Caravaggio 1571-1610

Okładka książki Caravaggio 1571-1610 Gilles Lambert, Gilles Néret
Okładka książki Caravaggio 1571-1610
Gilles LambertGilles Néret Wydawnictwo: Edipresse, Taschen Seria: Malarze świata sztuka
sztuka
Malarze świata
Edipresse, Taschen
2005-01-01
2005-01-01
8389571935
Edyta Tomczyk
malarstwo sztuka malarstwo włsokie malarstwo barokowe

Bardzo ładnie są wydane książki o sztuce wydawnictwa Taschen. Bogato ilustrowane, na kredowym papierze pozwalają docenić piękno sztuki. Ale z Caravaggiem, muszę przyznać, mam mały problem... O ile cudownie według mnie malował ludzi, oddając w wyrazie twarzy cały charakter (szczególnie interesujące wydają mi się namalowane stare kobiety - ) o tyle właśnie to sprawia, że malowani przez niego młodzi mężczyźni są zupełnie dla mnie nie do przyjęcia. Oczywiście jest to ocena bardzo indywidualna, bo przecież każdy z nas sztukę odbiera inaczej, ale te wszystkie amorki są dla mnie po prostu hmm... odrażające. Być może jego widzenie zdeterminowała w jakiś sposób jego orientacja seksualna powiązana z hulaszczym i niepoczciwym trybem życia, ale , proszę, chociażby ten amor z okładki...w moich wyobrażeniach dokładnie tak musiał wyglądać młody homoseksualista z dworca ZOO mrugający na potencjalnego klienta z dworcowego wychodka...no, ale w końcu to sztuka, a ona ma różne twarze...

Życiorys artysty, ukazany w tej książce jest opatrzony jego malarskimi dziełami, które intrygują.Artysta stworzył wiele obrazów religijnych.Biografowie jednak, umniejszali znaczenie malarza, uważając jego twórczość, skandalizującą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lubię książki wydane przez Taschena oraz Caravaggia. Książka nie zawiodła. Solidne podstawy o malarzu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Sztuka