Garść odpowiedzi na pytania, których nie spodziewaliście się zadać

Okładka książki Garść odpowiedzi na pytania, których nie spodziewaliście się zadać Konrad Fijałkowski
Konrad Fijałkowski Wydawnictwo: E-bookowo hobby
hobby
Garść odpowiedzi na pytania, których nie spodziewaliście się zadać
E-bookowo
2023-05-10
2023-05-10
biologia nauka fizyka historia mity legendy młodzieżowa pytania rozwój poszukiwania

Pisana w formie luźnego wykładu, książka, której nie da się (a wręcz nie wolno!) przeczytać jednym ciągiem.
Autor wyjaśnia zarówno proste, dziecięce zagadnienia, jak i skomplikowaną fizykę. Wszystko w dość chaotyczny sposób. Czasem trzeba zrobić sobie zakładkę, czasem poczytać akapit jeszcze raz.
Niewątpliwie książka rozwijająca, zachęcająca do pogłębienia wiedzy (na każdy temat)

Czekam na dalszy ciąg!

Książka bardzo ciekawie napisana. W prosty sposób wyjaśnia odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Najbardziej zainteresowały mnie tematy związane z fizyką, biologią i mitologią słowiańską. Autor zachęca nas również do samodzielnego poszukiwania interesujących nas zagadnień.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka zdecydowanie skłania do własnego "wchodzenia" w temat. Dużo ciekawostek ze świata, których się nie spodziewałem, cześć rzeczy była dla mnie znana.
Myślę, że książka odpowiednia dla osób ciekawych świata z zacięciem naukowym. Myślę, że super dla osób zainteresowanego szeroko pojętą nauką. No i jakbyśmy chcieli skłonić jakiegoś licealistę do wejścia w świat nauki ta pozycja wydaje się odpowiednia.
Sądzę też, że długość rozdziałów jest tak dobrana, że bardzo sprawnie się czyta nawet nie poświęcając dużo czasu.
Ogólnie polecam

Książka, której celem jest rozbudzić ciekawość świata, podrzucić trochę różnorodnych tematów, które mają zaintrygować i skłonić do samodzielnych, głębszych poszukiwań.

Myślę, że najlepszym odbiorcą będą młodzi ludzie w wieku gimnazjalno-licealnym, którzy mają zamiłowanie do nauk ścisłych. Ale też straszych, którzy nie "siedzą" w tych tematach, ale trochę sympatyzują. Dla osób, które lubią swojsko o mniej i bardziej skomplikowanych rzeczach z zakresu biologii, chemii i fizyki.

Sama książka jest, tak jak na wstępie już zaznaczył autor, monologiem. Myślę, że równie dobrze sprawdziłaby się jako scenariusz na podcast i wyszłoby bardzo naturalnie.

W mojej zupełnie subiektywnej ocenie jest czasem trochę za wtrąceń i dygresji, które dekoncentrują zamiast ułatwić skupienie.

bardzo fajna książka, każdy temat napisany trochę w stylu gotowego skryptu do podcastu. dzięki temu strony zlatują bez większego poczucia zmęczenia czytaniem jak w przypadku niektórych książek o tematyce naukowej

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

kilka rozdziałów ciekawych , fajnie napisanych. W tych trudniejszych (dla mnie) przeszkadzało mi skakanie z z tematu na temat i dygresje, bo rozpraszało to moją uwagę. Język łatwy, dużo przypisów ,więc można na szybko przeczytać jak nie znasz jakiegoś słowa. Czekam na kontynuację niektórych tematów :)

Na wstępie: druk można kupić na ebookowo pl

Jako autor nie mogę ocenić, ale napiszę kilka dodatkowych słów.
To nie jest podręcznik ani kompendium. To nie jest też książka, w której sprzedaję gotowe fakty. Owszem, poruszam kilka tematów z różnych dziedzin i rozwijam je na tyle, na ile pozwala dynamiczna forma "Garści...". Tylko nie to jest głównym celem. Najważniejsze to ukazać Czytelnikowi - zwłaszcza temu młodszemu - że nauka nie jest nudna, że szukając, nie warto zamykać się w sztywnych ramach, że sami też jesteśmy w stanie wiele się dowiedzieć - wystarczy trochę pomyśleć i poszukać.

Wystarczy :)
Zapraszam do lektury!

Na wstępie: druk można kupić na ebookowo pl

Jako autor nie mogę ocenić, ale napiszę kilka dodatkowych słów.

Ciekawa, poruszające rozmaite tematy z różnych dziedzin. Można pozyskać sporą wiedzę ze sprawdzonych źródeł, które autor również podaje. Trochę techniki, trochę przyrody, trochę historii, a i fizyki nieco. Dla tych, którym obserwacja świata nie wystarcza, którzy pragną go zrozumieć. Świetny debiut. Czekam na ciąg dalszy.

• 52bookchallengepl 2023

Dodaj cytat z książki Garść odpowiedzi na pytania, których nie spodziewaliście się zadać