Czerwony smok

Okładka książki Czerwony smok Thomas Harris
Okładka książki Czerwony smok
Thomas Harris Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Hannibal Lecter (tom 1) Ekranizacje: Czerwony smok (2002) kryminał, sensacja, thriller
Hannibal Lecter (tom 1)
Marek Jurczyński
Ekranizacje:
Czerwony smok (2002)
Marek Jurczyński

Czerwony smok już nie szokuje?

Jako część serii o Hannibalu Lecterze, to tego Lectera tam jak na lekarstwo. Poza tym strasznie kiepskie zakończenie. Po najmniejszej linii oporu i można się było domyślić wszystkiego. Mimo to książka się broni jako całość. Dużo słabsza niż "Milczenie owiec".

Pamiętam jak duże wrażenie zrobiły na mnie filmy "Milczenie owiec", oraz "Hanibal" i moje zdziwienie gdy później trafiła w moje ręce książka Thomasa Harrisa "Czerwony smok" i gdy dowiedziałem się że jest coś wcześniejszego z tego uniwersum.
Powieść "Czerwony smok" rozpoczyna serię Hanibala Lectera, chociaż w tej historii sam Hanibal nie jest głównym antagonistą, jest to postać umieszczona bardziej w tle.
Ale od początku książka dotyczy seryjnego mordercy znanego jako Zębową Wróżką, lub później zwanego Czerwonym smokiem. Jego tożsamość jak i motywację szybko poznajemy, a główna oś fabuły rozgrywa się między wspomnianym mordercą a duetem prowadzącym dochodzenie który tworzą Jack Crawford oraz Will Graham.
Uważam że Thomas Harris po mistrzowsku rozpisał fabułę stopniowo dawkując nam napięcie aż do finału. Końcówka ma jeden zwrot akcji, dość przewidywalny, lecz to nie jest żadną wadą gdy jest on spójny  z wcześniej otrzymaną historią.
Polecam i muszę w końcu nadrobić pozostałe książki z tej serii.

To już klasyka gatunku. Przeczytałam głównie po to by porównać film z 2002 r. z książką. I cóż, książka nieco różni się od filmu.
W mojej ocenie, książka jest całkiem niezła. Trzyma tempo i napięcie właściwe bardzo dobrym thrillerom. Świetnie też oddaje emocje , które towarzyszą głównym postaciom. Czyli ściganego sadystycznego psychopaty Francisa Dalarhyde'a i ścigającego go Willa Grahama. Ale według mnie film wypadł chyba jednak korzystniej. Moim zdaniem, zdecydowanie ciekawszy niż w książce był bowiem pomysł na filmowe zakończenie historii Czerwonego Smoka. No i co tu dużo mówić, Ralph Fiennes fantastycznie odegrał postać Francisa Dalarhyde'a. Inni aktorzy również wypadli świetnie.
Generalnie jednak książkę śmiało polecam. Mimo, że historia była mi znana z filmu , książkę czyta się bowiem z niemałą ciekawością. No i wreszcie , warto przecież samemu wyrobić sobie zdanie, co do samej książki i jej filmowej adaptacji.

Liczy się tylko Czerwony smok i Milczenie owiec. Resztę unikać albo traktować jak fanfik.

Czerwony smok dostał dwie ekranizacje ale liczy się tylko wersja Michaela Manna. Czerwony smok z 2002 to tandetna, tania komercha podobnie jak Hannibal.

Z filmów jest tylko Manhunter i Milczenie...

Reszta nie ma nic wspólnego z poważną sztuką. Lepiej poczytać Jądro ciemności niż kontynuacje Milczenia owiec.

Z filmów jest tylko Manhunter i Milczenie...

Całkiem dobra książka, ale nie polecam w tym konkretnym przekładzie.

Całkiem dobra książka, ale nie polecam w tym konkretnym przekładzie.

Właściwie książki Harrisa świetnie do mnie trafiają i łatwo mi jest sobie je wyobrazić, nie natrafiłabym na nie bez filmu z Hopkinsem, jak i serialu Hannibal z Mikkelsenem. Styl pisania jest też dla mnie przyjemny, przeczytałam ją w zaledwie 3 dni. Szkoda, że Harris nie stworzył książki, której akcja byłaby oparta pomiędzy Hannibal rising, a czerwonym smokiem, bo brakuje mi tego po przeczytaniu całej serii.

2017.09.22
2022.04.14 - 90/100%

2017.09.22
2022.04.14 - 90/100%

Świetna książka, z pewnością przeczytam kolejne części

Świetna książka, z pewnością przeczytam kolejne części

Klasyka gatunku.

Klasyka gatunku.

Wchodzimy w mroczna historie mordercy i ścigającego go detektywa. Powoli poznając bohaterów ich motywy. Bez zbędnych opisów, narasta napięcie i pogoń z czasem. Postać Hannibala to taki subtelny akcent, nie poznajemy go ale jasno wyznacza kierunek.
Polecam, na pewno wrócę

Polecam, na pewno wrócę