Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata

Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata
Filia
2023-09-27
2023-09-27

Okładka książki Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek...
Okładka książki Doppelganger. Sobowtór Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel
Doppelganger. ... Andrzej Gołda, Kata...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Książka jest wstępem do tematu armii najemniczych. Styl pisania jest gawędziarski, a przy tym trochę chaotyczny. Ciekawa lektura,

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobrze mi się czytało, choć przypuszczam, że to dlatego, że jestem mało "na bieżąco" z wydarzeniami... Czytelnik bardziej obeznany mógłby chyba się nudzić, bo żadnej głębszej analizy tutaj nie znajdzie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ze względu na "aktualność" tematu postanowiłem sięgnąć po książkę Pana Artura. Nie jest to pozycja zła, jednak bardziej można "liznąć" temat i poznać oględne ramy działania prywatnych armii i Grupy Wagnera, aniżeli dowiedzieć się jakichś ciekawostek. Temat w moim przekonaniu dotknięty dość pobieżnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa pozycja. W związku ze szczegółami jakie podaje bardziej dla ludzi zainteresowanych tematem głębiej, niż pobieżnie szukających ciekawej lektury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam dla Was propozycję książki z kategorii literatura faktu / reportaż.

Wcześniej nie słyszałam o najemnikach z Grupy Wagnera. Dopiero kiedy wybuchła wojna na Ukrainie zaczęłam interesować się tym tematem. Autor w swoim reportażu opisuje najemników nie tylko z Grupy Wagnera. Z książki dowiadujemy się, że liczba prywatnych armii wciąż rośnie. Istnieją ośrodki szkoleniowe, w których najemnicy podnoszą swoje kwalifikacje niezbędne do wzięcia udziału w operacjach o charakterze militarnym.

Przekonacie się, że wiele osób decyduje się na ten zawód nie patrząc na to, że mogą stracić życie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o najemnikach to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Autor rzetelnie wykonał swoją pracę i napisał bardzo ciekawy reportaż, który na dłużej pozostanie w mojej pamięci.

Chętnie sięgnę po kolejne książki spod pióra autora.

Polecam!

Mam dla Was propozycję książki z kategorii literatura faktu / reportaż.

"Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata" to ciekawy reportaż. Muszę przyznać, że autor w przystępny sposób przedstawił informacje o Private Military Companies, nie skupiając się wyłącznie na Grupie Wagnera, o której ostatnimi czasy było dosyć głośno, w związku z wojną na Ukrainie.
Widać że autor posiada rozległą wiedzę w tym temacie, i przyznaje że niektóre fakty mnie mocno zaskoczyły, ponieważ aż tak bardzo się w tym temacie nie zagłębiałam. Niemniej jednak była to bardzo ciekawa i interesująca lektura, z której dowiedziałam się między innymi w jaki sposób działają takie grupy najemników i jaki wpływ mają na politykę.
To było moje pierwsze spotkanie z autorem, na tyle udane, że z pewnością zapoznam się z innymi reportażami.

Ciekawa pozycja prześlizgująca się po tematyce bojowych firm ochroniarskich z całego świata. Szkoda, że tylko po łepkach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera często są wspominani w kontekście wojny w Ukrainie. Prywatna armia Jewgienija Prigożyna, który zginął w sierpniu 2023 roku w „wypadku” po tym jak przeciwstawił się Putinowi.
Górski zaczyna od zarysu historycznego. Przedstawia historię powstania i rolę najemników na przestrzeni wieków. Na tym tle Grupa Wagnera nie jest niczym nowym, jak też nie jest jedyną formacją najemniczą funkcjonującą na świecie.
Oczywiście, można mówić o psach wojny, jako o formacjach elitarnych, skupiających byłych żołnierzy elitarnych jednostek. Tylko że w GW zatrudniani są także elitarni bandyci, bo kim będą pracownicy (nie potrafię nazwać ich żołnierzami) rekruci zwerbowani z więziennych cel. Górski opisuje funkcjonowanie najemników na wszystkich etapach, ich role w konfliktach oraz opisuje „who is who” w tej grze. No i podkreśla istotną rzecz – najemnicy kosztują, a więc musi być powód dla którego to się opłaca.
Ciekawy reportaż dla osób zainteresowanych tematem. Jak też dla tych, którzy lubią poznawać otaczający świat w różnych jego wymiarach.

Książka zaczyna od przestawienia niejako historii formacji najemniczych w dłuższej perspektywie, i potem z każdym rozdziałem przybliża się i zostaje w czasach współczesnych.

To jest to typu książka, która raczej bardziej nada się, jeżeli nie macie bardzo pogłębionej wiedzy na ten temat. Jeżeli znacie korzenie i podstawy powstania Grupy Wagnera, to raczej i pozostałych organizacji tego typu, bo to są naczynia połączone.

Jednocześnie bardziej dla laika, czyli też dla mnie, zrobiło się tu w pewnym momencie bardzo dużo nazwisk, trochę przeskoków, i chwilami w słuchaniu kompletnie się wyłączałam.

Jest tutaj masa informacji i podziwiam autora za wiedzę, ale był taki moment przebodźcowania w trakcie. I ostatecznie chyba pamiętam z tego dużo mniej, nawet jak na mnie, gdzie zwykle sporo informacji z reportaży mi umyka, ale coś tam zostaje, tak tutaj… Gdybym miała stworzyć jakąś wypowiedź na podstawie tego, co wiem w temacie organizacji najemniczych, to powiedziałabym niewiele więcej niż przed lekturą. Ale to bardziej ja, a nie książka. Jeżeli te tematy was interesują, to obecnie nic lepszego nie znajdziecie, tak mi się przynajmniej wydaje.

Grupa Wagnera odgrywa znaczącą rolę podczas toczącej się na Ukrainie Wojnie. Składa się ona bowiem z żołnierzy z jednostek specjalnych i została powołana do zabijania i wykonywania misji specjalnych. Żołnierze z Grupy Wagnera nie robią tego jednak z czystego patriotyzmu, ale często dla pieniędzy albo dla adrenaliny.
Artur Górski, w swojej książce przedstawia nie tylko historię powstania Grupy Wagnera. Przedstawia on także kwestie związane ze szkoleniem najemników, z ich misjami i ofiarami jakie zostały poniesione podczas wojny w Ukrainie.
Książkę czytałam z dużym zainteresowaniem. To bardzo ciekawy reportaż, który zainteresuje na pewno wielu czytelników.

Artur Górski, w swojej książce przedstawia nie tylko...

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata