Okładka książki The Reach of Rome: A Journey Through the Lands of the Ancient Empire, Following a Coin Alberto Angela
Alberto Angela Wydawnictwo: Rizzoli historia
historia
Impero. Viaggio nell'Impero di Roma seguendo una moneta
Rizzoli
2013-10-15
2013-10-15
Gregory Conti
cesarstwo rzymskie starożytny Rzym

Dla fanów tematyki cesarstwa rzymskiego pozycja obowiązkowa.

Dla fanów tematyki cesarstwa rzymskiego pozycja obowiązkowa.

Można rzec że zmęczyłem tę pozycję, nie zachwyciła mnie tak jak tego oczekiwałem. Owszem były dobre momenty w tej ksiażce i ciekawych rzeczy się dowiedzieć można, ale mnie ogólnie wynudził styl autora - forma w jakiej została mi podana ta opowieść nie trafiła do mnie. To było pierwsze i raczej ostatnie moje spotkanie z tym autorem.

Lekka i przyjemna książka. Chętnie odwiedziłbym razem z autorem inne miejsca Cesarstwa Rzymskiego, dla których nie starczyło miejsca w książce.

Angele można czytać i czytać. Sposób w jaki prowadzi historię książki jest płynny i przyjemny dla czytelnika. Polecam każdemu

Autor miał świetny pomysł na opisanie życia codziennego Rzymian. Wędrujemy śladami nowo wybitej monety po całym Imperium. W ten sposób poznajemy różne warstwy społeczne, ich obyczaje, życie codzienne. Książkę czyta się fantastycznie, leżąc na kanapie byłem w starożytnym Rzymie.

Mój ulubiony autor. Jego książki to sama przyjemność. Śladem jednej monety przemierzamy Imperium wzdłuż i wszerz.

Już chyba nic mnie nie zadziwi w kontekście pomysłu na motyw książki. Tym razem dostajemy opis życia Rzymu i Rzymian. Ale widziany ze specyficznej perspektywy. Monety. Pieniądz płynie i wraz z nim podróżujemy po starożytnym cesarstwie rzymski. Opowieści o życiu codziennym rzymian napisano wiele ale ta książka ma w sobie niebywałą lekkość narracji. Zwiedzamy niemalże każdy zakątek wielkiego imperium, odwiedzamy domy, łaźnie, stajnie, koszary armii. Miasta i wsie. Przemieszamy się z kupcami, legionami. Patrzymy na niewolników i ludzi wolnych. Widzimy cały świat rzymski, ale w taki sposób, że na długo zapada w pamięci.

Alberto Angela napisał bardzo interesującą książkę, która zabiera nas w czasy Cesarza Trajana, podążamy za monetą i wraz z nią poznajemy historię ludzi, którzy akurat są w posiadani jej. Plusem jest tej książki że możemy się przenieść w tamte czasy, autor doskonale potrafi zobrazować, opisać tamte czasy. Minusem tej książki jest że to jest opowieść paradokumentalna, autor ciągle porównuje tamte czasy do naszych współczesnych, co wybijało mnie z tej wycieczki, szkoda że nie była to powieść typowo historyczna bo pomysł był rewelacyjny.

GE-NIA-LNA! Jako pasjonat starożytnego Rzymu w końcu trafiłem na książkę, dzięki której dowiedziałem się tylu nowych rzeczy i ciekawostek, że już znajomi i rodzina mają dość mnie i mojego "...a wiecie, że w starożytnym Rzymie...". Pomysł prowadzenia historii genialny w swej prostocie - "zwiedźmy" całe imperium śladami jednej monety. Polecam z czystym sumieniem - nie raz będziecie się łapać za głowę, czytając o rzeczach, które z powrotem pojawiały się dopiero w XIX/XX wieku. Polecam!

Nie ma w tej książce niczego odkrywczego, ale ja nie miałem specjalnych wymagań. Chciałem odświeżyć pewne wiadomości z dawnych lektur i dostałem to, czego pragnąłem.
"Imperium" zdecydowanie lepsze od opisu "Rzymu" tego samego autora. Bardziej wciąga i zapada w pamięć.

• Historyczne