Upgrade. Wyższy poziom

Okładka książki Upgrade. Wyższy poziom Blake Crouch
Okładka książki Upgrade. Wyższy poziom
Blake Crouch Wydawnictwo: Zysk i S-ka fantasy, science fiction
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Upgrade
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2024-02-20
Data 1. wyd. pol.:
2024-02-20
Data 1. wydania:
2022-07-19
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382029581
Tłumacz:
Paweł Wieczorek
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Ocena 0,0
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
102 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1468
998

Na półkach: , ,

Literatura science fiction ma do zaoferowania coś więcej niż rozrywkę. Bardzo często pomaga spojrzeć na aktualnie pojawiające się dylematy moralne czy interesujące kwestie z nieco innej perspektywy, urealniając okoliczności, które dziś są jedynie obiektem dywagacji. Przyszłość, w jakiej rozgrywają się wypadki, wcale nie musi być tak odległa, a podejmowana problematyka często jest bardziej aktualna niż się nam wydaje. Jedną z takich książek jest właśnie Upgrade. Wyższy pozom Blake'a Croucha.

Akcja powieści toczy się właśnie w nie tak odległej przyszłości, czyli w połowie XXI wieku. W świecie, w którym zabronione wszelkich eksperymentów genetycznych, niezależnie od tego, czy prowadzone są w starannie nadzorowanych laboratoriach państwowych czy uniwersyteckich, czy też na własną rękę przez ludzi o szlachetnej czy też nieszlachetnej motywacji. Wszystko dlatego, że świat wciąż nie otrząsnął się po klęsce wielkiego głodu. Kataklizm pochłonął setki tysięcy istnień, a był efektem wymykającego się spod kontroli eksperymentu genetycznego.

Protagonistą opowieści jest człowiek pracujący dla zwalczającej nielegalne eksperymenty genetyczne agencji rządowej, który jednocześnie jest synem kobiety odpowiedzialnej za nieudany eksperyment. To jego genom ulega wymuszonej zewnętrznie modyfikacji, zwracając na mężczyznę podejrzliwe oko samej agencji. Dopiero po ucieczce z tajnego ośrodka Logan zaczyna odkrywać, kto stoi za dokonaną w jego organizmie przemianą i że stawka, o którą toczy się gra, jest bardzo wysoka. Musi także podjąć decyzję odnośnie do lojalności wobec rodziny a odpowiedzialności za innych ludzi.

Crouch bardzo ciekawie kreśli tło dla całej intrygi, zgrabnie wplatając w fabułę informacje o wszystkich korzyściach, jakie dają lub mogłyby dać badania prowadzone nad modyfikacjami genetycznymi, a także o zagrożeniach, jakie ze sobą niosą. Dostajemy więc nie tylko thriller science fiction, ale też garść zagadnień z pogranicza nauki i etyki, ważącej korzyści i koszty, jakie mogą przynieść eksperymenty, ale też opis smutnego losu wszystkich genetyków, którzy wskutek wprowadzonych restrykcji zostali pozbawieni możliwości wykonywania zawodu.

Wprowadzając czytelnika w kwestie etyczne, autor zarysowuje całą skalę dylematu, przed którym staje bohater powieści. Na przeciwstawnych szalach dokładane są kolejne argumenty, a języczkiem u wagi może okazać się kwestia lojalności wobec rodziny. Prezentowane w powieści argumenty są rzeczywiście przekonujące, dzięki czemu stawka rozgrywki zarysowana jest odpowiednio wysoko i wyraźnie, nie tylko by zbudować napięcie, ale też skłonić czytelnika do kwestionowania działań poszczególnych postaci. Atmosfera gęstnieje wraz z rozwojem akcji, co finalnie daje bardzo atrakcyjny z punktu widzenia czytelnika efekt. Powieść wciąga i trudno się od niej oderwać.

To powieść dynamiczna, emocjonująca, zachowująca cechy klasycznego thrillera - z osamotnionym, osaczanym zewsząd bohaterem, rozdartym wewnętrznie między poczuciem misji a lojalnością wobec rodziny, rozumiejącym argumenty każdej ze stron i zmuszonym do samodzielnego podjęcia decyzji w imieniu ogółu. Miłośnicy tego typu historii - nie tylko z nurtu science fiction - dopatrzą się tu wielu chętnie wykorzystywanych w popkulturze motywów. Nie miałam jednak w czasie lektury wrażenia wtórności, bowiem autor buduje swoją własną historię, zgrabnie tymi motywami żonglując. Przede wszystkim nośnikiem napięcia pozostaje bardzo plastycznie zarysowany dylemat dotyczący celów uświęcających środki i antagonista, którego argumentom trudno odmówić słuszności.

Mamy tu dość ponurą wizję niedalekiej przyszłości, która wcale nie jest wyssana z palca i wynika bezpośrednio z obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się ludzkość i cała nasza planeta. Autor nie daje nam wielkich nadziei na poprawę, słusznie zauważając, że w starciu z interesami wielkich korporacji i prominentnych polityków nie ma wielkich szans na altruistyczne rozwiązania wpływające na poprawę stanu środowiska. Do tego powszechna inwigilacja człowieka przez sterowane za pomocą AI systemy kamer, powszechna korupcja, przestępczość medyczna i gospodarcza. Smutna to laurka wystawiona ludzkości, ale czyni książkę jeszcze bardziej wiarygodną i interesującą.

Czy to powieść bez wad? Niekoniecznie. Nie wszystkie rozwiązania fabularne mnie do siebie przekonały, a końcówka w moim odczuciu jest odrobinę przerysowana, jednak uważam, że Upgrade to interesująca lektura. Z jednej strony klasyczny thriller science fiction, gwarantujący napięcie, gęstą atmosferę, dynamiczną akcję i nieprzewidywalne jej zwroty, z drugiej powieść podejmująca zagadnienia dotyczące etyki eksperymentów naukowych oraz kwestie kierunku, w którym zmierza ludzkość jako gatunek. Do tego ciekawy punkt wyjścia do rozważań nad ewolucją gatunku i istotą tego, co czyni nas ludźmi. Wciągająca i atrakcyjna powieść rozrywkowa z bardzo aktualnymi refleksjami.

Literatura science fiction ma do zaoferowania coś więcej niż rozrywkę. Bardzo często pomaga spojrzeć na aktualnie pojawiające się dylematy moralne czy interesujące kwestie z nieco innej perspektywy, urealniając okoliczności, które dziś są jedynie obiektem dywagacji. Przyszłość, w jakiej rozgrywają się wypadki, wcale nie musi być tak odległa, a podejmowana problematyka...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
202
189

Na półkach:

No do mrocznej materii to tej książce daleeeeeeko :) Ale nie była zła:) bardzo dobrze się ją czytało . Tylko - dla mnie - jedynym elementem scifi był ten wyższy poziom a potem to mieliśmy "film" akcji 😆 nadaje się to do nakręcenia:) Pan autor trzyma poziom , ale jestem mega ciekawa czy uda mu się mnie jeszcze tak zaskoczyć jak "Materią" :) Zobaczymy.

No do mrocznej materii to tej książce daleeeeeeko :) Ale nie była zła:) bardzo dobrze się ją czytało . Tylko - dla mnie - jedynym elementem scifi był ten wyższy poziom a potem to mieliśmy "film" akcji 😆 nadaje się to do nakręcenia:) Pan autor trzyma poziom , ale jestem mega ciekawa czy uda mu się mnie jeszcze tak zaskoczyć jak "Materią" :) Zobaczymy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
6236
3483

Na półkach:

Odkrycie DNA zrewolucjonizowało spojrzenie na człowieka. Nagle przestaliśmy być „czystymi kartami”, a staliśmy się sumą zapisanych cech z ich bagażem możliwości. Razem z pierwszymi badaniami genetycznymi pojawiła się idea nadczłowieka. Pomysł wrócił ze świadomością istnienia określonego kodu. Wówczas pisarze science fiction sięgnęli po motyw modyfikowania, ingerencji w kod i programowania lepszych ludzi. Takie wizje świata zawsze podsuwały wiele problemów etycznych. Podobnie jest w książce „Upgrade. Wyższy poziom”
Do historii wprowadza nas śledztwo wokół przemytu nielegalnych genów czy materiałów mogących modyfikować żywe istoty. Prowadzący śledztwo Logan Ramsey jest dokładny i zna się na rzeczy. Ma za sobą bogate doświadczenie pracy w laboratorium, dlatego jest cenionym pracownikiem Agencji Ochrony Genów. Widzimy tu przyszłość, w której ludzie zmagają się ze skutkami pierwszych modyfikacji genetycznych. Wielki głód wywołany próbą rozwiązania problemu sprawił, że rządy zakazały badań nad genetyką i ulepszaniem roślin, zwierząt i ludzi.
„Nawet najprostsze zmiany genetyczne mają niezamierzone i nieprzewidziane konsekwencje, czyli możliwość – prawdopodobieństwo wręcz – szkodliwych genetycznych skutków ubocznych, które mogły, na dobre lub złe, unicestwić pierwotny cel działania danego genu, starannie ukształtowany przez naturę na przestrzeni er i epok w procesie ewolucji”.
Podziemny światek naukowców jednak nadal działa. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem, sprzętem i rezultatami. To z tego powodu musi istnieć specjalna policja ścigająca przemycanie materiałów genetycznych. W takim działaniu widzą jedyny ratunek dla życia na Ziemi. Kolejne śledztwo prowadzi Logana na przedmieścia, gdzie w piwnicy opuszczonego domu znajduje nietypową bombę z opóźnionym zapłonem. Wybuchająca bryła lodu poza fizycznym zagrożeniem kryje w sobie coś jeszcze: groźnego wirusa. Zarówno obrażenia fizyczne jak i długa choroba związana z walką z zarażeniem sprawia, że ulegamy wrażeniu cudu, który uchronił go przed śmiercią. Po jej przebyciu Logan zauważa w swoim ciele i umyśle zmiany. Staje się silniejszy, wielozadaniowy, szybciej się uczy, zapamiętuje każdy przeczytany tekst, wolniej się męczy, ma mniejsze zapotrzebowanie na sen, większą odporność na ból, a także lepiej ocenia intencje osób otoczenia. Wykryta u niego modyfikacja genetyczna przyczynia się do tego, że staje się obiektem do zwalczenia, Świadomy tego ucieka, kiedy ruszenia za nim pościg.
„Koniec homo sapiens jest bliski. Dostrzegamy go w tysiącach wymiarów”.
Trafiamy do świata, w którym wiele osób zastąpiły roboty, sporą część pracy przejmuje sztuczna inteligencja. Stajemy się światkami powolnego umierania życia na Ziemi. Mocno wyeksplorowana planeta nie zapewnia bezpiecznego miejsca. Zmiany klimatyczne przemeblowały życie na planecie. Przez postęp elektryczne samochody, modyfikowana żywność i potężna broń oraz wszechobecny monitoring są powszechne. Do tego wszystko jest pod kontrolą państwa. Rządzący dbają o czystość genetyczną, co przywołuje na myśl nazistów. Z drugiej strony historia o zmianach genetycznych bohatera to pomysł Friedricha Nietzschego. W wykreowanym przez Blake’a Croucha świecie panuje totalitaryzm. Wszystko jest pod kontrolą państwa, dlatego wszelkie modyfikacje lub próby podjęcia ich szybko są wykrywane i zwalczane. Organy ścigania są bezwzględne. W tle nie zabraknie też wykorzystania uczenia dzieci do tworzenia propagandy oraz piętnowania postępu naukowego. Do tego autor pokazuje, że samą ewolucję można wykorzystać zarówno dobrze, jak i źle. Wszystko zależy od jednostki. Przed bohaterem zostaje postawione wiele wyzwań. Kto stoi za stworzeniem wirusowej bomby? Jakim wyzwaniom będzie musiał stawić czoła? Przekonajcie się sami.
Blake Crouch podsuwa swoim czytelnikom bardzo realistyczną i prawdopodobną historię z najbliższej przyszłości. Kontrola ludzi jest niesamowicie mocno rozbudowana. Do tego wykorzystanie programowania genetycznego w walce z wyzwaniami jakie stawia środowisko prowadzi tu do długofalowych fatalnych skutków. Mimo tego niepowodzenia naukowcy nadal próbują, eksperymentują kosztem życia ludzi. Powieść podsuwa ważne pytania o to czy i gdzie są granice ludzkiej ingerencji w świat. Świetna lektura poruszająca wiele problemów etycznych.

Odkrycie DNA zrewolucjonizowało spojrzenie na człowieka. Nagle przestaliśmy być „czystymi kartami”, a staliśmy się sumą zapisanych cech z ich bagażem możliwości. Razem z pierwszymi badaniami genetycznymi pojawiła się idea nadczłowieka. Pomysł wrócił ze świadomością istnienia określonego kodu. Wówczas pisarze science fiction sięgnęli po motyw modyfikowania, ingerencji w kod...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
81
12

Na półkach:

Po przeczytaniu opisu byłem zainteresowany gdyż książka wydawała się dobrze korelować z moimi zainteresowaniami. Podobało mi się to że podejmuje tematy naukowe było napisane całkiem nieźle, jednak styl autora nie szczególnie przypadł mi do gustu i od połowy czytało mi się dość ciężko. Ogólnie książka nie jest zła, ale według mnie nie jest także jakaś cudowna.

Po przeczytaniu opisu byłem zainteresowany gdyż książka wydawała się dobrze korelować z moimi zainteresowaniami. Podobało mi się to że podejmuje tematy naukowe było napisane całkiem nieźle, jednak styl autora nie szczególnie przypadł mi do gustu i od połowy czytało mi się dość ciężko. Ogólnie książka nie jest zła, ale według mnie nie jest także jakaś cudowna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
816
424

Na półkach:

Słabizna straszna, książka o człowieku tak mądrym, że aż głupim.

Słabizna straszna, książka o człowieku tak mądrym, że aż głupim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
504
49

Na półkach: , ,

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Blake'a i powiem szczerze, że dawno nie czytałam czegoś tak błyskotliwego. Bardzo zgrabna konstrukcja, celowo nierówna akcja, bohater, którego charakter w ciekawy sposób zmienia się w trakcie. Bardzo polecam:)

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Blake'a i powiem szczerze, że dawno nie czytałam czegoś tak błyskotliwego. Bardzo zgrabna konstrukcja, celowo nierówna akcja, bohater, którego charakter w ciekawy sposób zmienia się w trakcie. Bardzo polecam:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
152
150

Na półkach: , ,

Wystarczyło przeczytać "Rekursję", żeby Crouch kupił mnie całkowicie. Wątek podróży w czasie, zmian rzeczywistości, alternatywnych wszechświatów i linii czasowych to coś, o czym zawsze, nie ważne jak zmęczony – chętnie czytam. Pod warunkiem oczywiście, że jest to dobrze napisane. Naiwnie założyłem, że będzie tak samo w przypadku "Upgrade’u". Autor miał bowiem pomysł na całość, natomiast tak mniej więcej od połowy najwidoczniej odechciało mu się pisać. I choć odrobił lekcje z genetyki wzorowo to wystrzelał się bardzo szybko z asów, których też długo nie chował przed czytelnikiem w rękawie, a resztę powieści sprowadził do sztampowej potencjalnej postapokaliptycznej wizji świata z czasem akcji na chwilę przed nią.

Logan Ramsey – kochający i kochany ojciec i mąż, a także Agent Ochrony Genów na jednej z misji ulega poważnemu wypadkowi. Wydaje się, że tylko cud uchronił go od śmierci, ponieważ intensywne obrażenia są dosyć rozległe. Podczas gdy lekarze, co do diagnozy mają więcej pytań niż odpowiedzi, Logan zauważa zachodzące w ciele i umyśle zmiany. Staje się bystrzejszy, potrzebuje mniej snu niż zwykle, zmniejsza się jego próg bólu, a wytężony umysł pozwala oszacować z olbrzymią dawką prawdopodobieństwa zachowanie jego rozmówców. Mężczyzna, choć nie z własnej woli - został genetycznie zmodyfikowany. Pytanie komu na tym zależało.

Kontynent Afrykański, w skrajnym ubóstwie zamieszkuje cztery miliardy ludzi bez zapewnionej ciągłości zaopatrzenia w żywność. Przerwy w dostawach żywności, a także gigantyczny poziom bezrobocia w związku z zastępowaniem ludzi sztuczną inteligencją dotyka również Ameryki. Swoją drogą, Ameryki, która niczym u Orwella wydaje się być pod stałym, wszechobecnym nadzorem. Żeby przeżyć, zaczęto produkować syntetyczną żywność. (to akurat mi się podoba). W związku z okresem Wielkiego Głodu, drastycznie wzrosły ceny mięsa. Niektóre restauracje wobec tego, raz zamknięte już nigdy nie otworzyły się ponownie. Większość Miami oraz część Nowego Jorku została zalana, a po Oceanie Indyjskim dryfuje wyspa plastiku wielkości Islandii. To fantastycznie tło powieści Croucha, ale nie różni się ono wiele od potencjalnej bliskiej przyszłości świata rzeczywistego.

„Koniec homo sapiens jest bliski. Dostrzegamy go w tysiącach wymiarów” –
Logan wierzył w to twierdzenie egoistycznej (czy na pewno?) matki. Teraz jednak, kiedy jego umysł wskoczył na tytułowy wyższy poziom, postanowił to sprawdzić.

„Nawet najprostsze zmiany genetyczne mają niezamierzone i nieprzewidziane konsekwencje, czyli możliwość – prawdopodobieństwo wręcz – szkodliwych genetycznych skutków ubocznych, które mogły, na dobre lub złe, unicestwić pierwotny cel działania danego genu, starannie ukształtowany przez naturę na przestrzeni er i epok w procesie ewolucji.”
Ktokolwiek to zrobił z Loganem, „nadpisywał programowanie dokonane przez naturę i przejmował kontrolę nad ewolucją.” Jego „genom zawierał informacje zakodowane w celu lepszej lub gorszej, ale jednak samoregulacji, zwalczania chorób, toksyn, zagrożeń środowiskowych i dysfunkcji organizmu – wszystko w celu przetrwania gatunku. Edycje genów i genetyczne wstawki, które wyostrzały jego umysł, mogły też zaburzyć całą, delikatną równowagę genomu i zagrozić przez to jego życiu”.

„Gdy Watson, Crick i Franklin we wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku odkryli budowę podwójnej helisy DNA, zmienił się sposób myślenia nauki o odrębności gatunków. W latach osiemdziesiątych XX wieku Niles Eldredge i Joel Cracraft wysunęli hipotezę, że biorąc pod uwagę definicję filogenetyczną, wystarczy, żeby DNA dwóch gatunków zwierząt różniło się o 2%, byśmy skategoryzowali je jako odrębne gatunki.”
Czym zatem stał się główny bohater powieści, skoro jego DNA od innych reprezentantów gatunku ludzkiego różniło się o sporo więcej niż tylko 2%?

„Upgrade. Wyższy poziom” to powieść, w której ludzie wykorzystują swoją wyszlifowaną inteligencję, bawiąc się w Boga, a pojęcie słuszności, moralności, podążania za ideałami lub odwrotnie – barbarzyństwa, wynaturzenia, szkodliwości są mocno subiektywne. Podejmowane decyzje nie mają tu barwy czarnej ani białej, ale odcienie szarości. Są jednocześnie konieczne i niemożliwe do podejmowania. Zimna technologia zastępuje kręgosłup moralny, a większe uczucia wyparowują wraz z empatią. Książkę oceniam na sześć z dziesięciu możliwych oczek dlatego, że Crouch na prawdę się postarał, odrobił lekcje, zaciekawił, zaintrygował, następnie postanowił uciec w sztampę zupełnie Croucha nieprzypominającą, robiąc z tego familijne kino akcji.

PS. Podobał mi się motyw szybkiego czytania. Tę umiejętność nabył Logan po wzmocnieniu. Jeżeli do mojego kodu dostałby się marker, który zmieniłby ten genom odpowiedzialny za większą i szybszą przyswajalność wiedzy, wiedzcie, że zaszywając się w największej na świecie bibliotece, ratowanie świata to ostatnia sprawa, o której bym pomyślał.

Wystarczyło przeczytać "Rekursję", żeby Crouch kupił mnie całkowicie. Wątek podróży w czasie, zmian rzeczywistości, alternatywnych wszechświatów i linii czasowych to coś, o czym zawsze, nie ważne jak zmęczony – chętnie czytam. Pod warunkiem oczywiście, że jest to dobrze napisane. Naiwnie założyłem, że będzie tak samo w przypadku "Upgrade’u". Autor miał bowiem pomysł na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
75
75

Na półkach:

Lubicie literaturę science fiction?
Pół życia trwałam w przekonaniu, że nie lubię, ale ostatnio coraz częściej po nią sięgam.
Tym razem skusiłam się na historię związaną z DNA i próbą jego modyfikacji.
Logan Ramsey stał się ofiarą rekonstrukcji DNA, chociaż „ofiara” może nie jest najszczęśliwszym określeniem - staje się silniejszy, zdecydowanie inteligentniejszy - kolejny szczebel w ewolucji ludzkości.

W tle widzimy zagrożenie upadku cywilizacji, którego przyczyną jest nadmierna eksploatacja planety i związane z tym zmiany klimatyczne. Obserwujemy walkę z genialnymi naukowcami, którzy, mimo zakazu pragną rozwijać eksperymenty genetyczne i zwykłą rywalizację między rodzeństwem.

Świat stworzony przez Autora jest podobny do naszego, ale nowocześniejszy. Samochody są elektryczne, żywność modyfikowana, broń o wiele potężniejsza.

Autor posługuje się krótkimi, żołnierskimi zdaniami, przyszłość opisana jest szczątkowo - trochę mi brakowało rozwinięcia, wytłumaczenia co i jak funkcjonuje, jaki jest ustrój polityczny itd.

Temat bardzo fajny, trochę filozoficznych rozważań i bardzo szybka akcja.

Sami oceńcie.

Lubicie literaturę science fiction?
Pół życia trwałam w przekonaniu, że nie lubię, ale ostatnio coraz częściej po nią sięgam.
Tym razem skusiłam się na historię związaną z DNA i próbą jego modyfikacji.
Logan Ramsey stał się ofiarą rekonstrukcji DNA, chociaż „ofiara” może nie jest najszczęśliwszym określeniem - staje się silniejszy, zdecydowanie inteligentniejszy - kolejny...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
92
30

Na półkach:

Książka napisana pod ekranizację.
Szybka, akcja, dobrze się czyta.
Ma przebłyski, zwłaszcza, że w konsekwencji jest krytyką wypocin korporacyjnych bonzów zawartych w koncepcjach Harariego.

Książka napisana pod ekranizację.
Szybka, akcja, dobrze się czyta.
Ma przebłyski, zwłaszcza, że w konsekwencji jest krytyką wypocin korporacyjnych bonzów zawartych w koncepcjach Harariego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
48
3

Na półkach:

wow

wow

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    235
  • Przeczytane
    118
  • Posiadam
    27
  • 2024
    14
  • Legimi
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Science fiction
    4
  • Ulubione
    4
  • Sci-fi
    3
  • Do kupienia
    3

Cytaty

Więcej
Blake Crouch Upgrade Zobacz więcej
Blake Crouch Upgrade. Wyższy poziom Zobacz więcej
Blake Crouch Upgrade. Wyższy poziom Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także