Arystoteles

Okładka książki Arystoteles Eric Voegelin
Okładka książki Arystoteles
Eric Voegelin Wydawnictwo: Fundacja Świętego Mikołaja Seria: Biblioteka Teologii Politycznej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Teologii Politycznej
Aristotle
Fundacja Świętego Mikołaja
2011-10-01
2011-10-01
Michał J. Czarnecki
Rozważania dotyczące filozofii klasycznej greckiej filozofia polityczna Arystoteles

Oszczędna, ale treściwa. Interpretacja, ale i po prostu przybliżenie myśli Arystotelesa. Przystępna forma.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dość krótka praca analizująca Arystotelesa jako kontynuatora projektu Platona z niewielkim rozszerzeniem na uczniów Arystotelesa i sceptycyzm. Nie sposób niestety w skróconej formie napisać o czym jest praca, gdyż jest niezwykle oszczędna jeśli chodzi o słowa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Odważyłem się dać temu dziełu - a może dziełku - ocenę "wybitne" nie dlatego, że jestem konserwatystą czy dlatego, że lubię myśl klasyczną, ale dlatego, że praca Vogelina jest jednym z fundamentów do współczesnego zrozumienia Arystotelesa, a tym bardziej problemu dziś tak skomplikowanego jak odnaleźć oraz ustanowić ład polityczny i państwowy. Warto wspomnieć, że praca Vogelina była w swoich czasach nowatorska, jest to świetna "medytacja" wolna od tego co zna się z liberalnych salonów czyli robienia z klasyków na siłę lewicowców bądź liberałów. Uważam, że każdy miłośnik myśli klasycznej powinien znać to dzieło(tak jak i oryginał Arystotelesa). Co do polskiego przekładu, na studiach czytałem wersję angielską, porównując obie jestem zaskoczony ponieważ oryginał i tłumaczenie są ze sobą nad wyraz zgodne, tak więc czytając Vogelina po Polsku czułem, że ową książkę znam bardzo dobrze co w tym wypadku jest na plus; oczywiście problem ze zrozumieniem książki mogą mieć ludzie nie znający terminologii filozoficznej, ponieważ Vogelin lubował się w używaniu zgrabnych terminów niewiele mówiących ludziom z poza środowiska filozofów(nie mówię o środowisku akademickim). Jedynym mankamentem jest to, ze książeczka ta wyszła w nielicznym nakładzie i trudno ją dostać w bibliotekach akademickich, ale cóż taki kraj. Jeszcze raz gorąco polecam.

"Arystoteles" Erica Voegelina to bardzo ciekawa interpretacja myśli społecznej filozofa ze Stagiry. Autor rzuca nowe spojrzenie na Polis, wychodząc poza utarty, stricte historyczny wymiar, nawiązując do współczesności i udowadniając, jak myśl Arystotelesa jest żywa i wykorzystywana dzisiaj. Bardzo polecam, nie tylko osobom zajmującym się filozofią zawodowo, ale wszystkim, którzy chcieliby poszerzyć swoje horyzonty - przejrzysty język, brak dłużyzn i niejasności to zdecydowane atuty tej pozycji wyróżniające ją spośród innych opracowań dotyczących filozofii starożytnej.

Znakomicie i przystępnie analiza myśli Arystotelesa.

Znakomicie i przystępnie analiza myśli Arystotelesa.

• Filozofia
  • Filozofia