rozwińzwiń

Detektyw Wróbel i struty dziób

Okładka książki Detektyw Wróbel i struty dziób Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Detektyw Wróbel i struty dziób
Tomasz SamojlikAdam Wajrak Wydawnictwo: Agora Cykl: Detektyw Wróbel (tom 2) komiksy
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Detektyw Wróbel (tom 2)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2023-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2023-10-25
Język:
polski
ISBN:
9788326841897
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Ocena 7,8
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Ocena 7,4
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt
Ocena 8,6
Ptaki Puszczy ... Adam Wajrak, Adam Z...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Detektyw Wróbel i złamane pióro Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Ocena 7,8
Detektyw Wróbe... Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Friday. Księga druga: W zimową mroźną noc Ed Brubaker, Marcos Martin
Ocena 7,9
Friday. Księga... Ed Brubaker, Marcos...
Okładka książki 1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty. Aptekarz diabła Xavier Dorison, Thimothee Montaigne
Ocena 8,2
1629 albo prze... Xavier Dorison, Thi...

Wyróżniona opinia i

Detektyw Wróbel i struty dziób



przeczytanych książek 1630 napisanych opinii 998

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2101
1658

Na półkach:

Tym razem o śmieciowym jedzeniu u ptaków miejskich i naszej nieodpowiedzialności.
Bardzo smutna opowieść.

Tym razem o śmieciowym jedzeniu u ptaków miejskich i naszej nieodpowiedzialności.
Bardzo smutna opowieść.

Pokaż mimo to

avatar
154
108

Na półkach: , ,

Historia o tym, jak to pewien wróbel walczy z ptasią mafią, która rozprowadza ludzkie jedzenie wśród ptaków, a dla ptaków jest ono niezdrowe i chorują po nim.

Historia nie jest porywająca, a komiks co kilkanaście stron jest przerywany kilkoma stronami ścian tekstu z informacjami przyrodniczymi na temat występujących w opowiadanej historii gatunków ptaków.

Dużo informacji, mała, czarna czcionka na brązowym tle - czuć od razu, że będzie mniej porywająco, że zabawa się skończyła i teraz będzie edukacja ekologiczna o złych ludziach i cierpiących zwierzętach. Nie wiem, czy dla przeciętnego małego czytelnika informacja o tym, że w Strasburgu w XIX wieku populacja takiego to a takiego ptaka liczyła tyle osobników, a kilkadziesiąt lat później było lepiej, albo gorzej ma jakiekolwiek znaczenie.

To znaczy, trochę wiem, bo obserwowałem swojego juniora. I tak tego nie zapamięta. Najważniejsza informacja z całej lektury jest taka, żeby nie karmić ptaków, i tak same się pochorują, bo jedzą na wysypiskach i ze śmietników, albo się dostosują do nowych warunków i przeżyją. Byle już im nie dokładać zmartwień.

Po dozie naukowych informacji wracamy do komiksu, gdzie powtarza się motyw jedzenia niezdrowej, ludzkiej żywności, chorowania ptaszków. I znowu ściana. I do kółeczka, do kółeczka, do... ... ...

Oceny na portalu 8, 9 i 10 (rewelacyjna, wybitna, ARCYDZIEŁO?!) odbieram w kategorii żartu, albo płatnej reklamy.

Od biedy można przeczytać, ale książka bez polotu.

Historia o tym, jak to pewien wróbel walczy z ptasią mafią, która rozprowadza ludzkie jedzenie wśród ptaków, a dla ptaków jest ono niezdrowe i chorują po nim.

Historia nie jest porywająca, a komiks co kilkanaście stron jest przerywany kilkoma stronami ścian tekstu z informacjami przyrodniczymi na temat występujących w opowiadanej historii gatunków ptaków.

Dużo informacji,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
844
742

Na półkach:

Bardzo dużo mówi się o tym, jak pomagać ptakom zimą, a głównie, jak przygotować karmniki. Co można im dać, a co im zaszkodzi. Mam wrażenie, że dociera to do ludzi pomału, bo kromki (spleśniałego) chleba często zaśmiecają osiedlowe trawniki. Dodatkowym aspektem w tym temacie są śmietniki i to co do nich wyrzucamy. Miejsca, gdzie zwierzęta urządzają sobie „stołówkę”. Swego rodzaju „fast foody” - jedzenie łatwo dostępne, acz niezdrowe. Jest z czym walczyć, jest nad czym pracować, bo działalność człowieka nie pozostaje obojętna dla ekosystemu. W żartobliwy sposób do tematu podeszli Tomasz Samojlik i Adam Wajrak. Stworzyli zabawny komiks o ptakach uzależnionych od resztek pt. „ Detektyw Wróbel i struty dziób”.

Jak już wspominałam patki z komiksu wręcz nie mogą opanować się widząc „śmieciowe jedzenie”. Co sprytniejsze i bardziej bezwzględne biorą w posiadanie lepsze śmietniki i zajmują się dystrybucją odpadków. Co tu dużo mówić, przestępczość kwitnie. Ptasie gangi opanowały miasto. Domikuś, czyli Detektyw Wróbel, rozpoczyna z nimi walkę. Chce przekonać ptaki, że ludzkie jedzenie im szkodzi. Pragnie, aby te się opanowały.

Humor, jaki zaprezentowali autorzy w tej publikacji, powinien pasować i dzieciom i rodzicom. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak nie boją się specyficznych żartów, które momentami zakrawają na czarny humor. Już w pierwszym rozdziale pojawiają się pijane szpaki, które najadły się sfermentowanych owoców. Dzieci szybko załapują, że odpadki szkodzą ptakom, a te, które je rozprowadzają nie mają dobrych intencji. Można odnieść się do własnych doświadczeń, np. kiedy dziecko zjadło za dużo słodyczy i rozbolał je brzuch. Przekaz książki jest jasny, a przy tym opracowany zabawnie i na luzie. Mi się to podoba, aczkolwiek mam świadomość, że żarty autorów inaczej zinterpretują młodzi, a inaczej ci starsi czytelnicy np. bocian zadający pytanie: „Jest tu jakiś cwaniak?”[1]. Kojarzy się wam z czymś ten tekst?

Kolejne rozdziały przedzielone są charakterystykami poszczególnych gatunków ptaków i informacjami, jak działalność człowieka, a w szczególności ilość produkowanych odpadków, zmienia ich „styl życia”. Takim jaskrawym przykładem będą bociany, którym nie chce się migrować, bo w miastach i na wysypiskach znajdują wystarczającą ilość pożywienia. Śledząc przygody Domikusia znajdziemy nawiązania do tych informacji. Dobrze, że autorzy je wyszczególnili. To wyczula czytelnika i nie pozwala u przeoczyć pewnych treści.

„Detektyw Wróbel i struty dziób” to świetny proeko komiks. Warto po niego sięgnąć, bo autorzy uświadamiają nam, jak wiele krzywdy czynimy ptakom. Dzieci są szczególne wrażliwie na takie kwestie. Potrafią zwrócić uwagę „cioci” nieświadomie wyciągającej bułkę dla kaczki, że zwierzątko może po niej zachorować. Zresztą ptaki chyba wolą „zdrowy pokarm”. Pamiętam, jak kiedyś na toruńskim ryku rzuciłam garść ziaren. Gołębie porzuciły innych spacerujących i ogromną chmarą ruszyły w moim kierunku. Scena niczym z filmu Hitchcocka.

[1] Tomasz Samojlik, Adam Wajrak, „Detektyw Wróbel i struty dziób”, wyd. Agora, Warszawa 2023, s. 74.

Bardzo dużo mówi się o tym, jak pomagać ptakom zimą, a głównie, jak przygotować karmniki. Co można im dać, a co im zaszkodzi. Mam wrażenie, że dociera to do ludzi pomału, bo kromki (spleśniałego) chleba często zaśmiecają osiedlowe trawniki. Dodatkowym aspektem w tym temacie są śmietniki i to co do nich wyrzucamy. Miejsca, gdzie zwierzęta urządzają sobie „stołówkę”. Swego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4712
3759

Na półkach: ,

Śmieciowe jedzenie niczym narkotyki.... Mega pomysł! W ogóle cały komiks jest świetny! Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!!!!!!!!

Śmieciowe jedzenie niczym narkotyki.... Mega pomysł! W ogóle cały komiks jest świetny! Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!!!!!!!!

Pokaż mimo to

avatar
1976
1151

Na półkach: , ,

Wydawałoby się, że przy obecności wróblego detektywa w mieście będzie bezpiecznie i spokojnie. Jednak rzeczywistość wcale nie jest taka różowa. Okazało się bowiem, że ptaki zaczęły chorować: nie tylko wydawały się czymś podtrute, ale doznawały degeneracji piór w skrzydłach, co prowadziło do kłopotów z lataniem.

Domikuś szybko wydedukował, że przyczyną problemów jest śmieciowe jedzenie, którym raczą się ptaki. Ale wyperswadowanie im zwyczaju objadania się frytkami i resztkami pieczywa będzie zadaniem niemalże niemożliwym. Tym bardziej, że nie będzie to też na rękę ptasim gangom, zawiadującym dystrybucją tegoż jedzenia. Ptasi detektyw zrobi jednak wszystko, aby dopiąć swego celu i sprawić, aby ptaki przestały chorować.

Ta komiksowa seria to świetna propozycja dla młodszych czytelników, którzy lubią - oprócz dobrej zabawy przy lekturze - czerpać z książek wiedzę na temat przyrody. Bo oprócz komiksowych przygód Domikusia i jego przyjaciół, znajdują się tu również ciekawostki i informacje na temat ptasich bohaterów tego tomiku. Polecam :)

Wydawałoby się, że przy obecności wróblego detektywa w mieście będzie bezpiecznie i spokojnie. Jednak rzeczywistość wcale nie jest taka różowa. Okazało się bowiem, że ptaki zaczęły chorować: nie tylko wydawały się czymś podtrute, ale doznawały degeneracji piór w skrzydłach, co prowadziło do kłopotów z lataniem.

Domikuś szybko wydedukował, że przyczyną problemów jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
29

Na półkach:

Autorzy zasluguja na gratulacje. Ksiazka wartosciowa, pouczajaca, jednoczesni zabawna i zrozumiala dla najmlodszych. Jednym (dwoma) slowem swietnty komiks...

Autorzy zasluguja na gratulacje. Ksiazka wartosciowa, pouczajaca, jednoczesni zabawna i zrozumiala dla najmlodszych. Jednym (dwoma) slowem swietnty komiks...

Pokaż mimo to

avatar
613
613

Na półkach:

To komiks, który może się spodobać miłośnikom zwierząt oraz kolorowych rysunków. Scenariusz tej serii jest bardzo wciągający, a zagadki mogą zainteresować też starszych fanów gatunku. To historia detektywa Wróbla, który musi rozwiązać kolejną tajemniczą zagadkę. W mieście ktoś rozprowadza trujący towar, a jest to naprawdę bardzo niebezpieczne jedzonko. W ten kryminalny proceder zamieszane są nawet gołębie służby porządkowe i nie wiadomo, dlaczego ktoś podtruwa ptaki w mieście. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/detektyw-wrobel-i-struty-dziob.html

To komiks, który może się spodobać miłośnikom zwierząt oraz kolorowych rysunków. Scenariusz tej serii jest bardzo wciągający, a zagadki mogą zainteresować też starszych fanów gatunku. To historia detektywa Wróbla, który musi rozwiązać kolejną tajemniczą zagadkę. W mieście ktoś rozprowadza trujący towar, a jest to naprawdę bardzo niebezpieczne jedzonko. W ten kryminalny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
143
9

Na półkach:

Z tej książki można się nauczyć , czego nie dawać ptakom.

Z tej książki można się nauczyć , czego nie dawać ptakom.

Pokaż mimo to

avatar
1468
998

Na półkach: , ,

Kiedy byłam dzieckiem, często chodziłam z babcią nad staw karmić kaczki. W tygodniu, bo w weekend karmiących było tyle, że trudno było dotrzeć nad brzeg. Za to kaczki, tłuściutkie, ścigały się z łabędziami o kolejne kawałki suchego chleba. Teraz, wiele lat później, wiem, że chleb jest nieodpowiednim pokarmem dla ptaków, ale wciąż widzę kolejne pokolenia dokarmiaczy. Potrzeba więcej świadomości, jak niekorzystnie ludzkie jedzenie wpływa na ptaki, a najlepiej edukować od małego. I tu w glorii wkraczają Tomasz Samojlik i Adam Wajrak ze swoim Detektywem wróblem i strutym dziobem.

Kto czytał pierwszy komiks o Detektywie Wróblu, ten wie dokładnie, czego się spodziewać, a kto nie czytał, niech się nie waha, bo obie części można czytać niezależnie. Oba są równie atrakcyjne i oba uczą przez zabawę. I to uczą tak, że i dorośli się sporo dowiedzą.

Tak jak pierwszy komiks koncentrował się na prezentacji gatunków miejskich ptaków i tym, jakim zagrożeniem dla nich są szklane gładkie powierzchnie, tak fabuła tego tomu koncentruje się na śmieciowym jedzeniu. Ptasi bohaterowie odkrywają, jak resztki po ludzkich posiłkach działają uzależniająco, a także jak bardzo jest ono szkodliwe. Wszystko to zamknięte jest w dynamicznych, świetnie narysowanych kadrach i wciągającej, doprawionej sporą dawką humoru fabule.

Pomiędzy kolejnymi rozdziałami komiksu znajdziemy rozdziały stricte popularnonaukowe, uzupełniające o fachową, ale przystępnie podaną wiedzę to, o czym czytamy. Świetnie wzmacnia to przekaz i wydźwięk całości. Bo choć to historia wykreowana, wyraźnie widać, że dobrze oddaje zwyczaje i zachowania ptaków miejskich. A do tego kipi od humoru - inteligentnego, ale i czytelnego dla odbiorców w każdym wieku, przy którym zaśmiewaliśmy się oboje z Wojtkiem.
Detektyw wróbel to doskonały komiks, łączący w sobie informacje naukowe i kapitalną rozrywkę. Przystępnie podana wiedza, wprowadzona zarówno w tekstach stricte informacyjnych obok komiksowej fabuły sprawia, że nauka staje się świetną zabawą - i to dla całej rodziny. Komiks będzie atrakcyjną pozycją i dla przedszkolaka (choć czytanie dziecku komiksu nie jest najłatwiejsze i lepiej, gdy będzie ono samowystarczające w tej kwestii),i dla wczesnoszkolniaka, i dla znacznie starszego odbiorcy. Bo założę się, że większość z was znajdzie tu rzeczy, o których nie miało pojęcia, a po lekturze uważniej zacznie przyglądać się otoczeniu. A jednocześnie, zdobywając i pogłębiając wiedzę, z szeroko otwartymi ze zdumienia oczami, będziecie w czasie lektury pękać ze śmiechu.

Kiedy byłam dzieckiem, często chodziłam z babcią nad staw karmić kaczki. W tygodniu, bo w weekend karmiących było tyle, że trudno było dotrzeć nad brzeg. Za to kaczki, tłuściutkie, ścigały się z łabędziami o kolejne kawałki suchego chleba. Teraz, wiele lat później, wiem, że chleb jest nieodpowiednim pokarmem dla ptaków, ale wciąż widzę kolejne pokolenia dokarmiaczy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
205
204

Na półkach:

Detektyw Wróbel znany jako Domikuś postanawia poszarżować, jeśli chodzi o tematykę szkodliwego ptakom jedzenia. Ptasie “mafie” potrafią budzić postrach i szerzyć niepoprawne informacje, a jedzenie w śmietnikach daje im ku temu powód.

Na wysypisku śmiech Detektyw Wróbel spotyka inne ptasie gatunki i próbuje dotrzeć do sedna problemowego śmieciowego jedzenia. Oprócz komiksowej wersji zobaczymy w książce przyrodnicze informacje na temat znanych nam dobrze ptaków, które też zobaczymy na zdjęciach. Przeczytacie tutaj ciekawostki o wróblach, bocianach, kosach, szpakach, mewach i nie tylko. To ptaki, które zajmują się jedzeniem resztek, które nie sprzyjają ich zdrowiu. Znany Detektyw ma misję, by zrobić z tym porządek. To świetnu pomysł!

Wszystko okraszone jest tutaj fantastyczną porcją dobrego humoru. Uświadamianie czytelników w tej ptasiej sprawie to ważna idea. Razem pomóżmy zatem populacji miejskich ptaków i uwrażliwiajmy dzieci na los przyrody.

Pięknie zilustrowana książka ma wartości edukacyjne, skłoni do ciekawych dyskusji i zachęci do obserwacji otoczenia w czasie wspólnych spacerów z dzieckiem.

To już drugi tom serii komisków, które przedstawiają ptaki w roli śledczych bohaterów, którym również psoty w głowach, a akcja toczy się głównie w miejskich zakątkach. Zaliczam książkę do typu “nauka przez zabawę”.

Serdecznie polecam.

Detektyw Wróbel znany jako Domikuś postanawia poszarżować, jeśli chodzi o tematykę szkodliwego ptakom jedzenia. Ptasie “mafie” potrafią budzić postrach i szerzyć niepoprawne informacje, a jedzenie w śmietnikach daje im ku temu powód.

Na wysypisku śmiech Detektyw Wróbel spotyka inne ptasie gatunki i próbuje dotrzeć do sedna problemowego śmieciowego jedzenia. Oprócz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39
  • Chcę przeczytać
    35
  • Posiadam
    5
  • Komiksy
    3
  • 2023
    3
  • Biblioteka
    2
  • Komiks
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Dla szkrabów
    1
  • Ekologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Detektyw Wróbel i struty dziób


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Morderca w mojej głowie #9 Hajime Inoryuu, Shouta Itou
Ocena 7,5
Morderca w moj... Hajime Inoryuu, Sho...

Przeczytaj także