Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi.

Okładka książki Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi. Carey Wallace
Carey Wallace Wydawnictwo: Nowa Baśń literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nowa Baśń
2020-08-31
2020-08-31
9788382030082
Wiesław Marcysiak
święci religia wiara opowieści

Nie polecam. Ilustracje mroczne i pełne smutku. Niektóre nie są związane z treścią tekstu. Jedyna ilustracja ładna jest na okładce. Brak radości i piękna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kim jest Święty?
Nie rodzą się ani lepsi ani odważniejsi od innych. Tak na przykład Grzegorz Wielki uciekł, gdy lud Rzymu wybrał go na biskupa, Jan Maria Vianney nie potrafił odrabiać prostych szkolnych zadań, a święta Bernadeta była zbyt chora, by bawić się z innymi dziećmi.

Święci nie zawsze są dobrzy, często błądzą i podejmują nietrafne decyzje, ale to co ich wyróżnia na tle świata, to wiara, że w życiu jest coś więcej niż tylko to co widać na własne oczy. Bohaterzy książki udowadniają, że Wiara nie jest powodem do wstydu, ale przeciwnie, jest dowodem na to, że człowiek odnalazł swoją ścieżkę w życiu i nie musi już więcej szukać.

„Ludzie boży”, często mylnie postrzegani są jako ascetyczni, smutni, zamyśleni i ubodzy. Żywoty świętych opisane w tej książce, to historie ludzi sukcesu, którzy niejednokrotnie osiągnęli w życiu Wszystko, a pomimo to nie byli szczęśliwi.

Ich wiara okazała się silniejsza od władzy, pieniędzy, wpływowych urzędników…

Historie spisane w tej książce zawierają głęboką tajemnicę, która towarzyszy człowiekowi od początku istnienia i spędza sen z powiek filozofom i myślicielom - a mianowicie sens życia i śmierci.

Jak pisał piętnastoletni święty, Karol Acutis: „Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu z nas umiera jako fotokopie”.

Oprócz pięknie spisanych historii, publikacje zdobią wyjątkowe grafiki artysty wizualnego Nicka Thornborrow’a, który na co dzień tworzy animację do gier wideo, np.” God of war”.

Zachęcamy do lektury!

Kim jest Święty?

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Ś𝗪𝗜𝗘𝗧𝗡𝗘 𝗪𝗬𝗗𝗔𝗡𝗜𝗘. 𝗗𝗢𝗦𝗞𝗢𝗡𝗔𝗟𝗘 𝗭𝗜𝗟𝗨𝗦𝗧𝗥𝗢𝗪𝗔𝗡𝗘 !
Myślę, że to może być wspaniały prezent na "zajączka" lub też przyjęcie komunijne, ale również idealnie się sprawdzi dla dorosłych odbiorców. Gwarantuję, że osoba nią obdarowana będzie niezmiernie "usytasa" z tego powodu. Można tu dowiedzieć się więcej o wielu świętych. Jest ich tu naprawdę sporo, bo ponad 70-ciu, a o niektórych nawet nie słyszałam.
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
𝐰𝐢ę𝐜𝐞𝐣 𝐨 𝐤𝐬𝐢ąż𝐜𝐞 𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐢𝐞 :

Ś𝗪𝗜𝗘𝗧𝗡𝗘 𝗪𝗬𝗗𝗔𝗡𝗜𝗘. 𝗗𝗢𝗦𝗞𝗢𝗡𝗔𝗟𝗘 𝗭𝗜𝗟𝗨𝗦𝗧𝗥𝗢𝗪𝗔𝗡𝗘 !

Zdecydowanie nie polecam. Ilustracje są bardzo mroczne i budzące duży niepókuj. Jedynie ilustracja okładkowa jest zachęcająca. Książka absolutnie nieodpowiednia dla młodszych dzieci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poczet świętych zasilają reprezentanci wszystkich warstw społecznych – od żebraków po królów. Kulturowe znaczenie wielu tworzących go postaci, chociażby Tomasza z Akwinu lub Joanny d’Arc, wykracza poza doktrynę chrześcijańską. To oni, a nie prawiący głównie dyrdymały księża i biskupi, mogą przynieść ludziom wierzącym największe ukojenie, pozwalające przezwyciężyć duchowe fiksacje. Nowa propozycja Wydawnictwa Nowa Baśń
w piękny sposób przypomina sylwetki kilkudziesięciu spośród tysięcy osób, które trafiły już do swoich niebiańskich apartamentów.
"Opowieści o świętych” pióra Carey Wallace to aktualnie chyba jedyna publikacja poświęcona wyniesionym na ołtarze adresowana do czytelników u progu wieku nastoletniego, a już bez wątpienia pierwsza szanująca intelekt młodego miłośnika literatury. Mimo że pisarka akcentuje przede wszystkim trudne do racjonalnej interpretacji zdarzenia rzekomo będące udziałem opisywanych bohaterów oraz brutalne próby tłumienia ich wiary, nie popada w naiwność i pompatyczność, które wypełniają strony wielu innych książek tego typu tak gęsto, że lektura rzeczonych często budzi zażenowanie nawet u najbardziej religijnych odbiorców. Co więcej, autorka rezygnuje z pójścia na łatwiznę, albowiem oprócz sięgania po postaci znanych całkiem dobrze (Franciszek z Asyżu, Patryk, Krzysztof, Mikołaj, Teresa z Lisieux) przybliża również osoby znane jedynie wąskim kręgom (Polikarp, Katarzyna Aleksandryjska, Jan Nepomucen, Szymon Słupnik albo pochodząca z Sudanu Józefina Bakhita).
Warstwa tekstowa stanowi jednak tylko część dania głównego. Drugą – być może nawet ważniejszą – są obfitujące w symbolikę oraz dobrze oddające zazwyczaj dramatyczne losy bohaterów ilustracje Nicka Thornborrowa. Ich forma oryginalnie łączy klasyczną sztukę pisania ikon z nowoczesnymi trendami. Warto także odnotować, że artysta niejednokrotnie odcina się od tradycyjnych wizerunków przedstawianych postaci. I tak np. Katarzyna ze Sieny nosi bogato haftowaną suknię, zaś Klara zyskuje typowo chłopięce rysy. Konstatacja, na ile jest to wada, a na ile zaleta pozostaje już kwestią dyskusyjną.
Bezdyskusyjnym zaś wydaje się fakt, iż mamy do czynienia ze szlachetną oraz mądrą książka.

"Święci nie są zawsze dobrzy i nie jest tak, że nigdy się nie boją. Święci wierzą że w życiu musi być coś więcej niż tylko to, co widzimy na własne oczy. Ten świat może być trudny i niesprawiedliwy, ale święci wierzą w Boga, który jest większy niż świat, w którym rządzi miłość, a sprawiedliwością jest miłosierdzie."

Książka zawiera w sobie, krótkie, bo na 2-3 strony, fragmenty z życia konkretnego świętego. Jest ich aż 70. O jednych słyszało wielu ludzi, jak o Mikołaju, Walentym, Barbarze czy Augustynie, a o innych pewnie mniej, albo wcale. Wszystkie żywoty ułożone są chronologicznie, my z dziećmi dla ułatwienia przy spisie treści dopisaliśmy sobie daty ich świąt, by można było sobie w konkretny dzień przeczytać i przypomnieć informacje o patronie tego dnia. Całość okraszona jest wieloma mniejszymi i większymi ilustracjami. Myślę, że książka jest dla starszych dzieci, ale warta uwagi. Końcu każda z tych osób miała swój wkład w zmiany zachodzące jej otoczeniu tym bliższym, jak i dalszym.

Książka zawiera w sobie, krótkie, bo na 2-3 strony,...

Żywoty świętych to nudne opowieści, w których ludzie nie przypominają ludzi tylko jakieś rozanielone postaci, którym nie można dorównać? Opowieści o świętych nie są dla dzieci, które potrzebują książek o przygodach? Książki o świętych zilustrowane są sztampowo i nijak odpowiadają współczesnym gustom młodych czytelników? Nic bardziej mylnego, przekonajcie się sami.
Przedstawiam Wam "Opowieści o świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi" Carey Wallace i Nicka Thornborrowa, które waśnie ukazały się nakładem wydawnictwa Nowa Baśń. Wydawnictwa, które przecież specjalizuje się w literaturze przeznaczonej dla młodszych moli książkowych. Serie o kocich wojownikach, psach ze sfory, czy o sowich strażnikach na dobre zagościły już na polskim rynku książki. Nowa Baśń ma na swoim koncie również "Ostatniego jednorożca", "Bambi", czy "Rumcajsa". Gołym okiem widać, że wychodzi naprzeciw dzieciom i młodzieży. Przyszedł więc czas na książkę zdecydowanie bardziej uduchowioną, a jednak opisującą przygody "nie z tej ziemi".
"Opowieści o świętych..." od pierwszej do ostatniej strony trzymają w napięciu. Przedstawiają ponad siedemdziesięciu świętych, w kolejności chronologicznej, co pozwala również na śledzenie otaczającego ich świata, postępu, a czasem cofnięcia w rozwoju w różnych dziedzinach. Począwszy od prześladowań pierwszych chrześcijan, którzy na modlitwę gromadzić musieli się w rzymskich katakumbach po współczesność. Od opisywanych w Dziejach Apostolskich Perpetuy i Felicyty poprzez starożytnych świętego Mikołaja, świętą Łucję i świętego Marcina. Przez średniowiecznych świętego Hieronima, świętego Benedykta z Nursji, czy (tak "modną" ostatnio) świętą Hildegardę. I dalej przez świętego Jana od Krzyża, świętego Wincentego a Paulo, świętego Dominika Savio, aż do współczesnych nam: świętej Tereski, świętego Maksymiliana Kolbego i świętej Teresy z Kalkuty.
A każda z tych opowieści, krótkich na zaledwie kilka stron, opowiada o losach ludzi zwyczajnych, a jednocześnie niezwykłych Ludzi, którzy byli jak my. Mieli swoje słabości, ot choćby święty Hieronim czy święty Augustyn. Swoje krzyże i swoje wory grzechów. A jednak, przynajmniej w pewnym momencie swego życia, na pierwszym miejscu postawili Jezusa Chrystusa. Jedni czuli powołanie od dziecka, inni nawracali się na łożu śmierci, ale swym słowem, a przede wszystkim czynem oddawali się służbie Najwyższemu. Przemierzali lądy i morza, ziemie przyjazne i wrogie. Umierali w samotności, w tłumie, na stosie. Docenieni przez współczesnych albo zupełnie przez nich niezrozumiali, wyśmiewani, poniżani, skazywani na okrutną śmierć. Przezywali mniejsze i większe przygody, rozmawiali z Jezusem i Maryją, którzy im się nieraz ukazywali. Z biednych lepianek trafiali na dwór papieski. Inni oddawali swe bogactwa i porzucając pałace, zamieszkiwali na pustyni, a nawet na wysokich palach, po to tylko, by w całości oddać się Bogu.

Cała recenzja dostępna jest na Dune Fairytales pod adresem http://dune-fairytales.blogspot.com/

• Religia
  • Domowa biblioteczka
  • Religijne
  • 2023 miszmasz
  • Literatura Piękna
  • Dziecięca, młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi.