Wojna w Ukrainie. Doświadczenia dla Polski

Okładka książki Wojna w Ukrainie. Doświadczenia dla Polski Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Okładka książki Wojna w Ukrainie. Doświadczenia dla Polski
Michał FiszerJerzy Gruszczyński Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2023-12-18
2023-12-18
historia świata wojna Ukraina

Okładka książki Samolot myśliwski F-14 Tomcat Jacek Fiszer, Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Samolot myśliw... Jacek Fiszer, Micha...
Okładka książki Śmigłowiec wielozadaniowy PZL W-3 Sokół. Vol. 1 Michał Fiszer, Seweryn Fleischer, Jerzy Gruszczyński
Śmigłowiec wie... Michał Fiszer, Sewe...
Okładka książki Śmigłowiec wielozadaniowy PZL W-3 Sokół. Vol. 2 Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Śmigłowiec wie... Michał Fiszer, Jerz...
Okładka książki 100 Lat Polskich Skrzydeł - SBLim-2ART Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
100 Lat Polski... Michał Fiszer, Jerz...

Historia pełna jest wojen, o których każdy wiedział, że nie wybuchną". - John Enoch Powell

Książka "Wojna w Ukrainie" autorstwa Michała Fiszera i Jerzego Gruszczyńskiego to jedna z pierwszych na naszym rynku wydawniczym prób kompleksowej oceny konfliktu na Ukrainie.
Autorzy analizują zarówno genezę, jak i bezpośrednie przyczyny oraz przebieg, obecnie toczonej za nasza wschodnia granicą, wojny oraz podejmują próbę oceny doświadczeń wojennych płynących z tego konfliktu. Niestety książka została opublikowana w 2023 roku, więc nie obejmuje najnowszych wydarzeń.
W publikacji nie zabrakło analizy roli innych międzynarodowych graczy, a także wpływu konfliktu na globalną politykę i gospodarkę. Nie unika też trudnych tematów i kontrowersyjnych zagadnień. Autorzy starają się przedstawić czytelnikowi różnorodne punkty widzenia oraz analizować skomplikowane relacje międzynarodowe, które wpływają na konflikt.
Mnie jako czytelnikowi zabrakło tutaj dwóch rzeczy. Po pierwsze, mapy Ukrainy, która pokazywałaby przebieg natarcia rosyjskiej armii; miejsca bitew, ofensyw, kontrofensyw i oblężeń. Po drugie, przypisów i bibliografii, co bardzo ułatwiłoby weryfikację i wyszukiwanie dalszych informacji.
"Wojna w Ukrainie” to może nie jest solidne i wyczerpujące źródło wiedzy o konflikcie na Ukrainie, ale na pewno będzie wartościowym przyczynkiem do zgłębienia się w zagadnienie i rozpoczęcia własnych poszukiwań informacji o tej wojnie, wojnie, która jak żadna inna po 1945 roku ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Polski i Europy.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Autorzy na początku pracy robią krótką wycieczkę do konfliktu 2014-2015 przedstawiając jego przyczyny i skutki. Po tym wstępie przechodzą do roku 2022 i opisują działania wojenne w Ukrainie, mamy więc armie, dywizje, brygady i walki w poszczególnych fazach: atak Rosji, nieudana próba zajecia stolicy Ukrainy, Hostomel, marsz na Charków, walki o Donbas, czy kontrofensywę ukraińską. Autorzy szybko prowadzą nas przez walki o poszczególne miasta takie jak Bachmut, Cherson, Mariupol (legendarna obrona "Azowstalu", który ma podziemne miasteczko, gdyż szykowany był do wykonywania pracy w warunkach wojny jądrowej) czy Lisiczansk. W opisie działań wojennych Autorzy dochodzą do połowy 2023 roku, więc z każdym kolejnym miesiącem wojny książka staje się niepełna jeżeli chodzi o aktualny obraz konfliktu. W drugiej części otrzymujemy dużą ilość krótkich rozdziałów, które głównie koncentrują się na szybkim omówieniu uzbrojenia, taktyki itp. Rozdziały traktują więc o śmigłowcach, a w zasadzie ich braku na niebie Ukrainy, o opancerzonych pojazdach wojskowych (w tym MRAP),mocnych i slabych stronach lotnictwa rosyjskiego, artylerii i jej taktyce (10mln pocisków artyleryjskich wystrzelonych przez Rosjan daje liczbę 300 na zabicie jednego żołnierza ukraińskiego, rosyjska artyleria zużywa 60tys pociskow dziennie, ukraińska wobec kłopotów z dostawami z Zachodu i różnicy potencjałów 4x mniej),rola wojsk specjalnych które stają sie mniej "specjalne", rewolucja dronowa na polu walki, koniec z desantami po Hostomelu (niczym Niemcy po Krecie w II wojnie),rozpoznanie na poziomie taktycznym, broń pancerna w wojnie, WOT i jego funkcjonowanie w wojnie w Ukrainie, mocna strona armii rosyjskiej, czyli wojna radioelektroniczna, MLRS i ATACMS w walce ze skladami rosyjskiej amunicji (to generalnie fajny rozdział traktujący o logistyce na wojnie),kwestie łączności (większość rosyjskiej jest nieszyfrowana),dowodzenia, wywiadu (rosyjski zawiódł na początku konfliktu, czego dowodem było fiasko wtargniecia na Ukrainę),system rekrutacyjny i jego znaczenie, działania hybrydowe, przejście Rosjan na wojnę "na wyniszczenie". Ciekawe wnioski Autorzy przedstawili w rozdziale dot. celów strategicznych pisząc, że Amerykanie mają ambiwalentny stosunek do zmiany wladzy na Kremlu bojąc się o to, kto doszedłby do władzy, a przez to przejąłby kontrolę nad bronią atomową. Mamy opis jak wyglądają natarcie i obrona w tej wojnie, opis potencjałów obydwu stron (ogromne możliwości mobilizacyjne Rosji, 7-14 mln ludzi). Autorzy w tych opisach rosyjskiej I ukraińskiej strony robią czasem wycieczki do Polski, żeby w danym aspekcie przedstawić naszą sytuację. Mamy poruszone również gorące ostatnio kwestie takie jak: czy bronić się od samej granicy w przypadku Polski (setki km do obrony, co może pogorszyć się w przypadku porażki Ukrainy, a przyszle 6 polskich dywizji). W tekście są też ciekawe wzmianki o próbie budowy na okupowanych przez Rosję terenach Noworosji przez Surkowa, która to próba zakończyła się klapą i ucieczką 1mln ludzi z tych terenów. Praca ma mocne strony, choć zastanawiam się jak bardzo różni się od książki p. Fiszera wydanej w 2022 roku "Wojna w Ukrainie".

Oj super, chętnie się rozbawię przemyśleniami gazetowego eksperta Fishera.

Oj super, chętnie się rozbawię przemyśleniami gazetowego eksperta Fishera.

"Wojna w Ukrainie" to bez wątpienia duże kompendium wiedzy dotyczące tego co się dzieje za naszą wschodnią granicą, jednak ma kilka minusów, które zaważyły na jej ocenie.
Po pierwsze, zupełny brak przypisów i podanych źródeł, rozumiem, że większość informacji miała charakter jawny i była dystrybuowana wieloma kanałami. Jednak jeśli jest aluzja do konkretnego raportu, to warto dać przypis, nazwę, cokolwiek aby móc to zweryfikować.
Po drugie, czy taka publikacja jest w naszym interesie? Podawanie do publicznej wiadomości czego nie mamy i gdzie są nasze słabe punkty w jednej książce brzmi jak stworzenie konkretnego planu dla przeciwnika.

• Okres pozimnowojenny od 1989/1991 r.
  • Legimi fakt
  • Współczesna Rosja od 1991 r.
  • Ebook 2024

Dodaj cytat z książki Wojna w Ukrainie. Doświadczenia dla Polski