Elwira

Profil użytkownika: Elwira

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 3 dni temu
1 112
Przeczytanych
książek
1 982
Książek
w biblioteczce
416
Opinii
4 075
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 50 cytatów
„Literatura to najprzyjemniejszy sposób ignorowania życia.” (F. Pessoa) „Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze” (A. Stasiuk) Prowadzę bloga Księgarka na regale, gdzie staram się polecać Wam nie tylko nowości wydawnicze, ale wszystko co warte uwagi. naregale.com.pl

Opinie


Na półkach: , ,

„Teraźniejszość odpływa, dźwięki brukselskiej ulicy zostają wygłuszone, papiery szeleszczą, otwiera się wachlarz urzędowego bełkotu, a za nim, jak w chmurze wzbijanego kurzu historii, w moją stronę idzie mężczyzna, ma okulary z matowym szkłem na lewym oku, w mroku za bardzo tego nie widać, ale to się wie, poza tym nosi czarny mundur z zarzuconym na niego długim płaszczem z czarnej skóry, jest wpół do trzeciej w nocy, a on, mając za sobą dziesięciu wojskowych z bronią w pogotowiu, wali w drzwi wejściowe dużego budynku przy Korenlei.”

Pewnego popołudnia 1979 autor przechadza się po jednej z ulic Gandawy i nie może się uprzeć urokowi starego domu, który w dużej mierze zamieszkują już tylko grzyb i wilgoć. Nie myśląc długo dzwoni do notariusza z zamiarem zakupu. Minie jeszcze 20 lat zanim Hertmans trafi na książkę, które odkryje przed nim niesłychaną prawdę - otóż, że mieszka w domu członka SS. Tutaj zaczyna się opowieść o pogoni za historią nie tylko jednego człowieka, ale o historii domu i jej mieszkańców. Udało mu się to zanim umarli wszyscy jego domownicy, a co więcej jeden z byłych wykładowców autora okazał się być synem rzeczonego nazisty.

Pogoń czy też śledztwo, którego podjął się autor w celu odkrycia jak najgłębszych zakamarków historii rodziny Verhulst jest niepodważalnie rzetelne i dogłębne. Z przejęciem ukazuje dwulicowość człowieczeństwa w postaci Willema Verhulsta i niezłomność jego rodziny, która nigdy nie zaadaptowała jego poglądów, co samo w sobie jest fascynującym wątkiem tej książki. Nie będę zdradzać więcej z fabuły książki, ponieważ powinna pozostać dla Was ucztą do odkrycia.

Hertmans zaskarbił mnie już „Wojną i terpentyną”, a „Wejście” jest jedynie potwierdzeniem jego niesamowitego talentu do tworzenia czegoś na miarę dokufikcji. Autor wyłania się w stosownym momentach, absolutnie nie dominując historii, której się poświęca, wie dokładnie, kiedy usunąć się w cień i przenieść nas w świat rodziny Verhulst. Pisze tak przekonywująco i z niezwykłą zgrabnością językową, że jesteśmy w stanie uwierzyć mu nawet w ustępach, w których wiemy, że użył swojej wyobraźni, by nadać tło faktom historycznym. Dodatkowo odwiedza wiele miejsc, chwyta za materiały źródłowe, a gdy opada z nich chmura kurzu historii, to objawia się nam talent wyłuszczania z miejsc i dokumentów niesamowitych relacji. „Wejście” zasysa nas od samego początku i nie puszcza do samego końca utwierdzając mnie w opinii, że autor jest mistrzem splatania fikcji literackiej oraz osobistej historii z faktem.

tłum. Alicja Oczko

„Teraźniejszość odpływa, dźwięki brukselskiej ulicy zostają wygłuszone, papiery szeleszczą, otwiera się wachlarz urzędowego bełkotu, a za nim, jak w chmurze wzbijanego kurzu historii, w moją stronę idzie mężczyzna, ma okulary z matowym szkłem na lewym oku, w mroku za bardzo tego nie widać, ale to się wie, poza tym nosi czarny mundur z zarzuconym na niego długim płaszczem z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

„Doktor wyjechał, a ja naprawdę nie wiem, czy potrzebna jest biografia mojego ojca. Boję się, że jeśli potraktuję ją zbyt drobiazgowo, może się okazać, że chcąc wyleczyć się całkowicie, musiałbym przedtem przeanalizować jego osobę, co uniemożliwiłoby moją kurację. Odważnie brnę jednak naprzód, bo wiem, że gdyby ojciec potrzebował kuracji psychoanalitycznej, przeprowadzałby ją na zupełnie inną chorobę. A więc, by nie tracić czasu, opowiem o nim tylko, co może ożywić wspomnienia o mnie samym.”

Zeno Cosini to jeden z najbardziej nieznośnych, niemożliwych oraz wnerwiających bohaterów literackich, z jakim było mi dane ostatnio się zetknąć. Jednocześnie nie da się go opuścić, a więc śledzi się jego przemyślenia, rozdmuchane ego, zdrady i wszelkie uczynki, które składają się na jego irytującą personę. Namówiony przez swojego lekarza, Zeno postanawia spisać historię swojego życia, zaczynając od perypetii z próbą rzucenia palenia, poprzez śmierć ojca, sposób, w jaki znalazł swojej żonę, a następnie kochankę, kończąc na jego relacji z handlem oraz przygodę z psychoanalizą.

Italo Svevo wiele lat czekał na skomponowanie dzieła swojego życia. Dwie pierwsze powieści przeszły bez echa i dopiero po namowie James’a Joyce’a, mając już sześćdziesiąt pare lat, tworzy dzieło swojego życia w postaci „Zeno Cosini”. Trzeba wiele talentu i wnikliwości, by stworzyć bohatera wypchanego skrajności oraz przeciwieństwami, który uważa się za jedynego rozsądnego w rodzinie, kobiety mając za głupsze istoty, a partnerów handlowych za mniej roztropnych. Svevo dodatkowo odważnie pogrywa sobie z kwestią moralności, Cosini nie wzdryga się od molestowania młodszych, od kopnięcia psa czy braku współczucia dla cierpiących. Cosini przeprowadza nas od przeszłości do teraźniejszości, by pozostawić nas z głośno wybrzmiewającą refleksją na temat natury człowieka, czy aby to on sam nie jest największą chorobą cywilizacji?

Nie zniechęcajcie się personą Cosiniego, bo Svevo napisał dzieło totalne, po którym się płynie i od którego nie odwraca się i nie ucieka w popłochu.

tłum. Zofia Ernstowa

„Doktor wyjechał, a ja naprawdę nie wiem, czy potrzebna jest biografia mojego ojca. Boję się, że jeśli potraktuję ją zbyt drobiazgowo, może się okazać, że chcąc wyleczyć się całkowicie, musiałbym przedtem przeanalizować jego osobę, co uniemożliwiłoby moją kurację. Odważnie brnę jednak naprzód, bo wiem, że gdyby ojciec potrzebował kuracji psychoanalitycznej, przeprowadzałby...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Niektórym nie trzeba przedstawiać samej postaci i twórczości Angelou, ale jeśli podróż przez życie i pisanie autorki wciąż przed Wami, to oj, ależ Wam zazdroszczę.

Maya Angelou przeżyła tak wiele, że jej autobiografie czyta się jak niesłychane powieści, zapominając, że to wszystko to nie fikcja, ale jej prawdziwe traumy, małe i większe bitwy, sukcesy i porażki. Pierwszy tom przybliżył nam traumatyczne dzieciństwo na amerykańskim Południu, którego skutkiem było pięcioletnie milczenie malej dziewczynki. Książka, która przyniosła autorce uznanie i stała się symbolem odwagi oraz odporności psychicznej. Można powiedzieć, że każdy kolejny tom jest dowodem tego pierwszego. W każdym z nich Angelou przeprowadza nas przez swe niewyobrażalne życie, które staje się jednocześnie obszarem do rozprawy o kwestiach rasy, różnicach klasowych czy o samotnym macierzyństwie.

Trzeci tom przenosi nas już w bardziej dojrzałe życie autorki. Czas, w którym rozwija się jej kariera muzyczna i niezależność finansowa, by móc w końcu zapewnić godne życie swojemu synowi. Jest to świadectwo kobiety, która stopniowo zrywa z naiwnością i nie daje się już tak łatwo zwodzić mężczyznom oraz podejmuje rozsądne decyzje dotyczące pracy i przyszłości. Ta część ma swój rytm niczym dobrze napisana pieśń. Angelou czyta się płynnie i z pełnym zaangażowaniem oraz zaciekawieniem, ponieważ autorka posiada niesamowity dar prowadzenia narracji, wokół którego rozsiadamy się wygodnie i od którego nie możemy się oderwać.

Niektórym nie trzeba przedstawiać samej postaci i twórczości Angelou, ale jeśli podróż przez życie i pisanie autorki wciąż przed Wami, to oj, ależ Wam zazdroszczę.

Maya Angelou przeżyła tak wiele, że jej autobiografie czyta się jak niesłychane powieści, zapominając, że to wszystko to nie fikcja, ale jej prawdziwe traumy, małe i większe bitwy, sukcesy i porażki. Pierwszy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Elwira

z ostatnich 3 m-cy
Elwira
2024-05-29 14:08:17
Elwira dodał książkę Miasto na półkę Teraz czytam
2024-05-29 14:08:17
Elwira dodał książkę Miasto na półkę Teraz czytam
Miasto Walerian Pidmohylny
Średnia ocena:
8.8 / 10
4 ocen
Elwira
2024-05-29 14:07:37
Elwira ocenił książkę Wejście na
10 / 10
i dodał opinię:
2024-05-29 14:07:37
Elwira ocenił książkę Wejście na
10 / 10
i dodał opinię:

„Teraźniejszość odpływa, dźwięki brukselskiej ulicy zostają wygłuszone, papiery szeleszczą, otwiera się wachlarz urzędowego bełkotu, a za nim, jak w chmurze wzbijanego kurzu historii, w moją stronę idzie mężczyzna, ma okulary z matowym szkłem na lewym oku, w mroku za bardzo tego nie widać,...

Rozwiń Rozwiń
Wejście Stefan Hertmans
Średnia ocena:
9.4 / 10
7 ocen
Elwira
2024-05-24 13:42:22
Elwira ocenił książkę Zeno Cosini na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-05-24 13:42:22
Elwira ocenił książkę Zeno Cosini na
9 / 10
i dodał opinię:

„Doktor wyjechał, a ja naprawdę nie wiem, czy potrzebna jest biografia mojego ojca. Boję się, że jeśli potraktuję ją zbyt drobiazgowo, może się okazać, że chcąc wyleczyć się całkowicie, musiałbym przedtem przeanalizować jego osobę, co uniemożliwiłoby moją kurację. Odważnie brnę jednak napr...

Rozwiń Rozwiń
Zeno Cosini Italo Svevo
Seria: Cymelia
Średnia ocena:
7.4 / 10
41 ocen
Elwira
2024-05-20 17:54:18
Elwira ocenił książkę Śpiewaj, tańcuj i wesel się na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-20 17:54:18
Elwira ocenił książkę Śpiewaj, tańcuj i wesel się na
8 / 10
i dodał opinię:

Niektórym nie trzeba przedstawiać samej postaci i twórczości Angelou, ale jeśli podróż przez życie i pisanie autorki wciąż przed Wami, to oj, ależ Wam zazdroszczę.

Maya Angelou przeżyła tak wiele, że jej autobiografie czyta się jak niesłychane powieści, zapominając, że to wszystko to nie...

Rozwiń Rozwiń
Śpiewaj, tańcuj i wesel się Maya Angelou
Cykl: Autobiography (tom 3)
Średnia ocena:
8.1 / 10
16 ocen
Elwira
2024-05-20 17:47:04
Elwira dodał książkę Zły syn na półkę Chcę przeczytać
2024-05-20 17:47:04
Elwira dodał książkę Zły syn na półkę Chcę przeczytać
Zły syn Jarek Skurzyński
Średnia ocena:
7.5 / 10
31 ocen
Elwira
2024-05-20 17:46:46
Elwira dodał książkę Z ogniem na półkę Chcę przeczytać
2024-05-20 17:46:46
Elwira dodał książkę Z ogniem na półkę Chcę przeczytać
2024-05-14 22:32:21
Elwira został fanem autora Maya Angelou
2024-05-14 22:32:21
Elwira został fanem autora Maya Angelou
Elwira
2024-05-11 22:15:30
Elwira ocenił książkę Hotel ZNP na
7 / 10
2024-05-11 22:15:30
Elwira ocenił książkę Hotel ZNP na
7 / 10
Hotel ZNP Izabela Tadra
Średnia ocena:
6.6 / 10
21 ocen
Elwira
2024-05-11 22:14:42
Elwira ocenił książkę Mój Giovanni na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-05-11 22:14:42
Elwira ocenił książkę Mój Giovanni na
9 / 10
i dodał opinię:

„Kochaj go - powiedział Jacques gwałtownie - kochaj go i pozwól mu się kochać. Czy może być coś ważniejszego pod słońcem? Jak długo to może trwać, w najlepszym razie? Przecież obaj jesteście mężczyznami i macie mnóstwo do załatwienia. Tylko 5 minut, zapewniam cię, nie więcej i to na ogół h...

Rozwiń Rozwiń
Mój Giovanni James Baldwin
Średnia ocena:
7.6 / 10
301 ocen
Elwira
2024-05-09 19:30:53
Elwira dodał książkę Wiosna na półkę Chcę przeczytać
2024-05-09 19:30:53
Elwira dodał książkę Wiosna na półkę Chcę przeczytać
Wiosna Sigrid Undset
Średnia ocena:
7.6 / 10
13 ocen

ulubieni autorzy [77]

Doris Lessing
Ocena książek:
6,4 / 10
36 książek
3 cykle
209 fanów
Janusz Leon Wiśniewski
Ocena książek:
6,8 / 10
54 książki
2 cykle
1593 fanów
Marcin Szczygielski
Ocena książek:
7,5 / 10
42 książki
6 cykli
353 fanów

Ulubione

Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej
Éric-Emmanuel Schmitt Małe zbrodnie małżeńskie Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Martín Caparrós Głód Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Andrzej Stasiuk Życie to jednak strata jest Zobacz więcej
Andrzej Stasiuk Życie to jednak strata jest Zobacz więcej
Martín Caparrós Głód Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Ostatnie rozdanie Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 112
książek
Średnio w roku
przeczytane
93
książki
Opinie były
pomocne
4 075
razy
W sumie
wystawione
1 011
ocen ze średnią 7,8

Spędzone
na czytaniu
5 151
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
14
minut
W sumie
dodane
50
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]