Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty

2023-05-31
2023-05-31
literatura polska szlachta polska

Polska szlachta. (Nie)idealna historia

Książka napisana dobrym językiem, przystępnym. Treść otwiera oczy na to jak w rzeczywistości wyglądała nasza "szlachta" w większości przypadków.

Pomimo tego, że Warcholstwo napisane jest z dużą niechęcią do szlachty, pomimo też tego, że często interpretuje i ocenia szlachtę bez uwzględnienia ich związku z warunkami historycznymi, czytałem z dużą przyjemnością. Ahistoryzm Warcholstwa oczywiście przeszkadza i może wieść na manowce mniej ostrożnego czytelnika, który poważnie chciałby traktować zarzuty, że Mikołaj Rej był seksistą, dyskryminującym kobiety, czy też, że (tu przesadzam) Mikołaj Kopernik bagatelizował prawo powszechnego ciążenia, ale.
Jest w Warcholstwie mnogo od informacji, które zaspokoją potrzeby każdego zainteresowanego historią. Jest też potencjał na własne poszukiwania do których autor popycha i to nie tylko swoim ahistoryzmem.

Politycznie poprawny, quasi-historyczny knot, pisany i naginający rzeczywistość pod założoną odgórnie tezę; faktycznie zainteresowani tematem lepiej zrobią sięgając po "Samuela Zborowskiego" Rymkiewicza

"Warcholstwo" to książka otwierająca przed czytelnikiem całkiem inne spojrzenie na szlachtę i dzieje Polski od XVI do XVIII wieku. Jest tio coś zupełnie innego od historii, którą sprzedaje nam się w szkole.

Janicki prezentuje obraz polskiej "wyższej" warstwy społecznej, jej mentalność, wartości, pomysły i realia. Dotyka tematów pieniędzy, władzy, wojen, prawa czy religii i innych. Przy wymienieniu wydaje się sporo, ale przez każdy rozdział czytelnik sunie z ciekawością, raz śmiejąc się, a raz załamując głowę nad idiotyzmami z przeszłości.

Z jednej strony książka potrafi zaciekawić, jest orzeźwiająca i dająca do myślenia, z drugiej - może człowiekowi zrobić się przykro na wieść o ogromnej liczbie zaniedbań niegdysiejszej szlachty, która doprowadziła do ruiny rozległego królestwa i nie wykorzystała ani grama istniejącego potencjału.

Pan Kamil ponownie to robi: w jasno napisanej publikacji przedstawia zgrabnie wszystkie istotne fakty w temacie – jednocześnie nie osiągając wyniku 800 czy 1000 stron. Szacun!

Lektura "Warcholstwa" dostarcza kolejnych dowodów na fałszywość ukształtowanej w naszej świadomości historii Rzeczypospolitej. Wyłączenie 90% społeczeństwa z jakiegokolwiek wpływu na losy kraju w którym przyszło im żyć i ukazywanie historii rozpasania i nieograniczonego warcholstwa pozostałych 10% jakoś zawsze umykało uwadze autorów naszych podręczników historii. Kontestujący taką ocenę piszą oczywiście o podobnym podejściu do chłopów w innych rejonach świata, nie chcąc dostrzec, że na przykład Izaak Newton był synem chłopa, której to kariery żaden chłopski syn w Rzeczypospolitej szlacheckiej dzięki szlachcie był pozbawiony. Z perspektywy czasu zatrważające jest to, że nic i nikt nie był w stanie powstrzymać tego procesu niszczenia państwa aż do całkowitego jego upadku. Również późniejsze zrywy skazane są z góry na niepowodzenie bo dążą do odtworzenia upadłej z własnej woli państwowości. To już historia, ale okazuje się, że dla dużej części naszego społeczeństwa gloryfikujący przejaw dawnego warcholstwa przekłada się na współczesne niszczenie funkcji i instytucji państwa. Bo czymże innym są uściski i prezentowanie kryształowo czystych i bohaterskich przestępców przez głowę państwa?

To naprawdę świetna pozycja, żeby poukładać w głowie historyczne puzzle DLACZEGO skończyliśmy jako rozebrany kraj. Naprzemiennie reagowałam złością na "cnotliwe" zachowania szlachty i smutkiem, zdając sobie sprawę ile pozostałości po ówczesnej kulturze i przekonaniach funkcjonuje do dziś i to na wysokich szczeblach politycznych. Czas na drugą stronę medalu i "Pańszczyznę" Janickiego.

Ta książka powinna być omawiana na lekcjach historii, aby ukazać realny obraz naszego kraju.

Książka zmieniła mi całkiem pogląd na temat szlachty.
Czyli mit z ,,Pana Tadeusza" poszedł w niepamięć.

Książka zmieniła mi całkiem pogląd na temat szlachty.
Czyli mit z ,,Pana Tadeusza" poszedł w niepamięć.

Książką zainteresowałem się tak naprawde po obejrzeniu serialu "1670". Książka dla mnie jest strasznie nierówna. Były rozdziały które w zasadzie polykalem, a były też takie że czytałem z trudem. Ogólnie warto. Ale czasem bez przyjemności

• Audiobooki
  • Historyczne