rozwińzwiń

Gdy emocje biorą górę. Jak uczyć dzieci radzenia sobie z trudnymi uczuciami

Okładka książki Gdy emocje biorą górę. Jak uczyć dzieci radzenia sobie z trudnymi uczuciami Magdalena Gut-Orłowska
Okładka książki Gdy emocje biorą górę. Jak uczyć dzieci radzenia sobie z trudnymi uczuciami
Magdalena Gut-Orłowska Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki dla rodziców
439 str. 7 godz. 19 min.
Kategoria:
poradniki dla rodziców
Seria:
Samo Sedno
Wydawnictwo:
Edgard
Data wydania:
2023-04-21
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-21
Liczba stron:
439
Czas czytania
7 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367663205
Tagi:
Dla rodziców Psychologia Emocje
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają. Marudzenie, kłótnie, histeria, bunt i inne wyzwania dzieciństwa Joanna Faber, Julie King
Ocena 8,0
Jak mówić, gdy... Joanna Faber, Julie...
Okładka książki Nastolatki na zakręcie Katarzyna Waszyńska, Edyta Żmuda
Ocena 7,7
Nastolatki na ... Katarzyna Waszyńska...
Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Ocena 7,6
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki Siłowanki. Najlepszy przewodnik po dzikich harcach, dzięki którym złapiesz kontakt z dzieckiem. Lawrence J. Cohen, Anthony T. DeBenedet
Ocena 7,6
Siłowanki. Naj... Lawrence J. Cohen, ...
Okładka książki Rodzice nastolatków w akcji Marcin Gajda, Monika Gajda
Ocena 9,0
Rodzice nastol... Marcin Gajda, Monik...
Okładka książki Rewolucja w uczeinu Gordon Dryden, Vos Jeanette
Ocena 7,8
Rewolucja w uc... Gordon Dryden, Vos ...

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
37
25

Na półkach:

Gorąco polecam, szczególnie rodzicom! Bardzo fajna formuła - książka jest podzielona na rozdziały, każdy z nich opisuje jakąś emocję. Książka obiera bardzo praktyczne podejście, opisywane są różne sytuacje z życia wzięte, a następnie są podawane różne strategie radzenia sobie z daną emocją. Warto podkreślić, że jest bardzo pomocny podział na strategie przed wystąpieniem sytuacji i strategie po zaistnieniu sytuacji. Są również bardzo dobre przykłady zdrowych komunikatów do dziecka, które można zastosować w podanej sytuacji, można porównać z komunikatami, które sami dostawaliśmy w dzieciństwie i zastanowić się nad ich skutkami. Ogólnie bardzo dobre podejście, szybko się czyta i można nie po kolei. Cała lektura bardzo pomocna w myśleniu o emocjach.

Gorąco polecam, szczególnie rodzicom! Bardzo fajna formuła - książka jest podzielona na rozdziały, każdy z nich opisuje jakąś emocję. Książka obiera bardzo praktyczne podejście, opisywane są różne sytuacje z życia wzięte, a następnie są podawane różne strategie radzenia sobie z daną emocją. Warto podkreślić, że jest bardzo pomocny podział na strategie przed wystąpieniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
844
742

Na półkach:

Zapanowanie nad dziecięcymi emocjami to jedno z trudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Złość chcemy jak najszybciej „spacyfikować”. Zazdrość bagatelizujemy. Strachu panicznie się boimy. Specjaliści coraz wyraźniej podkreślają, że z emocjami nie należny walczyć. Ewolucja po coś nas nimi obdarzyła. Szukający porady rodzice słyszą, że w chwili wybuchu przy dziecku należy być, wspierać je i akceptować to co przeżywa. Pytanie tylko, jak to zrobić. Jak empatycznie podejść do toczącego pianę „z pyska” malucha wrzeszczącego na całe miasto, że chce tę zabawkę? Przeczytałam w swoim życiu kilka poradników dla rodziców, więc teorię znam, jednak z praktyką bywa różnie. Znalazłam natomiast książkę, która właśnie pomogła mi w praktyce. Wiadomo, że nie ma konkretnych „patentów na dziecko”, ale Magdalena Gut-Orłowska w książce „Gdy emocje biorą górę” podpowiada, jak można zachować się, aby pomóc dziecku zrozumieć co czuje i sobie z tym poradzić.

Zacznijmy od omówienia konstrukcji książki. Każdy z rozdziałów poświęcony jest jednej emocji. Autorka omawia: złość, strach, wstręt, zaskoczenie, smutek, wstyd, zazdrość, radość. Najpierw opowiada o danym uczuciu: po co ono nam?, skąd się bierze?, co może je wywołać? itp. Zachęca nas do zastanowienia się, kiedy my je czujemy i jak je przeżywamy. Polecam poświęcić na to chwilę, bo niezwykle pomaga to wczuć się „w skórę” innej osoby. Dalej mamy przykładowe scenki, czyli najczęstsze sytuacje, w jakich dana emocja się pojawia. Magdalena Gut-Orłowska analizuje je. Tłumaczy co poszło w nich nie tak i co można zrobić lepiej. Proponuje jak zapobiegać oraz jak reagować. Dostajemy też pakiet „zamienników”, czyli bardziej empatycznych komunikatów. Przykładowo: lepiej powiedzieć „Widzę, że się zezłościłeś” niż „Czemu się tak wściekasz?”[1]. Warto je przeanalizować i zastanowić się, jaki przekaz niosą. Myślę, że szybko wyczujecie, jaki sposób rozmowy z dzieckiem autorka poleca. Na koniec wspomnieć jeszcze muszę o modelowaniu. Dzieci uczą się przez naśladowanie dorosłych. Magdalena Gut-orłowska do każdej „dziecięcej scenki” dodała „scenkę dorosłą”, czyli to rodzic musi skonfrontować się z własnymi emocjami.

„Gdy emocje biorą górę” to poradnik dedykowany dla opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym. Osławione bunty dwu-, trzy-, czy czterolatka sugerują, że to trudny czas. Dzieci uczą się samoregulacji i komunikacji. My uczymy się, jak postępować z naszą pociechą i jak reagować na jej/jego dynamiczny rozwój. O ile łatwo kontrolować tak małe dziecko, to nie możemy zapominać, że ono kiedyś dorośnie i „wyfrunie” spod naszych skrzydeł. Będzie coraz bardziej samodzielne, a im lepiej się poznamy, im silniejszą wieź nawiążemy, tym mocnej zaprocentuje to w przyszłości. Przynajmniej ja w to wierzę.

Po przeczytaniu książki Magdaleny Gut-Orłowskie można dojść do wniosku, iż strategie postępowania w poszczególnych sytuacjach są podobne, zresztą ona sama ma tego pełna świadomość. Jednak opisane scenki i konkretne zwroty podpowiadają nam, jak powinna wyglądać dobra praktyka w różnych sytuacjach. Chociażby rozmowa. Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza, albo na wizytę w sklepie? Zastanówmy się, która z nich jest dla was bardziej potrzebna. Odpowiem, obie. W pierwszym przypadku staramy się niwelować „traumę”, którą może wywołać nieprzyjemne badanie. W drugim, warto ustalić zasady pomagające spokojne zrobić zakupy. I to rozmowa, i to rozmowa, ale obie inne.

Jestem świeżo po przeczytaniu poradnika „Gdy emocje biorą górę”, a już mi pomógł. Dzięki radom Magdaleny Gut-Orłowska wyczułam, jak rozmawiać z moim dzieckiem. Zaledwie wczoraj rozegrała się u nas awantura z kategorii: „Ja chcę iść na dwór. Tam są dzieci”. Niestety takiej możliwości ze względu na porę i inne obowiązki nie było. Moja pięcioletnie córka zagroziła nawet, ze się wyprowadzi, bo jestem niedobra o płaczu i krzyku nie wspomnę. Udało mi się okazać zrozumienie, nazwać emocje córki i zaproponować alternatywne rozwianie (co nie przyszło łatwo). Najbardziej byłam dumna z tego, że udało mi się zachować wewnętrzny spokój. Bez zbędnych nerwów dałam się jej wykrzyczeć i okazałam wsparcie w smutku z powodu pozostania w domu. Czułam, że dobrze to zrobiłam. Po wszystkim spędziłyśmy cudowny wieczór. Kiedy emocje opadły wspólnie posprzątałyśmy kuchnię, a potem naśmiałyśmy się przy grze.

Niezwykłe, jak Magdalena Gut-Orłowska dociera do czytelnika przez co jej książka pomaga. Dziękuję za ten poradnik.

[1] Magdalena Gut-Orłowska, „Gdy emocje biorą górę”, wyd. Samo sedno, Warszawa 2023, s. 29.

Zapanowanie nad dziecięcymi emocjami to jedno z trudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Złość chcemy jak najszybciej „spacyfikować”. Zazdrość bagatelizujemy. Strachu panicznie się boimy. Specjaliści coraz wyraźniej podkreślają, że z emocjami nie należny walczyć. Ewolucja po coś nas nimi obdarzyła. Szukający porady rodzice słyszą, że w chwili wybuchu przy dziecku należy być,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
431
431

Na półkach:

Doskonały poradnik dla nauczycieli, terapeutów i rodziców. Przejrzyście i syntetycznie napisany, łatwo będzie więc do niego wracać i szukać potrzebnych rozwiązań w trudnych sytuacjach. Opisy emocji, które towarzyszą dzieciom. a także ich reakcje są uporządkowane pod względem wieku. Mnóstwo jest także zwrotów przydatnych w rozmowach z dziećmi.

Doskonały poradnik dla nauczycieli, terapeutów i rodziców. Przejrzyście i syntetycznie napisany, łatwo będzie więc do niego wracać i szukać potrzebnych rozwiązań w trudnych sytuacjach. Opisy emocji, które towarzyszą dzieciom. a także ich reakcje są uporządkowane pod względem wieku. Mnóstwo jest także zwrotów przydatnych w rozmowach z dziećmi.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    11
  • 2024
    2
  • 2023
    1
  • Dziecko
    1
  • RODZICIELSTWO
    1
  • Kupiona, czeka
    1
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
    1
  • Bez notatek
    1
  • .2023
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także