Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt

Okładka książki Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt Millie Marotta
Okładka książki Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt
Millie Marotta Wydawnictwo: Nasza Księgarnia popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Nasza Księgarnia
2019-11-13
2019-11-13

Zanim znikną na dobre

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt najpierw zachwycił mnie okładką, a dopiero potem zapoznałam się z blurbem. I naprawdę cieszy mnie to, że coraz częściej mówi się o zagrożeniach, jakie niosą za sobą nasze działania dla całej planety. I uświadamia od najmłodszych lat.

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt to książka, która sprawi, że spojrzycie na otaczający Was świat i zwierzęta z innej perspektywy. Obecnie w Czerwonej Księdzie, liście stworzonej w UICN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) zagrożonych wyginięciem jest około sto pięć tysięcy siedemset gatunków zwierząt, z czego dwadzieścia osiem tysięcy jest bezpośrednio zagrożonych. Wśród nich są takie zwierzęta jak okapi leśne, mrówkojad wielki, puchacz śnieżny, żyrafa czy baktrian (wielbłąd dwugarbny). Zdziwieni?

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt to apel autorki o ratowanie Ziemi i zwierząt na niej żyjacych, o budowanie wrażliwości i świadomości o tym jak my możemy pomóc. Na ostatniej stronie Millie Marotta wskazuje kilka przykładów, jakie działania My możemy podjąć. Wśród nich jest np. prośba o zużywanie mniejszej ilości wody, unikanie oleju palmowego, czy zaangażowanie się w kampanie na rzecz dzikich zwierząt.

Millie Marotta autorka i ilustratorka, tak opisuje swój wybór zagrożonych gatunków zwierząt: Każdy z moich bohaterów jest wyjątkowy – zapylacz oszust, chrząszcz segregujący odpady, ptak śpiący w locie, ryba żyjąca na pustyni, a nawet chodząca szyszka – i każdy dowodzi wielkiej mądrości przyrody. A jednocześnie uświadamia, o ileż uboższy staje się świat człowieka, gdy bezpowrotnie ginie jakieś zwierzę”.

znikające królestwo

Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt podzielona jest według krain takich jak: oceany, lasy, mokradła, tundra, góry, stepy i sawanny, wody słodkie, pustynie. Jej bohaterowie opisani są w bardzo przystępnym języku dla dzieci. Książka nie jest przegadana, a za to pełna ciekawostek dotyczących wybranych zwierząt. Dla przykładu Wargacz garbogłowy to ryba, która w swoim życiu początkowo jest dziewczyną, by w wieku dziewięciu lat stracić jajniki i wykształcić jądra. Tylko największe samice wargacza przybierają postać supersamca i mogą przystąpić do rozrodu.

Szata graficzna książki jest przepiękna. Można ją przeglądać bez końca. Jednak mi czegoś osobiście zabrakło. Więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/znikajace-krolewstwo-przewodnik-po-swiecie-zagrozonych-zwierzat/

Uwielbiam ten moment, kiedy trafię na taką książkę, jak ta Na tytuł, który może pretendować do miana artystycznego dzieła. Przyglądam się jej wtedy, dotykam z radością, twierdząc, że faktycznie istnieje. Muszę przyznać, że to jedna z tych pozycji, gdzie ilustracja na moment przyćmiewa treść. Obrazy są tak nietypowe, tak dokładne, że zdawałoby momentami, że mamy przed sobą fotografię. Mnóstwo szczegółów, które dają oblicze pewnej trójwymiarowości, powodują, że można na nie patrzeć i patrzeć. Dopiero po pewnym czasie sięgamy po treści, które nie tylko uzupełniają ilustracje ale również je wzbogacają. Sytuacja niektórych gatunków zwierząt na świecie jest wprost przerażająca, coraz więcej przedstawicieli ginie nie mając możliwości dalszego rozwoju. Autorka przytacza tu wiele nazw, które spotykam po raz pierwszy jak na przykład : pekarczyk czakoński czy czy odmieniec jaskiniowy. Czy zwierzęta te mają prawo żyć, czy damy im możliwość dalszego rozwoju a nasze dzieci będą mogły je poznać ?
Ta książka to apel nie tylko do dzieci ale również do nas, dorosłych, zadbajmy o naszą planetę bo inaczej w niedalekiej przyszłości będziemy o wielu przedstawicielach ze świata zwierząt i roślin czytać tylko w książkach i nie dane nam będzie zobaczyć ich w naturalnym środowisku.

Tego typu opracowania, pełne ciekawostek pobudzających wyobraźnię i motywujące do głębszego poznania tematu, to świetny bodziec do pewnych zmian w naszym codziennym życiu. Nie da się ukryć tego, że przyroda ginie z naszej ręki. To człowiek jest tym niszczycielskim narzędziem. Poczucie winy tutaj niczego nie zmieni. Musimy uczyć dzieci żyć w zgodzie z otaczającą ich przyrodą. Pokazać to co złe w naszej działalności a co pozwala na jakąś nadzieję.
Książka zdecydowanie warta polecenia.

Znikające Królestwo, książka z przesłaniem, hołd, jak sama o nim pisze autorka, zrodzony z miłości i fascynacji, złożony pięknym i tajemniczym istotom, które mamy obowiązek chronić. Stąd także dobór niesamowitych bohaterów książki, rzadkich i niespotykanych stworzeń. Tych mniej popularnych, o losie których prawie nikt nie pamięta. Zwierząt, których nie zobaczymy na plakatach WWF czy National Geographic. Większość z nas ma świadomość trudnego położenia niektórych gatunków, słoni, pandy wielkiej, goryli czy tygrysów. Tych tutaj nie uświadczymy. Odkryjemy natomiast bogactwo innych stworzeń, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, a które wymierają w przytłaczającej większości za sprawą działalności człowieka.
Zapraszam na kontynuację recenzji na stronie: www.swiattomskiego.pl

Właściwie to cały czas czytam, tak po jednym zwierzaku dziennie. I będę wracać.
Jezu jaka piękna. Zakochałam się :) W treści, ilustracjach. Artystyczne cudo. Dla starszych i młodszych. Kupiłam ją z zamiarem podarowania któremuś z dzieci moich przyjaciół, ale po oględzinach w domu stwierdziłam, że zostawiam ją dla siebie. Dzieciakom kupię drugą ;P).
Jeśli chodzi o tekst, sposób podania informacji to bardzo przypomina mi równie piękną i wspaniałą, choć już nie tak świetnie ilustrowaną książkę "Atlas wysp odległych". Też polecam jeśli ktoś szuka najlepszego prezentu dla kogoś wyjątkowego, kto książki umiłował.
Ten "przewodnik" zaciekawia od pierwszej chwili, nawet jeśli coś się już wiedziało, widziało i gdzieś tam czytało.

Właściwie to cały czas czytam, tak po jednym zwierzaku dziennie. I będę wracać.
Jeśli chodzi o tekst,...

W książce spotkamy wiele zwierząt o nieznanych nam nazwach jak np. GRABARZ AMERYKAŃSKI. Historia tego osobnika może mrozić krew w żyłach, bowiem jest on mistrzem recyklingu trupów. Wykorzystuje padlinę, konserwuje ją by skutecznie przedłużyć swój gatunek. Zwierzęta w książce są pokazane w wielkiej ilustracji, artystyczna oprawa czyni książkę iście królewską, jak głosi sam tytuł: ZNIKAJĄCE KRÓLESTWO. Ciekawostki w temacie każdego zwierzęcia pochodzą z różnych środowisk, są góry, lasy ,stepy i pustynie. Poczytamy też o głębinach. Jak się okazuje wszędzie trwa życie. Książka nie jest zarzucona nadmiarem tekstu, świetnie się równoważy fabuła i ilustracje. Nie wiem jak to jest u was, ale w naszym domu jest specjalna półka na tytuły o zabarwieniu naukowym, dzieciaki chętnie sięgają po takie książki, książki, które nie są podręcznikami, są ciekawie graficznie i zawierają wiele ciekawostek, tematów zaskakujących, nawet takich od których jeży się włos na głowie.

Polecam

Polecam

Książka, prezent pod choinkę, okazała się prezentem trafionym. Ważki temat zagrożonych gatunków: owadów, ptaków, zwierząt, podany bez patosu, w formie pięknie ilustrowanego albumu. Przyjemność dla oka, ale też memento.

• Dla dzieci
  • Wyd. Nasza Księgarnia
  • Literatura Dziecięca
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY

Dodaj cytat z książki Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt