Lynx

Profil użytkownika: Lynx

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 dzień temu
547
Przeczytanych
książek
1 321
Książek
w biblioteczce
547
Opinii
13 130
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 5 cytatów
Uwielbiam czytać, choć nie robię tego w zastraszającym tempie, dlatego boję się, że braknie mi życia na przeczytanie tych wszystkich interesujących mnie książek. Ale czym byłoby życie bez nutki niepewności?

Opinie


Na półkach: , , , , ,

Elsie Camden jest łamaczką zaklęć. Umiejętność ta nie daje może takiego prestiżu jak bycie magiem, ale jest przydatna i dodaje prestiżu, a to przydałoby się komuś takiemu jak Elsie. Jest jednak pewien problem – dziewczyna nie jest zarejestrowana jako łamaczka, więc każde użycie umiejętności to narażanie się na wykrycie, a Elsie korzysta ze swoich mocy bardzo często, gdyż działa w swoistym ruchu oporu, który krzyżuje plany zamożnym i za bardzo panoszącym się magom. Dotychczas młoda czarodziejka nieźle dawała sobie radę z utrzymaniem w sekrecie tego kim jest, jednak wszystko sypie się, gdy na gorącym uczynku przyłapuje ją młody mag Bacchus, który w zamian za trzymanie języka za zębami wymusza na niej współpracę. Pomoc Bacchusowi co prawda jest jedyną możliwością, by Elsie uszła cało z sytuacji, w jakiej się znalazła, ale jednocześnie wplątuje ją to w wydarzenia, które wstrząsają całym światem magów.

Audiobook „Spellbreakera” był kolejnym na mojej półce na Legimi, jednak skłamałabym gdybym powiedziała, że tylko dlatego przesłuchałam tę książkę. Zainteresował mnie opis, a przede wszystkim łamanie zaklęć i cały system magiczny, który wykreowała autorka, głównie dlatego też postanowiłam się z tą książką zapoznać.

System ten co prawda jest prosty, ale jednocześnie całkiem pomysłowy i co więcej, ma potencjał na to, by wykorzystać go bardziej niż tylko w jednej dylogii, a z tego co widzę nie zanosi się też na to, żeby dylogia ta się powiększyła. Z drugiej jednak strony, druga seria Homberg, która zaczyna się książką „Papierowy mag” chyba również może się pochwalić ciekawym konceptem na system magiczny (nie czytałam, mogę więc wnioskować jedynie z jej opisu), więc pewnie autorka ma po prostu do tego smykałkę. Nie jest co prawda Sandersonem, ale pomysły ma niezłe, więc doceniam. Podoba mi się zwłaszcza aspekt nauki magii i kwestia magicznych ksiąg, które w tym świecie powstają w ciekawy sposób, jednak nie można też pominąć tematu łamania zaklęć, które jest tutaj chyba najważniejsze. Dodatkowo choć wachlarz umiejętności bohaterów wydaje się być szeroki, zwłaszcza Bachusa jako maga, to magia nie rozwiązuje wszystkich problemów bohaterów, za to też plus.

Wątek główny również jest ciekawy, bo mamy tu kwestię zabójstwa magów i kradzieży ich ksiąg magicznych. Może nie jest to u podstaw nic odkrywczego, ale z biegiem fabuły wątek ten się rozszerza i bardzo eskaluje, zwłaszcza w drugiej połowie książki, która po prostu wywraca do góry nogami wszystko to, co ustalili dotychczas Bacchus i Elsie. I muszę też przyznać, że autorce udało się mnie zaskoczyć (i wykiwać w sumie też), bo nie spodziewałam się takiego zakończenia. Podobało mi się ono tym bardziej, że zapowiada dobry tom drugi.

Jak można się spodziewać, dostajemy tu też watek romantyczny pomiędzy Elsie i Bacchusem. Nie będzie to moja ulubiona para ani ulubiony romans, ale nie denerwuje i jest całkiem uroczy, a ponad to nie dominuje książki i jest tylko dodatkiem, przynajmniej w pierwszym tomie. Mam nadzieję, że nie pójdzie to w złym kierunku w części kolejnej.

Klimat powieści też jest dla mnie atutem, bo mamy tu Anglię u schyłku epoki wiktoriańskiej. Autorka całkiem czuje estetykę tego okresu i potrafi to oddać, choć przyznam też że czytałam książki, które lepiej sobie z tym radziły. Niemniej, nie jest źle, a powozy, kapelusze i proszone obiady dodają uroku całości.

Żeby jednak nie było tak kolorowo, to teraz trochę ponarzekam. Opis książki zapowiada, że będzie tutaj podejmowany wątek walki z dyskryminacją na gruncie korzystania z magii, niestety nie odczułam, że taki temat w ogóle został poruszony. W świecie wykreowanym przez Holmberg magowie są postawieni o wiele wyżej od łamaczy zaklęć, a przynajmniej tak twierdzą bohaterowie. Ja jako czytelniczka nie mogłam tego stwierdzić, bo jedyną bodaj łamaczką, jaka w tej książce się pojawia jest Elsie, a Elsie, jako niezarejestrowana łamaczka, teoretycznie żadnych praw i roszczeń mieć nie może. Nie widać też, żeby bardzo o te prawa walczyła, tym bardziej że sytuacja, w której znajduje się na początku książki nie bardzo jej na to pozwala. Bardzo jest więc ten wątek walki o równość naciągany, przynajmniej moim zdaniem.

Niemniej jednak książka mi się całkiem podobała i mogę szczerze powiedzieć, że z chęcią przesłucham tomu drugiego.

Elsie Camden jest łamaczką zaklęć. Umiejętność ta nie daje może takiego prestiżu jak bycie magiem, ale jest przydatna i dodaje prestiżu, a to przydałoby się komuś takiemu jak Elsie. Jest jednak pewien problem – dziewczyna nie jest zarejestrowana jako łamaczka, więc każde użycie umiejętności to narażanie się na wykrycie, a Elsie korzysta ze swoich mocy bardzo często, gdyż...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , ,

Pole Emonda to rolnicza osada położona na uboczu wszystkiego, gdzie ludzie żyją nieśpiesznie, a jedynymi odstępstwami od normy są rzadkie wizyty bardów czy wędrownych handlarzy, którzy przynoszą wieści z wielkiego świata. Właśnie tam mieszka Rand, młody chłopak, syn pasterza, a także jego przyjaciele, Mat i Perrin. Ich powolne życie zmienia się, gdy Pole Emonda atakują trolloki, potwory, o których mieszkańcy słyszeli dotąd jedynie w opowieściach snutych wieczorami przy kominku. W odparciu ataku pomaga tajemnicza Moiraine i jej wierny towarzysz Lan, którzy przybyli do wioski po to, by zabrać z niej Randa, Mata i Perrina. Chłopcy okazują się być przyczyną ataku trolloków i stanowią zagrożenie dla Pola Emonda, a ponadto zdają się być kimś więcej niż tylko zwykłymi młodymi mężczyznami z wioski na końcu świata. Rand, Mat i Perrin ruszają więc wraz z Moiraine i Lanem, a także Egwaine, która również pochodzi z Pól Emonda, na wyprawę, podczas której ma się okazać kim tak naprawdę są i dlaczego ścigają ich złe siły.

O „Kole Czasu” słyszałam naprawdę wiele, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych opinii. Wszystkie skłoniły mnie do zapoznania się z pierwszym tomem tej ogromnej serii, jednak głównym czynnikiem, dla którego zdecydowałam się sięgnąć po „Oko Świata” była chęć przeczytania high fantasy, czegoś podobnego do „Władcy Pierścieni”. I po skończeniu lektury muszę powiedzieć, że faktycznie dostałam coś podobnego, miejscami nawet bardzo, ale jednocześnie też coś wyjątkowo dobrego.

Pierwszym, co zauważyłam w „Oku Świata” (a przynajmniej pierwszym co uderzyło we mnie, kiedy bohaterowie opuścili już Pola Emonda i zaczęli swoją podróż) było to, że świat wykreowany przez Jordana jest po prostu OGROMNY. Bohaterowie, z racji swojego celu, podróżują nieustannie i przejeżdżają przez różnorakie wioski, miasta i inne miejsca, które stoją im na drodze do celu. I choć to, co teraz napisze, może wydawać się sztampowe, to wszystkie te miejsca są całkowicie od siebie różne, każde ma swój niepowtarzalny klimat i jest opisane w taki sposób, jakbym ja również się w nim znajdowała. Z racji tego, że „Koło Czasu” to naprawdę wielka seria, to zakładam, że w kolejnych tomach Rand i reszta postaci odwiedzą też inne miejsca, a także będą powracać do starych. I nie skłamię mówiąc, że bardzo czekam żeby poczytać o tym, co autor jeszcze wykreował.

W odniesieniu do tego tomu jak i do całej serii pojawia się zarzut, że Jordan lubi lać wodę i tworzyć niepotrzebne dłużyzny. I faktycznie, książka mogłaby być krótsza, jednak w mojej ocenie te dłużyzny, przynajmniej w „Oku Świata” (bo reszta serii naturalnie jest jeszcze przede mną) nie były jeszcze nie do zniesienia, a co więcej – budowały klimat i poczucie zagrożenia, jakie wisiało nad bohaterami. Czytałam o wiele krótsze i o wiele gorszym stylu przeciągnięte książki (tak, „Pieśni o popiołach i mroku”, patrzę na ciebie, choć pewnie od tego porównania Robert Jordan przerwaca się w grobie), więc może dlatego nie jest to dla mnie wielka wada, choć przyznaję, że może ona odstraszyć czytelników.

Podobieństwa do „Władcy Pierścieni” rzeczywiście są widoczne, nawet bardzo i jestem pewna, że autor inspirował się dziełem Tolkiena. Jednak trzeba oddać Jordanowi to, że kiedy Rand i spółka wyjeżdżają już z wioski na wyprawę, to podobieństwa bledną, a sam autor w późniejszych sekwencjach dodaje dużo od siebie.

Co do bohaterów to muszę powiedzieć, że polubiłam wszystkich towarzyszy Randa, jak i jego samego. Jest to dla mnie o tyle zaskakujące, że z tego co zauważyłam, większość czytelników czuje ogromną niechęć zwłaszcza do postaci kobiecych. Ja, jak już pisałam, polubiłam wszystkich, chociaż przyznam też, że niektóre zachowanie Egweine i Nyneave były irytujące. Z drugiej jednak strony obie dziewczyny nie zachowywały się w ten sposób bez przyczyny, więc o ile rozumiem brak sympatii do nich ze strony innych czytelników, tak ja tych uczuć nie podzielam. Moją ulubienicą natomiast, przynajmniej na ten moment, jest Moiraine.

W ogóle jeśli chodzi o piątkę bohaterów z Pola Emonda to mam wrażenie, że przed nimi długa droga jeśli chodzi o ich charakter i jego zmiany. Widać do zwłaszcza na przykładzie Randa i samej końcówki książki. Na ten moment jednak też nie mogę nic im zarzucić, bo zachowują się i myślą dokładnie tak, jak się tego spodziewałam po postaciach mieszkających całe życie w wiosce gdzieś na końcu świata. Nie zawsze postępowali mądrze i gdyby nie Moiraine i Lan to pewnie nie mieliby szans, ale z drugiej strony cała sytuacja jest dla nich nowa i ciężko im się dziwić.

Fabuła też była ciekawa, przynajmniej jak na początek dużej i epickiej serii fantasy i choć skupiała się głównie na ucieczce przed siłami zła, to autor potrafił utrzymać mnie w napięciu, a do tego widać było, że nie cacka się ze swoimi bohaterami, to dla mnie zawsze jest na plus. Jednocześnie „Oko Świata” dało bardzo mało odpowiedzi i całe naręcza pytań, ale nic dziwnego, w końcu nie można oczekiwać, że w pierwszym tomie zostaną rozwiązane wszystkie zagadki. Poza tym końcówka obiecuje dobrą historię, przynajmniej w tomie kolejnym.

Jeszcze napomknę o tym, że system magiczny, choć nie wyjaśniony do końca (przynajmniej na razie) jest zbudowany na bardzo ciekawym fundamencie, jakim jest podział mocy na dwie cząstki, męską i żeńską. To dla mnie coś nowego i ciekawego, co bardzo mi się podoba.

Na pewno sięgnę po kolejny tom, choć dopiero za jakiś czas. Co by nie mówić, „Oko Świata” trochę mnie zmęczyło, i choć jest to zmęczenie dobre i satysfakcjonujące, to wymaga ode mnie, bym choć chwilę odpoczęła przed sięgnięciem po „Wielkie Polowanie”.

Pole Emonda to rolnicza osada położona na uboczu wszystkiego, gdzie ludzie żyją nieśpiesznie, a jedynymi odstępstwami od normy są rzadkie wizyty bardów czy wędrownych handlarzy, którzy przynoszą wieści z wielkiego świata. Właśnie tam mieszka Rand, młody chłopak, syn pasterza, a także jego przyjaciele, Mat i Perrin. Ich powolne życie zmienia się, gdy Pole Emonda atakują...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Ten tom podobał mi się nieco mniej od poprzedniego, ale ogólnie historia nadal trzyma bardzo wysoki poziom. Poza tym zdążyłam już się zżyć z tymi bohaterami i ich przygodami, więc pewnie szybko zabiorę się za kolejny.

Ten tom podobał mi się nieco mniej od poprzedniego, ale ogólnie historia nadal trzyma bardzo wysoki poziom. Poza tym zdążyłam już się zżyć z tymi bohaterami i ich przygodami, więc pewnie szybko zabiorę się za kolejny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Lynx

z ostatnich 3 m-cy
Lynx
2024-05-25 20:28:14
Lynx oceniła książkę Spellbreaker. Tom 1 na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-25 20:28:14
Lynx oceniła książkę Spellbreaker. Tom 1 na
6 / 10
i dodała opinię:

Elsie Camden jest łamaczką zaklęć. Umiejętność ta nie daje może takiego prestiżu jak bycie magiem, ale jest przydatna i dodaje prestiżu, a to przydałoby się komuś takiemu jak Elsie. Jest jednak pewien problem – dziewczyna nie jest zarejestrowana jako łamaczka, więc każde użycie umiejętnośc...

Rozwiń Rozwiń
Spellbreaker. Tom 1 Charlie N. Holmberg
Cykl: Spellbreaker (tom 1)
Średnia ocena:
6.6 / 10
114 ocen
Lynx
2024-05-24 22:40:52
Lynx dodała książkę W imię Boga na półkę Chcę przeczytać
2024-05-24 22:40:52
Lynx dodała książkę W imię Boga na półkę Chcę przeczytać
W imię Boga Dominika Skoczeń
Średnia ocena:
8.2 / 10
67 ocen
Lynx
2024-05-20 22:20:38
Lynx i Nozomi są teraz znajomymi
2024-05-20 22:20:38
Lynx i Nozomi są teraz znajomymi
Lynx
2024-05-18 22:57:29
Lynx dodała książkę Tron Królowej Słońca na półkę Chcę przeczytać
2024-05-18 22:57:29
Lynx dodała książkę Tron Królowej Słońca na półkę Chcę przeczytać
Tron Królowej Słońca Nisha J. Tuli
Cykl: Artefakty Uranosa (tom 1)
Średnia ocena:
7.2 / 10
113 ocen
Lynx
2024-05-18 21:15:12
Lynx oceniła książkę Oko świata na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-18 21:15:12
Lynx oceniła książkę Oko świata na
8 / 10
i dodała opinię:

Pole Emonda to rolnicza osada położona na uboczu wszystkiego, gdzie ludzie żyją nieśpiesznie, a jedynymi odstępstwami od normy są rzadkie wizyty bardów czy wędrownych handlarzy, którzy przynoszą wieści z wielkiego świata. Właśnie tam mieszka Rand, młody chłopak, syn pasterza, a także jego ...

Rozwiń Rozwiń
Oko świata Robert Jordan
Cykl: Koło Czasu (tom 1)
Średnia ocena:
7.2 / 10
2078 ocen
Lynx
2024-05-17 14:38:34
Lynx oceniła książkę SPYxFAMILY tom 5 na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-17 14:38:34
Lynx oceniła książkę SPYxFAMILY tom 5 na
7 / 10
i dodała opinię:

Ten tom podobał mi się nieco mniej od poprzedniego, ale ogólnie historia nadal trzyma bardzo wysoki poziom. Poza tym zdążyłam już się zżyć z tymi bohaterami i ich przygodami, więc pewnie szybko zabiorę się za kolejny.

SPYxFAMILY tom 5 Tatsuya Endou
Cykl: SPYxFAMILY (tom 5)
Średnia ocena:
7.9 / 10
147 ocen
Lynx
2024-05-17 14:36:17
Lynx oceniła książkę SPYxFAMILY tom 4 na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-17 14:36:17
Lynx oceniła książkę SPYxFAMILY tom 4 na
7 / 10
i dodała opinię:

Dobrze było wrócić do tych mang, zwłaszcza że historia daje mi naprawdę dużo radości i odprężenia. Te historie były wyjątkowo urocze, z uwagi na psa Bonda, którego przygarniają Forgerowie i który, jak przystało na tę rodzinę, również ma swoje specjalne umiejętności.

SPYxFAMILY tom 4 Tatsuya Endou
Cykl: SPYxFAMILY (tom 4)
Średnia ocena:
8.1 / 10
161 ocen
Lynx
2024-05-17 14:32:52
Lynx oceniła książkę Dom składanych obietnic na
5 / 10
i dodała opinię:
2024-05-17 14:32:52
Lynx oceniła książkę Dom składanych obietnic na
5 / 10
i dodała opinię:

Fallon Rossi zostaje podstępem uwięziona w obsydianowych podziemiach. Jej oprawcą jest Dante, który za wszelką cenę pragnie posiąść magię, jaką w żyłach nosi dziewczyna, by za jej pomocą zniszczyć Królestwo Wron i Lore’a. Fallon znajduje jednak sojusznika i to w osobie, którą o to najmniej...

Rozwiń Rozwiń
Dom składanych obietnic Olivia Wildenstein
Cykl: Królestwo Wron (tom 3)
Średnia ocena:
7.2 / 10
188 ocen
Lynx
2024-05-14 11:09:17
Lynx i ANTARES są teraz znajomymi
2024-05-14 11:09:17
Lynx i ANTARES są teraz znajomymi
Lynx
2024-05-09 20:29:02
Lynx dodała książkę Ostateczny argument na półkę Chcę przeczytać, Posiadam
2024-05-09 20:29:02
Lynx dodała książkę Ostateczny argument na półkę Chcę przeczytać, Posiadam
Ostateczny argument Joe Abercrombie
Cykl: Pierwsze prawo (tom 3)
Średnia ocena:
8.1 / 10
1957 ocen

ulubieni autorzy [6]

Donna Tartt
Ocena książek:
7,2 / 10
3 książki
0 cykli
461 fanów
Carlos Ruiz Zafón
Ocena książek:
7,5 / 10
13 książek
3 cykle
6711 fanów
Jane Austen
Ocena książek:
7,5 / 10
47 książek
2 cykle
Pisze książki z:
3478 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Umberto Eco - Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Albert Einstein - Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
George R.R. Martin Starcie królów Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Leigh Bardugo Królestwo kanciarzy Zobacz więcej
Leigh Bardugo Królestwo kanciarzy Zobacz więcej
Thomas Hardy Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej Zobacz więcej
Thomas Hardy Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej Zobacz więcej
Winston Graham Cztery łabędzie Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
547
książek
Średnio w roku
przeczytane
55
książek
Opinie były
pomocne
13 130
razy
W sumie
wystawione
547
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
3 760
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
7
minut
W sumie
dodane
5
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]