Zwycięska rodzina. Venus, Serena i droga do sukcesu

Po książkę sięgnąłem po obejrzeniu filmu o siostrach Williams o podobnym tytule „King Richard: Zwycięska rodzina”. Początek bardzo poruszający o trudach życia w czasach gdzie rasizm był na porządku dziennym i każdy dzień był walką o przetrwanie co zapewne w istotny sposób przełożyło się na charakter i wytrwałość ojca dziewczyn, które zdominowały na lata damski tenis. Osobiście ta pozycja była dla mnie jednym z czynników, które zapoczątkowały przygodę z tenisem w mojej rodzinie. Polecam

Niestety rozczarowałam się. 2/3 książki było opisem życia taty gwiazd.. spodziewałam się więcej mowy o sporcie, tenisie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Zwycięska rodzina" to nie tylko piękna historia sukcesu dwóch najlepszych tenisistek świata, ale też historia człowieka, który zmagając się z trudną przeszłością doprowadził na szczyt nie tylko swoje córki, ale też samego siebie. Udowodnił, że zawsze warto dążyć do celu i zawzięcie wierzyć w marzenia, pokonując po drodze niejedną przeszkodę. Wzruszające i mądre wspomnienia, które głęboko zakorzeniają się w zakamarkach umysłu. Szczerze motywują i dają nadzieję.

Niedawno obejrzałem film z Willem Smithem w roli Richarda Williamsa, a teraz sięgnąłem po książkę. Nie spodziewałem się tak dużej różnicy w treści. O ile film opowiadał o roli i poświęceniu ojca żeby jego córki były najlepsze na świecie, tak książka to historia o życiu Richarda Williamsa. Opowiada on o trudnym dzieciństwie na Południu, ciągłym zmaganiu z rasizmem, ucieczkach, bólu, a także walce o wolność i wyzwolenie własnej rasy. Jednak ten silny człowiek doszedł do mocnej pozycji społecznej i materialnej dzięki swojej ciężkiej pracy, żyłce do biznesu i robienia pieniędzy. Z jego opowieści odniosłem wrażenie, że to bardzo specyficzna i dziwna osoba. Duży wpływ na niego zapewne ma przynależność do Królestwa Świadków Jehowy, ale ten temat przemilczał, była o tym zaledwie wzmianka i to w innym kontekście. O swoim pierwszym małżeństwie i synu było tylko jedno zdanie, to było mocno zastanawiające i dziwne. Małżeństwo z matką trójki dzieci, przeprowadzka z Long Beach do Compton (aby przygotować swoje już rodzone córki do trudnych warunków i przeszkód na drodze do wygrywania) i wreszcie zaangażowanie w tenis. Nie jest to delikatnie mówiąc sport popularny wśród czarnoskórej społeczności. Williams sam długo się uczył, brał lekcje tenisa, odbijał ciągle piłkę, aby potem wykorzystać to ucząc swoje córki. To nie jest książka o sukcesach i drodze sióstr Williams. To historia o życiu ich ojcu i jego roli w ich karierach. Książka mocno osadzona w realiach i potwierdzająca też tezę, że USA nigdy nie wyzbędzie się rasizmu i uprzedzeń rasowych, to jest wkalkulowane w ten wielki kraj-kontynent. Myślę, że książka dla pasjonatów tenisa może okazać się rozczarowaniem, ale mnie osobiście się spodobała i szybko przeczytałem.

Miałam duże nadzieje związane z tą książką. Niestety się rozczarowałam. Historia sama w sobie jest ciekawa, ale miałam wrażenie, że czytam książkę dla dzieci i to napisaną przez dziecko. Styl jest tak infantylny, a język prosty, że obraża inteligencję czytelnika. Przez to historia wydaje się naiwna, podkolorowana i nieprzekonująca. Pisanie w stylu 'jak ja to miałem źle, bo jestem czarny, oh, jak byłem gnębiony, oh jak byłem nienawidzony i jak wszyscy traktowali mnie źle i pomimo wszystko, pomimo przeciwności losu i kłód pod nogami wyszedłem na ludzi i osiągnąłem sukces'. Oh jakie to wzruszające. I żeby nie było, nie neguję jego opowieści ani siły charakteru, bo to zasługuje na szacunek i uznanie, jednak książka napisana jest koszmarnie. To męczące, naiwne filozofowanie pozorowane na głębokie, a pełne frazesów. Nigdy też nie zrozumiem wplątywania dialogów do biografii czy do literatury faktu. No nie i już.

Jesteście fanami tenisa? Albo chociaż czasami oglądacie? Jeśli tak i spodziewacie się w tej książce dużo sportu, to nic z tego.
Ja myślałam, że poniekąd będzie to biblia tenisa, a dostałam o wiele, wiele więcej.

Dostałam historię człowieka, który przeszedł piekło. Który doświadczył co to ból, strach, poniżenie.
To historia człowieka, który nie chciał się pogodzić z otaczającym go światem, historia jednostkowej, codziennej walki z rasizmem, nietolerancją, z segregacją. To historia walki o lepsze jutro dla siebie i swoich bliskich.
Czytając tę pozycję czułam jakby to była spowiedź, a pomagała w tym zapewne pierwszoosoba narracja.
Podziwiałam tego człowieka za niezłomność, odwagę i pracowitość.
I to jest też coś czego zapragnął nauczyć swoje córki.
W tej część, w której występują już Venus i Serena również nie dominuje tenis, a tata. I chociaż nie wszystkie teorie, którymi pan Williams kierował się w wychowaniu podobały mi się jako matce, to trzeba przyznać, że swój plan zrealizował w 100%.
Mi się bardzo podobało! Czytajcie!

To historia człowieka, który nie chciał się pogodzić z...

Książka „Zwycięska rodzina. Venus, Serena i droga do sukcesu” opowiada historię życia Richarda Williamsa, ojca dwóch wybitnych tenisistek, Sereny i Venus. Siostry Williams to jedne z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tenisa ziemnego. Skalę wyjątkowości obu z nich obrazuje, w szczególności, liczba zwycięstw singlowych w turniejach wielkoszlemowych: 23 takie wygrane turnieje ma na swoim koncie Serena, a 7 razy triumfowała Venus. Obie zawodniczki są też złotymi medalistkami igrzysk olimpijskich, zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej.
Sięgnąłem po „Zwycięską rodzinę…” z uwagi na moje zamiłowanie do tenisa ziemnego jako gracza amatorskiego, a także kibica zainteresowanego tą dyscypliną sportu. Spodziewałem się w tym kontekście znalezienia w treści książki głównie porad i szczegółowych wskazówek technicznych, które stanowiły podstawę sukcesu tytułowych bohaterek, trochę w stylu podręcznika. Ku mojemu zaskoczeniu autorzy książki, którymi są Bart Davis oraz sam Richard Williams, skupili się na przedstawieniu przede wszystkim losów twórcy osiągnięć obu mistrzyń.
Początek tytułowej drogi do sukcesu stanowi dzień narodzin Richarda. Uwagę zwraca szczegółowy opis warunków, w jakich przyszło mu spędzić pierwsze lata życia, w tym panującej segregacji rasowej i działań Ku Klux Klanu. Niezwykle obrazowo zostało przedstawione środowisko prowincji stanu Luizjana w połowie XX wieku, ze wszystkimi przeciwnościami losu spotykającymi ówcześnie czarnoskórych mieszkańców południa Stanów Zjednoczonych Ameryki. Poznajemy historię życia i śmierci najbliższych głównego bohatera, a także jego losy w kolejnych latach, w tym w nowej rzeczywistości, po przeprowadzce na północ USA. Obserwujemy start kariery zawodowej Richarda w Chicago, począwszy od stanowisk typowo fizycznych poprzez posady biurowe do otwarcia własnych działalności gospodarczych. Następnie akcja przenosi się, razem z Williamsem, na przedmieścia Los Angeles, do Compton, gdzie jednocześnie z dalszym rozwojem kariery zawodowej przedstawione zostały początki znajomości z Oracene Price, przyszłą żoną Richarda, matką Venus i Sereny. W kalifornijskiej małomiasteczkowej rzeczywistości trzeba było najpierw znaleźć miejsce do treningu dla sióstr, co w terenie opanowanym przez wszechobecne i zwalczające się nawzajem gangi było nie lada wyzwaniem. Okupiony fizycznym cierpieniem sukces w tej materii pozwolił na rozpoczęcie wdrażania planu treningowego autorstwa „Papy” Williamsa, przeznaczonego dla córek, a spisanego jeszcze przed ich narodzinami. Skuteczność założeń planu potwierdziły opisane w dalszej części triumfy Venus i Sereny w kolejnych kategoriach wiekowych, aż po szybkie wkroczenie nastoletnich sióstr w świat „dorosłego” tenisa kobiet. Poznajemy też nieoczywiste motywacje zaszczepiane przez Williamsa córkom od najmłodszych lat, jak na przykład możliwość zarabiania dużych, można nawet rzec - niebotycznych, kwot pieniędzy za zwycięstwa w tenisie zawodowym. Ciekawostką dla fanów polskiego tenisa może być fakt, że klamrą spinającą opowieść jest wspomnienie występu Sereny Williams w finale Wimbledonu w roku 2012, w którym zmierzyła się z… Agnieszką Radwańską.
Polecam tę książkę jako lekturę obowiązkową wszystkim fanom tenisa ziemnego. Myślę jednak, że jest to pozycja warta uwagi dla każdego czytelnika, gdyż tenis jest mimo wszystko jedynie uzupełnieniem dobrze opowiedzianej historii niezwykłego człowieka, żyjącego w realiach jakże innych od naszej codzienności. Po lekturze książki hasło „początki bywają trudne” nabiera zupełnie nowego wymiaru.

Patrząc na okładkę spodziewałam się dostać biografię Wenus i Sereny Williams, bo standardowo to właśnie ona przyciągnęła mój wzrok, a opisu nie przeczytałam, bo rzadko to robię.😂 Jestem okładkową sroką. Bywa...
Z początku byłam więc rozczarowana kiedy okazało się, że jest to historia życia..ojca tenisistek.🤭
Nie powiem, bo miałam ochotę odłożyć ją na półkę, ale dobrze, że tego nie zrobiłam, bo książka jest naprawdę ciekawa i poznajemy w niej człowieka, który swoją walką, determinacją i przede wszystkim ciężką pracą wybił się i wychował dwie mistrzynie. Jego siłą od zawsze była rodzina. Pomimo bójek, prześladowania i życia czasami na krawędzi, zawsze mógł liczyć na mamę, tak jak teraz jego żona i córki mogą liczyć na niego.
Zaczynał od zera, a jeszcze przed narodzinami dziewczynek wymyślił na nie plan, który potem konsekwentnie realizował.

Dlaczego właśnie tenis?
Czy trudno jest pogodzić rolę ojca i jednocześnie trenera?

Dowiecie się z książki.
Ja Wam polecam.
Na podstawie tej biografii nakręcono film ,,King Richard" z Willem Smithem w roli głównej, który też będę chciała obejrzeć.

Nie powiem, bo miałam ochotę odłożyć ją na półkę, ale dobrze, że...

Jestem zaskoczona :) oczekiwałam suchej, technicznej książki o tenisie a dostałam porządną biografie ojca :) smutna, bolesna historia, ale pokazuje, że warto dążyć do celu :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa historia sportowej rodziny Williamsów

Ciekawa historia sportowej rodziny Williamsów

• Sportowe do przeczytania
  • Zdj. Books
  • Reszta
  • Literatura faktu, reportaż, pamiętnik, biografia
  • Posiadam ♥
  • Niesamowite książki