Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak

Okładka książki Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak Anna Nasiłowska
Okładka książki Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak
Anna Nasiłowska Wydawnictwo: Estymator biografia, autobiografia, pamiętnik
Estymator
2024-04-02
2010-01-01

Okładka książki Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty Jakub Baran, Danuta Grechuta
Marek. Marek G... Jakub Baran, Danuta...
Okładka książki Tylko się nie pchaj Krystyna Janda, Bożena Janicka
Tylko się nie ... Krystyna Janda, Boż...
Okładka książki Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko. Małgorzata Braunek w rozmowie o życiu z Arturem Cieślarem Małgorzata Braunek, Artur Cieślar
Jabłoń w ogrod... Małgorzata Braunek,...

Nie wiem, co w tej biografii jest nie tak, ale coś mi tu nie gra. Nie czytałam z zapałem i wielką ciekawością, chociaż rzeczywiście kilka spraw było dla mnie nowością. Trochę przeszkadzało mi to, że autorka w wielu miejscach wtrącała własne wątki biograficzne. Książka bardzo ładnie wydana.

W zasadzie nic ta książka nie wniosła do mojej wiedzy o ulubionej poetce. No może oprócz filozoficznych przemyśleń autorki, które z kolei wcale mnie nie interesowały. Nie dorównuje przełomowej "Bagiennej niezapominajce".

Znakomicie autorka oddała atmosferę minionej epoki i postać samej Lilki, a także jej twórczość. Polecam gorąco miłośnikom Młodej Polski.

Ciekawa opowieść o życiu interesującej kobiety. Postać znana wszystkim licealistom, a może przede wszystkim zakochanym licealistkom...która romantyczna dziewczyna nie zna jej miłosnych wierszy? Maria Kossak była ciekawą osobą, kochliwą, eteryczną, wrażliwą, nietuzinkową...Nasiłowska snuje opwieść o barwnym życiu poetki opartą nie tylko na wspomnieniach jej siostry, Magdaleny Samozwaniec, które są tendencyjne i nie zawsze prawdziwe(chociaż książki Maria i Magdalena oraz Zalotnica niebieska są bardzo ciekawe- na swój sposób).Autorka stara się przedstawić rzetelny obraz życia Lilki, ale nie obawia się przytoczyć własnych przemysleń, i bardzo trafnych obserwacji, które wzbogacają i ubarwiają opowieść biograficzną dzieki czemu czyta się ją jak powieść. Polecam!!!!

Lekka i pięknie napisana biografia. Warto przeczytać choćby dla samej osobowości poetki, która Aniołem nie była :) polecam

Maria Pawlikowska inna niż ta, którą znałam z opowieści jej siostry. Może mniej doskonała, mniej uduchowiona i eteryczna, ale chyba bardziej kobieca. W każdym tego słowa znaczeniu. Z wadami, smiesznostkami, typowo kobiecymi przywarami. Autorka próbowała "ściągnąć" ją trochę na ziemię z tego pomnika, który zbudował jej Magdalena Samozwaniec i chyba jej się to udało. O dziwo, postać poetki wcale na tym nie straciła:)

• Kossakiana
  • Biografie/ autobiografie/ pamiętniki/ wspomnienia itp.
  • Wokół 20-lecia międzywojennego
  • Rozczarowanie

Anna Nasiłowska Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, czyli Lilka Kossak Zobacz więcej