Moc uczuć. Strach

Dwukropek
2021-04-20
2021-04-20
32 min.
uczucia strach dziecko poradnik zdrowie rozmowa empatia współodczuwanie psychologia rodzina relacje

Okładka książki Daj się pokochać dziewczyno. Poznaj sekret udanych relacji Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk
Daj się pokoch... Katarzyna Miller, J...
Okładka książki Być synową i nie zwariować Anna Bimer, Katarzyna Miller
Być synową i n... Anna Bimer, Katarzy...

Często my- dorośli nie wiemy jak sobie radzić ze strachem, a co dopiero dzieci, które każdej emocji doświadczają podwójnie, czasem pierwszy raz. Warto o tym rozmawiać nawet z maluchem. Na razie przetestowałam jedną z cyklu, ale myślę, że na naszej półce pojawią się kolejne! Książeczka pozwala oswoić różne rodzaje strachu oraz zrozumieć czym różni się strach od lęku. Boimy się o zdrowie bliskich, egzaminów lub pająków- jak możemy sobie z nimi poradzić? Podpowiedź znajdą w książce zarówno dzieci jak i rodzice! Nie zawsze "nie bój się, ten pająk jest nieszkodliwy" wystarczy- fajnie znać metodę na rozmowę o tym z dzieckiem. Sądząc po okładce, myślałam, że znajdę w środku opowieść o duchach lub irracjonalnych lękach dzieci, związanych z potworem w szafie. Nie oceniajcie książki po okładce! Nie ma tu fantastycznych stworzeń- sama codzienność. Kasia i jej rodzina zmagają się z różnymi typami strachu i wspólnie je pokonują. Ilustracje dobrze pokazują emocje, są ładne i różnorodne. Coś jest tylko nie tak z mamą Kasi😅 Jakieś dziwne oczy ma🙈
Oprawa twarda, strony papierowe.

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , ,

Wartościowa, ładnie zilustrowana przez p. Katarzynę Nowowiejską, książka wydawnictwa :dwukropek, napisana przez panią psycholog Katarzynę Miller która przybliża dziecku aspekty związane z uczuciem strachu z perspektywy dziecka oraz dorosłego. Przedstawione są różne sytuacje, w których się boimy.

Bohaterka Kasia, usłyszała przez przypadek rozmowę rodziców, którzy rozmwaiali o chorobie babcia. Młoda wystraszyła się, że babcią jest naprwdę źle. Dopiero rozmowa z rodzicami i poznianie faktów sprawiło, że "strach uleciał jak powietrze z przekłutego balonika". W kolejnej scenie przedstawiony jest strach mamy, która przygotowuje się do egzaminu na prawo jazdy oraz pomocne stwierdzenie, "że nie trzeba się bać nowych rzaczy i że trening czyni mistrza".
Często strach nam towarzyszy, kiedy czegoś nie znamy. Fajnie to jest przedstawione w przygodzie Kasi z pająkiem, "który może się bać Kasi bardziej niż ona jego". A z pomocą taty, może poznać go bliżej, i zamienić starch w ciekawość.

Bardzo fajnie, że na końcu książki jest komentarz na temat uczucia strachu m.in "Strach jest porzebny, bo zwykle boimy się, gdy nam coś zagraża, gdy nie czujemy się pewnie oraz to, że nie należy się bać Strachu". Na okładce jest zdjęcie autorki z krótkim bio (Książka na tym zyskuje, bo nie jest taka anonimowa) oraz informacją, dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o uczuciach.

Z tej samej serii, tej samej autorki są także książki o uczuciach Wstydzie oraz Radości.

P.S.
Główna bohaterka jest bardzo podobna do autorki.

Zdecydowanie polecam

Bohaterka Kasia, usłyszała przez przypadek rozmowę rodziców, którzy...

Pamiętacie Kasię z serii “Moc uczuć”? Wydawnictwo Dwukropek nie próżnuje, podobnie jak Katarzyna Miller. Kasia powróciła w kolejnej ciekawej historii, tym razem tytuł brzmi “Moc uczuć. Strach”.
Kasia nie może zasnąć. W końcu schodzi do rodziców, jednak przez przypadek udaje jej się usłyszeć zmartwiony głos taty, który mówi, że babcia nie czuje się za dobrze. Kasię natychmiast oblatuje strach, ponieważ dziewczynka nie chce, by jej babcia umarła. Spłoszona wraca do łóżka, a rano wstaje bardzo przygnębiona. Jej mama również jest przestraszona. Okazuje się, że czeka ją trudny egzamin na prawo jazdy. Mimo wiary męża w jej umiejętności, strach ten nie daje jej spokoju.
“Moc uczuć. Strach” to kolejna część bardzo mądrej serii, która sprawia, że znacznie lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć targające nami uczucia. Wydarzenia, jakie mają miejsce w książce z udziałem Kasi są doskonałym wzorcem dla dzieci. Pokazują, w jakich sytuacjach może znaleźć się zarówno dorosły, jak i mały człowiek oraz że strach, to całkowicie normalna reakcja. Bardzo lubię książki pani Miller za prostotę przekazu. Każde uczucie na końcu książki zostaje podsumowane. Autorka wyjaśnia, czym jest strach, dlaczego występuje i uświadamia nam, że jest całkowicie normalną emocją. Praktycznie każdy z nas odczuwa strach. Jedni boją się swojej wyobraźni, inni odczuwają strach przed konkretnymi wydarzeniami, dzieci mogą bać się śmierci bliskich, reakcji rodziców na niezbyt dobre zachowanie. Strach, podobnie jak wstyd czy radość, to emocje towarzyszące nam na co dzień.

Pewnego wieczoru mała Kasia nie mogła zasnąć. Spragniona podreptała do kuchni, lecz do niej nie dotarła, ponieważ usłyszała przypadkiem niepokojącą rozmowę rodziców i zapomniała o wszystkim dookoła. Sparaliżował ją strach, strach o osobę, o której zaniepokojeni rodzice tak dyskutowali. Babcia jest chora! Czy ona umrze? Dziewczynka nazajutrz była bardzo smutna, ale w pewnym momencie nie wytrzymała już ciężaru tej trudnej emocji i wyrzuciła z siebie wszystko, co ją trapiło. Okazało się, że sytuacja nie jest taka zła, jak można było wywnioskować z wieczornej rozmowy. To jednak nie koniec strachu. W pokoju dziewczynki pojawił się mały nieproszony gość, lecz tata stanął na wysokości zadania, pomagając córce uporać się ze strachem (i nowym lokatorem).
A teraz uwaga... Rodzice Kasi również odczuli strach w obliczu zupełnie innych spraw. Jesteście ciekawi, czego boją się dorośli?
Książka jest niezwykle wartościowa, pomaga dzieciom rozpoznać uczucie, jakim jest strach oraz zaakceptować tę emocję w swoim życiu, bo choć nie jest zbyt przyjemna to na pewno niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest więc, by dzieci wiedziały czym jest strach, skąd się bierze i w jaki sposób można sobie z nim poradzić. Opowiadanie będzie z pewnością bardzo pomocnym wstępem do rozpoczęcia rozmów z pociechami właśnie na temat emocji i strachu. Doceniam bardzo, że autorka przedstawiła strach także z perspektywy dorosłych. Brawo!
Historyjka idealna do przeczytania na raz. Jest przyjemnie i bogato zilustrowana, a emocje na twarzach bohaterów są genialnie zobrazowane.
Ostatnia strona to cenne podsumowanie emocji okiem pisarki.
Czy Wy też widzicie podobieństwo bohaterki do autorki książki? Doczytałam na stronie wydawnictwa, że "Mała, rudowłosa Kasia to alter ego znanej psycholożki Katarzyny Miller, która postanowiła stworzyć tę postać na potrzeby niniejszej serii." świetny pomysł! A lektura... zdecydowanie warta uwagi!

• Dla dzieci
  • :Dwukropek