Klasycy skazani na ekranizacje

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.03.2013

Klasyczne powieści, najlepiej XIX-wieczne, ale XVIII wiek lub początki XX również się nadadzą. Historie o tym, jacy byli ludzie i jaki był świat, zanim nastały najpierw era filmów i telewizji, a później era Internetu, to najpopularniejszy materiał, z jakiego korzystają filmowcy tworząc adaptacje. Jacy klasyczni pisarze są w top 10 najczęściej ekranizowanych?

Klasycy skazani na ekranizacje

Ekranizacje klasycznych powieści nie przestają być popularne. Co roku pojawia się kilka nowych wariacji historii opowiedzianych już wcześniej w formie filmu. Te najpopularniejsze spośród nich doczekały się nawet ponad 10 adaptacji. W tym kontekście niektórzy z dawnych pisarzy wydają się wręcz skazani na ekranizacje - ich epickie, zrealizowane z rozmachem książki, opisujące losy bohaterów i społeczno-historyczną panoramę czasów, w jakich żyli, aż dopraszają się o sfilmowanie.

W zeszłym tygodniu prezentowaliśmy listę pisarzy z XX i XXI wieku, którzy są skazani na ekranizacje. Tym razem proponujemy zestawienie klasyków, których utwory pojawiały się (i wciąż pojawiają) w największej liczbie w kinach.


1. Karol Dickens
Słynny angielski pisarz opowiadający historie nieszczęśliwych, biednych ludzi, toczących nieustanne walki o przetrwanie i szczęście, doczekał się aż 300 ekranizacji swoich historii. Wśród jego najpopularniejszych adaptowanych książek są: Wielkie nadzieje, Opowieść wigilijna i Oliver Twist - aż 12 -krotnie przenoszony na ekrany kinowe. Ostatnią ekranizację zrealizował Roman Polański.


2. Arthur Conan Doyle
W Księdze Rekordów Guinnessa Sherlock Holmes, postać stworzona przez Doyle'a, od lat pozostaje najczęściej portretowanym w filmach bohaterem literackim. Szacuje się, że zagrało go jak dotąd 70 aktorów w ponad 200 różnych filmach. Pierwsza ekranizacja powstała w 1900 roku, ostatnia - w 2011. Zrealizował ją Guy Ritchie.


3. Oscar Wilde
Wiele adaptacji stworzono na podstawie dzieł Wilde'a. Najchętniej przenoszony na ekrany jest Portret Doriana Graya. W 2009 roku powstała najnowsza ekranizacja tej książki w reżyserii Olivera Parkera.


4. Victor Hugo
74 - tyle ekranizacji dzieł tego francuskiego pisarza stworzono od 1905 roku. Największą liczbę adaptacji zrealizowano na kanwie czterotomowych Nędzników. Najnowsza z nich została w tym roku wyróżniona Oscarami w kilku kategoriach.


5. Juliusz Verne
Uważa się go za prekursora książek z gatunku science fiction. Stworzone przez niego postaci eksplorowały dna mórz na pokładzie statków podwodnych, brały udział w kosmicznych odysejach i podróżowały na księżyc, zanim technologia pozwoliła na faktyczne dokonanie tego. Większość jego powieści wielokrotnie przeniesiono na ekrany kin. Jedną z ostatnich adaptacji jest W 80 dni dookoła świata z 2004 roku.


6. Agatha Christie
Większość książek angielskiej mistrzyni kryminałów została zekranizowana - na palcach jednej ręki można policzyć te z nich, których nie sfilmowano. Za najlepszą w historii adaptację książki Christie uważany jest film z 1945 roku I nie było już nikogo.


7. Mark Twain
Tom Sawyer i Huckleberry Finn mieli już nieskończenie wiele filmowych wcieleń. Rzadziej od nich na ekranach pojawiała się adaptacja Księcia i żebraka, ale i to zupełnie wystarcza do tego, by zaliczyć Marka Twaina do najczęściej ekranizowanych autorów. Poniżej kadr z Przygód Huckleberry'ego Finna z 1993 roku - w roli głównej Elijah Wood.


8. Rudyard Kipling
Chyba nikt nie zdziwi się na wieść, że najczęściej ekranizowaną książką Kiplinga jest Księga dżungli. Za najbliższą oryginałowi i zaliczaną do klasyki uchodzi adaptacja z 1994 roku zrealizowana przez Stephena Sommersa.


9. Jane Austen
Ta angielska pisarka odniosła ogromny sukces pośmiertny inspirując sporą grupę filmowców do tworzenia wielokrotnych adaptacji jej powieści. Duma i uprzedzenie i Rozważna i romantyczna należą do najczęściej przenoszonych na ekrany kin książek. Kadr z "Dumy i uprzedzenia" z 2005 roku.


10. Lew Tołstoj
I the last but not least: autor epickich rosyjskich powieści. Zarówno Wojna i pokój, jak również Anna Karenina były adaptowane wielokrotnie. Najnowszą ekranizację tej drugiej książki mogliśmy oglądać w kinach w zeszłym roku, ale poniżej zamieszczamy kadr pochodzący ze starszego filmu (1997) w reżyserii Bernarda Rose'a.


Jakich autorów zabrakło w zestawieniu? Jakich klasycznych pisarzy kojarzycie z ekranizacjami? 


komentarze [17]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
04.03.2013 18:13
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

awatar
konto usunięte
04.03.2013 17:41
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Róża_Bzowa  - awatar
Róża_Bzowa 04.03.2013 15:08
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Jeszcze brakuje Henry'ego Jamesa oraz - mało u nas znanej - Elizabeth Gaskell.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
white_swan  - awatar
white_swan 04.03.2013 14:53
Czytelniczka

Mi jeszcze brakuje Thomasa Hardy'ego - szczególnie "Tessa d'Urberville" była wielokrotnie ekranizowana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kryptonite  - awatar
kryptonite 04.03.2013 08:42
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Czyli wniosek jest jeden - mamy mało kreatywnych scenarzystów;-) Ostatnimi czasy jestem zaskakiwana, że film jest adaptacją jakieś powieści, a nie oryginalnym pomysłem. Tak było z 'Domem dusz' - najpierw zobaczyłam świetny film, potem na półce w bibliotece zauważyłam 'Dom duchów'. Obie pozycje bardzo dobre, ale, jak to zwykle bywa, książka lepsza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
04.03.2013 08:12
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Pemberley  - awatar
Pemberley 03.03.2013 23:38
Czytelnik

Sinetar: "Kadr z 'Rozważnej i romantycznej' z 2005 roku." To jest kadr z "Dumy i uprzedzenia"...

Cieszę się,że ktoś już zwrócił na to uwagę.
To kadr z jednej z pierwszych scen z filmu :)

I macie rację - ekranizacje sióstr Bronte, "Wichrowe wzgórza" czy "Jane Eyre" również mogłbyby się znaleźć na liście :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
avuca  - awatar
avuca 03.03.2013 21:21
Moderator globalny

Magda: Brakuje mi Dumasa i sióstr Bronte :)




Podpisuję się.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marta Bilewicz - awatar
Marta Bilewicz 03.03.2013 20:58
Autorka

Dzięki za ten artykuł. Koniecznie muszę wrócić zarówno do tych powieści, jak i ich ekranizacji :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda  - awatar
Magda 03.03.2013 20:45
Czytelniczka

Brakuje mi Dumasa i sióstr Bronte :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post