Apollo - eksploracja Księżyca

Okładka książki Apollo - eksploracja Księżyca Robert Godwin
Okładka książki Apollo - eksploracja Księżyca
Robert Godwin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Historia podboju kosmosu technika
technika
Historia podboju kosmosu
Apollo. Exploring The Moon
Prószyński i S-ka
2011-01-01
2011-01-01
Adrian Markowski
Apollo Księżyc program kosmiczny kosmos NASA Astronautyka

Program Apollo przewidywał całą serię lotów na Księżyc, które miały zbadać jego geofizykę. Jednak po sukcesie pierwszego lądowania na Księżycu entuzjazm szybko opadł. Kosztowny program nie podobał się kongresmenom, ani nawet nie wzbudzał już entuzjazmu widzów przed telewizorami. Dlatego w pośpiechu poważnie go okrojono do zaledwie sześciu wizyt dwunastu astronautów na srebrnym globie. Badania, które przeprowadzono, skrótowo opisuje książeczka z podtytułem "Eksploracja Księżyca".
Trzeba przyznać, że jak na tamte czasy przedsięwzięcie było imponujące. Ostatnie wyprawy dysponowały nawet miniaturowym samochodem poszerzającym każdorazowo pole eksploracji wokół lądowiska. Niedługo minie pół wieku od realizacji programu Apollo, a dotąd nie udało się zrealizować czegoś większego, ani nawet powtórzyć podobnego podboju. Ten fakt wydaje się szczególnie podnosić wartość książeczki i jej zawartość tekstową a zwłaszcza fotograficzną.

Książka bardzo techniczna, zawiera mnóstwo szczegółowych danych, takich jak numer stanowiska startowego na Przylądku Canaveral czy data, godzina i współrzędne geograficzne wyłowienia lądownika z oceanu. Pozycja dobra dla fascynatów danych, a nie opowieści o Kosmosie i lotach na Księżyc.
Kolejny minus za mnóstwo literówek i błędów rzeczowych, podkreślonych w przypisach polskiego wydania. Mocno podważa to wiarygodność autora i tego opracowania.

Bardzo dużo informacji o kolejnych lądowaniach na Księżycu. Doprawdy, nie rozumiem dlaczego tak wielu poddaje w wątpliwość, że człowiek kiedykolwiek tam wylądował. Faktem jest, że dalsza eksploracja byłaby zbyt kosztowna, a obecnie rakiety Saturn nie są produkowane. Prezydent Obama zablokował projekt powrotu na Księżyc, mamy dość innych wydatków na Ziemi, ale sama mayśl o tym, że kosmos nie jest zupełnie nie dostępny jest ekscytująca.

• Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
  • Do recenzji
  • Przeczytane książki
  • (rodzaj) astronautyka i podbój kosmosu

Dodaj cytat z książki Apollo - eksploracja Księżyca