Led Zeppelin. Niebiańskie progi

1993-01-01
83-85335-14-5
Kataryzna Malita
Led Zeppelin Jimmy Page Robert Plant John Paul Jones Bonham rock

Może się mylę, ale to była pierwsza biografia zespołu, która ukazała się w Polsce. I wtedy, czyli w pierwszej połowie lat 90-tych wydawała się interesującym wydawnictwem. Po prostu dostarczała większej ilości informacji na temat Led Zeppelin, niż to było dostępne do tej pory. Poza tym nie było na rynku innych książek o tej tematyce. Jednak na tle późniejszych biografii (np. „Led Zeppelin. Kiedy Giganci chodzili po Ziemi”) „Niebiańskie progi” wypadają co najwyżej przeciętnie.
Pojawia się więc pytanie, czy warto w ogóle po nią sięgać. To zależy jakie mamy oczekiwania. Jeśli chcemy znać tylko podstawowe fakty z historii zespołu, to książka Paula Kendalla w zupełności wystarczy. Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, to warto przeczytać szersze biografie.

Słabiutka ta biografia. Od tamtej pory powstało wiele lepszych, bardziej szczegółowych, lepiej naświetlających poszczególne zdarzenia z historii zespołu. Duże rozczarowanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tę pozycję należy traktować jako krótkie, zwięzłe i pozbawione emocji kompendium wiedzy na temat zespołu Led Zeppelin. I to wiedzy niezbyt rozległej. Autor opowiada skrótowo o losach grupy i ludzi ją tworzących. Nieco życia biografii dają jedynie często cytowane wypowiedzi muzyków. Na pewno nie jest to książka, która zachęci do sięgnięcia po albumy grupy, autor nie zarysowuje dokładniej i głębiej tła historii Led Zepellin i tego, co i jak miało wpływ na tworzone przez nich utwory. Pozycja dla tych, którzy po prostu chcą mieć ciut wiedzy o jednym z najważniejszych zespołów muzycznych. Nic więcej.

• Muzyka
  • Biografie