tylko sprawą rozumu, ale również duchowości. Obejmuje każdy aspekt naszego człowieczeństwa, od uczuć do chłodnego rozumowania, od pragnień do odrzucenia, od osobistej woli do osobistej modlitwy.”

Jak podejmować decyzje? Jak robić to w zgodzie i w odpowiedzi na Wolę Bożą względem mnie? Jak to robić w tu i teraz - w XXI wieku?

Na te pytania odpowiada książka jezuity Marka Thibodeaux, który na przykładach z życia swych znajomych i podopiecznych (głównie Amerykanów) oraz na swoim przykładzie pokazuje jak stosować metodę św. Ignacego Loyoli wsłuchiwania się w natchnienia od Boga i wykrywanie poduszczeń szatańskich, aby iść wąską, acz wysoce satysfakcjonującą ścieżką większej chwały Bożej przez życie.

Wbrew pozorom nie jest to książka jedynie (ani nawet głównie) dla rozważających wybór życia duchownego względem świeckiego. Szereg wybitnie praktycznych rad może pomóc wielu zagubionym, a stojącym wobec istotnych wyborów w poczuciu znaczącego wpływu obranej ścieżki na dalsze życie.

Dla początkujących, ale bardzo konkretnie i przyjaźnie, z propozycjami ćwiczeń praktycznych. Z resztą, przeczytaj, żeby rozeznać, czy warto przeczytać ;)

• Rozwojowe/Psychologia
  • Być i mieć