gift. z Podlasia

Okładka książki gift. z Podlasia Justyna Kulikowska
Okładka książki gift. z Podlasia
Justyna Kulikowska Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Cykl: Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 234) poezja
48 str. 48 min.
poezja
Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 234)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
2021-12-05
2021-12-05
48 min.
poezja polska

Okładka książki KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA 01/2022 Marek Bieńczyk, Magdalena Grzebałkowska, Tony Judt, Justyna Kulikowska, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Piotr Oczko, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Wilhelm Sasnal, Karolina Sulej, Joanna Tokarska-Bakir
KSIĄŻKI. MAGAZ... Marek Bieńczyk, Mag...
Okładka książki Poetki na czasy zarazy Anna Adamowicz, Sara Akram, Bárbary Elizabeth Alí, Lauren K. Alleyne, Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Sanja Bavić, Kristin Berget, Anna Błasiak, Malika Booker, Julia Cimafiejewa, Anna Dwojnych, Dominika Dymińska, Marta Eloy Cichocka, Julia Fiedorczuk, Salena Godden, Wioletta Grzegorzewska, Noor Hindi, Urszula Honek, Agata Jabłońska, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Lubow Jakymczuk, Kamila Janiak, Maria Jastrzębska, Aneta Kamińska, Joanna Kessler, Barbara Klicka, Emilia Konwerska, Aldona Kopkiewicz, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Joanna Lech, Zoe Leonard, Ida Linde, Natalia Malek, Nina Manel, Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Kira Pietrek, Jolanta Prochowicz, Bianka Rolando, Marta Ewa Romaneczko, Olive Senior, Renata Senktas, Patrycja Sikora, Maja Staśko, Julie Stn-Knudsen, Sara Szamot, Yvonne Weekes, Iryna Wikyrczak, Bartosz Wójcik, Rudka Zydel
Poetki na czas... Anna Adamowicz, Sar...

Poezja świadoma, pięknie się szczerząca do Tkaczyszyna-Dyckiego, ukuta z traumy, z tego podlaskiego trzymania za pysk

Zgadzam się z opinią, że nieco za dużo tu jazdy na wk*rwie, a za mało -- wbrew deklaracjom -- "dystychów // krzywych / jak kręgosłup". Ale trochę jednak tych drugich się znajdzie. I chyba najlepiej wychodzą, kiedy wk*rw im towarzyszący okazuje się natury mniej indywidualnej, bardziej kolektywnej/społecznej.

Tomik zbyt współczesny i podobny do innych żeby mi się spodobał. Zupełnie nie czuję większości wierszy, ale uczciwie przyznam, że pani Kulikowska potrafi pisać całkiem sprawnie i przekazywać to co chce zawrzeć w wierszach bez napuszenia i wodolejstwa. Doceniam poczucie humoru w kilku miejscach, szczególnie autoironię, i sensowne cytowanie innych twórców.

Gem of contemporary Polish literature. The other comments on this book made me laugh, why so nasty, huh? If someone writes: "I don't read enough poetry" then please go read some poetry before posting lame reviews on poetry. In my humble opinion, this is a mind-blowing book, divinely inspired, and so grateful Justina birthed it! Cannot wait to translate it into English.

Justyna!!!

Justyna!!!

Przyznaję, że być może za mało czytam poezji, żeby w pełni docenić tę antologię. Natomiast odebrałam ją bardzo dziwnie. Część utworów do mnie trafiła, przy innych zastanawiałam się nad słynnym pytaniem: "co autorka miała na myśli?". Język też mnie nie zachwycił. Raz są przekleństwa, które akurat mi się spodobały, bo były nośnikiem emocji. Innym razem słownictwo jest na tyle pretensjonalne, że zdania nic nie wnoszą, poza bełkotem i pustosłowiem.
Najlepsze utwory to te, które należą do cyklu "Gift z Podlasia". O reszcie nie warto wspominać.

Na półkach: , , , , , ,

chyba jednak nie jest to moja druga ulubiona współczesna poetka. (1 lll 2022)

jest. (9 lX 2023)

chyba jednak nie jest to moja druga ulubiona współczesna poetka. (1 lll 2022)

jest. (9 lX 2023)

• Poezja
  • Poezja
  • Pożyczone

Dodaj cytat z książki gift. z Podlasia