rozwińzwiń

Oni albo my! Stany Zjednoczone kontra Chiny i koniec pięciu stuleci dominacji Zachodu

Okładka książki Oni albo my! Stany Zjednoczone kontra Chiny i koniec pięciu stuleci dominacji Zachodu Piotr Plebaniak
Okładka książki Oni albo my! Stany Zjednoczone kontra Chiny i koniec pięciu stuleci dominacji Zachodu
Piotr Plebaniak Wydawnictwo: Prześwity historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Prześwity
Data wydania:
2024-03-29
Data 1. wyd. pol.:
2024-03-29
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381755825
Tagi:
politologia Chiny USA Stany Zjednoczone stosunki międzynarodowe
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
156
62

Na półkach:

Mimo niepozornych rozmiarów jest to książka naszpikowana mnóstwem informacji. Dostajemy tutaj kompilację przemyśleń autora z interesującymi esejami będącymi skoncentrowanymi pigułkami wiedzy na temat Chin. Przyznam od razu szczerze, że moja wiedza o Państwie Środka jest wyłącznie historyczna, a i tak mocno fragmentaryczna. To był właśnie jeden z powodów, dla których zainteresowałam się właśnie tą pozycją. I pod tym względem czuję się bardzo usatysfakcjonowana.
Książka skupia się przede wszystkim na chińskiej gospodarce, zahaczając również o Tajwan. Mamy tu wyraźnie zakreślone powody obecnie panującej tam sytuacji i wyjaśnienia dlaczego Chiny jeszcze nie wchłonęły terytorium Tajwanu – wszystko jest tak dokładnie przeliczone na dolary – na razie wszystkim ta sytuacja się po prostu opłaca. Wiadomo, pieniądz się musi zgadzać. Ciekawe są także fragmenty dotyczące metali ziem rzadkich, od których uzależnione są największe gospodarki świata. Jest tu wspomniany także kobalt, o którym czytałam ostatnio świetną książkę, której recenzja na pewno się pojawi. Dominacja nad wydobyciem zasobów i nad produkcją, zwłaszcza półprzewodników, daje w obecnym świecie przewagę nad innymi. A tak naprawdę wszystko sprowadza się do energii – kto ma największe jej zasoby, może pozwolić sobie nad dyktowaniem warunków pozostałym. Są tu naprawdę świetne spostrzeżenia, które na pierwszy rzut oka wydają się tak banalne, że normalnie nie zwraca się na nie uwagi. Z ciekawostek, to niezwykle podobała mi się opowieść o chińskich lotniskowcach, to taka kwintesencja działania współczesnych Chin. 😉
Są jednak w książce fragmenty, z którymi się nie zgadzam i które skutecznie obniżają moją ocenę tej pozycji. Zdarza się, że w niektórych esejach autor dość mocno folguje swoim prywatnym poglądom, z którymi się wybitnie nie zgadzam i odbierałam je osobiście jako dość niesmaczne i kompletnie niepotrzebne. Nie odbieram autorowi możliwości wypowiedzi swoich poglądów we własnej książce, uważam jednak, że można zrobić to w zupełnie inny sposób, mniej wartościujący.
Muszę przyznać, że książka „Oni albo my!” jest całkiem zgrabnym kompendium wiedzy o współczesnych Chinach, o globalnej gospodarce, prawach i zależnościach, którymi obecnie się ona rządzi. Napotkałam w niej kilka ciekawostek, o których nie miałam pojęcia i uzupełniłam luki w mojej wiedzy o teraźniejszej geopolityce. Mimo niesmaku przy niektórych wtrętach autora, oceniam książkę pozytywnie, spełniła pokładane w niej nadzieje – lubię jak literatura uczy mnie czegoś nowego.

recenzja pochodzi z bloga: poprostumadusia.pl

Mimo niepozornych rozmiarów jest to książka naszpikowana mnóstwem informacji. Dostajemy tutaj kompilację przemyśleń autora z interesującymi esejami będącymi skoncentrowanymi pigułkami wiedzy na temat Chin. Przyznam od razu szczerze, że moja wiedza o Państwie Środka jest wyłącznie historyczna, a i tak mocno fragmentaryczna. To był właśnie jeden z powodów, dla których...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
270

Na półkach:

Można sądzić, że to opis relacji między Chinami a USA, w gruncie rzeczy to dość szeroka analiza liberalnego systemu gospodarczego, politycznego kulturowego świata zachodniego, filozofii oponenta, w której autor wskazuje na szanse, zagrożenia dające przewagę lub stanowiące niebezpieczeństwo w tym starciu.

Punktem wyjścia jest Tajwan - światowy monopolista w produkcji półprzewodników, co nie jest bez znaczenia w tym wywodzie. Następnie omówiona jest filozofię polityki Państwa Środka i zasady pax americana, przechodząc w dalszej kolejności do krytyki liberalno - lewicowych fundamentów cywilizacji zachodniej. Całość stanowi analityczne spojrzenie na procesy zachodzące w świecie, którego nie znajdziemy w wiadomościach agencyjnych, albo w bieżących wypowiedziach polityków.

Szeroka wiedza m.in. ekonomiczna, polityczna, społeczna pozwala autorowi swobodnie uzasadniać swoje tezy. Wszystko czyta się jak pasjonujący esej, bo poza wiedzą, intrygującymi wnioskami jest również dobrze napisane. W publicystyczny, trochę gawędziarski, zdecydowanie przystępny sposób.

Czego brakuje mi w tej książce? O ile w stosunku do liberalno - lewicowej strony świata zachodniego autor jeńców nie bierze i wszystkich chłoszcze krytyką, czasem stawiając tezy, które w mainstreamowym dyskursie uznawane są za “odlot”, o tyle wobec środowisk alt-right, czy konserwatywnych wykazuje wstrzemięźliwość, prezentując zawoalowane wnioski lub pomijając ten wątek zupełnie. Inna rzecz to bardzo ekspresyjny, soczysty czasem na granicy potoczności język. Może się to nie podobać, choć dla mnie to nie wada.

Niezależnie od powyższych zastrzeżeń, uważam, że książkę warto przeczytać, spojrzeć na świat z innego punktu widzenia, a wbrew tytułowi, tematowi nie jest to akademicki wykład, ale syntetyczna, dobrze napisana opowieść o współczesnym świecie i opis potencjalnego scenariusza przyszłych wydarzeń.

Można sądzić, że to opis relacji między Chinami a USA, w gruncie rzeczy to dość szeroka analiza liberalnego systemu gospodarczego, politycznego kulturowego świata zachodniego, filozofii oponenta, w której autor wskazuje na szanse, zagrożenia dające przewagę lub stanowiące niebezpieczeństwo w tym starciu.

Punktem wyjścia jest Tajwan - światowy monopolista w produkcji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    4
  • Chiny
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Geopolityka
    1
  • Do kupienia
    1
  • Nowości
    1
  • 📸 TBR non-fiction
    1
  • Polityka
    1
  • Może przeczytam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne