Kuku Król

Okładka książki Kuku Król Adam Stower
Okładka książki Kuku Król
Adam Stower Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Kuku król (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Kuku król (tom 1)
Dwukropek
2021-03-24
2021-03-24

„Kuku Król” to pierwsza część serii, w której poznajemy Benka Tyczkę. Benek ma problem z pewnym gangiem. Chłopiec bardzo stara się pozostać niezauważonym, ale nie zawsze mu się to udaje. Pewnego dnia spotyka króla Kuku, z którym się zaprzyjaźnia, a ten pomaga mu przeciwstawić się prześladowcom. Wkrótce okazuje się, że król jest tak naprawdę dziewczynką. Kuku mieszka w lesie i potrafi robić pułapki oraz wynalazki. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/kuku-krol-kuku-krol-i-klatwa-mumii.html

Benek Tyczka po prostu przyciąga kłopoty, mimo, że bardzo stara się trzymać na uboczu i nikomu nie wadzić. Niestety gdzie się nie pokaże, tam zjawia się też Mundek Drab i jego gang. Mundek regularnie zabiera mu pieniądze przeznaczone na drugie śniadanie. Tym razem Benek był sprytniejszy i dobrze ukrył monety. Udało mu się nawet wymknąć oprawcom. Podczas ucieczki chłopiec trafia do dziwnego miejsca. Jest tam wspaniały domek na drzewie i mnóstwo pułapek. Rządzi w nim niejaki Kuku Król, z długą brodą, zwinny jak wiewiórka, pomysłowy i odważny. Kim jest Kuku Król? Czy jako nowy przyjaciel Benka pomoże mu rozprawić się z nękającym go gangiem? Koniecznie sprawdźcie!

Jakie to fajne! Jakie ożywcze! Dziewczynki mogą skakać po drzewach, robić szalone rzeczy, pomagać słabszym chłopakom (sic!) i jeszcze mają czelność miewać długą brodę! A kto im zabroni?! ;-) Pomysłowa książka, z mnóstwem komiksowych ilustracji. Przypomniały mi się wakacje u babci, z wiejskimi łobuzami, w sadzie pełnym zakamarków i... możliwości!

Książka która zarówno mnie jak i mojego syna przyciągnęła okładką oraz opisem na Targach Książki w Krakowie. Postanowiliśmy od razu zakupić kolejną część. Po przeczytaniu powyższej książki syn nie chciał odpuścić i od razu musiałem zabrać się za czytanie kolejnej części. Wciągnęła zarówno syna jak i mnie w krainę Benka Tyczki. Książka posiada fajne ilustracje które również prowadzą do ciekawych dyskusji co miało miejsce w naszym przypadku. Zdecydowanie polecam tą pozycję.
Syn ma 5 lat i również kazał polecić :P .

Idealna dla dziewczynki, aby znów pokazać, że może być kim tylko zechce. Nawet królem z gługą brodą jak taty ☺️ Wspaniała zabawa dla czytającego i słuchających !

Wiele z Wojtka i moich lektur to książki edukacyjne lub beletrystyka podejmująca tematy trudne. Ale też nie zapominamy, że książki dla dzieci (i nie tylko) mają też bardzo ważną funkcję - rozrywkową - i wciąż poszukujemy takich, które nas rozbawią i umilą czas, a jednocześnie nie będą banalne i przewidywalne. Do tego grona z pewnością należy zaliczyć nasz kolejny patronat, którego premiera już na dniach. Mowa o książce Adama Stowera pt. "Kuku Król".

To niezbyt obszerna książka, która świetnie się nada do głośnego czytania starszakom, ale też jako wprawka do samodzielnego czytania dla wczesnoszkolniaków. Ma przyciągającą wzrok kolorową okładkę z intrygującą postacią na głównym planie, niezbyt duży, poręczny format, a przede wszystkim przyjazną formę. Tekst przeplatany jest czarno-białymi, ale ciekawymi ilustracjami z opisami, a nawet scenkami w komiksowym stylu. To wszystko zachęca tylko młodego odbiorcę do lektury.

Najważniejsza jest jednak sama fabuła - ciekawa, zabawna i pełna zwrotów akcji. Zbudowana jest na zasadzie dość prostych antagonizmów. Bohater pozytywny to drobny, dobry chłopak o sympatycznych rysach, a antagonista to wredny syn burmistrza o odpychającym wyglądzie i jego gang "zakapiorów", którzy wyglądają równie odpychająco. Kontrasty między bohaterami pozytywnymi i negatywnymi są tu bardzo wyraźnie zaznaczone, co ułatwia interpretację niewprawnemu odbiorcy, ale co zarazem może być gorzej odebrane przez czytelnika, który szuka bardziej zniuansowanych fabuł. Ta konwencja jest jednak stosowana świadomie, więc nie wskazywałabym jej jako wady opowieści. Ona po prostu kierowana jest do młodszego odbiorcy, który ma cieszyć się przede wszystkim wartką akcją i konfrontacją stron niż snuć rozważania o "moralności" postaci.

"Kuku Król" to gwarancja pozytywnych wrażeń, emocji i wartkiej akcji. Historia o przyjaźni i odwadze, konfrontowaniu swoich lęków z realnym zagrożeniem. Historia o ideałach, których bronić warto, i sposobach, które można wykorzystać. Dynamiczna, emocjonująca, ciekawie ilustrowana, i przede wszystkim godna uwagi. Choć kreślona zero-jedynkowo, okazała się zabawną i emocjonującą lekturę.

#653 - Kuku Król - Adam Stower - Wydawnictwo Dwukropek
#213/52/2021

Książka ma 176 stron. Swoją premierę miała dnia 24.03.2021 roku. Jest to niespodzianka urodzinowa dla Ewy od Wydawnictwa.

Książka ma twardą okładkę i ciekawą czarno - białą grafikę w środku. Jej dużą zaletą jest wielkość liter dobrana do czytania, odpowiednio do wieku.

Podoba mi się przesłanie z tej książki, która porusza temat dręczenia osób słabszych od nas.

Losy Banka bardzo wciągają każdego czytelnika.

Zarówno tekst jak i grafiki w książce mają wydźwięk humorystyczny. Jest to idealna książka na wakacje.

Dzięujemy bardzo za nią Wydawnictwo Dwukropek. <3

#653 - Kuku Król - Adam Stower - Wydawnictwo Dwukropek
#213/52/2021

Podoba mi się przesłanie z tej...

• Dla dzieci
  • Posiadam, Wydawnictwo Dwukropek