Advertisement

Tajemnica Neptuna. Gdańskie opowiadania kryminalne

Okładka książki Tajemnica Neptuna. Gdańskie opowiadania kryminalne Marek Adamkowicz, Tadeusz Charmuszko, Sebastian Imielski, Dariusz Rekosz, Katarzyna Rogińska
Okładka książki Tajemnica Neptuna. Gdańskie opowiadania kryminalne
Marek AdamkowiczTadeusz Charmuszko Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) kryminał, sensacja, thriller
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7489-214-8
Gdańsk kryminał

4 opowiadania
"Apollo 301" - bardzo ciekawie skonstruowane opowiadanie, troche szkoda że takie krótkie ,
"Bliźniaczka" - to opowiadanie mnie rozbawiło do łez, polecam "Nadgodziny" i "Tajemnica Neptuna" - bardzo lekko napisane , szybko się czyta
Całość ogólnie polecam, bardzo lekka i przyjemna lektura na 1 dzień.

4 opowiadania
Całość ogólnie polecam, bardzo lekka i przyjemna lektura na 1 dzień.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pięciu autorów, pięć opowiadań, motyw łączący - Gdańsk i oczywiście kryminalne zagadki.
Do zbiorów opowiadań podchodzę różnie - zawsze jest to jakaś niespodzianka, gdy poznajemy nowych autorów, różne spojrzenia, style. Lubię zbiory fantastyczne, jeszcze bardziej grozę, kryminalnych - poza niedoścignionym Conan Doyle'em - dotychczas czytałem jeden - Mordercze miasta, z których w pamięci utkwiły mi szczególnie opowiadania Agnieszki Krawczyk z Wesołowskim i Nowakiem. Z tych wszystkich powodów Tajemnica Neptuna czekała długo na swoją kolej. Niesłusznie - opowiadania ciekawe, a znajomość - choćby ogólna - miejsc akcji pozwala łatwiej umiejscowić fabułę i wczuć się w nią. Bardziej szczegółowo:
- Adamkowicz - ciekawa intryga, duży plus za niuanse przedwojennego Gdańska i oddech historii pachnący fajczanym dymem i pięknymi meblami
- Charmuszko - trochę nie moja dziedzina, problemy obyczajowe, opisy trochę nie pasujące (wszystkie te namiętne uniesienia, no i czy "cholera" jest siarczystym przekleństwem?),ale finał dość zaskakujący
- Rekosz i tytułowa Tajemnica Neptuna - ciekawe, wartkie i pomysłowe
- Imielski - początek trochę "grząski" - nie wiadomo czy to sen, czy wspomnienia, ale klaruje się w mocne opowiadanie z trudnym zakończeniem
- Rogińska - niepokojące, groteskowe i nieprzyjemne, gdyż kocham koty, a tu zostały przedstawione w sposób niezbyt pozytywny. Rozumiem, że to drapieżniki, ale nie podobało mi się i tyle.
Sama inicjatywa chwalebna - Oliwski Klub Kryminału miał bardzo dobry pomysł i oby częściej się coś takiego zdarzało. Na mojej półce czeka jeszcze "Sopot, czwarta rano" - czekam więc zatem na podobny zbiór pod egidą Gdyni. Może Wydawnictwo Novae Res się pokusi?

Rewelacja, kilka z tych opowiadań mogłoby być przekształcone na pełnowymiarowa książkę.

245/2019 (A)
4 opowiadania D. Rekosz - "Apollo 301", "Bliźniaczka", "Nadgodziny" i "Tajemnica Neptuna" czyta W. Masiak

245/2019 (A)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pierwsze opowiadanie na poziomie podstawówki, a i to nie wiem, czy nie wykazaliby się większą wyobraźnią. Drugie chyba najlepsze - przynajmniej widać jakiś pomysł i potem coraz słabiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy naprawdę chcecie, żeby Wasze dzieci czytały książki pisane przez człowieka, który jest tak przepełniony nienawiścią wobec innych narodowości, że w trakcie wojny w Ukrainie zamiast pomagać uchodźcom nawołuje do nienawiści wobec nich?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cieszę się że poprzednicy zwrócili uwagę na nieuzasadnioną niechęć autora do bezprawnie prześladowanego i gnębionego narodu ukraińskiego.
Może i powinno oddzielić się twórcę od dzieła, ale nasze dzieci mogą nie mieć tyle krytycyzmu.

• Kryminalna obsesja 🔎👣
  • Audiobooki